Blog

Otwarcie Muzeum Samochodu Papieskiego w Cedzynie

Muzeum Samochodu Papieskiego JP 2 zostało otwarte w Cedzynie, 21 września. Ta niezwykła pamiątka po naszym najwspanialszym rodaku, św. Janie Pawle II znalazła godne miejsce, stworzone przez Pana Marka Adamczaka, przedsiębiorcę związanego z branżą motoryzacyjną. To on jest pomysłodawcą i rekonstruktorem słynnego papamobile, który był przygotowany na polską pielgrzymkę Jana Pawła II w 1979 roku. Tamto spotkanie zjednoczyło Polaków, wówczas w Warszawie padły znamienne słowa:  „Niech zstąpi Duch Twój i odmieni oblicze ziemi, tej ziemi”. Przypomniał o tym podczas uroczystości otwarcia  muzeum biskup pomocniczy kielecki Marian Florczyk.

Wśród licznie zgromadzonych gości obecni byli między innymi główny konstruktor pojazdu Zbigniew Gonciarz, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, wieloletni rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Stanisław Adamczak, senator Krzysztof Słoń, ksiądz Łukasz Zygmunt,  ojciec Zygfryd Wiecha z klasztoru na Świętym Krzyżu oraz pracownicy firmy Auto-Adamczak. Metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, który był ostatnim sekretarzem Jana Pawła II, wystosował okolicznościowy list, który został odczytany.
Wśród wielu tak znakomitych gości był obecny również Pan Roman Ostrowski, wiceszef  Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, którego poprosiliśmy o komentarz dla tej niezwykłej inicjatywy.

– To fantastyczna sprawa. Uważam, że Marek Adamczak daje dowód na wybitną postawę obywatelską, przypisując swoje pasje dobru publicznemu, jakim jest rekonstrukcja tej wyjątkowej pamiątki historycznej. Odtworzenie pojazdu i udostępnienie w formie muzeum –to przypomnienie drogi, jaką wielcy Polacy odbywali przez całe swoje życie, by znaleźć sobie miejsce w historii. Historii szeroko rozumianej. Powstałe właśnie muzeum jest dowodem na to, że w tym wrastaniu w historię naszemu wielkiemu rodakowi pomagało wielu ludzi, którzy utożsamiali się z Jego wiarą i Jego wizją świata – nawet przez takie doczesne dobra jak rzeczony pojazd, który służył realizacji tego celu. Jestem pełen szacunku dla osób, które pamiątkę z tamtego okresu z takim pietyzmem odtworzyli.