Blog

Gdzie to jest?

 

Najczęściej na zdjęciach w internecie, folderach lub w telewizji widzimy takie o to zdjęcia Ponidzia, nazywanego często Polską Toskanią (zdjęcie niżej).

 

A czy zgadnie Ktoś z Was gdzie zostało zrobione to zdjęcie (zdjęcie nr 2, niżej) ? Dla podpowiedzi, proszę zwrócić uwagę na gotycką Bazylikę pokrytą czerwoną dachówką (górny prawy róg).

Tak to Ponidzie na wysokości Wiślicy. Zdjęcie zostało zrobione w marcu bieżącego roku przez Przyjaciela naszego klubu Jerzego Gruchałę. 

To już nie jest piękny idylliczny, słoneczny i zielony widok naszego Ponidzia. Ktoś postanowił wypalić łąki, trzcinowiska i inne cenne ostoje przyrody! Scena jak z filmu science fiction z lądowania na obcej wulkanicznej planecie. Strach pomyśleć co stało się z całą fauną tego terenu. Totalny brak wyobraźni u człowieka, który podpalił ten cenny przyrodniczo obszar.

W trakcie ostatnich rozmów przy sadzeniu drzew na Ponidziu usłyszeliśmy od autochtonów o problemach z kłusownictwem ryb w rzekach, zaśmiecaniem rzek, rozstawianiem sideł na zwierzynę czy wypalaniem łąk.

Mieszkańcy Ponidzia apelują o pomoc. Wychodząc na przeciw tym prośbom chcemy stworzyć Społeczną Straż Rybacką działającą przy Warszawskim Klubie Przyjaciół Ziemi Kieleckiej.

Osoby chcące stworzyć wspólnie z nami taką Społeczną Straż Rybacką prosimy o kontakt z naszym biurem.

Proszę pisać pod adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub dzwonić pod numer 501 419 595.

Jednocześnie proszę o przesyłanie na adres naszego biura wszelkich informacji (wraz z dokumentacją fotograficzną) o dewastowaniu środowiska naturalnego w naszym województwie, wszelkich nielegalnych wysypiskach śmieci, wprowadzaniu ścieków do rzek, itp.

Będziemy wspólnie przeciwdziałać takim praktykom. Obecnie zbieramy środki na zakup drona, noktowizora i fotopułapek, w które uzbroimy naszą przyszłą Społeczną Straż Rybacką.

W naszych działaniach liczymy na pomoc Przyjaciół Klubu. Ew. wpłaty na ten cel można kierować na nasze konto (BANK PEKAO SA) nr konta: 83 1240 6175 1111 0000 4575 9901 z dopiskiem "na cele statutowe" (wszystkie osoby lub instytucje, które wesprą nas w tym projekcie uwzględnimy w naszej zakładce "Loża sponsorów" na stronie Klubu.