Blog

W Warszawie stanie Pomnik Polonii według koncepcji TADEUSZA KURKA Członka Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej

     Tadeusz Kurekostrowiecki artysta plastyk, członek Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, został laureatem Międzynarodowego Konkursu Rzeźbiarskiego na opracowanie koncepcji Pomnika Polonii w Warszawie.

         Budowa pomnika, to inicjatywa Fundacji Polonia Semper Fidelis. Koncepcja Tadeusza Kurka zakłada rzeźbę z brązu wysoką na 3,5 metra. Umieszczona na dwumetrowym cokole postać kobiety symbolizuje Polonię, która w lewej ręce trzyma kulę ziemską, zaś u jej stóp czuwa orzeł w koronie. Tło pomnika stanowić będą wykonane z brązu popiersia wybitnych Polaków – emigrantów, umieszczone na kolumnach z czerwonego piaskowca.

       Poza granicami Polski żyje aktualnie ponad 20 milionów naszych rodaków. To potomkowie Polaków, którzy emigrowali z powodów politycznych lub gospodarczych oraz dzisiejsi emigranci, szukający swoich szans poza granicami Polski.

       Pomnik Polonii wg koncepcji Tadeusza Kurka, który stanie w Warszawie, to hołd dla wielu pokoleń polskich emigrantów, którzy współtworzyli i współtworzą nasze narodowe dzieje. To symboliczne podziękowanie i dowód uznania za wkład Polonii w walkę o naszą niepodległość, za Jej wielki patriotyzm i za kultywowanie polskości w krajach swego zamieszkania.  

 

Gratulujemy międzynarodowego sukcesu TADEUSZOWI KURKOWI

    

Prezes, Zarząd oraz Członkowie

Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej

 

W załączniku list gratulacyjny kierowany do Tadeusza Kurka ...