Andrzej Tomasz „Piasek” Piaseczny (ur. 6 stycznia 1971 w Pionkach) – polski piosenkarz, autor tekstów i aktor, a także osobowość telewizyjna. Były wokalista zespołu Mafia, Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.
W latach 1997–2010 występował w serialu Złotopolscy, w którym grał postać piosenkarza Kacpra „Górniaka” Złotopolskiego. Muzyczną karierę solową rozpoczął w 1998 roku. W tym samym roku wystąpił w duecie z Natalią Kukulską, z którą nagrał piosenkę „Jesteś blisko mnie”, a także wydał solowy singiel „Znam drogę swą” wykorzystany w ścieżce dźwiękowej do filmu Magiczny miecz – Legenda Camelotu. W 2001 roku z utworem „2 Long” reprezentował Polskę podczas 46. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Kopenhadze. Od 2008 roku artysta współpracuje z Sewerynem Krajewskim, z którym współtworzył m.in. płytę zatytułowaną Spis rzeczy ulubionych.
Dzieciństwo i edukacja
Muzyką zainteresował się już w dzieciństwie, występował w szkolnym zespole Cavatina. Po ukończeniu liceum podjął studia na WSP w Kielcach. Ma starszego brata, sędziego i harcmistrza ZHR Krzysztofa Piasecznego, oraz młodszą siostrę Basię.
Kariera muzyczna
1992–97: Współpraca z zespołem Mafia oraz Robertem Chojnackim
W 1992 roku Piaseczny dołączył do zespołu Mafia. W tym samym roku wziął udział w konkursie młodych talentów we Wrocławiu oraz w koncercie „Debiutów” na Festiwalu w Opolu. Debiutancki album zespołu Mafia o tym samym tytule ukazał się 3 listopada 1993 roku nakładem krakowskiej firmy fonograficznej TOP Music. Na płycie znalazła się m.in. interpretacja utworu „Wishing Well” z repertuaru zespołu Free.
W lutym 1995 roku ukazał się drugi album Mafii zatytułowany Gabinety[5]. Nagrania były promowane balladą pt. „Noce całe”, jednakże znaczną część płyty stanowiły utwory rockowe. Tego samego roku ukazał się także debiutancki album solowy saksofonisty Roberta Chojnackiego zatytułowany Sax & Sex, który został nagrany z udziałem Piasecznego. Znaczną popularnością w Polsce cieszyły się kompozycje „Budzikom śmierć”, „Prawie do nieba” i „Niecierpliwi”. Rok później wydawnictwo uzyskało status dwukrotnej platynowej płyty. Również w 1996 roku ukazał się album Sax & Dance na którym znalazły się przearanżowane utwory pochodzące z Sax & Sex. Tego samego roku ukazał się ostatni album Mafii nagrany z Piasecznym zatytułowany FM.
Rok później Piaseczny wraz z grupą nagrał singel „Wolność w nas” promujący film Macieja Ślesickiego pt. Sara. Niedługo potem zakończył współpracę z formacją.
1998-99: Piasek i Festiwal Piosenki Krajów Nadbałtyckich
Na początku 1998 roku ukazał się debiutancki album solowy piosenkarza zatytułowany Piasek. Wydawnictwo było promowane m.in. singlami „Mocniej” i „Jeszcze bliżej”, które były notowane na listach przebojów Polskiego Radia. Na płycie znalazła się także piosenka „Pogodniej (Złoty środek)” wykorzystana jako główny motyw muzyczny serialu Złotopolscy[5]. W tym samym roku ukazał się singel „Wciąż bardziej obcy” nagrany przez Piasecznego z gościnnym udziałem Jana Borysewicza z zespołu Lady Pank, a także dwa utwory zrealizowane przy współpracy z Natalia Kukulską – „Jesteś blisko mnie” i „Znam drogę swą”. Oba numery znalazły się na ścieżce dźwiękowej film animowanego Magiczny miecz – Legenda Camelotu. W 1999 roku piosenkarz wziął udział w Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn. Podczas koncertu zaśpiewał kompozycję „Jeszcze bliżej”, dzięki której zdobył drugą nagrodę oraz Nagrodę Publiczności.
2000-02: Popers i Konkurs Piosenki Eurowizji
16 lutego 2000 roku ukazał się jego drugi album solowy zatytułowany Popers. Gościnnie w nagraniach wzięła udział piosenkarka Ewa Bem, muzyk jazzowy Wojciech Karolak, basista Vaila Johnsna oraz saksofonista Eric Marienthal. W ramach promocji w Teatrze Polskim w Warszawie Piaseczny zagrał koncert pod nazwą Piasek i Przyjaciele, podczas którego gościnnie wystąpili m.in.: Jan Borysewicz, Reni Jusis i Anna Przybylska.
W maju 2001 roku piosenkarz został wybrany wewnętrznie przez Telewizję Polską na reprezentanta Polski podczas 46. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Kopenhadze. Piaseczny zaprezentował wówczas utwór „2 Long” skomponowany przez Roberta Chojnackiego. 12 maja wystąpił w finale widowiska i zajął ostatecznie 20. miejsce z 11 punktami na koncie. Podczas występu miał na sobie sztuczne futro, które zrzucił w trakcie śpiewania. Po koncercie finałowym otrzymał za to Nagrodę im. Barbary Dex przyznawaną w internetowym plebiscycie najgorzej ubranemu uczestnikowi danego konkursu.
W 2002 roku Andrzej Piaseczny we współpracy z m.in. Zbigniewem Wodeckim, Marylą Rodowicz i Patrycją Markowską nagrał utwór „Oj Kot” promujący film kostiumowy Zemsta w reżyserii Andrzeja Wajdy.
2003-05: Andrzej Piaseczny i Jednym tchem
10 listopada 2003 roku ukazał się jego kolejny album studyjny zatytułowany Andrzej Piaseczny, który promowany był przez single „Szczęście jest blisko”, „Teraz płacz” oraz „Jedna na milion”. Płyta dotarła do 13. miejsca zestawienia OLiS. Rok później Piaseczny uczestniczył w sztafecie z ogniem olimpijskim podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach. We wrześniu tego samego roku ukazał się singel Krzysztofa Krawczyka „Przytul mnie życie” nagrany w duecie z Piasecznym.
W 2005 roku Piaseczny wziął udział w nagraniach płyty zatytułowanej Słowa zawierającej piosenki skomponowane do wierszy Jana Pawła II. 3 września tegoż roku Piaseczny wystąpił podczas Festiwalu w Sopocie, na którym zaśpiewał piosenkę „Z głębi duszy”, dzięki którego zdobył główną nagrodę Bursztynowego Słowika. 19 września ukazał się jego kolejny album solowy zatytułowany Jednym tchem[14], który pod koniec 2006 roku uzyskał status platynowej płyty w kraju.
W tym samym roku ukazał się kolejny solowy album Roberta Chojnackiego zatytułowany Saxophonic, w którego nagraniach wziął udział Piaseczny. W grudniu tego samego roku piosenkarz wystąpił w programie Arie z uśmiechem wyemitowanym na antenie stacji telewizyjnej TVP2, podczas którego zaśpiewał dwie arie operetkowe: „Dziewczyno Ty moja” i „Usta milczą, dusza śpiewa” wraz z Katarzyną Cerekwicką. W 2007 roku wystąpił podczas festiwalu TOPtrendy w Sopocie, a także wziął udział recitalu Seweryna Krajewskiego zatytułowanego Niebo z moich stron, który odbył się podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
2008-09: 15 dni, Spis rzeczy ulubionych
7 kwietnia 2008 roku z okazji piętnastolecia działalności artystycznej Piasecznego ukazała się płyta zatytułowana 15 dni, na której znalazły się jego najpopularniejsze piosenkioraz dwie premierowe kompozycje: „Komu potrzebny żal” i tytułowa – „15 dni”. Pod koniec marca 2009 roku ukazał się jego kolejny album solowy zatytułowany Spis rzeczy ulubionych. Skomponowana przez Seweryna Krajewskiego płyta była promowana utworem „Chodź, przytul, przebacz”, który został wyróżniony m.in. w programie muzycznym Hit Generator. 30 listopada tego samego roku ukazał się wspólny album koncertowy Piasecznego i Krajewskiego zatytułowany Na przekór nowym czasom - live.
W styczniu 2010 roku piosenkarz odebrał Telekamerę w kategorii Muzyka, natomiast miesiąc później album Spis rzeczy ulubionych został wyróżniony przez słuchaczy Radia Wawa statuetką Złotego Dzioba. 15 kwietnia 2011 roku odbyła się premiera wspólnej płyty Piasecznego i Stanisława Sojki zatytułowanej W blasku światła, na której znalazła się muzyka Sojki i Seweryna Krajewskiego ilustrująca poematy Karola Wojtyły.
2011-14: To co dobre
Jesienią 3 września 2011 roku wraz z Katarzyną „Kayah” Rooijens, Anną Dąbrowską i Adamem „Nergalem” Darskim objął funkcję jurora w programie The Voice of Poland, którego premiera odbyła się we wrześniu tego samego roku na antenie stacji telewizyjnej TVP2[20].
23 stycznia 2012 roku ukazał się jego siódmy solowy album zatytułowany To co dobre, który promowały single „To co dobre, to co lepsze” i „Z dwojga ciał”. Płyta dotarła do 1. miejsca listy OLiS. W tym samym roku artysta wziął udział w trzeciej edycji programu Bitwa na głosy, którą ostatecznie wygrał ze swoją drużyną z Kielc, a także nagrał z Sewerynem Krajewskim płytę zatytułowaną Zimowe piosenki, która w dniu premiery uzyskała status platynowej płyty.
W 2014 roku wystąpił jako gość muzyczny w finale 14. edycji programu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami oraz podczas XVI edycji programu Marzenia Marcina Dańca.
Od 2015: Kalejdoskop i The Voice of Poland
Pod koniec marca 2015 roku ukazała się jego nowa płyta zatytułowana Kalejdoskop, którą piosenkarz nagrał we współpracy z orkiestrą Metropole Orkest. Album promowały single „Kalejdoskop szczęścia” i „O sobie samym”.
5 marca 2016 roku wystąpił jako gość specjalny krajowych eliminacji do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji. W trakcie koncertu zaśpiewał piosenki: „Kalejdoskop szczęścia” i „W świetle dnia”, a także przebój „Ostatni” z repertuaru Edyty Bartosiewicz.
Jesienią 2015, 2016 i 2017 roku zasiadł w jury programu rozrywkowego The Voice of Poland emitowanego w TVP2.
Źródło Wikipedia