wtorek, 30 kwiecień 2024 23:05
 
 
Rozstrzygnięcie II Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego O LAUR ADAMA - 2024
 
Na konkurs wpłynęło 339 prac 113 autorów.
 
Jury w składzie: Adam Gwara, Adam Ochwanowski, Adam Ziemianin zdecydowało przyznać następujące nagrody
i wyróżnienia:
 
I. " Podróż " - godło POMPON - 1000 zł. - Zdzisławowi Drzewieckiemu z Białego Boru
II. " kanikuła w Ł " - godło DAL - 700 zł. -Darii Danucie Lisieckiej z Aleksandrowa Kujawskiego
III. " Pluski " - godło GONT - 500 zł. - Annie Piliszewskiej z Wieliczki
 
Wyróżnienia:
1. " jak o tym pisać inaczej no jak - godło PATYK - 300 zł. - Marioli Kruszewskiej z Mińska Mazowieckiego
2. " Ojciec " - godło WIATR - 300 zł. -Bogdanowi Nowickiemu z Świętochłowic
3. " matematycznie " godło NURKINI - 300 zł. - Katarzynie Miarczyńskiej - Kłeczek z Chrzanowa
 
Wyróżnienia honorowe i druk w wersji elektronicznej GAZETY KULTURALNEJ oraz na portalach Organizatorów:
1. " kozy na wietrze " - godło FLOKS - Katarzynie Wiktorii Polak z Krakowa
2. " ( wyprowadzając swoje rotwellery ) " - godło ZERO Piotrowi Łaszczynie z Katowic
3. " Niepewność " - godło PSI LOS - Januszowi Pyzińskiemu z Dębicy
4. " W chłodnej powodzi gwiazd " - godło PALE BLUE DOT - Janowi P. Grabowskiemu z Redy
5. " Bazyliszek - godło DOBRAVKA - Julii Zarębie ze Starachowic
6. " Mimoświat " - godło GRZESZEK - Grzegorzowi Szafani z Mokrej
 
Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej po raz drugi patronuje temu wydarzeniu oraz jest sponsorem jednej z nagród.
 
 
wtorek, 30 kwiecień 2024 22:34
 
Serdecznie zapraszamy do udziału i współpracy podczas wystawy fotografii Ryszarda Horowitza "Fotokompozycje".
 
Wernisaż odbędzie się 25 maja 2024 o godz. 17:00 w gościnnych progach Galerii BWA w Kielcach (ul. Kapitulna 2).
 
Wystawa będzie składać się z 60 prac autora z różnych okresów twórczości i potrwa od 25 maja do 7 czerwca 2024 r.
 
 
Partnerami wystawy są: Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej oraz Pensjonat Sanato, Galeria BWA w Kielcach, MStudio Dominik Kondek, Browar Ponidzie, Galerie Lewandowski.
 

Ryszard Horowitz urodził się w Krakowie 5 maja 1939 roku. Po wybuchu wojny jego rodzina została aresztowana i była przetrzymywana w kilku obozach koncentracyjnych.

Cudem przetrwawszy, po wojnie osiedliła się ponownie w Krakowie, jako jedna z niewielu rodzin żydowskich. W rodzinnym mieście Ryszard Horowitz uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych, następnie studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych.

W roku 1956, w czasie krótkiej politycznej i kulturalnej odwilży w Polsce, gdy Kraków nagle stał się ośrodkiem awangardowego jazzu, malarstwa, teatru i filmu, Horowitz, korzystając w pełni z tego ożywienia, zafascynował się fotografią amerykańską.

W roku 1959 zrealizował swoje marzenie, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i został studentem słynnego nowojorskiego Pratt Institute. W czasie studiów  uzyskał stypendium u Aleksa Brodovitcha, wówczas jednej z najbardziej wpływowych postaci w kręgach grafiki wydawniczej i fotografii. Po ukończeniu edukacji w Pratt Institute w 1963 roku, pracował w wielu instytucjach filmowych, studiach projektowych i fotograficznych oraz jako dyrektor artystyczny Grey Advertising, jednej z największych agencji reklamowych w Nowym Jorku. W listopadzie 1967 roku otworzył własne studio fotograficzne, które prowadzi do chwili obecnej.

Fotografia stała się jego życiową pasją i podstawą kariery zawodowej. Przez następne czterdzieści pięć lat jego prace były wystawiane, publikowane i trafiały do zbiorów na całym świecie. Ryszard Horowitz otrzymał wszystkie najważniejsze nagrody i tytuły przyznawane fotografom, wśród których są, m.in.: Złoty Medal GLORIA ARTIS nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (2008), Złoty Medal Międzynarodowej Nagrody Gutenberga (Kanada, 2002), Pierwsza Nagroda APA (nagroda fotografii reklamowej) 1991 oraz Pierwsza Nagroda Kodak’s VIP Imaage Search‘91, „GOLD CADDIE” (Detroit, USA; 1982), The One Show – nagroda specjalna (1974), Doroczna nagroda Philadelphia Art. Directors Club 1973, Złoty Medal Art Directors Club of New York 1970 i wiele innych. Jest też doktorem honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Swe prace prezentował na ponad trzydziestu  wystawach indywidualnych, m.in.: w Pekinie, Szanghaju (EXPO‘2012), Nowym Jorku, Warszawie, Santiago, Montrealu, Chicago, Mediolanie, Canes, Krakowie, Pradze i Genewie.

Uważany jest za pioniera stosowania efektów specjalnych w fotografii w czasach przed obrazowaniem cyfrowym. „Nieustannie dąży do perfekcyjnej doskonałości, wciąż przekraczając bariery ograniczeń technicznych. W rezultacie świat widzialny, wraz z całym bagażem realiów, mięknie, stając się tworzywem plastycznym poddanym wyobraźni Artysty, który kształtując swe wizje nie rezygnuje z wartości znaczeniowych poszczególnych komponentów obrazu. Wiemy czym są poszczególne formy, ale w swych spektaklach Horowitz obsadza je w innych, niezwykłych rolach” zauważa prof. Michał Jędrzejewski w recenzji w postępowaniu o nadanie tytułu doktora honoris causa ASP we Wrocławiu.

Tytuł doktora honoris causa ASP we Wrocławiu otrzymał w 2012 r.

 

***

Kuratorem i organizatorem wystawy jest Daniel Piwowarczyk.

niedziela, 04 luty 2024 18:00

Z Nowym Rokiem do naszego Klubu dołączyli: Kasia Batko, Daria Kaszuba oraz Artur Plasen.

 

Daria Kaszuba jest aplikantką notarialną pierwszego roku w Izbie Warszawskiej.Jej hobby to gotowanie, czytanie, oraz podróże. Daria uwielbia spędzać wolny czas na spacerach.
 
Artur Plasen jest aplikantem adwokackim pierwszego roku w Izbie Warszawskiej. Jego hobby to sport, podróże, historia, oraz motoryzacja.
Artur dużo czasu spędza na spacerach i wędrówkach. Lubi majsterkować.
 
 
 
Katarzyna Batko jest koordynatorką Świętokrzyskiego Convention Bureau w Regionalnej Organizacji Turystycznej województwa świętokrzyskiego.
Z urodzenia Sandomierzanka, wybór miejsca zamieszkania i zaangażowanie w działalność lokalną czynią ją autentyczną ambasadorką Ziemi Sandomierskiej.
Katarzyna aktywnie współpracuje z Lokalną Organizacją Turystyczną Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej, angażując się w projekty promocyjne regionu.
Jest pomysłodawczynią innowacyjnych inicjatyw, takich jak "Targ Sandomierski i Przyjaciele" organizowany w warszawskim Koneserze, promujący produkty lokalne i kultywujący tradycje
ziemi sandomierskiej. Ponadto Katarzyna Batko stoi za cyklicznym wydarzeniem "Śniadanie na Dworze" w sandomierskich Skotnikach, które harmonijnie łączy smaki, kulturę i przyrodę,
przyciągając miłośników lokalnej kuchni i piękna regionu. Jej zaangażowanie w rozwój turystyki i promocję dziedzictwa kulturowego czyni ją nie tylko lokalną liderką, ale także inspiracją
dla społeczności, pragnącej odkrywać uroki i bogactwo Ziemi Sandomierskiej.
 
Kasia bardzo pomogła nam w organizacji pierwszej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Literatury. Fakt. Biografia. Dokument.
Kasiu bardzo dziękujemy Ci za Twoją pomoc, pomysłowość i serdeczność.
sobota, 03 luty 2024 13:10

Zapraszamy w imieniu Teresy Godlewskiej członka Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej na premierę książki "66 powodów do szczęścia" - biografia kobiety niezwykłej.

Wydarzenie odbędzie się 5 marca w Elektrowni Powiśle. Start godz. 17.00.

 

Kilka słów o naszej Kochanej Teresie za booktime.pl

Wybrała życie niebieskiego ptaka, bez względu na cenę, jaką przyszło jej za to zapłacić.

Była milionerką i bankrutką. Urodziła się jako ziemianka, jako malutka dziewczynka bawiła się u stóp marszałka Piłsudskiego, drugą wojnę światową oglądała z okien apartamentu w Gdyni. Niespokojnym duchem była od zawsze. Tuż przed nadejściem epoki dzieci kwiatów ruszyła w świat, by odwiedzić sześćdziesiąt sześć krajów rozrzuconych po całym świecie.W libańskim Bejrucie omal nie trafia do haremu, w Jordanii pracowała w The American Cultural Center, w Sudanie na plantacji bawełny, a w Etiopii – kawy. Opiekowała się dwudziestoma pudlami siostrzeńca cesarza Hajle Syllasje. Była zawodową modelką i podziwianą tancerką. W Iraku prawie wyszła za mąż za francuskiego arystokratę. Kiedy po czterdziestu ośmiu latach wróciła do Polski… trafiła do schroniska dla bezdomnych w Warszawie. Ale to nie koniec tej niezwykłej historii, bo jak mawia jej bohaterka: „Zawsze się jakoś otrząsnę i pójdę dalej”.

Biografia kobiety, której życiorys to gotowy scenariusz serialu sensacyjnego. O czym wiemy tylko dlatego, że niespodziewanie pewnego dnia drogi jej i Filipa Chajzera się przecięły.

 

 

Szczegóły dotyczące książki

Tytuł
66 powodów do szczęścia
Autor
Teresa Godlewska,Filip Chajzer
Wydawnictwo
Wydawnictwo Harde
EAN
9788383432472
ISBN
9788383432472
Kategoria
Biografia\Dzienniki, wspomnienia
Liczba stron
384
Rok wydania
2024
Oprawa
Miękka

https://booktime.pl/66-powodow-do-szczescia,id331242.html

poniedziałek, 29 styczeń 2024 22:19
 
 
Koncert otrzymał Honorowy Patronat Ambasady Argentyny w Polsce.
 
Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej jest partnerem wydarzenia.
 
Patronat medialny Tygodnik Nadwiślański.
 
Serdecznie Zapraszamy !!! ?
Bilety do nabycia:
KupBilecik
link do zakupu biletów_https://kbq.pl/117177
 
niedziela, 28 styczeń 2024 21:29

 

Bękarty ...” to tytuł kolejnego odcinka, który jest częścią obszernego wywiadu z Adamem Ochwanowskim.

W tym odcinku rozmawiamy o kompleksach ludzi wywodzących się z naszej Kielecczyzny.

Link do wywiadu poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=fkgbAyChvGc

niedziela, 28 styczeń 2024 11:55

Pracujemy nad II edycją Festiwalu Literatury. Fakt. Biografia. Dokument. Sandomierz 21-22 września 2024

Z Karoliną Kępczyk w Muzeum imienia Witolda Gombrowicza we Wsoli rozmawialiśmy o Festiwalu Literatury. Fakt, biografia dokument, który odbędzie się w Sandomierzu w tym roku 21 i 22 września br.
 
Patronem drugiej edycji festiwalu będzie tym razem Witold Gombrowicz (w tym roku wypada 120 rocznica jego urodzin).
W spotkaniu wziął udział pisarz, autor wspaniałych opowiadań wydanych w ubiegłym roku „Nieuzasadnione poczucie szczęścia”, kierownik muzeum Tomasz Tyczyński. W rozmowach uczestniczyła również  Anna Spólna, która prawie wszystko wie o pisarzu oraz autor ciekawych filmów o pisarzu, Robert Utkowski.
 
Na jednej z tablic muzeum czytamy:
„Mnie, który jestem okropnie polski i okropnie przeciw Polsce zbuntowany, zawsze drażnił polski światek dziecinny, wtórny, uładzony, pobożny. Polską nieruchomość w historii temu przypisywałem. Polską impotencję w kulturze - gdyż Bóg nas prowadził za rączkę. To grzeczne polskie dzieciństwo przeciwstawiałem dorosłej samodzielności innych kultur”.
Przewrotne są słowa najwybitniejszego znawcy twórczości pisarza, prof. Jerzego Jarzębskiego, który tekst o jednym z najbardziej znanych pisarzy polskich na świecie zatytułował „Gombrowicz – pisarz prowincji”.
 

 

 

sobota, 27 styczeń 2024 22:49
Serdecznie zapraszamy do udziału w II OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE POETYCKIM " O LAUR ADAMA - 2024 ".
 
Warszawki Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej patronuje temu wydarzeniu oraz jest fundatorem jednej z nagród.
 
Wręczenie nagród podczas I edycji Konkursu "O Laur Adama"
 
 
I. Organizatorami II Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego " O Laur Adama - 2024 " jest Adam
Jarubas - Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Stowarzyszenie Kulturalno - Historyczne " Beldonek
" w Pińczowie.
 
II. Cel konkursu: inspirowanie do aktywności twórczej, promowanie talentów literackich,
popularyzacja twórczości poetyckiej.
 
III. Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie zestawu 3 wierszy. Utwory nie mogą być wcześniej
publikowane ani nagradzane w innych konkursach. Jury oceni jeden z nadesłanych wierszy.
 
IV. Tematyka i forma utworów jest dowolna.
V. Prace konkursowe powinny być opatrzone godłem słownym (pseudonimem), a do nich
dołączona koperta z tym samym godłem w adresie, zawierająca w zaklejonej kopercie kartkę z
danymi autora (imię i nazwisko, adres do korespondencji, e-mail, ewentualnie numer telefonu ).
Prace należy przesyłać w 4 egzemplarzach.
Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest dołączenie podpisanego przez autora oświadczenia o
następującej treści: „Oświadczam, że zapoznałem się z treścią i akceptuję w całości regulamin I I
Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Laur Adama - 2024”. Wyrażam zgodę na
przetwarzanie danych osobowych autora pracy konkursowej w zakresie i celach wskazanych
w regulaminie.”
VI. Jury powołane przez organizatora w składzie:
Adam Gwara
Adam Ochwanowski
Adam Ziemianin
oceni nadesłane utwory oraz przyzna następujące nagrody i wyróżnienia:
I - 1000 zł.
II - 700 zł.
III - 500 zł.
oraz trzy wyróżnienia po 300 zł.
Nagrodzone i wyróżnione prace będą opublikowane na plakacie poetyckim i na portalach
literackich
VII. Lista zwycięzców zostanie opublikowana na stronie: www.jarubasadam.pl i na portalach
kulturalnych
Prace konkursowe należy przesłać do dnia 15 marca 2024 roku (decyduje data stempla pocztowego)
na adres: Biuro Poselskie Adama Jarubasa 25 - 363 Kielce, ul. Wesoła 47/49 , z dopiskiem „O Laur
Adama "
lub dostarczyć do siedziby organizatora.
VIII. Patronem medialnym Konkursu jest Gazeta Kulturalna i Radio z Qlturą, a patronem
honorowym - Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej
IX. Laureaci Konkursu zostaną powiadomieni o miejscu i terminie wręczenia nagród drogą
mejlową bądź telefoniczną. Organizatorzy nie refundują kosztów dojazdu na uroczystość wręczenia
nagród
X. Pytania dotyczące konkursu należy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub do Adama
Ochwanowskiego - tel. 660 271 154
XI. Organizatorzy nie zwracają nadesłanych tekstów zastrzegając sobie prawo do publikowania i
cytowania w mediach nagrodzonych i wyróżnionych wierszy bez dodatkowej zgody autorów i bez
honorarium autorskiego.
XII. Ochrona danych osobowych
1. Administratorem danych osobowych przetwarzanych w ramach konkursu jest Stowarzyszenie
Kulturalno - Historyczne Beldonek w Pińczowie
2. W ramach konkursu Administrator danych przetwarzał będzie imiona, nazwiska, email oraz adres
do korespondencji uczestników.
3. Dane wymienione w ust. 2 przetwarzane są na podstawie zgody. Zgoda ta jest dobrowolna i
możliwa do wycofania w każdym czasie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem
przetwarzania przed jej wycofaniem.
4. Celem przetwarzania danych jest identyfikacja uczestników turnieju oraz umożliwienie
powiadomienia laureatów o przyznanych nagrodach.
5. Dane uczestników konkursu będą przetwarzane przez czas trwania konkursu i usunięte nie
później niż po upływie 3 miesięcy od dnia jego zakończenia.
6. Autor ma prawo dostępu do treści danych, prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia
przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu przeciwko ich
przetwarzaniu.
W I edycji "Konkursu o Laur Adama" Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej reprezentowała Klaudia Piwowarczyk
sobota, 30 grudzień 2023 19:34
 
Wejdź w Nowy 2024 Rok z drzewem!
 
Jak co roku, o tej porze, prosimy w imieniu naszych małych przyjaciół ???? o nie strzelanie w Sylwestra ?
 
W zamian proponujemy Ci posadzenie drzewa ❤ ?, które będzie schronieniem dla ptaków i dotleni naszą planetę ? Wpłacając na nasze konto darowiznę (tytułem "na cele statutowe - drzewo") otrzymasz drzewo, które zasadzimy we wskazanym przez Ciebie miejscu ? Dodatkowo drzewo to będzie oznaczone na naszej wirtualnej mapie Polski z podaniem jego współrzędnych i twoim imieniem oraz nazwiskiem (ew. nazwą Firmy). Po posadzeniu drzewa otrzymasz od nas Zielony Certyfikat Przyjaciela Ziemi i Zwierząt. Nasz nr konta 83 1240 6175 1111 0000 4575 9901. Zapraszamy do naszej Noworocznej Zabawy ?????2️⃣0️⃣2️⃣4️⃣?
 
 
 
 
 
 
poniedziałek, 11 grudzień 2023 17:37

 

 

W sobotę, 9 grudnia 2023 podsumowano XXVII Ogólnopolski Przegląd Fotografii Ponidzie 2023

Podczas imprezy fotograficznej można było obejrzeć najciekawsze zdjęcia wykonane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów fotografii z całej Polski.

Przegląd Fotograficzny rozpoczął wernisaż wystawy fotografii Zdzisława Beksińskiego w Buskiej Galerii Sztuki Willa Polonia. Prace dzięki staraniom Daniela Piwowarczyka - kuratora Przeglądu zostały udostępnione przez Muzeum Historyczne w Sanoku.

Wystawa będzie eksponowana do 9 stycznia 2023.

Tego samego dnia w klubie Stradivarius BSCK otwarto wystawę prac zgłoszonych do przeglądu we wszystkich czterech kategoriach (Moja Prezentacja, Odkrywamy Ponidzie, Busko-Zdrój. Portret Miasta, Portret w czerni i bieli).

W tegorocznym Przeglądzie wzięło udział 61 fotografików eksponując 222 zdjęcia.

W kategoriach konkursowych przyznano nagrody:

Magdalenie Kuzie - "Portret w czerni i bieli",
Konradowi Wawro - "Busko-Zdrój. Portret miasta".

 

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej był fundatorem nagrody wyróżnienia, w kategorii  najciekawsze zdjęcie przeglądu. Nagrodę wyróżnienie otrzymał Michał Borowski.

W imieniu WKPZK nagrodę wyróżnienie wręczył Daniel Piwowarczyk, kurator Przeglądu.

Wyróżniona fotografia autorstwa Michała Borowskiego


Po wernisażu odbyło się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Furmanem, doświadczonym fotografikiem i fotoreporterem. Pasjonaci fotografii z całego regionu mieli okazję obejrzeć wyjątkowe prace autora a także wysłuchać wielu anegdot ze studia fotograficznego.

 

 

Fotogaleria

 

 

 

Prace w ramach Przeglądu są prezentowane w godzinach pracy BSCK (al. Mickiewicza 22) w czterech kategoriach:

 • Moja Prezentacja - Galeria Antresola
 • Odkrywamy Ponidzie - Galeria Hol
 • Busko-Zdrój. Portret Miasta - konkurs, Galeria Hol
 • Portret w czerni i bieli - konkurs, Klub Stradivarius

Serdecznie zapraszamy do oglądania!

 

Patronaty honorowe przeglądu:

 • Wojewoda Świętokrzyski
 • Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
 • Starosta Buski
 • Burmistrz Miasta i Gminy Busko – Zdrój

Patronat:

 • Foto klub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców
 • Związek Polskich Artystów Fotografików okręg Świętokrzyski

Patronaty medialne:

 • TVP Kultura
 • TVP3
 • Radio Kielce S.A.
 • Radio eM
 • Echo Dnia,
 • Tygodnik Ponidzia
 • busko.com.pl
 • TV Ponidzie

 

Więcej na stronach

Busko.com.pl

Busko.pl

Buskie Samorządowe Centrum Kultury

Telewizja Ponidzie (odcinek 1)

Telewizja Ponidzie (odcinek 2)

 

 

wtorek, 21 listopad 2023 19:12

 

 

Jest wyczekiwana publikacja Zbigniewa Masternaka

 

"Pięcioksiąg przygód bohatera naszych czasów" z naszym logo!

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej jest wydawcą publikacji.

Publikacja ma ponad 700 stron.

 

Dla trzech osób (członków WKPZK), które jako pierwsze zadzwonią pod nr 501 419 595 z radosnym "Dzień dobry" lub "Dobry wieczór", czekają książki z dedykacją autora.

 

czwartek, 16 listopad 2023 23:14

Zapraszamy do udziału w XXVII Ogólnopolskim Przeglądzie Fotograficznym "Ponidzie 2023".

Prace można przesyłać do 22 listopada br.

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej patronuje temu fantastycznemu wydarzeniu oraz jest fundatorem jednej z nagród.

W ramach naszego Święta Fotografii odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń artystycznych - szczegóły konkursu (w tym regulamin) pod linkiem: https://www.bsck.busko.pl/wydarzenia/festiwal-fotografii-ponidzie/1282-xxvii-ogolnopolski-przeglad-fotografii-ponidzie-2024.html

 

 

 

czwartek, 09 listopad 2023 22:16

Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji gospodarczej „Polska-Ukraina-Świętokrzyskie. Przestrzeń dla wspólnego biznesu”, która odbędzie się 22 listopada 2023 r. (środa), w godz. 10:00-16:00, w PIRAMIDZIE (Oaza Spokoju Grzybów, Zakątek Świętokrzyski) k. Staszowa.

Organizatorem konferencji jest Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza Przedstawicielstwo w Kielcach, Europejską Agencją Rozwoju oraz Urząd Miasta i Gminy Staszów, Złotym partnerem Enea Elektrownia Połaniec, a Partnerami – Bank Gospodarstwa Krajowego, PKO Bank Polski, Huta Szkła Gospodarczego Tadeusz Wrześniak Sp. z o.o., Nolen Sp. z o.o., Forprestige Sp. z o.o., Pixelis Agencja Interaktywna, Timagra Sp. z o.o. Wonders Fashion Anna Wesołowska, Kancelaria J. Bójko i Wspólnicy (JBW) oraz inne podmioty zaangażowane w organizację konferencji lub wsparcie finansowe świętokrzysko-ukraińskiego portalu gospodarczego www.wrotabiznesu.pl.

Wydarzenie zostało już objęte patronatem przez Świętokrzyski Klaster Kompetencji, Europejskie Stowarzyszenie Rozwoju, Staszowskie Centrum Przedsiębiorczości, Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, Stowarzyszenie Aktywność Współpraca Rozwój, program Incepcja – Polska do naprawy.

Konferencja adresowana jest do biznesu ukraińskiego planującego rozwój swojej działalności gospodarczej poza granicami Ukrainy; osób które obecnie przebywają w Polsce i chciałyby ulokować swoje przedsiębiorstwo w woj. świętokrzyskim; Polaków i Ukraińców, którzy chcą nawiązać relacje biznesowe w Polsce lub w Ukrainie.

Więcej o międzynarodowej konferencji gospodarcze (m.in. program oraz formularz zgłoszeniowy)j, której patronuje Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej ( tu )

czwartek, 09 listopad 2023 22:04

Rozpoczeliśmy przygotowania do kolejnej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Literatury. Fakt. Biografia. Dokument 2024.

W kawiarni Wrzenie Świata rozmawialiśmy z Klementyną Suchanow, autorką obszernej, dwutomej książki „Gombrowicz. Ja geniusz”, o zarysie programu kolejnej edycji naszego Festiwalu.
 
Rozmawialiśmy o tym, jak Gombrowicz chronił Polskę przed Polakami, wyszydzał zaściankowość, konwenanse, powtarzalne zachowania, bierność, ciągłe powoływanie się na narodowych geniuszy, dzisiaj powiedzielibyśmy – świętych, nawiedzonych, hierarchów. To pokazuje, jak bardzo wciąż go potrzebujemy, szczególnie teraz, nie tylko przed Rokiem Gombrowicza, przed 120. rocznicą urodzin pisarza.
 
Mówimy, nawiązując do podtytułu Festiwalu Literatury, jak ważna jest biografia pisarza, miejsca, w których nastąpiła jego inicjacja twórcza: Małoszyce, Wszechświęte, Bodzechów. Jak istotne w utworach Gombrowicza są fakty, sytuacje bezpośrednio wzięte z życia.
 
 
sobota, 04 listopad 2023 23:06

Prezentujemy kolejny odcinek wywiadu z Adamem Ochwanowskim (to już IV odcinek z Piewcą Ponidzia, który składa się na całość cyklu Bliskie Rozmowy Klubu Przyjaciół - edycja regionalna).

Odcinek pn. "Literaci" dedykujemy naszemu Klubowemu Koledze Zbyszkowi Masternakowi.

Wywiad cz. IV.

sobota, 04 listopad 2023 22:41

 

Do naszego Klubu dołączył Norbert Rzadkowski (Generation Z , rocznik 2004), który będzie wspierał nasze Stowarzyszenie w projektach sportowych.

Norbert wspólnie z Waldkiem Radomskim będzie pilotował przygotowanie kolejnych spływów kajakowych połączonych ze sprzątaniem naszych świętokrzyskich rzek.

Norbert studiuje i pracuje w Warszawie.

A tak o sobie pisze sam Norbert Rzadkowski.

Jestem człowiekiem, który uwielbia sport. Moją pasją jest piłka nożna oraz podróżowanie. Obecnie jestem zawodnikiem w PKS Radość. Swoją pasją chcę dzielić się z innymi ludźmi i cały czas rozwijać się w tym kierunku. Pochodzę z Piotrkowic. Ukończyłem Szkołę Mistrzostwa Sportowego im. Włodzimierza Lubańskiego w Nowinach. Obecnie studiuję w Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie w Warszawie.

Witaj w Klubie Ziomalu!

Sprzątanie rzeki Kamiennej ( 2023 ) archiwum WKPZK

środa, 11 październik 2023 21:24

 

 

Publikujemy nagrodzone reportaże 

w Ogólnopolskim Konkursie na Reportaż "Jest u mnie kraj ..."

Przypomnijmy.

Przewodniczącym komisji konkursowej był profesor dr hab. Janusz Adamowski, który pełni także funkcję dziekana Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim.

Komisja pracowała w składzie: Stanisław Zawiśliński, Rafał Hetman, Anna Król oraz Janusz Adamowski.

Poddano ocenie 66 prac zgłoszonych do konkursu.
 
Pierwsze miejsce przyznano Agacie Niebudek-Śmiech z Kielc za reportaż „Zatrzymać pod powiekami”.
Drugie miejsce przyznano Violetcie Nowakowskiej z Rakowa (woj. dolnośląskie) za reportaż „Wstyd”.
Trzecie miejsce przyznano Stanisławowi Zasadzie z Poznania za reportaż „Rabin i hostie”.
Jury przyznało również wyróżnienie dla Marcina Chmiel z Warszawy za reportaż „Taborety”.
 
 
Do pobrania (na samym dole artykułu):
 
Reportaż Agaty Niebudek-Śmiech "Zatrzymać pod powiekami
 
Reportaż Violetty Nowakowskiej „Wstyd
 
Reportaż Stanisława Zasady „Rabin i hostie
 
Reportaż Marcina Chmiel "Taborety"
 
 
Kilka słów o naszych Laureatach.
 
Agata Niebudek-Śmiech - kielczanka, absolwentka II LO im. Jana Śniadeckiego oraz polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez lata związana ze środowiskiem dziennikarskim – pracowała w „Gazecie Kieleckiej”, „Echu Dnia” oraz magazynie „Made in Świętokrzyskie”. Kolejny etap jej aktywności zawodowej to funkcja rzecznika prasowego Starostwa Powiatowego w Kielcach, zajmowała się również promocją gminy Miedziana Góra, obecnie pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, gdzie odpowiada na informację i promocję funduszy europejskich.

Na swoim koncie ma nagrody w ogólnopolskich konkursach literackich, m.in. I miejsce w konkursie na reportaż „Jest u mnie kraj”, II miejsce w konkursie „Ikarowe strofy”, III miejsce w konkursie „Historia z mojej pamięci”, wyróżnienie w konkursie „O pióro Reymonta”.

W wolnych chwilach czyta i pisze, namiętnie ogląda filmy i seriale, dzierga na drutach.  Dumna mama Zuzanny, miłośniczka psów, szczególnie jednego o imieniu Choco, który nie pozwala jej zapomnieć o długich spacerach.

 
 
Violetta Nowakowska - wrocławska dziennikarka, pisarka i publicystka. W latach 90. prowadziła radiowe “Wrocławskie Rozmowy Kulturalne”. W autorskiej audycji dla dzieci odkrywała zapomnianych twórców, żywo propagując rodzinne czytelnictwo. W publikacjach prasowych niezmiennie zainteresowana tematami społecznymi. Ponadto  autorka kilku książek dla dzieci i kilkunastu dla dorosłych. W Tak kochają lemury podjęła temat ludzi przejętych losem zwierząt. Jako wolontariuszka współpracuje bowiem z oddziałem wrocławskiej Ekostraży, przyjmując osierocone dzikie ptaki, by po odchowaniu zwracać je naturze. Jest ośmiokrotną laureatką ogólnopolskich konkursów literackich. Ostatnia jej książka, Węgrów. Historia obecności, zdobyła nagrodę główną. Redaktor naczelna serii Wally zwiedza świat! Prywatnie mama Michaliny, Jonatana i Nikodema, entuzjastka rodziny i życia na wsi. Z mężem, oswojoną wroną i kawką oraz czterema przygarniętymi psami mieszka w Rakowie pod Wrocławiem.
 
   
 

Stanisław Zasada – ur. 1961 r., dziennikarz, reporter, absolwent polonistyki na UMK w Toruniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Press” i „Gazetą Wyborczą”. Jest autorem książek: Duch ’44 o kapelanach powstania warszawskiego, Generał w habicie o siostrze Małgorzacie Chmielewskiej i jej Wspólnocie Chleb Życia oraz reporterskiej opowieści Kurierka. Historia kobiety, która mogła zatrzymać Holokaust. Mieszka w Poznaniu.

 
 
Marcin Chmiel – urodzony 22 kwietnia 1996 r. w Myślenicach, absolwent tamtejszego liceum im. Tadeusza Kościuszki (2012-2015), a następnie studiów prawniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim (2015-2020) oraz studiów licencjackich z administracji na tej samej uczelni (2020-2023). Jeszcze w trakcie studiów wydaje pierwszą powieść młodzieżową („Aż do śmierci”- 2019), a karierę literacką przerywa na okres czterech lat wraz z rozpoczęciem pracy etatowej w 2019 r. W życiu pracuje jako: trener szachowy (kilkukrotny mistrz Małopolski juniorów), ubezpieczeniowy specjalista ds. windykacji, specjalista restrukturyzacji, moderator gier terenowych, zarządca planów pracowniczych i kompensacyjnych. Aktualnie, od niemal roku jest konsultantem technologii SAP w obszarze Business Intelligence. Burzliwą karierę zawodową przeplatają liczne praktyki związane ze studiami prawniczymi, oraz coraz częstsze spektakle komedii improwizowanej, którą autor tego biogramu zajmuje się już od roku 2016. Biegle porozumiewa się po angielsku, zna również czeski, do czego przyczyniły się coroczne wyjazdy na turnieje szachowe, właśnie do Czech. Od niemal pół roku aktywnie uprawia stand-up, pisze opowiadania i reportaże, oraz pracuje nad drugą powieścią, opisującą tragiczne losy jego dalekiej ciotki. W wolnym czasie czyta, głównie twórczość noblistów literackich z absolutnie wszystkich zakątków świata.
 

 

wtorek, 10 październik 2023 23:31

 

Dziś do naszego Teamu dołączył Łukasz Kucharczyk.

Łukasz Kucharczyk jest doktorem nauk humanistycznych i adiunktem w Katedrze Polskiej Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Autor monografii naukowej pt. Granice ciała. Somapoetyka w twórczości Stanisława Lema oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i krytycznoliterackich traktujących o polskiej literaturze współczesnej. Prowadzi zajęcia z zakresu polskiej literatury współczesnej, krytyki literackiej, literatury fantasy i science ficton oraz metodyki nauczania języka polskiego jako obcego. Współpracownik kilku czasopism literackich, m. in. „Nowe Książki”, „Nowy Napis” i „Topos”. Juror w konkursach literackich. W swojej pracy badawczej zajmuje się polską literaturą fantastycznonaukową, fantastyczną oraz polską krytyką literacka. Pracuje również w charakterze nauczyciela języka polskiego jako obcego. W 2022 roku zadebiutował jako pisarz zbiorem opowiadań fantastycznych pt. Granty i smoki. Swoje opowiadania publikuje w antologiach i czasopismach.

Laureat Chrysalis Award Europejskiego Stowarzyszenia Science Ficton dla najbardziej obiecujących debiutów, nominowany do Śląkfy 2023 w kategorii Twórcy Roku, nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla.

W tym roku ukaże się jego książka poświęcona twórczości Jacka Dukaja.

 

dr Łukasz Kucharczyk jest również autorem jednej z klechd "Drzewo życia" w naszych Klechdach świętokrzyskich.

W Warszawskim Klubie Przyjaciół Ziemi Kieleckiej dr Kucharczyk będzie wpierał nas m. in. merytorycznie w organizacji kolejnej edycji naszego Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż "Jest u mnie kraj ...".

 

Łukasz Kucharczyk pochodzi ze Starachowic. Urodził się w 1990 r.

 

 

sobota, 30 wrzesień 2023 17:17
31 października br.  ukaże się wydanie pięciu tomów autobiograficznego cyklu Zbyszka Masternaka pn. "Księstwo" w jednej książce jako "Pięcioksiąg przygód Księcia, bohatera naszych czasów". Książka będzie liczyła około 700 stron.
Tytuł nawiązuje do "Pięcioksięgu przygód Sokolego Oka", opowieści o bohaterze dzieciństwa autora.
Cykl został przełożony na 14 języków (we fragmentach), powstały na jego podstawie trzy filmy (min. Księstwo Andrzeja Barańskiego), była adaptacja komiksowa, radiowa, cykl doczekał się wielu opracowań krytycznoliterackich i naukowych.

Wydawcą publikacji jest Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej.

 

wtorek, 26 wrzesień 2023 17:08

 W miniony weekend Sandomierz stał się za sprawą Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej STOLICĄ LITERATURY.

Jest zainteresowanie. Udało się - tak podsumowała  nasz "Festiwal Literatury. "Fakt, biografia, dokument" w Sandomierzu prof. Anna Nasiłowska z Polskiej Akademii Nauk, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

W sobotę, 23 września br. odbył się pierwszy Festiwal Literatury pod hasłem: „Fakt. Biografia. Dokument.”, którego głównym bohaterem był wybitny polski pisarz, Jarosław Iwaszkiewicz.
Festiwal odbył się w Sandomierzu, miejscu szczególnie ważnym dla twórcy, ze względu na jego wielką sympatię do miasta.
Festiwalowe prelekcje, prezentacje oraz dyskusje odbyły się w Ratuszu.
Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonali: Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, Paweł Niedźwiedź wicestarosta sandomierski, Przemysław Saltarski Prezes Zarządu Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej oraz Andrzej Nowak-Arczewski pomysłodawca festiwalu, dziennikarz, publicysta, reporter. Festiwal rozpoczęli najmłodsi uczestnicy, członkowie drużyny zuchowej o nazwie "Złote Orły", działającej przy Szkole Podstawowej numer 4 im. Jarosława Iwaszkiewicza. Dzieci zaprezentowały kilka wierszy wybitnego poety, co stanowiło niezwykłą okazję do poznania jego twórczości. Wydarzenie przyciągnęło liczne grono pasjonatów literatury, w tym pisarzy, poetów, oraz krytyków literackich. Wśród uczestników nie zabrakło także miłośników słowa pisanego, którzy przybyli, by czerpać inspirację i wiedzę odnośnie życia i twórczości Jarosława Iwaszkiewicza.
 
 
 
Obecni na wydarzeniu mogli wziąć udział w wielu ciekawych panelach dyskusyjnych:
- „Rola faktu, biografii i dokumentu w literaturze”, prelegenci: prof. dr hab. Anna Nasiłowska prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, dr Danuta Paszkowska, Andrzej Nowak-Arczewski
 
- „Znaczenie reportaży Ryszarda Kapuścińskiego w odkrywaniu świata, ludzi, uwrażliwianiu na problemy społeczne, problemy ludzi odrzucanych. Warsztaty reporterskie. Prelekcja, film”, prelegent: Stanisław Zawiśliński prezes fundacji „Centrum badań i edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego
 
- „Pamięć w literaturze faktu”, prelegent: Rafał Hetman, autor książek „Izbica, izbica”, Las zbliża się powoli”
 
- Jarosław Iwaszkiewicz intymnie, prywatnie”, prelegent: Anna Król autorka książek o Jarosławie Iwaszkiewiczu.
 
Podczas Festiwalu Literatury szczególnym zainteresowaniem cieszyły się także wyprawy plenerowe.
Pierwszą wycieczkę po miejscach związanych z życiem i twórczością Jarosława Iwaszkiewicza poprowadził Jerzy Krzemiński, przewodnik i regionalista, wieloletni kustosz Oddziału Literatury Muzeum Okręgowego (obecnie Zamkowego) w Sandomierzu, co czyniło go idealnym przewodnikiem w podróży przez życie i twórczość pisarza. Spacer po miejscach, które były ważne dla Jarosława Iwaszkiewicza, był nie tylko okazją do poznania historii, ale także do zrozumienia głębokiej więzi, jaka łączyła autora z Sandomierzem.
 
Drugi spacer odbył się pod hasłem „Literacki Sandomierz wieczorową porą”. Była to wyprawa śladami scen miłosnych, tragicznych i sensacyjnych (w oparciu o twórczość S. Żeromskiego, W. Myśliwskiego, W. Burka, Z. Miłoszewskiego i innych), która poprowadziła dr Renata Stawowy.
 
Podczas Festiwalu zostały przyznane nagrody laureatom konkursu na reportaż, małą formę literacką. Przewodniczącym komisji konkursowej był profesor dr hab. Janusz Adamowski, który pełni także funkcję dziekana Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim.
 
Nagrodę otrzymali Agata Niebudek-Śmiech, Violetta Nowakowska oraz Stanisław Zasada. Nagrodzeni autorzy wykazali się wyjątkowym talentem w dziedzinie reportażu. Ich prace przyciągnęły uwagę jury ze względu na jakość, głębię tematyczną oraz umiejętność oddania wyjątkowych historii i doświadczeń w piśmiennictwie.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.
 
Pierwszy Festiwal Literatury "„Fakt. Biografia. Dokument.” stanowił wspaniałą okazję do refleksji nad twórczością i życiem Jarosława Iwaszkiewicza oraz docenienia jego wkładu w literaturę polską. Wydarzenie połączyło pokolenia miłośników twórczości literackiej i przypomniało o dziedzictwie tego wybitnego pisarza, który pozostawił niezatarte ślady w polskiej kulturze i historii literatury.
Organizatorzy wydarzenia: Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, Kielecki Oddział Związku Literatów Polskich, Urząd Miejski w Sandomierzu i Starostwo Powiatowe w Sandomierzu.
 
źródło: UM Sandomierz
 
Ciekawe podsumowanie Festiwalu opublikowano w:
Echo Dnia ( link do artykułu )
Tygodnik Nadwiślański ( link do artykułu )
Gazeta Wyborcza ( link do artykułu )
Telewizja:
 
STV.INFO ( link )
 
TV WISŁA ( link )
 
 
Wywiady w radio:
 
Radio Leliwa (wywiad 1)
Radio Leliwa (wywiad 2)
Radio Rekord ( link )
 
Fotorelacja z Festiwalu.
 
 
 
 
 
 
 
 

poniedziałek, 25 wrzesień 2023 19:51

❤ Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej zwraca się prośbą o pomoc dla siostry naszej koleżanki Danusi Banaczek (Skarżysko-Kamienna) ❤ Siostra Danusi potrzebuje pilnie krwi - ma złośliwego nowotwora krwi. ????

Donacja dla "Bożena Wojciechowska - Klinika Hematologii Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach"

środa, 20 wrzesień 2023 06:36

 

.

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej zaprasza 23 września 2023 r. do Sandomierza

na Ogólnopolski Festiwal Literatury. Fakt, biografia, dokument.

W programie spotkania z pisarzami, Anną Nasiłowską, Rafałem Hetmanem, Anną Król, prezentacje filmowe, dyskusje, wycieczki po mieście śladami wybitnych pisarzy, rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż i Małą Formę Literacką „Jest u mniej kraj…”.

“Zaczynamy już o godzinie dziesiątej – mówi prezes Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, Przemysław Saltarski  – W pierwszej edycji przypominamy postać Jarosława Iwaszkiewicza, którego część dorobku powstała właśnie w Sandomierzu. Pisarz zostanie zaprezentowany od strony prywatnej, poprzez swoją skomplikowaną i ciekawą biografię. Podstawą do tego będzie spotkanie z Anną Król, autorką książek o Iwaszkiewiczu.

Festiwal będzie okazją do przedyskutowania roli faktu, biografii i dokumentu w literaturze. W jednym z takich spotkań weźmie udział m.in. prof. Anna Nasiłowska z Polskiej Akademii Nauk, autorką książki biograficznej o Sławomirze Mrożku. O znaczeniu literatury faktu w odkrywaniu innych ludzi, kultur, uwrażliwianiu na problemy społeczne  na przykładzie twórczości Ryszarda Kapuścińskiego będzie mówił Stanisław Zawiśliński, prezes Fundacji „Centrum Badan i Edukacji imienia Ryszarda Kapuścinskiego”.

W programie jest także spotkanie z reporterem i pisarzem młodego pokolenia Rafałem Hetmanem autorem książek pt. „Izbica, Izbica” i „Las zbliża się powoli”. To wydarzenie pozwoli zwrócić uwagę na to, jakie znaczenie w literaturze faktu odgrywa ludzka pamięć.

Podczas Festiwalu ogłoszone zostaną wyniki i wręczone nagrody zwycięzcom konkursu na reportaż – małą formę literacką. Komisji konkursowej przewodniczył prof. dr hab. Janusz Adamowski, dziekan Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, który uzasadni przyznane nagrody.

źródło: magazynswiat.pl

Program  Ogólnopolskiego Festiwalu Literatury. Fakt. Biografia. Dokument.

 

 

poniedziałek, 18 wrzesień 2023 16:19

 

Członkowie Koła Gospodyń Wiejskich "Kalina" z Nietuliska Dużego przekazały na ręce kustosza Muzeum im. Adama Mickiewicza w Wilnie

i kierownika artystycznego Polskiego Teatru w Wilnie p. Irenie Litwinowicz oraz członkom Klubu Literackiego (którzy mają swoją siedzibę w Piwnicy Literackiej w tymże Muzeum) nasze Klechdy świętokrzyskie.

KGW Kalina z Nietuliska Dużego promowały nasz świętokrzyski region i naszą polską literaturę w Litwie.

W ramach Narodowego Czytania Panie z KGW Kalina zaprezentowały treści powieści Elizy Orzeszkowej tuż nad samym brzegiem rzeki Niemen.

Nasze Klechy trafiły już do Biblioteki Parlamentu Europejskiego oraz były czytane na szczycie naszej Łysicy.

Już niedługo dodruk kolejnych egzemplarzy naszych Klechd.

W najbliższej przyszłości planujemy stworzyć drugi tom naszych Klechd.

 

niedziela, 17 wrzesień 2023 22:00
 
Ks. Tomasz Łyko przesłał do nas wiadomość: "4 sierpnia 2023 r. w kaplicy Domu Pomocy Społecznej Włoszczowa odbyło się uroczyste przekazanie laptopa podarowanego przez Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej dla pani Magdaleny Wiaderek pensjonariuszki tego domu, która od października br. będzie studiować online w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu. Bóg zapłać.
 
Serdecznie pozdrawiam całą załogę Klubu.
Dziękuję też w imieniu Magdaleny za tę pomoc w postaci laptopa ofiarowanego przez Was na Jej rzecz. Szczęść Boże.
ks. Tomasz Łyko"
 
 
 
Ks. Tomasz Łyko jest członkiem Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej i nieoficjalnym kapelanem naszego Stowarzyszenia.
 
To już kolejny laptop w tym roku przekazany przez Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej osobom z województwa świętokrzyskiego, które uczą się w szkole podstawowej lub podjęły studia na uczelni wyższej.
 
 
sobota, 16 wrzesień 2023 15:16

 

Z cyklem rozmów jubileuszowych naszego Klubu zawitaliśmy tym razem do Adama Ochwanowskiego.

Prawie dwugodzinna rozmowa będzie wyemitowana w kilku odcinkach. Poniżej linki do pierwszych trzech odcinków:

"Dom" ( https://youtu.be/96LMialdPKQ )

"Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej ( https://www.youtube.com/watch?v=Xlj9lMZv6i0  )

"Kobiety" ( https://www.youtube.com/watch?v=WHdtxgcSwBY )

 

A tak o naszym wspólnym wywiadzie napisał Antek Kocela:.

"Spotkanie u Adama Ochwanowskiego w Złotej, stało się pretekstem do rozmowy o Warszawskim Klubie Przyjaciół Ziemi Kieleckiej. Przez chwilę, kiedy zobaczyłem na facebook`u ściankę Klubu myślałem, że to żart. Potem sobie przypomniałem, że z Klubem spotkałem się kilka lat wcześniej, podczas wizyty "Bzdziela" w Warszawie. Grupa ludzi, którzy stają się prawie natychmiast Twoimi przyjaciółmi, jeżeli ziemia kielecka jest gdzieś w Twoim serduchu. Robią dziwne, fajne rzeczy. Ja rzadko zachęcam do oglądania moich filmów, ale do obejrzenia tego zachęcam. Ponidzie to wyjątkowe miejsce. Kieleckie to piękny region."

poniedziałek, 11 wrzesień 2023 21:52

 

 

Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części rozmowy jubileuszowej Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej z Kamilem Pacholcem (link poniżej)

ROZMOWA Z KAMILEM PACHOLCEM

niedziela, 03 wrzesień 2023 06:42

 

.

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż „Jest u mnie kraj…”,

 

 

Protokół z zebrania komisji konkursowej z 4 września 2023 r.

Jury Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż pod hasłem „Jest u mnie kraj…”, organizowanego w ramach Festiwalu Literatury. Fakt, biografia, dokument, w składzie:

prof. dr hab. Janusz Adamowski – przewodniczący jury

Stanisław Zawiśliński

Rafał Hetman

Anna Król

poddało ocenie 66 prac zgłoszonych do konkursu i ustaliło następującą kolejność przyznanych nagród:

 

Miejsce I: „Zatrzymać pod powiekami” (godło KRATER)

Miejsce II: „Wstyd” (godło PLISZKA)

Miejsce III: „Rabin i hostie” (godło NICOSIA)

 

Jury przyznało również wyróżnienie dla pracy: „Taborety”, godło URIASZ”.

 

Po otwarciu kopert okazało się, że pierwszą nagrodę otrzymała Agata Niebudek-Śmiech z Kielc (godło KRATER), drugą – Violetta Nowakowska z Rakowa, woj. dolnośląskie (godło PLISZKA), trzecią – Stanisław Zasada z Poznania (godło NICOSIA), wyróżnienie - Marcin Chmiel z Warszawy (godło URIASZ).

 

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

 

Nagrody będą wręczone podczas Festiwalu Literatury. Fakt, biografia, dokument, który odbędzie się w Sandomierzu 23 września.

 

 

piątek, 01 wrzesień 2023 01:19

.

Zapraszamy na Ogólnopolski Festiwal Literatury. Fakt. Biografia. Dokument (Sandomierz 23 września 2023 r.)

W trakcie Festiwalu ogłoszone zostaną wyniki Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż "Jest u mnie kraj ...".

 

Festiwal Literatury odbywa się pod honorowym patronatem:

Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego

Burmistrza Miasta Sandomierz

Starosty Sandomierskiego

Stowarzyszenia Polskich Mediów oraz Fundacji Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego

Organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Literatury Fakt. Biografia. Dokument oraz Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż "Jest u mnie kraj ..." jest Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej.

Szczegółowy program Festiwalu Literatury już wkrótce.

 

 

poniedziałek, 07 sierpień 2023 21:00

 

 .

Onet.pl

opublikował ranking najlepszych miast do życia. Nasze Kielce w tym rankingu wypadają tak sobie ... Zresztą zobaczcie sami.

Pełny artykuł za Onet.pl/biznes pod linkiem

 

Wybrane statystyki dotyczące Kielc (miejsce 1 to miejsce najbardziej przyjazne do życia)

Średnie wynagrodzenia - Kielce - miejsce 15

Bezrobocie - Kielce - miejsce 15

Dostępność mieszkań - Kielce - miejsce 9

Przestępczość - Kielce - miejsce 10

Jakość powietrza - Kielce - miejsce 12

 

Kielce dobrze wypadają za to na tle innych miast pod kątem dostępu do lekarza NFZ

Dostęp do lekarza NFZ - Kielce - miejsce 3

wtorek, 01 sierpień 2023 17:55
Tadam! Mamy to!
 
Kamienna na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski - Ćmielów wysprząta jak dom na święta Wielkanocne :)
 
Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej wspólnie z pracownikami Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz sympatykami rzeki posprzątał Kamienną.
 
Operacja Kamienna 2023 zakończyła się pełnym sukcesem a zebrane śmieci (stare opony samochodowe, opakowania po napojach, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, odpady budowlane, kosiarka ogrodowa, itp.) trafiły tam gdzie ich miejsce.
 
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, włożone serce oraz serdeczność Wszystkim, którzy zaangażowali się w Naszą Operację Czysta Kamienna 2023.
 
Serdeczne podziękowania kierujemy do właściciela  Firmy Kamienna Kajaki , który użyczył nam bezpłatnie kajaków i opiekował się naszą ekspedycją.
 
Szczególne podziękowania kierujemy do koordynatorów naszego projektu
Waldemara Radomskiego (członka naszego Klubu, sportowca, chodzącą encyklopedię oraz życzliwą i pełną poczucia humoru osobowość)
oraz Pani Beaty Kobiałki (Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim) za opiekę nad całym procesem organizacji i trwaniem Operacji Czysta Kamienna. Bez Was nie byłoby tej fantastycznej i ekologicznej wyprawy.
 
Oddzielne podziękowania ślemy do Janka i Olafa, najmłodszych uczestników sprzątania Kamiennej, którzy pomimo trwających wakacji znaleźli czas, siły i serce do sprzątania "NAJSILNIEJSZEJ Z POLSKICH RZEK".
 
Operacja Czysta Kamienna 2023 odbywała się pod patronatem Starosty Powiatu Ostrowiec Świętokrzyski Pani Marzeny Dębniak.
 

PS
Inna nasza ekipa ( Jakub, Marta i Borys ) równolegle do nas przeprowadzała z Traper Kajaki Nida rekonesans Nidy przed finałem Operacji Czysta Nida 2023 (szczegóły wkrótce).

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
wtorek, 01 sierpień 2023 16:34
? ?? ? Jùż wkrótce nasz kolejny wywiad z cyklu "Bliskie rozmowy przyjaciół" ❤️ (gośćmi naszego studia w Warszawie byli już min. Rafał Olbiński i Kamil Pacholec). Tym razem studio rozmów jubileuszowych Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej przenieśliśmy do Parlamentu Europejskiego w Brukseli ?? Dziękujemy dr Adamowi Jarubasowi za zaproszenie, serdeczne przyjęcie i rozmowę ?
 
? Wywiad jest cyklem rozmów o naszym regionie ze wszystkimi marszałkami województwa świętokrzyskiego (sprawującymi tę funkcję kiedyś jak również obecnie).
 
Wywiady będą dostępne na naszym kanale YouTube ❗️PS. Nasze Klechdy świętokrzyskie uzupełniły bibliotekę ? Parlamentu Europejskiego - brawo Zbigniew Masternak i Team ?
 
 

środa, 19 lipiec 2023 00:08
.
 
Dobiegło końca posiedzenie Komisji Konkursowej ds. warunków formalnych Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż "Jest u mnie kraj..."
 
Komisja w składzie:
dr Ernest Nasternak, Przewodniczący Komisji (radca prawny)
dr Łukasz Kucharczyk, Zastępca Przewodniczącego
Karolina Kępczyk, Członkini Komisji
Teresa Szumska, Członkini Komisji
Przemysław Saltarski, Członek Komisji
Klaudia Piwowarczyk, Sekretarz Komisji
 
potwierdza przyjęcie 68 prac (prace spłynęły z całej Polski !)
 
Po formalnym przyjęciu przesyłek, prace zostaną przekazane do oceny merytorycznej Jury Konkursu, któremu przewodniczy prof. dr hab. Janusz Adamowski, Dziekan Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.
 
Finał Konkursu już 23 września w Sandomierzu.
 
Serdecznie zapraszamy do Sandomierza do udziału w Naszym Festiwalu Literatury.
 
 
 
sobota, 15 lipiec 2023 13:29

Dziś o godzinie 20:00 w ogrodzie włoskim Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach odbędzie się koncert Kamila Pacholca. Koncert poprowadzi Krzysztof Korwin-Piotrkowski (prywatnie członek Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej).

Organizatorami koncertu jest Muzeum Narodowe w Kielcach, Radio Kielce SA, Fundacja Wspierania Kultury "Amadeusz".

W trakcie koncertu w Kielcach zostanie przeprowadzony wywiad z Kamilem Pacholcem (to już trzecie nagranie do naszego wywiadu pn. Bliskie rozmowy przyjaciół). Wcześniejsze nagrania z naszym pianistą zostały przeprowadzone w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz w siedzibie Fundacji Orfeo im. Bogusława Kaczyńskiego.

 

Podczas koncertu wystąpią utalentowani artyści z Polski i zagranicy.

PROGRAM:

15 lipca godz. 20

 • Kamil Pacholec – fortepian

22 lipca godz. 20

 • Paulius Andersson  – fortepian

29 lipca godz. 20

 • Joanna Woś – sopran
 • Magdalena Idzik – mezzosopran
 • Artur Jaroń – fortepian

5 sierpnia godz. 19

 • Edward Wolanin – fortepian

12 sierpnia godz. 19

 • Alina Andriuti-Shemchuk, Ivan Shemchuk (duet fortepianowy)

15 sierpnia godz. 19

 • Martin Garcia Garcia – fortepian

19 sierpnia godz. 19

 • Mateusz Krzyżowski – fortepian

26 sierpnia godz. 19

 • Agata Kielar-Długosz – flet
 • Łukasz Długosz – flet
 • Artur Jaroń – fortepian

Koncerty odbędą się w ogrodzie włoskim Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach
(w razie niepogody koncert zostanie przeniesiony do wnętrz pałacowych).

sobota, 08 lipiec 2023 21:32

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej objął patronatem honorowym 12. Święto Pieśni i Muzyki im. Kazimierza Krawczyka i Stanisława Muchy. Podobnie jak w zeszłym roku byliśmy jednym ze sponsorów tego wydarzenia.

W tym roku w Niegosławicach na scenie wystąpiły:

Kapela Świętokrzyska

Kapela Adama Kocerby DZIAŁOSZACY

Kapela Edwarda Goli z Sędziszowa

Adam Kocerba - solo na harmonii trzyrzędowej

Kapela Wyczyńskiego z Lubczy

Kapela Buskowianie

Kapela Czesława Wojsława

Kapela Maćka Sobonia Ponidzie

Kapela Zygmunta Miki Mierzawa

Zespół śpiewaczy Złotowianki

Zespół śpiewaczy OSP Pełczyszczanie

Zespół śpiewaczy Przystań

 

Fotorelacja oraz materiał filmowy:

TELEWIZJA PTM - gra Adam Kocerba (link)

TELEWIZJA PTM - gra i śpiewa Kapela Wyczyńskiego z Lubczy (link)

TV ANTONI KOCELA (link)

CHROBERZ.INFO (link)

Urząd GMINA ZŁOTA (link)

TELEWIZJA PTM - gra i śpiewa Kapela Edwarda Goli z Sędziszowa (link)

TELEWIZJA PTM - gra i śpiewa Kapela Mierzawa (link)

TELEWIZJA PTM - gra i śpiewa Kapela Działoszacy (link)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sobota, 08 lipiec 2023 17:29

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej miał przyjemność uczestniczyć w otwarciu XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju.

9 lipca 2023 r., o godz. 19.00 odbędzie się Koncert Finałowy.

Zarząd WKPZK z tej okazji przygotował dla członków Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej  niespodziankę w postaci dwóch biletów.

Osoba, która jako pierwsza zadzwoni do nas pod numer telefonu 501 419 595 otrzyma w prezencie dwie wejściówki na Koncert Finałowy.

 

Koncert finałowy The best of the Tre Voci

Voytek Soko, Mikołaj Adamczak, Miłosz Gałaj, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka w programie: E. Morricone - Cinema Paradiso, D. Foster- The Prayer, R. Lovland - You Raise Me Up, C.V. Torres- Besame mucho, Z. Wodecki - Lubię wracać tam, gdzie byłem już, R. Cocciante - Belle Notr Dame de Paris, C. Pres Grecco, G. Meccia, J. Fontana - Il modod, A. Silvestri Avengers, F. Sinatra - My Way, B. Szczepański - Grand amore, J. Woy-Wojciechowski - Goniąc kormorany, S. Rachmaninow - All by Myself, J. Kander - New York New York, L. Cohen-Halleluja, B. Merril - Mambo italiano, F. Mercury - We are the Champion

 

 

Zdjęcie z otwarcia XXIX Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju.

Od lewej: Krzysztof Korwin-Piotrowski (członek WKPZK,  reżyser naszych wywiadów pn. "Bliskie Rozmowy Przyjaciół", dyrektor artystyczny Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, Małgorzata Smolarska - Zarząd WKPZK, Artur Jaroń - dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, Przemysław Saltarski - Prezes WKPZK, Waldemar Sikora - Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

 

 

czwartek, 06 lipiec 2023 23:25
Pozdrawiamy z Portugalii ‼️ 
Dojechaliśmy do mety ? ? rajdu Złombol 2023 // 17 // The BIG WAVE EDITION 
Zrobiliśmy 3684 km. Fiat 125 p spisał się dzielnie ? Paweł Matracki & Krzysztof Lis jesteście wspaniali.
Dziękujemy Wam z serca ❤️ w imieniu swoim i wszystkich dzieci z domów dziecka!
 
PS. Jeśli chcecie dołączyć do naszej akcji pomocy Dzieciom w domach dziecka wpłaćcie choćby symboliczną złotówkę
z dopiskiem "Kurde przecież jedziem Team (KTM35218)"
 
 
 
 
 
 
piątek, 30 czerwiec 2023 22:51

.

Operacja Czysta Kamienna 2023 - START!

 

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej zaprasza do sprzątania rzeki Kamiennej.

Startujemy 29 lipca 2023 r. w godzinach przedpołudniowych (szczegółowy program już wkrótce).

Zapraszamy wszystkich którzy kochają przyrodę i nasze świętokrzyskie rzeki.

Koordynatorem projektu w Naszym Klubie jest Waldemar Radomski, który pochodzi z Ostrowca Świętokrzyskiego i zna rzekę Kamienną jak własną kieszeń.

Zgłoszenia do udziału w naszym spływie proszę przesyłać do 10 lipca br. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

Kajaki oddajemy Wam do użytku w tym dniu za darmo (!) - to  dzięki  życzliwości firmy Wypożyczalnia Kajaków Dzika KAMIENNA ( www.kamiennakajaki.pl ).

Jedyny warunek udziału w spływie to dobry nastrój, optymizm i pogoda ducha.

Po spływie zaplanowano ognisko i wspólne biesiadowanie. W programie przewidziane także inne miłe niespodzianki :)

Do zobaczenia nad Kamienną!

 

PROGRAM SPŁYWU KAJAKOWEGO (29-30 lipca 2023 r.)

Początek spływu ok. godz. 11.00. Miejsce startu – most na Kamiennej na ul. Samsonowicza w Ostrowcu.

Płyniemy do Ćmielowa i sprzątamy rzekę…

Po spływie - ognisko i kiełbaski z regionalnej masarni, a wieczorem biesiada…

Nocleg - w Ostrowcu lub okolicy. Konkretne miejsce podamy wkrótce zdeklarowanym uczestnikom. W drugim dniu (niedziela) będziemy mogli zwiedzać miejsca, które zaproponuje nam Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim. Miejsca te mają być niespodzianką.

Zgłoszenia do udziału w naszym spływie proszę przesyłać do 10 lipca br. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub telefonicznie na numer 510 099 361 do Waldka Radomskiego. Waldek jest koordynatorem projektu i odpowie również na Wasze ewentualne pytania dotyczące spływu. Ze względu na ograniczoną liczbę kajaków, o udziale w spływie decyduje kolejność zgłoszeń. Potwierdzeniem rezerwacji miejsca „w kajaku” oraz chęci udziału w spływie będzie wpłata zaliczki w wysokości 100 zł na konto; Waldemar Radomski nr 55 1140 2004 0000 3902 7805 0693.

Z serdecznymi pozdrowieniami Zarząd WKPZK

Rzeka Kamienna

 

Kamienna to lewobrzeżny dopływ Wisły o długości 138km, płynący na prawie całym odcinku przez województwo świętokrzyskie. 

 

Rzeka na polecanym przez nas odcinku jest jednym słowem magiczna. Płynie z dala od cywilizacji i pozwala przenieść się w zupełnie inny świat. Bliskość natury i różnorodność sprawia, że Kamienna potrafi oczarować zarówno początkujących, jak i doświadczonych zwolenników spędzania czasu w kajaku (źródło www.kamiennakajaki.pl ).

 

Zdjęcie naszej ekipy ze spływu Nidą (2023)

 

 

 

 

 

piątek, 30 czerwiec 2023 07:54

UWAGA!

❗️ ? Z ostatniej chwili ❗️
 
Uwaga❗️❗️❗️ uczestnicy Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż "Jest u mnie kraj..."
 
W związku z licznymi prośbami (dziesiątki telefonów ☎️ ? ) dotyczącymi przedłużenia terminu składania prac - wychodzimy Wam naprzeciw ❤️ i przedłużamy czas przyjmowania reportaży do 7 lipca 2023 włącznie ?
 
Dziękujemy za zainteresowanie i udział w konkursie! ❤️
 
* * *

 

 

Jest u mnie kraj ...

 

Regulamin Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż

pod hasłem

„Jest u mnie kraj…”

organizowanego w ramach

Festiwalu Literatury. Fakt, biografia, dokument

 

Organizatorzy:

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej

 

Patronat honorowy:

Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii; Uniwersytet Warszawski

Fundacja „Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego”

Stowarzyszenie Polskich Medów

Burmistrz Miasta Sandomierz

Starosta Sandomierski                                                                  

 

Konkurs ma charakter otwarty

Do udziału zapraszamy profesjonalistów i amatorów gatunku

Warunki udziału w Konkursie

 • Uczestnicy konkursu przedstawią teksty spełniające wymogi reportażu jako gatunku oraz nawiązujące tematycznie do hasła „Jest u mnie kraj…”.
 • Do konkursu przyjmujemy wyłącznie reportaże wcześniej niepublikowane.
 • Uczestnik konkursu może nadesłać wyłącznie jedną pracę.
 • Praca nie może przekraczać 10 stron tekstu znormalizowanego (1800 znaków na jednej stronie). Reportaż powinien być dostarczony w formie wydruku komputerowego w trzech egzemplarzach i równolegle na nośniku CD/DVD/Pendrive).
 • Prace należy dostarczać osobiście (po telefonicznym umówieniu się na ich przyjęcie) lub przesyłać przesyłką poleconą, na adres: Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, ul. Kopernika 30, p. 614, Warszawa 00-336.
 • Do reportażu podpisanego godłem należy dołączyć zaklejoną, opatrzoną tym samym godłem kopertę, zawierającą kartę zgłoszeniową z danymi Autora (dokładny adres, nr telefonu lub adres e-mail ) oraz zgodą na przetwarzanie danych – patrz załącznik do regulaminu).
 • Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do opublikowania w prasie, na stronie www.wkpzk.pl oraz wydaniu książkowym nagrodzonych i wyróżnionych reportaży.
 • Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia, że utwór jest wynikiem twórczości osoby biorącej w nim udział i że prawa autorskie do utworu nie są niczym ograniczone.
 • Każdy z Autorów wyraża zgodę na przetwarzanie przez Organizatora podanych danych osobowych dla celów konkursowych i marketingowych, stanowiące integralną część Regulaminu.
 • Przystępując do konkursu każdy z Autorów oświadcza, że zapoznał się z treścią Regulaminu i akceptuje jego postanowienia.

Uwaga. W konkursie nie mogą uczestniczyć organizatorzy oraz członkowie ich rodzin.

Termin

 • Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 30 czerwca 2023 r.
 • O dacie złożenia reportażu decydować będzie data stempla pocztowego lub data  doręczenia osobistego do siedziby klubu.
 • Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej www.wkpzk.pl .
 • Uroczyste zakończenie Festiwalu oraz wręczenie nagród dla nagrodzonych i wyróżnionych reportaży nastąpi 23 września 2023 r. w Sandomierzu.

Prace oceniać będzie profesjonalne jury, którego skład podamy w późniejszym terminie.

Nagrody:

I – 7 000

II – 3 000

III – 2 000

Jury zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród, który może być spowodowany poziomem nadesłanych prac.

 

Uwaga: Przewidziana również nagroda specjalna ufundowana przez Fundację „Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego”.

 

Inne postanowienia:

Wszystkie sporne kwestie, które nie zostały ujęte w regulaminie rozstrzyga organizator w porozumieniu z jurorami.

Kontakt do Organizatorów

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, ul. Kopernika 30, p. 614, Warszawa 00-336

www.wkpzk.pl

Szczegółowych informacji dotyczących konkursu udziela Sekretarz Festiwalu

Klaudia Piwowarczyk, tel.: 503 055 696 ; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Ochrona danych osobowych uczestników konkursu:

Przetwarzanie danych osobowych Uczestników konkursu odbywa się zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (dalej RODO) i w związku z tym informuje się zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 RODO, iż:

 1. Administratorem danych osobowych (zwanym dalej Administratorem) jest Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, ul. Kopernika 30, 00-0336 Warszawa. Kontakt do Administratora: telefoniczny: +48 501 419 595 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .
 2. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych. Kontakt do IOD e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub korespondencyjnie na adres siedziby administratora z dopiskiem „dla IOD”.
 3. Podanie danych osobowych w karcie zgłoszenia oraz w oświadczeniu zgód:
 4. a) przez Uczestników, a w przypadku uczestników niepełnoletnich przez ich opiekunów prawnych czy instruktorów na karcie zgłoszenia polega na dobrowolnej i świadomej zgodzie na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust.1 lit. a) RODO) na podstawie, której dane będą przetwarzane w następujących celach: - w celu przyjęcia zgłoszenia uczestnictwa w konkursie oraz ich realizację; - możliwości wykonywania zdjęć i fotorelacji podczas podsumowania konkursu utrwalonych w formie zdjęcia analogowego i cyfrowego / nagrania audio / nagrania video;
 5. b) ponadto Administrator przetwarzać będzie dane osobowe laureatów konkursu w minimalnym zakresie w protokołach i w innych materiałach dokumentujących przebieg obrad jury konkursu i przyznania nagród w tym rozrachunkowych i archiwizacyjnych (art. 6 ust.1 lir. c) i e) RODO) c) w przypadku otrzymania odrębnej zgody (art. 6 ust.1 a) RODO) i zezwolenia (art. 81 ust. 1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r.), WKPZK będzie przetwarzał dane osobowe – wizerunki uczestników konkursu w formie zdjęć, fotorelacji, które będą wykorzystywane, rozpowszechniane w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością statutową WKPZK. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może być w każdej chwili odwołana. Żądanie takie można zrealizować przesyłając informację, wniosek na dane kontaktowe podane w punkcie 1 i 2 niniejszej klauzuli lub dostarczając go bezpośrednio do siedziby WKPZK.
 6. Dane osobowe w zakresie danych kontaktowych (e-mail, numer telefonu oraz imię, nazwisko opiekuna) będą po zakończeniu wydarzenia poddane anonimizacji, z uwagi na ustanie celu ich przetwarzania przez Administratora. Dane osobowe laureatów konkursu w celach archiwizacyjnych działań statutowych WKPZK będę archiwizowane przez okres zgodny z przepisami. Dane osobowe przetwarzane na podstawie zgody będą przetwarzane do czasu jej wycofania lub do czasu wypełnienia uzasadnionych interesów Administratora stanowiących podstawę tego przetwarzania lub do czasu wniesienia przez osobę, której dane dotyczą sprzeciwu wobec takiemu przetwarzaniu w zależności, które z tych zdarzeń nastąpi jako pierwsze.
 7. Odbiorcami danych osobowych uczestników konkursu mogą być podmioty przetwarzające, którym zlecone są czynności wymagające przetwarzania danych, tj. firmie świadczącej usługi teleinformatyczne, hostingowe, pełnienia funkcji Inspektora Ochrony Danych, a także innym podmiotom w zakresie świadczenia usług pocztowych czy innym uprawnionym organom kontrolnym, gdy wykaż interes prawny w dostępie do tych danych.
 8. Każdej osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo:

- dostępu do swoich danych oraz wydania kopii tych danych;

- sprostowania (poprawiania) danych;

- usunięcia danych;

- ograniczenia przetwarzania danych;

- przeniesienia danych do innego administratora;

 - wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych.

Realizacja przysługujących osobie praw, której dane dotyczą będzie odbywać się w zależności od podstawy prawnej i celu przetwarzania tych danych i w odniesieniu do innych przesłanek RODO lub ciążących obowiązków prawnych wynikający z odrębnych przepisów krajowych zwalniających Administratora z obowiązku realizacji żądań osoby. W takim przypadku osoba składająca żądanie otrzyma informację o powodach niezrealizowania przysługującego jej prawa.

 1. W przypadku uznania przez osobę, której dane dotyczą, a w przypadku osoby niepełnoletniej przez jej opiekuna prawnego, że przetwarzanie jej danych osobowych w sposób uzasadniony narusza przepisy z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku [RODO], przysługuje uczestnikowi prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., infolinia 606-950-000].
 2. Dane osobowe uczestników Administrator nie będzie przekazywał do państwa trzeciego spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub do organizacji międzynarodowych z wyjątkiem odrębnie wyrażonej zgody na takie przekazanie (np. wizerunek na FB, YT itp. prowadzonych przez OCK).
 3. Dane osobowe uczestników konkursu nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym nie będą podlegały profilowaniu.

Załącznik do Regulaminu: Karta uczestnictwa w Ogólnopolskim Konkursie na Reportaż "Jest u mnie kraj …" z oświadczeniem wymaganych zgód (do pobrania pod treścią regulaminu)

Regulamin obowiązuje od dnia opublikowania na stronie internetowej Organizatora www.wkpzk.pl .

 

 

 

piątek, 30 czerwiec 2023 00:18
Z Miłości do Najmłodszych ?? Jedziemy do Portugalii
 
? ZŁOMBOL 2023 PORTUGALIA ? Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej wyrusza dziś legendarnym Fiatem 125 p ? w swój rajd do Portugalii ?? ❤️
 
ZŁOMBOL to wyjątkowa akcja charytatywna, która 100% zebranych środków przekazuje na deklarowany cel ❤️ Tu nikt nie zarabia, nie ma żadnych „bocznych kosztów”, a uczestnicy muszą we własnym zakresie opłacić sobie koszty podróży, wyżywienia, noclegów oraz remont samochodu.
 
?‍❤️‍? Uczestnicy rajdu zbierają pieniądze na dzieci z domów dziecka ?‍❤️‍? Zebrane w ramach tej akcji środki poprawią standard życia dzieci z domów dziecka oraz poszerzą ich horyzonty umożliwiając dzieciom wyjazd na wycieczki i wakacje. Zebrane środki dadzą szanse na lepsze widoki na życie i ułatwią start w dorosłość.
 
Więcej informacji na stronie organizatora ZŁOMBOL https://zlombol.pl/ .
 
Bravo nasza ekipa "Kurde Przecież Jedziem TEAM" ? Paweł Matracki ? Krzysztof Lis ?
 
 

 

wtorek, 27 czerwiec 2023 22:52

.

Konferencja prasowa w Sandomierzu (27.06.2023 r.)

 

Radio Leliwa (link)

 

Radio Kielce (link)

 

STV.INFO (link)

 

TVP3 KIELCE (link)

 

Tygodnik Nadwiślański (link)

 

TV WISŁA (link)

poniedziałek, 26 czerwiec 2023 22:15

.

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym programem XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach 1-9 lipca 2023

PROGRAM DO POBRANIA  INFORMACJA DOT. BILETÓW

 

Krystyna Jamroz urodziła się 29 sierpnia 1923 w Busku-Zdroju, zmarła 9 lipca 1986 w Warszawie) – polska śpiewaczka (sopran dramatyczny).

Krystyna Jamroz studiowała na Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Ireny Bardy, tam też w 1948 rozpoczęła karierę na scenie Opery debiutując rolą Pazia w Rigoletcie. W 1957 została zaangażowana do opery w Poznaniu, a od 1961 była solistką Teatru Wielkiego w Warszawie. Spośród jej kreacji wyróżniały się: Turandot w operze Giacomo Pucciniego, Aidy w operze Giuseppe Verdiego, Matki Joanny od Aniołów w Diabłach z Loudun Pendereckiego. Występowała na scenach operowych Europy otrzymując znakomite recenzje.

Dalszą działalność artystyczną uniemożliwiła jej przewlekła choroba nowotworowa, zmarła 9 lipca 1986 w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, symboliczny grób znajduje się w Busku-Zdroju.

 (źródło: Wikipedia)

sobota, 24 czerwiec 2023 12:37

Drodzy Uczniowie,

dziś pierwszy dzień wakacji! Czas odpoczynku od nauki, dzwonków i porannego wstawania. Hura!!!

Życzymy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom wszystkich szkół (nie tylko w naszym świętokrzyskim województwie), by nadchodzące wakacje były radosne i pełne niezapomnianych wrażeń. Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody.  


Wykorzystajcie letnie miesiące na podróże, piesze wycieczki po górach, oglądajcie przyrodę, uprawiajcie sporty, zwiedzajcie nowe miejsca. Znajdźcie też czas na czytanie książek.

Dobrego wypoczynku ogrzanego słońcem, miłych spotkań, wielu chwil wartych wspomnień i szczęśliwego powrotu do szkoły!

Zarząd Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej dotarł, tuż przed wakacjami, z nagrodami do laureatów naszego konkursu geograficznego pn. „Różne oblicza Ziemi Świętokrzyskiej” – piękno odkryte i zasługujące odkrycia”. Konkurs obywał się pod honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.

 

Poniżej komisja konkursowa i uczniowie klasy 8 Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach, gm. Pawłów woj. świętokrzyskie.

niedziela, 18 czerwiec 2023 21:57

.

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej  po raz kolejny objął patronatem organizację Święta Pieśni i Muzyki Świętokrzyskiej im. Kazika Krawczyka i Stasia Muchy.

To już XII edycja tego pięknego Święta. Zapraszamy 2 lipca br. (godz. 14.00) na Ponidzie do Niegosławic. Od 19.30 zapraszamy na zabawę taneczną pod gwiazdami.

 

 

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej wsparł również w zeszłym roku organizację 11. Święta Pieśni i Muzyki im. Kazika Krawczyka i Stasia Muchy.

niedziela, 18 czerwiec 2023 18:14

.

Uczniowie Jedynki tworzyli książkę o Włoszczowie
 
Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej z okazji 35 - lecia istnienia Klubu wydał w grudniu 2022 r. publikację pn. Klechdy świętokrzyskie. To antologia pod redakcją Zbigniewa Masternaka, w której znajdują się teksty świętokrzyskich literatów, m.in. Wiesława Myśliwskiego, Jan A. Borzęckiego, Andrzeja Piskulaka, Łukasza Kucharczyka, Andrzeja Nowaka - Arczewskiego, Pawła Heszena , Beaty Kępińskiej, wspomnianego Zbigniewa Masternaka oraz 12 innych autorów.
Jednym z celów statutowych Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej jest popularyzacja twórczości osób mieszkających na stałe w województwie świętokrzyskim lub wywodzących się z tej Ziemi. Publikacja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego zostanie wznowiona. Dzisiaj Zbigniew Masternak spotkał się na warsztatach z uczniami Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 we Włoszczowie. Dzieci tworzyły ilustrowaną książkę o Włoszczowie.
Uczniowie okazali się doskonałymi ambasadorami Włoszczowy, tryskały entuzjazmem i szczerym przekonaniem o ważnej roli książki, którą tworzą. Takie wydawnictwo to prawdziwy hit! Zobaczcie jak powstawało.
 
 
 
***
Zbigniew Masternak urodził się w 1978 roku. Pochodzi z Piórkowa w Górach Świętokrzyskich. Rozpoczął studia prawnicze na UMCS w Lublinie, potem zmienił je na filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim, wreszcie zajął się produkcją filmową. Jest prozaikiem autorem scenariuszy filmowych. Debiutował w 2000 roku na łamach "Twórczości" w 2005 na podstawie jego opowiadania "Stacja Mirsk" powstał film, którego był współproducentem. Etiuda otrzymała Grand Prix na IX Krakowskim festiwalu filmowym KRAKFFA. W marcu 2006 ukazała się jego debiutancka powieść "Niech żyje wolność".
Warsztaty odbyły się dzięki wsparciu Gminy Włoszczowa.
Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa
 
źródło Gmina Włoszczowa

 

PS

Serdecznie dziękujemy ❤ Burmistrzowi Grzegorzi Dziubek oraz Zbigniew Masternak ❤ (już niebawem dodruk naszej antologii) ?

 

piątek, 16 czerwiec 2023 10:55
.
Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej zaprasza serdecznie w najbliższy weekend na
 
 
8 TARG SANDOMIERSKI I PRZYJACIELE W WARSZAWSKIM KONESERZE
 
 
???? ZAPROSZENIE NA TARG SANDOMIERSKI I PRZYJACIELE ????
Mamy ogromną przyjemność zaprosić Was na niezapomnianą podróż kulinarną podczas Targu Sandomierskiego i Przyjaciół! ?

 

Podczas naszego kiermaszu produktów lokalnych będziecie mieli okazję delektować się najwyższej jakości przysmakami prosto z Sandomierza i okolic.
Co dla Was przygotowaliśmy?

 

? Zaczynamy od soczystych jabłek, słodkich moreli, delikatnej dzikiej róży oraz wyjątkowej wiśni Nadwiślanki w postaci wyśmienitej konfitury. To niezwykłe owoce nie tylko zadowolą Wasze podniebienia, ale także przeniosą Was w magiczny świat smaku i aromatu.

 

? Koneserzy wina nie mogą przegapić naszego targu! Sandomierskie soki jabłkowe, sandomierskie wina autorskie oraz legendarny Browar Popiel czekają na Was, abyście mogli się delektować wyjątkowymi trunkami i odkrywać nowe smaki.

 

? Dla tych, którzy szukają zdrowych i wyjątkowych produktów, mamy wiele propozycji.
 
Spróbujcie naturalnych miodów kremowanych z pigwą i pokrzywą, fasoli wrzawskiej, sandomierskich serów i olejów rydzowych, które zachwycą Was swoim niepowtarzalnym smakiem i aromatem.
Nie zapomnijcie również skosztować tradycyjnych precli staszowskich oraz innych kolorowych smakołyków, które ożywią Wasze podniebienia.

 

Zaproszenie to dotyczy wszystkich, którzy pragną poznać lokalne smaki i wspierać lokalnych producentów.
Dlatego serdecznie Was zachęcamy, abyście podzielili się tą informacją ze swoimi bliskimi i przyjaciółmi.

 

Dołączcie do naszej kulinarnej przygody, odkrywajcie smaki i cieszcie się dniem !!! Do zobaczenia ?

 

 

  17-18 czerwca 2023
                  godz. 11:00-18:00
                                  ? Plac Konesera
 
Szczegóły wydarzenia na stronie Konesera link do strony
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
środa, 24 maj 2023 23:40
Relacja z rajdu pn.    "Z plecakiem przez Świętokrzyskie - nowy Projekt Stowarzyszenia 'Razem Dzieciom'"
 
czytaj na busko.com.pl (link)
 
 
 
 
Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej oraz Stowarzyszenie Razem Dzieciom serdecznie zapraszają na wspólny rajd po górach świętokrzyskich, który odbędzie się 17 czerwca br.
 
W programie min. św. Katarzyna, Łysica, Kakonin i inne.
 
Chętnych prosimy o kontakt pod nr tel 664 433 225 lub osobiście w każdy czwartek od godziny 16.00 w siedzibie Stowarzyszenia Razem Dzieciom (ul. Bocznej 6a)
lub kontakt z biurem WKPZK tel.: 501 419 595 (ul. Kopernika 30 p. 614, 00-036 Warszawa).
 
Serdecznie zapraszamy do udziału w naszym wspólnym rajdzie.
 
 
 

 

piątek, 19 maj 2023 07:11

Jest u mnie kraj ...

 

Regulamin Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż

pod hasłem

„Jest u mnie kraj…”

organizowanego w ramach

Festiwalu Literatury. Fakt, biografia, dokument

 

Organizatorzy:

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej

 

Patronat honorowy:

Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii; Uniwersytet Warszawski

Fundacja „Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego”

Stowarzyszenie Polskich Medów

Burmistrz Miasta Sandomierz

Starosta Sandomierski                                                                  

 

Konkurs ma charakter otwarty

Do udziału zapraszamy profesjonalistów i amatorów gatunku

Warunki udziału w Konkursie

 • Uczestnicy konkursu przedstawią teksty spełniające wymogi reportażu jako gatunku oraz nawiązujące tematycznie do hasła „Jest u mnie kraj…”.
 • Do konkursu przyjmujemy wyłącznie reportaże wcześniej niepublikowane.
 • Uczestnik konkursu może nadesłać wyłącznie jedną pracę.
 • Praca nie może przekraczać 10 stron tekstu znormalizowanego (1800 znaków na jednej stronie). Reportaż powinien być dostarczony w formie wydruku komputerowego w trzech egzemplarzach i równolegle na nośniku CD/DVD/Pendrive).
 • Prace należy dostarczać osobiście (po telefonicznym umówieniu się na ich przyjęcie) lub przesyłać przesyłką poleconą, na adres: Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, ul. Kopernika 30, p. 614, Warszawa 00-336.
 • Do reportażu podpisanego godłem należy dołączyć zaklejoną, opatrzoną tym samym godłem kopertę, zawierającą kartę zgłoszeniową z danymi Autora (dokładny adres, nr telefonu lub adres e-mail ) oraz zgodą na przetwarzanie danych – patrz załącznik do regulaminu).
 • Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do opublikowania w prasie, na stronie www.wkpzk.pl oraz wydaniu książkowym nagrodzonych i wyróżnionych reportaży.
 • Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia, że utwór jest wynikiem twórczości osoby biorącej w nim udział i że prawa autorskie do utworu nie są niczym ograniczone.
 • Każdy z Autorów wyraża zgodę na przetwarzanie przez Organizatora podanych danych osobowych dla celów konkursowych i marketingowych, stanowiące integralną część Regulaminu.
 • Przystępując do konkursu każdy z Autorów oświadcza, że zapoznał się z treścią Regulaminu i akceptuje jego postanowienia.

Uwaga. W konkursie nie mogą uczestniczyć organizatorzy oraz członkowie ich rodzin.

Termin

 • Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 30 czerwca 2023 r.
 • O dacie złożenia reportażu decydować będzie data stempla pocztowego lub data  doręczenia osobistego do siedziby klubu.
 • Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej www.wkpzk.pl .
 • Uroczyste zakończenie Festiwalu oraz wręczenie nagród dla nagrodzonych i wyróżnionych reportaży nastąpi 23 września 2023 r. w Sandomierzu.

Prace oceniać będzie profesjonalne jury, którego skład podamy w późniejszym terminie.

Nagrody:

I – 7 000

II – 3 000

III – 2 000

Jury zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród, który może być spowodowany poziomem nadesłanych prac.

 

Uwaga: Przewidziana również nagroda specjalna ufundowana przez Fundację „Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego”.

 

Inne postanowienia:

Wszystkie sporne kwestie, które nie zostały ujęte w regulaminie rozstrzyga organizator w porozumieniu z jurorami.

Kontakt do Organizatorów

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, ul. Kopernika 30, p. 614, Warszawa 00-336

www.wkpzk.pl

Szczegółowych informacji dotyczących konkursu udziela Sekretarz Festiwalu

Klaudia Piwowarczyk, tel.: 503 055 696 ; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Ochrona danych osobowych uczestników konkursu:

Przetwarzanie danych osobowych Uczestników konkursu odbywa się zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (dalej RODO) i w związku z tym informuje się zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 RODO, iż:

 1. Administratorem danych osobowych (zwanym dalej Administratorem) jest Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, ul. Kopernika 30, 00-0336 Warszawa. Kontakt do Administratora: telefoniczny: +48 501 419 595 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .
 2. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych. Kontakt do IOD e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub korespondencyjnie na adres siedziby administratora z dopiskiem „dla IOD”.
 3. Podanie danych osobowych w karcie zgłoszenia oraz w oświadczeniu zgód:
 4. a) przez Uczestników, a w przypadku uczestników niepełnoletnich przez ich opiekunów prawnych czy instruktorów na karcie zgłoszenia polega na dobrowolnej i świadomej zgodzie na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust.1 lit. a) RODO) na podstawie, której dane będą przetwarzane w następujących celach: - w celu przyjęcia zgłoszenia uczestnictwa w konkursie oraz ich realizację; - możliwości wykonywania zdjęć i fotorelacji podczas podsumowania konkursu utrwalonych w formie zdjęcia analogowego i cyfrowego / nagrania audio / nagrania video;
 5. b) ponadto Administrator przetwarzać będzie dane osobowe laureatów konkursu w minimalnym zakresie w protokołach i w innych materiałach dokumentujących przebieg obrad jury konkursu i przyznania nagród w tym rozrachunkowych i archiwizacyjnych (art. 6 ust.1 lir. c) i e) RODO) c) w przypadku otrzymania odrębnej zgody (art. 6 ust.1 a) RODO) i zezwolenia (art. 81 ust. 1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r.), WKPZK będzie przetwarzał dane osobowe – wizerunki uczestników konkursu w formie zdjęć, fotorelacji, które będą wykorzystywane, rozpowszechniane w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością statutową WKPZK. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może być w każdej chwili odwołana. Żądanie takie można zrealizować przesyłając informację, wniosek na dane kontaktowe podane w punkcie 1 i 2 niniejszej klauzuli lub dostarczając go bezpośrednio do siedziby WKPZK.
 6. Dane osobowe w zakresie danych kontaktowych (e-mail, numer telefonu oraz imię, nazwisko opiekuna) będą po zakończeniu wydarzenia poddane anonimizacji, z uwagi na ustanie celu ich przetwarzania przez Administratora. Dane osobowe laureatów konkursu w celach archiwizacyjnych działań statutowych WKPZK będę archiwizowane przez okres zgodny z przepisami. Dane osobowe przetwarzane na podstawie zgody będą przetwarzane do czasu jej wycofania lub do czasu wypełnienia uzasadnionych interesów Administratora stanowiących podstawę tego przetwarzania lub do czasu wniesienia przez osobę, której dane dotyczą sprzeciwu wobec takiemu przetwarzaniu w zależności, które z tych zdarzeń nastąpi jako pierwsze.
 7. Odbiorcami danych osobowych uczestników konkursu mogą być podmioty przetwarzające, którym zlecone są czynności wymagające przetwarzania danych, tj. firmie świadczącej usługi teleinformatyczne, hostingowe, pełnienia funkcji Inspektora Ochrony Danych, a także innym podmiotom w zakresie świadczenia usług pocztowych czy innym uprawnionym organom kontrolnym, gdy wykaż interes prawny w dostępie do tych danych.
 8. Każdej osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo:

- dostępu do swoich danych oraz wydania kopii tych danych;

- sprostowania (poprawiania) danych;

- usunięcia danych;

- ograniczenia przetwarzania danych;

- przeniesienia danych do innego administratora;

 - wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych.

Realizacja przysługujących osobie praw, której dane dotyczą będzie odbywać się w zależności od podstawy prawnej i celu przetwarzania tych danych i w odniesieniu do innych przesłanek RODO lub ciążących obowiązków prawnych wynikający z odrębnych przepisów krajowych zwalniających Administratora z obowiązku realizacji żądań osoby. W takim przypadku osoba składająca żądanie otrzyma informację o powodach niezrealizowania przysługującego jej prawa.

 1. W przypadku uznania przez osobę, której dane dotyczą, a w przypadku osoby niepełnoletniej przez jej opiekuna prawnego, że przetwarzanie jej danych osobowych w sposób uzasadniony narusza przepisy z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku [RODO], przysługuje uczestnikowi prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., infolinia 606-950-000].
 2. Dane osobowe uczestników Administrator nie będzie przekazywał do państwa trzeciego spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub do organizacji międzynarodowych z wyjątkiem odrębnie wyrażonej zgody na takie przekazanie (np. wizerunek na FB, YT itp. prowadzonych przez OCK).
 3. Dane osobowe uczestników konkursu nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym nie będą podlegały profilowaniu.

Załącznik do Regulaminu: Karta uczestnictwa w Ogólnopolskim Konkursie na Reportaż "Jest u mnie kraj …" z oświadczeniem wymaganych zgód (do pobrania pod treścią regulaminu)

Regulamin obowiązuje od dnia opublikowania na stronie internetowej Organizatora www.wkpzk.pl .

 

Patronat:

 

 

sobota, 13 maj 2023 20:11

W majowy weeked (5-7 maja) na Ponidziu rozmawialiśmy o bieżących sprawach Klubu, potencjale turystycznym województwa świętokrzyskiego, ekologii oraz o współpracy z NGO w województwie świętokrzyskim.

Naszą siedzibą na czas posiedzenia stał się dziesięcioosobowy domek dla kajakarzy w Jurkowie, gm. Wiślica. Tym razem na trasę spływu kajakowego wybraliśmy odcinek Jurków-Wiślica-Szczytniki-Czarkowy.

Podczas wizyty na Ponidziu zawitaliśmy do jarząbów zasadzonych przez nas wiosną ubiegłego roku w Winnicy Złota Wieś - mają się wyśmienicie!

Odwiedziliśmy też Muzeum Archeologiczne w Wiślicy (Muzeum Narodowe w Kielcach) - ekspozycje i innowacyjność w Muzeum Archeologicznym robią wrażanie.

Wieczorem przy ognisku ? wspólnie z zarządem Stowarzyszenia Razem Dzieciom rozmawialiśmy o naszej alei róż ? w Busku-Zdroju, domkach dla zapylaczy ??, budkach lęgowych dla ptaków ?ochronie środowiska, wspólnej ławeczce w Parku Zdrojowym, rajdzie rowerowym ?‍♀️(liderem rajdu po Ponidziu będzie Krzysztof Nurkowski) i czerwcowym wypadzie w Góry Świętokrzyskie (tu zapraszamy do zapisów do wspólnej wędrówki po Górach Świętokrzyskich. Już 17 czerwca br. o godz. 10.00 wyruszymy na szlak turystyczny Łysica - Św. Katarzyna).

Gościnnie w naszych rozmowach i zwiedzaniu uczestniczył prof. dr hab. inż. Czesław Nowak (Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie). Do naszego domku dotarł także Hubert Przybyszewski (Prezes Odonowskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz Prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Kazimierzy-Wielkiej, redaktor naczelny Wydawnictwa Nowa Nidzica), z którym rozmawialiśmy o pszczołach na Ponidziu oraz o naszym nowym wspólnym regionalnym projekcie (szczegóły wkrótce).

fot. Piotr Michalec

Nasza aleja róż w Parku Zdrojowym (Busko-Zdrój) ma się bardzo dobrze! Zasadzone w kwietniu br. róże przyjęły się praktycznie w 100%.

 

 

fot. prof. Czesław Nowak

A to ju wysprzątany fragment Nidy na wysokości Szczytnik (gm. Wiślica)

 

 

środa, 10 maj 2023 00:52

Do Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej dołączył Andrzej Piskulak.

Andrzej Piskulak (ur. 23 maja 1959 w Kielcach) – polski dziennikarz, redaktor, publicysta, pisarz, autor tomików wierszy, powieści i dramatów, publikujący także pod pseudonimami i kryptonimami, m.in.: Apis, ap, pa, Krystyna Kowalska. Mieszka w Zagnańsku.  

Jako poeta zadebiutował w 1978 r. drukiem kolumny wierszy w miesięczniku społeczno-kulturalnym „Przemiany”. W latach 1980–1989 był członkiem Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy im. Stanisława Czernika w Kielcach. Pełnił w nim m.in. funkcję wiceprzewodniczącego. Od 1986 do 2019 r. był zrzeszony w Związku Literatów Polskich.  

W latach 2004–2006 był redaktorem naczelnym Świętokrzyskiego Magazynu Kulturalno – Artystycznego „Dedal”. Ponadto współpracował z redakcjami – miesięcznika krajoznawczego „Nasza Baba Jaga”, wydawanego w Kielcach oraz Ilustrowanego Miesięcznika Społeczno-Kulturalno – Artystycznym „Radostowa” wydawanego w Starachowicach. W latach 2011–2015 społecznie pełnił funkcji sekretarza redakcji Świętokrzyskiego Kwartalnika Literackiego oraz sekretarza redakcji wydawanego w Kielcach miesięcznika kulturalno – artystycznego Wici.Info. Jego utwory literackie publikowane były m.in.: w „Radarze”, Magazynie „Słowa Ludu”, „Kulturze”, „Tu i Teraz”, „Życiu Literackim”, „Przemianach”, „Na Przełaj” i „Okolicach”.

 

Publikacje

Tomiki wierszy

Powieści

Sztuki teatralne

 • Pozytywne życie – opublikowana w Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim nr 1 – 2 w 2007 r.
 • Plusiak, Zmartwychprzybyły, Bagnet "1920 (Utwory sceniczne), Kielce 2021, ISBN 978-83-62087-02-0

Wydawnictwa książkowe i audio

Antologie

Wiersze w wydawnictwach książkowych

Eseje w wydawnictwach zbiorowych

Źródło Wikipedia Andrzej Piskulak

 

  

sobota, 22 kwiecień 2023 12:19

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej nie mógł zapomnieć o Światowym Dniu Ziemi. Wspólnie z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 343 w Warszawie budowaliśmy budki dla ptaków. WKPZK zakupił niezbędne materiały do budowy budek lęgowych.

Część zakupionych budek została przekazana uczniom z Ursynowa. Pozostałe budki lęgowe trafią do województwa świętokrzyskiego. Będziemy nimi obdarowywać nasze świętokrzyskie szkoły, samorządowców i spotkanych na naszych ekologicznych wędrówkach mieszkańców kielecczyzny.

Link do pikniku ekologicznego z okazji Światowego Dnia Ziemi https://fb.watch/k3A5kpYnJ9/

Przypominamy również, że od kwietnia trwa nasz projekt związany ze sprzątaniem naszych świętokrzyskich rzek. Projekt będzie trwał do września br.

Zapraszamy do zapisywania się na nasze spływy kajakowe związane ze sprzątaniem rzek (tel.: 501 419 595). Już w majowy weekend (5-7 maja) będziemy pływać po Nidzie w poszukiwaniu różnych skarbów :)

 Główny architekt i konstruktor budek lęgowych p. Paweł Śpiewak (zdjęcie pochodzi z profilu FB SP 343)

 

 

poniedziałek, 17 kwiecień 2023 19:26

W Przeglądzie Dziennikarskim 6 kwietnia br. w artykule pn. Warto przeczytać

ukazała się nota Profesora Karola Czejarek o naszej publikacji "Klechdy Świętokrzyskie". Redaktorem naczelnym portalu jest dr Paweł Rogaliński, a zastępcą prof. Karol Czejarek, profesor nadzwyczajny b. Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora i członek Związku Literatów Polskich .

Profesor Karol Czejarek o naszej publikacji pisze tak:

 

To książka zbiorowa (pod redakcją wspomnianego już w tytule Zbigniewa Masternaka), w której znajdują się bardzo ciekawe teksty, m.in.

Wiesława Myśliwskiego, Andrzeja Piskulaka, Zdzisława Antolskiego, Andrzeja Nowaka-Arczewskiego, Jana Chruślińskiego, Anny Zielińskiej-Brudek, Beaty Kępińskiej, Andrzeja Nowaka-Arczewskiego i jeszcze 12 innych autorów.

W książce znajdują się też dwa interesujące teksty autora wyboru – Zbigniewa Masternaka – „Dobra ziemia dla pisarzy” (opatrzony przepięknym mottem Wiesława Myśliwskiego: „Nie powinniśmy się rodzić, kiedy nie umiemy żyć”) i „W Krainie Latających Scyzoryków”. Są też noty biograficzne wszystkich autorów prezentujących się w tej antologii.

Jest również „słowo” (na rewersie okładki) pani Starosty Ostrowieckiej – Marzeny Dębniak, zapraszającej czytelników książki do odwiedzenia powiatu, w którym można – jak zapewnia – odpocząć i podziwiać nie tylko piękno przyrody, ale i bawić się na licznych imprezach kulturalnych i sportowych.

  

Chwalę tę książkę, która prezentuje autorów jednego regionu, w tym przypadku – Kielecczyzny.

Zachęcam autora wyboru tego ciekawego tomiku do kontynuowania „serii antologii” obfitującej w bogactwo wartości wywodzących się z tradycji i historii, wspaniale wzbogacających współczesną kulturę narodową w tzw. „Małych ojczyznach”.

Wszystkie „klechdowe” opowieści są bardzo ciekawe i do przeczytania …w jeden wieczór.

Byłem ciekaw, w jaki sposób weszli w ich posiadanie?

Zapytałem o to – odnośnie Jego bardzo dobrego tekstu – autora (m.in. PD), Jana Chruślińskiego:

jakie źródła zdecydowały o treści tak pięknie napisanej przez Niego klechdy „O Pakoszu i Bożej krówce”?

Przez moment zamyślił się i odparł, że w dzieciństwie słyszał wiele podobnych historii (podobno jak najbardziej prawdziwych), przekazywanych m.in. przez babcię Felicję, która jako pierwsza opowiedziała mu o skazańcach prowadzonych w konwojach na Sybir.

Swoje wyjątkowo długie opowieści snuła też Jego ciocia Zenia …o skrzatach, boćkach, świnkach i o chytrych lisach. A wszystko po to – jak mówiły –

„bym już za młodu nauczył się odróżniać dobre od złego i potrafił udzielać pomocy innym.

 

Z kolei mama wprowadziła mnie w świat Sienkiewicza, Londona i Kraszewskiego,

a gdy już byłem nieco starszy – czytała mi Żeromskiego i Mickiewicza.

I pewnie dlatego moja legenda o „Pakoszu i Bożej Krówce” zaczyna się od słów…

Działo się to w dawnych czasach, kiedy na Zamku w Chęcinach…”, czyli dawno, dawno temu…

Dalej nie będę opowiadać, wszystkie zawarte w książce teksty (nie tylko Jana Chruślińskiego) trzeba po prostu przeczytać, do czego autor tej recenzji bardzo zachęca.

„Klechdy Świętokrzyskie”. Redakcja: Zbigniew Masternak. Wydawca: Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, s. 250, br. Warszawa 2022

 

źródło:

https://przegladdziennikarski.pl/warto-przeczytac/

niedziela, 16 kwiecień 2023 23:02

.

Na zaproszenie Europejskiej Agencji Rozwoju wzięliśmy udział w debacie oksfordzkiej poświęconej przyszłości województwa świętokrzyskiego.

Debata obyła się 13 kwietnia br. w Kielcach na terenie Targów Kielce.

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej wypowiadał się wyłącznie merytorycznie w sprawach dotyczących nauki oraz potencjału energetycznego województwa świętokrzyskiego.

Nasz Klub był reprezentowany w tym wydarzeniu przez prof. dr hab. Jerzego Jaskiernię Dziekana Wydziału Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach 

oraz przez prof. dr hab. inż. Jacka Dacha Kierownika Pracowni Ekotechnologii w Katedrze Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

Link do pełnego zapisu z debaty: https://www.youtube.com/watch?v=jzLdHnm_WUs

niedziela, 16 kwiecień 2023 10:37

 

Nasza Klubowa Biblioteka wkrótce wzbogaci się o nową książkę, którą do druku przygotowuje nasz Klubowy Kolega Andrzej Nowak-Arczewski.

Książka będzie nosiła tytuł „Na uboczu. Nasze historie mówione”

 

A tak o swojej książce pisze sam autor.

Niebawem ukazuje się moja książka reportaży „Na uboczu. Nasze historie mówione” z pięknymi ilustracjami krajobrazu świętokrzyskiego. Na kremowym papierze, w grubych okładkach książka jest właściwie małym albumem o ludziach niezwykłych, niespokojnych, kuglarzach, świętych, jednym słowem – naznaczonych talentem, niezwykłą aktywnością, uporem i przede wszystkim wiarą, że jeśli ich życie od kogokolwiek zależy, to tylko od nich samych. Mieszkają gdzieś na uboczu, na tyłach świata jak pisał znakomity poeta Józef Baran, jakby w skansenie, ale w nich bije nasze serce, ujawnia się nasz charakter, nasze niepokoje i dziwactwa.
To teksty pisane ze słuchu. Jak zaznaczyłem w podtytule - nasze historie mówione.
sobota, 15 kwiecień 2023 12:25

 .

Serdecznie dziękujemy

Wszystkim, którzy włączyli się w zbieranie z nami pluszaków dla strażaków z województwa świętokrzyskiego. W naszej akcji zebraliśmy ponad 1 500 pluszaków.

Strażacy będą przekazywać pluszaki dzieciom, które uczestniczyły w wypadkach komunikacyjnych. Oby jednak takich wyjazdów nigdy nie było!

Szczególne podziękowania kierujemy na ręce parafian z parafii bł. Edmunda Bojanowskiego w Warszawie oraz ks. proboszcza Adama Zelgi (członka naszego Klubu).

W naszą akcję włączyła się również Restauracja Nowoursynowska - serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również wszystkim naszym członkom i sympatykom, którzy przynieśli Misie do naszego biura.

Nasza dzielna druhna Karolina Kepczyk (członek zarządu WKPZK) ma jeszcze do przekazania ok. 1000 pluszaków - jeśli znacie jednostki straży pożarnej w województwie świętokrzyskim, które potrzebują wyposażyć swoje wozy bojowe w pluszowe misie - proszę dzwońcie do naszego biura.

 

Poniżej podziękowania dla wszystkich członków i sympatyków Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej przekazane przez szefa Ochotniczej Straży Pożarnej w Oblekoniu druha Stanisława Korbaś.

 

 

piątek, 14 kwiecień 2023 21:02

 

Już jest!

Wybór opowiadań Zbigniewa Masternaka z 6 tomów cyklu Księstwo właśnie wyszedł z drukarni. Ciekawostką dla czytelników mogą być drukowane po raz pierwszy fragmenty księgi szóstej.

To ponad 20 lat konsekwentnej roboty.

Wydawcą publikacji jest Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej. Publikacja opatrzona została numerem ISBN.

środa, 05 kwiecień 2023 21:39
Dzikie Róże w Parku Zdrojowym???
 
Z inicjatywy Zarządów Stowarzyszenia "Razem Dzieciom" w Busku-Zdroju i Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, w Busku-Zdroju powstała "Aleja Dzikich Róż".
 
?Dlaczego dzikie róże? O to zapytaliśmy Przewodniczącą Stowarzyszenia "Razem Dzieciom" Panią Bogusława Majcherczak.?:
 
?"Kiedyś dzikie róże rosły wszędzie jako element polskiego krajobrazu na rowach, skarpach, nieużytkach, na skraju lasu. Uważaliśmy je za gatunki powszechne i pospolite, przez co nie docenialiśmy ich. Ze względu na intensyfikację rolnictwa i tępienie przez człowieka, nastąpiło zanikanie z naszego otoczenia tego pięknego krzewu, a przecież przez znawców tematu dzika róża jest ceniona za jej piękno, zapach ?? i wszechstronne zastosowanie". ???
?"Owoce dzikiej róży są jednym z najbogatszych źródeł witaminy C wśród roślin. Owoce i płatki mają działanie uspokajające na system nerwowy, łagodzące stany depresyjne. Woda różana oczyszcza, tonizuje skórę, pomaga w obrzękach i stłuczeniach, wygładza zmarszczki. Dzięki inicjatywie dwóch zarządów oraz przyzwoleniu władz miasta i administratorów parku powstanie nowe piękne miejsce które będzie cieszyć mieszkańców, kuracjuszy i gości przybywający do naszego miasta" - dodała Przewodnicząca Stowarzyszenia. ???
 
W sadzeniu krzewów ? wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Razem Dzieciom oraz prezes ?? Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej Przemysław Saltarski. Miejmy nadzieję że już latem będziemy mogli podziwiać pierwsze uroki tego miejsca. (źródło: busko.com.pl) ? ?
 
Zasadzone sadzonki róż są wspólnym prezentem naszych Stowarzyszeń dla Buska-Zdroju ❤ ❤
 
Kolejnym naszym projektem, który zrealizujemy ze Stowarzyszeniem "Razem Dzieciom" będzie zaprojektowanie ławeczki wśród naszej alei róż w Parku Zdrojowym oraz zbudowanie hoteli-domków dla owadów i tablicy informacyjnej o dzikich różach oraz o pożytecznych owadach (to będzie także projekt edukacyjny dla dzieci).
 
 
Mile widziani darczyńcy dla drugiej części naszego projektu. Dla szlachetnych serc podajemy numer naszego konta: Bank PKO S.A. 83 1240 6175 1111 0000 4575 9901
 
 
 
 
 
 
 
 
 
poniedziałek, 27 marzec 2023 08:01

 

Jest u mnie kraj ...

 

Regulamin Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż

pod hasłem

„Jest u mnie kraj…”

organizowanego w ramach

Festiwalu Literatury. Fakt, biografia, dokument

 

Organizatorzy:

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej

 

Patronat honorowy:

Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii; Uniwersytet Warszawski

Fundacja „Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego”

Stowarzyszenie Polskich Medów

Burmistrz Miasta Sandomierz

Starosta Sandomierski                                                                  

 

Konkurs ma charakter otwarty

Do udziału zapraszamy profesjonalistów i amatorów gatunku

Warunki udziału w Konkursie

 • Uczestnicy konkursu przedstawią teksty spełniające wymogi reportażu jako gatunku oraz nawiązujące tematycznie do hasła „Jest u mnie kraj…”.
 • Do konkursu przyjmujemy wyłącznie reportaże wcześniej niepublikowane.
 • Uczestnik konkursu może nadesłać wyłącznie jedną pracę.
 • Praca nie może przekraczać 10 stron tekstu znormalizowanego (1800 znaków na jednej stronie). Reportaż powinien być dostarczony w formie wydruku komputerowego w trzech egzemplarzach i równolegle na nośniku CD/DVD/Pendrive).
 • Prace należy dostarczać osobiście (po telefonicznym umówieniu się na ich przyjęcie) lub przesyłać przesyłką poleconą, na adres: Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, ul. Kopernika 30, p. 614, Warszawa 00-336.
 • Do reportażu podpisanego godłem należy dołączyć zaklejoną, opatrzoną tym samym godłem kopertę, zawierającą kartę zgłoszeniową z danymi Autora (dokładny adres, nr telefonu lub adres e-mail ) oraz zgodą na przetwarzanie danych – patrz załącznik do regulaminu).
 • Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do opublikowania w prasie, na stronie www.wkpzk.pl oraz wydaniu książkowym nagrodzonych i wyróżnionych reportaży.
 • Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia, że utwór jest wynikiem twórczości osoby biorącej w nim udział i że prawa autorskie do utworu nie są niczym ograniczone.
 • Każdy z Autorów wyraża zgodę na przetwarzanie przez Organizatora podanych danych osobowych dla celów konkursowych i marketingowych, stanowiące integralną część Regulaminu.
 • Przystępując do konkursu każdy z Autorów oświadcza, że zapoznał się z treścią Regulaminu i akceptuje jego postanowienia.

Uwaga. W konkursie nie mogą uczestniczyć organizatorzy oraz członkowie ich rodzin.

Termin

 • Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 30 czerwca 2023 r.
 • O dacie złożenia reportażu decydować będzie data stempla pocztowego lub data  doręczenia osobistego do siedziby klubu.
 • Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej www.wkpzk.pl .
 • Uroczyste zakończenie Festiwalu oraz wręczenie nagród dla nagrodzonych i wyróżnionych reportaży nastąpi 23 września 2023 r. w Sandomierzu.

Prace oceniać będzie profesjonalne jury, którego skład podamy w późniejszym terminie.

Nagrody:

I – 7 000

II – 3 000

III – 2 000

Jury zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród, który może być spowodowany poziomem nadesłanych prac.

 

Uwaga: Przewidziana również nagroda specjalna ufundowana przez Fundację „Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego”.

 

Inne postanowienia:

Wszystkie sporne kwestie, które nie zostały ujęte w regulaminie rozstrzyga organizator w porozumieniu z jurorami.

Kontakt do Organizatorów

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, ul. Kopernika 30, p. 614, Warszawa 00-336

www.wkpzk.pl

Szczegółowych informacji dotyczących konkursu udziela Sekretarz Festiwalu

Klaudia Piwowarczyk, tel.: 503 055 696 ; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Ochrona danych osobowych uczestników konkursu:

Przetwarzanie danych osobowych Uczestników konkursu odbywa się zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (dalej RODO) i w związku z tym informuje się zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 RODO, iż:

 1. Administratorem danych osobowych (zwanym dalej Administratorem) jest Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, ul. Kopernika 30, 00-0336 Warszawa. Kontakt do Administratora: telefoniczny: +48 501 419 595 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .
 2. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych. Kontakt do IOD e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub korespondencyjnie na adres siedziby administratora z dopiskiem „dla IOD”.
 3. Podanie danych osobowych w karcie zgłoszenia oraz w oświadczeniu zgód:
 4. a) przez Uczestników, a w przypadku uczestników niepełnoletnich przez ich opiekunów prawnych czy instruktorów na karcie zgłoszenia polega na dobrowolnej i świadomej zgodzie na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust.1 lit. a) RODO) na podstawie, której dane będą przetwarzane w następujących celach: - w celu przyjęcia zgłoszenia uczestnictwa w konkursie oraz ich realizację; - możliwości wykonywania zdjęć i fotorelacji podczas podsumowania konkursu utrwalonych w formie zdjęcia analogowego i cyfrowego / nagrania audio / nagrania video;
 5. b) ponadto Administrator przetwarzać będzie dane osobowe laureatów konkursu w minimalnym zakresie w protokołach i w innych materiałach dokumentujących przebieg obrad jury konkursu i przyznania nagród w tym rozrachunkowych i archiwizacyjnych (art. 6 ust.1 lir. c) i e) RODO) c) w przypadku otrzymania odrębnej zgody (art. 6 ust.1 a) RODO) i zezwolenia (art. 81 ust. 1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r.), WKPZK będzie przetwarzał dane osobowe – wizerunki uczestników konkursu w formie zdjęć, fotorelacji, które będą wykorzystywane, rozpowszechniane w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością statutową WKPZK. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może być w każdej chwili odwołana. Żądanie takie można zrealizować przesyłając informację, wniosek na dane kontaktowe podane w punkcie 1 i 2 niniejszej klauzuli lub dostarczając go bezpośrednio do siedziby WKPZK.
 6. Dane osobowe w zakresie danych kontaktowych (e-mail, numer telefonu oraz imię, nazwisko opiekuna) będą po zakończeniu wydarzenia poddane anonimizacji, z uwagi na ustanie celu ich przetwarzania przez Administratora. Dane osobowe laureatów konkursu w celach archiwizacyjnych działań statutowych WKPZK będę archiwizowane przez okres zgodny z przepisami. Dane osobowe przetwarzane na podstawie zgody będą przetwarzane do czasu jej wycofania lub do czasu wypełnienia uzasadnionych interesów Administratora stanowiących podstawę tego przetwarzania lub do czasu wniesienia przez osobę, której dane dotyczą sprzeciwu wobec takiemu przetwarzaniu w zależności, które z tych zdarzeń nastąpi jako pierwsze.
 7. Odbiorcami danych osobowych uczestników konkursu mogą być podmioty przetwarzające, którym zlecone są czynności wymagające przetwarzania danych, tj. firmie świadczącej usługi teleinformatyczne, hostingowe, pełnienia funkcji Inspektora Ochrony Danych, a także innym podmiotom w zakresie świadczenia usług pocztowych czy innym uprawnionym organom kontrolnym, gdy wykaż interes prawny w dostępie do tych danych.
 8. Każdej osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo:

- dostępu do swoich danych oraz wydania kopii tych danych;

- sprostowania (poprawiania) danych;

- usunięcia danych;

- ograniczenia przetwarzania danych;

- przeniesienia danych do innego administratora;

 - wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych.

Realizacja przysługujących osobie praw, której dane dotyczą będzie odbywać się w zależności od podstawy prawnej i celu przetwarzania tych danych i w odniesieniu do innych przesłanek RODO lub ciążących obowiązków prawnych wynikający z odrębnych przepisów krajowych zwalniających Administratora z obowiązku realizacji żądań osoby. W takim przypadku osoba składająca żądanie otrzyma informację o powodach niezrealizowania przysługującego jej prawa.

 1. W przypadku uznania przez osobę, której dane dotyczą, a w przypadku osoby niepełnoletniej przez jej opiekuna prawnego, że przetwarzanie jej danych osobowych w sposób uzasadniony narusza przepisy z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku [RODO], przysługuje uczestnikowi prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., infolinia 606-950-000].
 2. Dane osobowe uczestników Administrator nie będzie przekazywał do państwa trzeciego spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub do organizacji międzynarodowych z wyjątkiem odrębnie wyrażonej zgody na takie przekazanie (np. wizerunek na FB, YT itp. prowadzonych przez OCK).
 3. Dane osobowe uczestników konkursu nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym nie będą podlegały profilowaniu.

Załącznik do Regulaminu: Karta uczestnictwa w Ogólnopolskim Konkursie na Reportaż "Jest u mnie kraj …" z oświadczeniem wymaganych zgód (do pobrania pod treścią regulaminu)

Regulamin obowiązuje od dnia opublikowania na stronie internetowej Organizatora www.wkpzk.pl .

 

 

niedziela, 26 marzec 2023 22:52
 
Nasze Misie w Oblekoniu!
 
Spośród wielu działań statutowych podejmowanych przez Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, włączyliśmy się w ostatnim czasie w zbiórkę maskotek dla strażaków ?, które będą przekazywane dzieciom ?, biorącym udział w wypadkach komunikacyjnych.
W naszą zbiórkę włączył się ks. Adam Zelga, proboszcz z warszawskiego Ursynowa - parafia bł. E. Bojanowksiego (prywatnie członek WKPZK) oraz Restauracja Nowoursynowska.
 
Zebraliśmy ponad półtora tysiąca pluszaków. Część zebranych maskotek przekazaliśmy do jednej ze świętokrzyskich strażnic – Jednostki KSRG OSP Oblekoń. W sobotę 25 marca członkini WKPZK –
dh. Karolina Kępczyk przekazała strażakom z Oblekonia dary ? na dorocznym zebraniu sprawozdawczym.
Pluszowi ratownicy do zadań specjalnych pomogą zmniejszyć traumę najmłodszych uczestników różnego rodzaju nieszczęśliwych zdarzeń.
 
 
- Te misie będą służyły razem ze strażakami i w sytuacjach kryzysowych zostaną przekazane dzieciom. Dziękuję tak szczególne wyróżnienie naszej jednostki przez Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej - powiedział Prezes Zarządu oblekońskiej straży dh Stanisław Korbaś.
 
Maskotki są wsparciem terapeutycznym na miejscu zdarzenia. Pomagają odciągnąć uwagę najmłodszych od dramatycznych okoliczności wypadku i widoku osób poszkodowanych, często należących do najbliższej rodziny.
 
- W takich sytuacjach dzieci doświadczają szoku. Pluszowe misie i inne maskotki pomagają zminimalizować skutki traumatycznych emocji. Dzięki akcjom przekazywania maskotek strażacy mogą na miejscu wypadku nie tylko udzielać pomocy i wspierać poszkodowanych, ale również chronić psychikę dziecka przed trwałymi urazami. Każde dziecko zabiera pluszaka do domu, dlatego potrzeba naprawdę wielu zabawek – dodała Karolina Kępczyk.
 
Decyzją strażaków maskotki zostały rozdzielone dodatkowo na dwie inne lokalne ochotnicze straże pożarne: w Ratajach i Pacanowie.
Dziękujemy strażakom z Oblekonia za zaproszenie do udziału w zebraniu sprawozdawczym. Życzymy zdrowia, wszelkiej pomyślności, bezpiecznych wyjazdów i powrotów.
 
Fot. Robert Gwóźdź
 fot. archiwum Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej

 

piątek, 24 marzec 2023 22:08

Dbamy o środowisko - prof. Jacek Dach w naszym Klubie!

Do Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej dołączył prof. dr hab. inż Jacek Dach - Kierownik Pracowni Ekotechnologii w Katedrze Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego.

Prof. Jacek Dach został powołany przez Minister Klimatu i Środowiska Panią Annę Moskwę na członka Rady Koordynacyjnej ds. Rozwoju Sektora Biogazu i Biometanu.

Do zadań Rady Koordynacyjnej należy w szczególności monitorowanie realizacji postanowień Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu, którego celem jest wspieranie rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce. Porozumienie i działanie Rady Koordynacyjnej mają pomóc w maksymalizacji tzw. local content, czyli udziału polskich przedsiębiorców oraz technologii w łańcuchu dostaw na potrzeby budowy i eksploatacji krajowych biogazowni i biometanowni oraz rozwoju rynku i powszechnego zastosowania biogazu i biometanu w gospodarce. W skład Rady Koordynacyjnej wchodzi co najmniej 21 członków powołanych przez ministra właściwego do spraw klimatu (źródło: puls.edu.pl)

Profesor Jacek Dach prywatnie pochodzi z naszego świętokrzyskiego Jędrzejowa. W najbliższym czasie (13 kwietnia br.) prof. J. Dach będzie reprezentował Nas w Kielcach podczas Debaty Oksfordzkiej - debata będzie dotyczyła przyszłości województwa świętokrzyskiego - w tym również ochrony środowiska w naszym regionie.

 

środa, 22 marzec 2023 20:26
Dziś Światowy Dzień Wody! ?
 
Od dziś startujemy z zapisami na drugą edycję "Operacja Czysta Nida 2023". Sprzątanie zaczniemy już od kwietnia i skończymy uroczystym podsumowaniem, jak rok temu, we wrześniu.
Szczegóły zapisów u nas w biurze lub pod numerami telefonów zamieszczonych na naszej stronie.
Serdeczne podziękowania dla Pana Jacka Gocyka Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wiślicy za świetną wiadomość! ? - w najbliższych dniach wszystkie odkryte "skarby" w Jurkowie zostaną stamtąd zabrane ?. Nasze Congratulations !
 
?PS. W tym roku będziemy też sprzątać rzekę Bobrzę - koordynator projektu Karolina Kępczyk oraz rzekę Kamienną - koordynator projektu Waldemar Radomski (szczegóły wkrótce).
 
 
 
Podstawowym celem Światowego Dnia Wody jest inspirowanie działań na rzecz Celu Zrównoważonego Rozwoju - "woda i urządzenia sanitarne dla wszystkich do 2030 roku"!. Każdego roku UN-Water, agencja koordynująca prace ONZ dotyczące wody i warunków sanitarnych, ustala temat Światowego Dnia Wody odpowiadający obecnym lub przyszłym wyzwaniom.
? ? ? ? ? ? ?
Tegoroczny Światowy Dzień Wody ma na celu przyspieszenie zmian w celu rozwiązania kryzysu związanego z wodą oraz kanalizacją. Ponieważ woda ma wpływ na NAS WSZYSTKICH, wszyscy musimy podjąć działania !!! Zapraszamy zatem wszystkich chętnych do naszej Operacji!
 
 
 

 

piątek, 17 marzec 2023 20:25

? Za kilka dni udostępnimy wywiad z Kamilem Pacholcem ? ?, przeprowadzony przez Krzysztofa Korwin-Piotrowskiego dla Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej.

Pochodzący z Kielc młody pianista robi międzynarodową karierę. W 2021 roku został laureatem Konkursu Chopinowskiego. Obecnie studiuje na Florydzie, w Miami pod kierunkiem Kevina Kennera.

W grudniu 2022 roku debiutował w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Wywiad został przeprowadzony w dwóch częściach. 15 marca br. w Filharmonii Narodowej oraz 16 marca br. w siedzibie Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego.

 Kamil Pacholec (pierwszy od lewej) oraz Krzysztof Korwin-Piotrowski

 

 

czwartek, 16 marzec 2023 22:37
 
"Dyplomata trzy razy pomyśli zanim nic nie powie
 
Dziś w Sandomierzu odbyło się spotkanie z prof. dr hab. Jerzym Jaskiernią - Dziekanem Wydziału Prawa i Nauk Społecznych UJK w Kielcach i kierownikiem Zakładu Prawa Konstytucyjnego, Europejskiego i Międzynarodowego Publicznego, prezentującym dwie pozycje wydawnicze:
"Dyplomacja parlamentarna" oraz anglojęzyczne wydanie "Institutions and Sources of Law in the European Union".
Książki z dedykacją trafią do biblioteki Klubu.
W spotkaniu autorskim uczestniczyła Karolina Kępczyk, członkini zarządu Klubu.
Panie Profesorze, dziękujemy za zaproszenie.
 
 
 
 
sobota, 11 marzec 2023 18:58

Zapraszamy na WIECZÓR LITERACKI Zofii Walas

29 marca 2023 r., godz. 17.00

Dom Literatury, Krakowskie Przedmieście 87/89, Warszawa

Wstęp wolny

 

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej objął patronatem to wydarzenie

 

 

środa, 08 luty 2023 21:27

.

Festiwal Literatury. Fakt, biografia, dokument. Sandomierz, sobota, 23 września 2023 r. Konkurs na reportaż, spotkania z pisarzami, warsztaty z młodymi autorami. To już postanowione.

Rozmowa z burmistrzem Sandomierza Marcinem Marcem, ustalamy szczegóły, scenariusz.

Pomysłodawcą Festiwalu oraz miejscem jego przeprowadzenia jest Andrzej Nowak – Arczewski.

Organizatorem Festiwalu Literatury jest Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej.

Sandomierz i ziemia sandomierska. To z tym rejonem łączy się biografia i twórczość wybitnych pisarzy, Jarosława Iwaszkiewicza, Wiesława Myśliwskiego. Niedaleko stąd, przez miedzę, urodził się, wychowywał i mieszkał Witold Gombrowicz.  To tu przyznawane były jeszcze nie tak dawno Nagrody Literackie imienia Stanisława Piętaka dla młodych pisarzy.  

Nawiązujemy do tej pięknej tradycji, do krainy o tak olbrzymim potencjale literackim. To tu fakty, biografie, dokumenty leżą na wyciągnięcie ręki.

sobota, 04 luty 2023 11:46

.

Swoje prace na Światowym Dniu Mokradeł (03.02.2023 r.) na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zaprezentowała dr inż. Małgorzata Gorzel - Prodziekan, Kierownik Katedry Kosmetologii w Akademii Nauk Stosownych im. Wincentego Pola w Lublinie. Prywatnie członek Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej. 

Wystawa nosiła nazwę "Wszystko jest z wody - cz. 2". 

Relacja z obchodów (w tym materiał video) Światowego Dnia Mokradeł dostępna na stronie UMCS (link do strony)

 

Małgorzata Gorzel:

z zawodu jest biologiem, nauczycielem akademickim, plastykiem, arteterapeutką

z osobowości – uśmiechnięta realistka o duszy zwariowanej artystki

pozazawodowo pasjonują ją sztuka inspirowana przyrodą, Eko-art, podróże.

O sobie mówi – Mam silny charakter i łatwo nie poddaję się. Do życia podchodzę pozytywnie i staram się niczego nie żałować, w końcu "nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło" ;). Cieszą mnie małe rzeczy, duże zaś, nie przerażają. Idę własna ścieżką, być może niezrozumiałą dla wielu, ale każdy ma prawo marzyć inaczej.

Jej badania naukowe dotyczą wykorzystania makrobezkręgowców bentosowych, głównie larw Chironomidae, jako wskaźników oceny stanu ekologicznego wód o różnym stopniu przekształcenia antropogenicznego.

Trochę jeszcze o Gosi :)

Osoba interdyscyplinarna, potrafiąca łączyć wiele dziedzin nauki, w tym sztukę, szukająca związków pomiędzy hydrobiologią a innymi dziedzinami wiedzy. Stopień doktora nauk biologicznych uzyskała na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jest absolwentką Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt oraz Międzywydziałowego Studium Pedagogicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jej praca naukowo-badawcza dotyczy w głównej mierze oceny wpływu antropopresji na makrobezkręgowce bentosowe, szczególnie larwy Chironomidae. Była wykonawcą kilkunastu projektów badawczych, w tym międzynarodowego programu „EULAKES” „Wpływ stresorów środowiskowych na jeziora europejskie”. Obecnie pracuje w Wyższej Szkole Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie na stanowisku Prodziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu. Praca ta pozwala spełniać się jej w szeroko pojętym aspekcie organizacji i zarządzania w szkolnictwie wyższym, a także kreowania procesów dydaktycznych. Jest autorką kompleksowych procedur i programów kształcenia dotyczących uruchamiania kierunków studiów na uczelni wyższej, a także redaktorem merytorycznym działu MedicalBiology, Cosmetology w czasopiśmie Archives of Physioteraphy and Global Reserches. Była Ekspertem w Programie Operacyjnym – „Wysoka Jakość Systemu Oświaty - zmiany strukturalno - programowe w szkolnictwie zawodowym, wdrażanie nowych technologii w szkolnictwie wyższym”

Poza biologią jej pasją jest działalność artystyczna. Jest absolwentką Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania im. St. Wyspiańskiego w Lublinie, gdzie otrzymała tytuł plastyka ze specjalności techniki malarskie i pozłotnicze. Ukończyła także specjalność witraż i szkło artystyczne. W ostatnim czasie pasjonuje ją fotografia. W jej pracach widoczne są inspiracje przyrodą, a często przewijające się motywy to flora i fauna wodna. https://malgorzata-gorzel.flog.pl/

źródło: http://centrumibin.pl/

 

fot. M. Gorzel

Zdjęcia pochodzą z profilu FB Małgorzata Gorzel

poniedziałek, 30 styczeń 2023 08:14

We wrześniu 2022 r. Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej ogłosił rozpoczęcie Konkursu wiedzy o Ziemi Świętokrzyskiej pt. „Różne oblicza Ziemi Świętokrzyskiej – piękno odkryte i zasługujące odkrycia”. Konkurs honorowym patronatem objął Świętokrzyski Kurator Oświaty. Celem Konkursu przeznaczonego dla uczniów szkół podstawowych w województwie świętokrzyskim było upowszechnianie wiedzy o zróżnicowaniu przyrodniczym i społeczno-gospodarczym Ziemi Świętokrzyskiej, utożsamianej terytorialnie z obszarem województwa świętokrzyskiego.

Konkurs składał się z przygotowania prac pisemnych na zaproponowane tematy:

 1. Ukryte i nieoczywiste piękno Ziemi Świętokrzyskiej.
 2. Co zostało z dawnych tradycji regionalnych? Współczesne świętowanie na Ziemi Świętokrzyskiej.
 3. Zagrożone piękno Ziemi Świętokrzyskiej. Jak możemy je ochronić?
 4. Ziemia Świętokrzyska we wspomnieniach naszych dziadków.

oraz drugi etap w formie quizu realizowanego on-line.

Komisja Konkursowa w składzie: Przewodniczący - prof. Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Tomasz Wites oraz członkowie: Ewa Matuszczak, Małgorzata Smolarska, prof. dr hab. Bogusław Wiłkomirski w dniu 20 stycznia 2023 r. zakończyła drugi etap konkursu. Komisja Konkursowa pierwsze miejsce przyznała Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach (gm. Pawłów) oraz wyróżniła Szkołę Podstawowa w Szumsku (gm. Raków).

Poznanie Uczestników Konkursu było ogromnym zaszczytem i przyjemnością. Zaangażowanie tych uczniów dowodziło szacunku dla wiedzy o pięknie ziemi świętokrzyskiej a włożony wkład pracy, poświęcenie, wytrwałość i zaangażowanie nauczycieli tych uczniów jest godne podziwu.

 

 

niedziela, 29 styczeń 2023 21:21

 Jacek Cygan i Anna Jurksztowicz dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ❤

Wystawiamy na licytację WOŚP książkę J. Cygana (z dedykacją dla zwycięzcy licytacji) oraz płytę A. Jurksztowicz.

Cena wywoławcza 100 zł. Licytujemy do końca dnia (do godz.24.00).

Licytujemy na naszym profilu FB lub wysyłając wysokość kwoty na @: klub_swięTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub sms-em pod numer 501 419 595.

Zebrane środki przekażemy na konto WOŚP.

niedziela, 22 styczeń 2023 16:30

W tym tygodniu do zarządu Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej dołączyła Karolina Kępczyk , kielczanka, menedżerka kultury, dziennikarka, politolożka, wieloletnia dyrektorka Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, druhna jednostki OSP Oblekoń, obecnie project manager Fundacji Rodziny Staraków w Warszawie. Koordynuje projekty o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, artystycznym, inwestycyjnym i społecznym. W stowarzyszeniu będzie odpowiadać za przygotowanie rozmów jubileuszowych?? z członkami i sympatykami Klubu oraz opracowanie wniosków grantowych wzmacniających markę, kulturę i dziedzictwo ziemi świętokrzyskiej ?. Karolina, witamy na pokładzie!❤️ ⛴️

wtorek, 03 styczeń 2023 16:57

 

Z początkiem Nowego Roku do Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej dołączył Andrzej Nowak-Arczewski.

 

Andrzej Nowak-Arczewski , urodził się  17 stycznia 1955 w Sandomierzu, polski dziennikarz, publicysta, reporter. 

W 1974 r.  zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym imienia Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 1978 ukończył studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie kulturoznawstwa. Specjalizował się w literaturze współczesnej i filmie. 

Debiutował na łamach miesięcznika literackiego młodych „Nowy Wyraz” w 1975 r. W latach 70. i 80. zajmował się publicystyką kulturalną, krytyką literacką. Szkice literackie, eseje, recenzje publikował między innymi w „Nowym Wyrazie”, „Filmie”, „Literaturze”, „Poezji”, „Radarze”, „Tygodniku Kulturalnym”, „Nowych Książkach”. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, przebywał kilka lat za granicą.

Od 1990 r. pracował jako dziennikarz najpierw w kieleckim „Słowie Ludu”, potem w „Echu Dnia”. Publikował swoje teksty, reportaże między innymi w: „Sztandarze Młodych”, „Prawie i Życiu”, „Przeglądzie Tygodniowym”, „Przeglądzie”, „Dużym Formacie Gazety Wyborczej”, „Twórczości”, „Newsweeku”.

Twórczość: Autor książek reporterskich: „Magdalena z mrocznej baśni”, „Być jak diament”, „Orłowińska ballada”, „My z pałacu”, „Zmiłuj się nad nami”, „Stań do apelu. Pseudonim Tarzan”, „Przykosa.

Nagrody, wyróżnienia: Laureat Ogólnopolskiego Konkursu na reportaż imienia Zbigniewa Nosala. Dwukrotnie otrzymał Świętokrzyską Nagrodę Kultury. Jego książka Zmiłuj się nad nami znalazła się w drugim etapie 9. edycji Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego. Książka „Stań do apelu. Pseudonim Tarzan” została uznana książką miesiąca września 2018 r. według „Miesięcznika Literackiego Książki”, następnie zakwalifikowano ją do Nagrody imienia Kazimierza Moczarskiego w 2019 r. Otrzymał Ogólnopolską Nagrodę Bonum Publicum imienia Aleksandra Patkowskiego za książkę „Zmiłuj się nad nami”. Książkę "Stań do apelu. Pseudonim Tarzan" prezentował na Targach Książki Historycznej w Warszawie w 2018 r. Jej trzecie wydanie ukaże się w 2023 r. Książka „Przykosa” została książką miesiąca grudnia 2021 r. według „Miesięcznika Literackiego Książki”. Została też nominowana do Nagrody imienia Kazimierza Moczarskiego w 2022 r.

O jego książkach pisali najwybitniejsi krytycy i publicyści na łamach opiniotwórczych tygodników i dzienników, „Newsweeka”, „Rzeczpospolitej”, „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego”, między innymi Piotr Bratkowski, członek Komisji Konkursowej Nagrody Literackiej Nike, Jerzy Sosnowski, pisarz, publicysta, dziennikarz Radia Nowy Świat, dawniej „Trójki”, prof. Joanna Tokarska-Bakir, autorka głośnej książki „Okrzyki pogromowe”, Wojciech Bonowicz, pisarz, publicysta.

Książka „Zmiłuj się nad nami” była przedstawiana na jednym z większych portali Interia.pl, gdzie w ciągu czterech godzin miała blisko pół tysiąca komentarzy, opinii, wypowiedzi. Należała do najczęściej komentowanych książek reporterskich, historycznych na stronach internetowych poświęconych historii, mniejszości narodowych, trafiła do najczęściej kupowanych w księgarniach i zamawianych przez Internet.

Piotr Bratkowski na łamach „Newsweeka” w szkicu „Milczenie” (nr 5/2017): Nowak-Arczewski pojechał do Klimontowa śladami „Okrzyków pogromowych”, jego książka nie jest jednak kontynuacją tamtego śledztwa. Nie jest też aktem oskarżenia ani mową obrończą. Reporter zadał pytanie: jak żyje się w małym miasteczku, w którym od ponad pół wieku wszyscy milczą o tym, o czym wszyscy wiedzą. A przynajmniej: wiedzieli jeszcze chwilę temu. Bo dziś najstarszym mącą tę wiedze luki w pamięci, młodsi zaś dysponują jedynie historiami zasłyszanymi. Kto zabił pięcioro Żydów? Jedni mówią, że partyzanci z AK, a może z Batalionów Chłopskich? (...) Niezbadane są ścieżki ludzkiej nienawiści, meandry sumienia.  

 

Jerzy Sosnowski na portalu „Laboratorium Więzi” w eseju „Opowieść ludzka, nie antypolska” (2 lutego 2017 r,):  Wczoraj w jeden wieczór pochłonąłem książkę Andrzeja Nowaka-Arczewskiego „Zmiłuj się nad nami” (Prószyński i S-ka, 2017). Moim zdaniem byłoby niedobrze, gdyby przemknęła ona niezauważona. Bo do naszej debaty o relacjach polsko-żydowskich wprowadza ona ton do tej pory chyba nie dość obecny. A mianowicie: empatię wobec ludzi, którzy po dekadach stanęli nagle przed koniecznością rozliczeń nie za swoje winy.

(...) Nowak-Arczewski opowiada o tym bez moralistycznego zadęcia. Nie piętnuje, nie gromi. W jego zdaniach nie ma nawet sarkazmu, którego kto inny pewnie by sobie nie podarował. Historia wstała jak zombie z grobu, stała się problemem dla ludzi, którzy na tę chwilę nie byli przygotowani. Nikt z nich osobiście nie jest za nic odpowiedzialny. Tylko że milczenie, wzruszanie ramionami albo opowiadanie, że to wszystko antyklimontowskie (antypolskie?) wymysły tę odpowiedzialność, tę winę, na nowo wsączają. Robienie dziś z takich miast i miasteczek ostoi krwiożerczego antysemityzmu to samospełniająca się przepowiednia. Trzeba by ludziom stamtąd (nam wszystkim) pomóc wyrwać się równocześnie z milczenia i związanej z nim metafizycznej winy. Nowak-Arczewski robi, moim zdaniem, pierwszy krok.

 

Marcin Kube na łamach „Rzeczpospolitej” w szkicu „W zakamarkach pamięci” (z 24 stycznia 2017 r.): O złej przeszłości nie wolno nikomu zapomnieć – przekonują nowe poruszające reportaże historyczne. (...) „Zmiłuj się nad nami” nie jest reportażem o prawdzie historycznej, demaskującym zbrodniarzy i przypominającym ofiary. Ta książka odkrywa podobne mechanizmy co „Topografia pamięci” Martina Pollacka. Reportażysta zastanawia się, jak to możliwe, by kilkusetletnia historia klimontowskich Żydów została zapomniana w tak krótkim czasie po wojnie. Pokazuje, jak ludzie zmuszeni do bycia świadkami przerażającej eksterminacji swoich sąsiadów próbują ułożyć sobie życie na nowo. (...) Relacje świadków i historyczne zapisy Nowak-Arczewski przeplata autorskimi komentarzami. Pisze z pasją i wnikliwością(...).   

 

 

piątek, 30 grudzień 2022 16:28

 .

Szanowni Przyjaciele,

sympatycy WKPZK,

regionaliści

oraz wszyscy, którzy interesujecie się historią dawnego województwa kieleckiego lub macie zwyczajnie sentyment do Naszego Regionu,

zaczynamy nasz kolejny projekt pn. "Kapsuła czasu - kieleckie na starej fotografii". Inspiracją do realizacji projektu było znalezienie czarno-białej fotografii na profilu FB Pana Janusza Kalafarskiego i rozmowa z p. Januszem o Złotej Pińczowskiej sprzed kilkudziesięciu lat.

Jeśli macie u siebie w zbiorach stare zdjęcia związane z powiatem pińczowskim oraz samą Złotą (Pińczowską) możecie je przesłać (wersję elektroniczną fotografii) na nasz adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Zdjęcia powinny być opatrzone datą powstania oraz opisem gdzie dane zdjęcie zostało wykonane, kto znajduje się fotografii oraz zgodą na jego upublicznienie na naszej stronie.

Na podstawie przesłanych zdjęć będziemy chcieli stworzyć na naszej stronie galerię starej fotografii poświęconą na początek powiatowi pińczowskiemu oraz Złotej (Pińczowskiej).

 

PS

Bez obaw, będziemy wędrować po kolejnych miejscowościach, gminach i powiatach - zarówno obecnego województwa świętokrzyskiego oraz po starej Kielecczyźnie ( np. Drzewica, Opoczno, Przysucha, Miechów, Odrzywół, Iłża, Białobrzegi, Szydłów).

Zdjęcie opatrzono następującym opisem:

"Pierwszy "narybek" przedszkola w Złotej. Rok chyba 1952. Przedszkole mieściło się w najmniejszej sali szkolnej.
Na pierwszym planie ja a od prawej Wanda i Zosia moje siostry czyli złockie trojaczki. Następnie Marysia Oleksiak, Baranówny Marysia i Jasia, Janek Safian, Staszek Waligóra, Kazik Musiał. Za mną Boguś Zych, Hania Ochwanowska no i oczywiście nasza Pani."
piątek, 23 grudzień 2022 17:04
.
? Szanowni Państwo, rozpoczynamy nasz kolejny projekt.
W przyszłym roku wydamy publikację w całości poświęconą dzieciom ??Będzie to zbiór bajek, legend i opowiadań oraz kołysanek ???
 
Publikacja będzie opatrzona audiobookiem ?.
Bajki, legendy będą czytać? między innymi znani aktorzy, sportowcy, członkowie naszego Klubu.
 
Redaktorami tej publikacji będą:
prof. UJK dr hab. Agnieszka Miernik oraz
 
?‍♂️ Zapraszamy do przesyłania swoich ulubionych bajek ? lub legend ? z dzieciństwa opowiadanych przez dziadków lub rodziców. Zapraszamy również do napisania własnych bajek ?, legend lub kołysanek dla dzieci.
 
Więcej merytorycznych szczegółów już wkrótce ?
 
 
 

piątek, 23 grudzień 2022 07:58
Szanowni Państwo, pierwsze pięć osób które prześle prawidłowe odpowiedzi na 10 niżej postawionych pytań otrzyma (bezpłatnie) naszą antologię „Klechdy świętokrzyskie”.
Zapraszamy do zabawy.
Prawidłowe odpowiedzi prosimy przesyłać wyłącznie na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 
1. Jaka postać znajduje się na głównym planie okładki naszej publikacji „Klechdy świętokrzyskie”?
2. Jakie imiona nosiły legendarne ,świętokrzyskie czarownice (proszę wymienić minimum dwa imiona)?
3. Podaj imię legendarnego świętokrzyskiego zbója.
4. Co wspólnego z „Klechdami świętokrzyskimi” miał reportażysta, prozaik i dziennikarz Zbigniew Nosal (1933-1997)?
5. Jaki instrument muzyczny pojawia się w końcowej części powieści „Pałac” Wiesława Myśliwskiego (współautora naszej antologii)?
6. Jaki jest najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – podaj jego nazwę oraz wysokość w metrach n.p.m.?
7. W tomiku wierszy Adama Ochwanowskiego „Między szeptem a krzykiem”, Kielce 2022, co zamykamy „Między krzykiem wódki a szeptem papierosa”?
8. Który ze współautorów naszej antologii „Klechdy świętokrzyskie” jest autorem publikacji „Dziewczynka z głową pełną bajek”. Wielkie Tematy w prozie Marty Tomaszewskiej, Kielce 2019 oraz Domeny wyobraźni: Andersen i Jung, Kraków 2015?
9. Kto jest autorem tomiku wierszy „Agwazja”, „Po trzeciej zmianie” oraz „Lirobranie”?
10. Na grzbiecie jakiego wzniesienia w Górach Świętokrzyskich znajduje się Diabelski kamień"?
 
Książki czekają na właścicieli.
 
poniedziałek, 19 grudzień 2022 14:59

Rafał Olbiński – światowej sławy malarz i grafik, mistrz plakatu, urodzony w Kielcach obywatel świata.

Artysta przyjął zaproszenie do naszego cyklu rozmów jubileuszowych z okazji 35 –lecia Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej. Tym razem nasze studio filmowe przenieśliśmy na Stare Miasto, aby w przedświątecznej atmosferze porozmawiać przy kawie w restauracji U Fukiera. Pełny zapis rozmowy będzie można zobaczyć już wkrótce na naszej stronie internetowej. Śledźcie z uwagą naszą stronę oraz profil na FB! Dziękujemy Anna Szumańska, Krzysztof Korwin-Piotrowski, Bogna Sworowska.

 

niedziela, 18 grudzień 2022 20:36

Prapremiera (Kielce 15 grudnia br.) i premiera (Ostrowiec Świętokrzyski 16 grudnia br.) antologii "Klechd świętokrzyskich" już za nami?.

To były niezwykłe spotkania, na które przybyło liczne grono pisarzy świętokrzyskiego regionu. Wydana przez Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej książka okazała się znakomitym, przedświątecznym ?wydarzeniem integrującym środowisko literackie. Spotkania, które odbyły się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim poprowadził redaktor Klechd, Zbigniew Masternak (oraz w Ostrowcu Św. Andrzej Nowak-Arczewski). Był to czas inspirujących rozmów na temat naszej publikacji i literatury regionu. Podczas spotkania nawiązano nowe znajomości, powstały kolejne pomysły literackie ?.

W 2023 roku będziemy realizować nowy projekt "Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej dzieciom - bajki i legendy".

Naszym celem jest wydanie w nowym roku zbioru bajek dla dzieci. Redaktorami tego projektu będą członkowie naszego klubu: prof. dr hab. Agnieszka Miernik (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) oraz pisarz Zbigniew Masternak. Projekt ten przewiduje nagrane audiobooka - chcemy aby bajki były czytane przez znanych aktorów, ludzi świata kultury, a także przez członków naszego klubu.

‼️Zapraszamy do przesyłania swoich ulubionych bajek lub legend z dzieciństwa opowiadanych przez dziadków lub rodziców. Zapraszamy również do napisania własnych bajek, legend lub kołysanek dla dzieci.

Serdeczne podziękowania dla Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim (współwydawca publikacji) oraz dla Prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński za gościnność i świąteczne spotkanie. Dziękujemy za umożliwienie zwiedzenia Krzemionek, które od 2019 r znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Beata Kobiałka oraz Tomasz Gębka dziękujemy za serdeczność, pomoc i koordynację w realizacji naszego projektu. Jesteście cudowni❤ Oddzielne podziękowania za świetną organizację i logistykę podczas spotkań dla p. Pawła Górniaka Dyrektora Miejskiej Biblioteki w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz p. Andrzeja Dąbrowskiego Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki w Kielcach.

‼️Uwaga. W tym tygodniu ogłosimy miły konkursik, w którym będzie można wygrać kilka egzemplarzy naszych KLECHD ?

 

PS

Dziękujemy za królewskie przyjecie nas przez Danutę Banaczek, właścicielkę Hotelu Promień w Skarżysku Kamiennej. Danusia jest członkiem Naszego Klubu i od wielu lat wspiera nasze Stowarzyszenie w charytatywnych akcjach - jak np. ostania nasza mikołajkowa zbiórka pn. "Podaruj Uśmiech na Święta".

Dana jeszcze raz Wielkie Dzięki za Twoją hojność i Dobre Serce ❤

 

Jeśli będziecie w okolicy Skarżyska Kamiennej polecamy Wam kuchnię naszej Danuty oraz domowy sernik i kawę! https://hotel-promien.pl/

fot. Biblioteka Miejska w Ostrowcu Świętokrzyskim

fot. Andrzej Piskulak

fot. Andrzej Piskulak

 

 

 

 

niedziela, 11 grudzień 2022 19:12

10 grudnia br. spotkaliśmy się na tradycyjnym wigilijnym opłatku Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej.

Poniżej fotorelacja.

 

 

 

 

 

 

czwartek, 08 grudzień 2022 21:51

6 grudnia Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej dotarł z prezentami (m. in. plecaki szkolne, książki, zabawki, słodycze), do rodziny z gminy Pacanów (pow. Busko-Zdrój). Wcześniej dostaliśmy list od Piotrusia i Karolka napisany do Św. Mikołaja i jako pomocnicy Św. Mikołaja zaprzęgliśmy renifery i pojechaliśmy pod wskazany przez chłopców adres. Reniferami powoził nasz klubowy kolega Mariusz Zięba a pilotowała mu jego żona Dorota oraz córka Marysia. Budżetowaniem oraz logistyką tworzenia prezentów i załadunku na sanie zajęła się nasza niezawodna Klubowa Skarbnik Małgosia Smolarska.

W ramach zebranego budżetu zakupiliśmy kuchnię gazową, drzwi wewnętrzne, farby.

Za parę dni do chłopców drugim transportem dotrą też laptopy.

PS. Dane rodziny (imiona) ze względu na RODO zostały zmienione.

 

 

 

sobota, 03 grudzień 2022 21:53

Dziś w sali kinowej Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury w Pińczowie

odbyło się uroczyste wręczenie nagród Laureatom I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "O Laur Adama 2022".

Jurorami w tym konkursie było trzech Mistrzów słowa - Adam Gwara, Adam Ochwanowski oraz Adam Ziemianin.

Do konkursu nadesłanych zostało ponad 240 prac!

Pomysłodawą tego przedsięwzięcia (parę lat temu) był Andrzej Żądło.

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej objął patronatem to wydarzenie. Nagrodę w imieniu WKPZK wręczyła Klaudia Piwowarczyk - przyjaciel naszego Klubu i autor jednej z Klechd Ponidziańskich w wydanej świeżo przez nas antologii "Klechdy Świętokrzyskie".

Po zakończeniu oficjalnej części spotkania wszyscy uczestnicy mogli wysłuchać "Rozmówek Działkowych" autorstwa Adama Ochwanowskiego wykonanego w formie monodramu przez Mistrza sceny Wojciecha Jurewicza.

piątek, 02 grudzień 2022 13:09

Mamy to!

Nasza książka pn. Klechdy świętokrzyskie już wydrukowana!

Premiera książki będzie miała miejsce w Ostrowcu Świętokrzyskim 16 grudnia br., godz. 16.00 (Ostrowiecki Browar Kultury).

W Kielcach (15 grudnia br., godz. 17.00) w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej odbędzie  przedpremiera naszych Klechd świętokrzyskich. Zapraszamy.

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej jest wydawcą tej publikacji.

 

Redakcja antologii Zbigniew Masternak, projekt okładki Mariusz Moroz, korekta Jarosław Nowocień, skład Marek Jadczak.

 

PS

Serdeczne podziękowania dla naszych darczyńców:

Powiat Ostrów Świętokrzyski

ks. Adam Zelga

dzięki którym mogła ukazać się ta publikacja.

poniedziałek, 28 listopad 2022 13:51

.

Warszawki Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej patronował podpisaniu umowy o współpracy pomiędzy Targami Kielce a Polsko-Ukraińską Izbą Handlową.

16 listopada br. Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Handlowej i były Minister Gospodarki Jacek Piechota przebywał z wizytą w Kielcach (w Kielcach w tym dniu miał też być ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz, niestety w ostatniej chwili, z powodu wydarzeń w Przewodowie (woj. lubelskie) odwołał swój przyjazd).

Nasz kolega Mirosław Kopik, prezes Europejskiej Agencji Rozwoju został przedstawicielem Polsko-Ukraińskiej Izby Handlowej w województwie świętokrzyskim. Gratulujemy!

W spotkaniu udział wzięło wielu znakomitych przedsiębiorców z naszego regionu.

 

PS

Serdecznie dziękujemy właścicielowi winnicy Nad Jarem Panu Mateuszowi Paciura za prezent w postaci degustacji win z jego piwnic!

 

Pełna fotorelacja z tego wydarzenia, jak również nagranie video, znajduje się na profilu FB Mirka Kopika.

Zdjęcia wykonał Jacek Rzodeczko.

 

Mateusz Paciura (właściciel winnicy Nad Jarem) oraz Jacek Piechota Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Handlowej.

 

 

 

wtorek, 22 listopad 2022 09:51

.

Z Miłości do Wina! Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej jest partnerem organizowanego w Sandomierzu Święta Młodego Wina.

Zapraszamy do Sandomierza 18-20 listopada 2022 r.

 

Fotorelacja ze Święta Młodego Wina (Sandomierz 18-20 listopada 2022 r.).

fot. Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy

 

 

 

piątek, 04 listopad 2022 21:42
Tak wygląda projekt okładki książki, którą zredagował i opatrzył przedmową Zbigniew Masternak. Publikacja będzie nosić tytuł "Klechdy świętokrzyskie". To zbiór opowiadań i fragmentów prozy najciekawszych autorów związanych z Ziemią Świętokrzyską.
Premiera książki przewidziana została na 16 grudnia br. w Ostowieckim Browarze Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Autorem okładki jest Mariusz Moroz .
 
 
Klechdy świętokrzyskie, tak jak wiele innych publikacji, związanych z naszym regionem (lub publikacje, nad którymi patronat objął WKPZK) będą dostępne w naszym biurze przy ul. Kopernika 30.
 
Zapraszamy na ekologiczną herbatę z Ponidzia Natur Vit oraz coś słodkiego. Właśnie dotarła do naszego biura świeża partia opatowskich krówek!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
wtorek, 01 listopad 2022 07:02

Odwiedzamy poległych za niepodległość naszej Ojczyzny (Strożyska, Czarkowy). Nie zapominamy też o naszych śp. p. koleżankach i kolegach z WKPZK (grób śp. Stanisława Bartosa w Odrzywole, woj. mazowieckie). W tym roku wybraliśmy naturalne, ekologiczne dekoracje grobów zrobione przez naszą Koleżankę z Klubu (zero plastiku i innych sztucznych tworzyw).

Trochę trudniej na rynku z ekologicznymi zniczami ? Za rok zrobimy je sami!

PS. Chociaż znicz jaki zapaliliśmy śp. Stefanowi Żeromskiemu na Cmentarzu ewangelicko - reformowanym w Warszawie (ul. Żytnia 2) jest w pełni ekologiczny, nie emituje CO2 do atmosfery i nie generuje odpadów komunalnych, których nie da się już poddać recyklingowi?

 

 

sobota, 29 październik 2022 23:50

Tadam! Kolejna książka wydana pod patronatem Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej ?

Autorem książki jest nasz przyjaciel Mirosław Kopik. Wcześniej patronowaliśmy wydaniu innej książki Mirka Kopika pn. Inspiracje biznesowe sezon pierwszy.

Książka "OKO DUBAJU"  jest białym krukiem oraz eksplozją barw i kształtów.

 

Uwaga‼️ W przygotowaniu mamy dla Was coś pięknego i niespotykanego a mianowicie "Klechdy świętokrzyskie" pod redakcją Zbyszka Masternaka. Szczegóły już wkrótce.

piątek, 28 październik 2022 15:16

Co za dzień! Warszawski Klub Przyjaciół Kieleckiej zaprosił mnie do współpracy i członkostwa w Klubie. I na pierwszy ogień od razu odpowiedzialne zadanie Rozmowy jubileuszowe z okazji 35-lecia Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej. Cykl wywiadów zainaugurowała rozmowa z Panem Aleksandrem Kwaśniewskim, Prezydentem RP w latach 1995-2005 , dzięki któremu w ogóle możemy mówić o województwie świętokrzyskim.

Drugim rozmówcą był prof. Jerzy Jaskiernia, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, były Prezes Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, który podkreślił rolę Stowarzyszenia (WKPZK) w walce o Uniwersytet w Kielcach i rozwój edukacji na poziomie wyższej uczelni .

Oprócz rozmów i wspomnień nie zabrakło namacalnych akcentów regionalnych. Przemysław Saltarski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia miał w klapie marynarki przypinkę z herbem Gmina Nowiny, Prezydent Kwaśniewski z okazji zbliżających się urodzin otrzymał filiżanki Porcelana Ćmielów, prof. Jaskiernia pozdrowił mieszkanki i mieszkańców Pacanowa. Wkrótce kolejne nagrania. 

Karolina Kępczyk

 

 

 

  

Z Prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim Krzysztof Korwin Piotrowski Dyrektor Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego.

 

czwartek, 27 październik 2022 13:37

Jako stary wiekiem ale młody stażem członek Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, z ogromną przyjemnością pragnę zawiadomić szanownych kolegów klubowych o zmianach w Zarządzie Oddziału Kieleckiego Związku Literatów Polskich. Obie te organizacje łączy oczywiście forma prawna, jaką jest stowarzyszenie, ale prawdziwym wspólnym mianownikiem jest działalność na rzecz wspaniałej i pięknej Ziemi Świętokrzyskiej w takich obszarach jak: kultura, oświata i edukacja.

Październikowe walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze było szczególnie ważne, gdyż w ostatnim roku upływającej kadencji Oddział w Kielcach poniósł wielką stratę, jaką było odejście na zawsze wieloletniego prezesa Stanisława Nyczaja oraz wiceprezesa Jana Lechickiego. To dzięki nim nasza kielecka społeczność literacka była niewątpliwie jednym z najbardziej prężnie działających oddziałów terenowych w kraju. Mając pełną świadomość, że niełatwo będzie kontynuować dzieło poprzedników, walne zebranie po burzliwych obradach powierzyło godność prezesa Annie Zielińskiej-Brudek, a piszącemu te słowa funkcję jednego z dwóch wiceprezesów.

Nowy zarząd pod przewodnictwem koleżanki Anny dziarsko zabrał się do pracy i… mamy już pierwsze efekty. Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku nastąpi otwarcie nowej siedziby naszego oddziału. Gdzie i kiedy, to na razie tajemnica, ale zaprosimy przedstawicieli Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, na uroczystą imprezę. W ostatni czwartek w Bibliotece Miasta i Gminy w Staszowie odbyło się przemiłe spotkanie z młodzieżą, na którym Pani Prezes, a także wiceprezes Benedykt Kozieł, no i ja, mieliśmy okazję do zaprezentowania swojej twórczości. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, co nas bardzo ucieszyło, albowiem bez dopływu młodych talentów społeczność literacka będzie miała charakter schyłkowy.

Nowy zarząd ma wielką nadzieję na owocną współpracę i wymianę doświadczeń z Warszawskim Klubem Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, aby słowami i czynami sławić ten wspaniały region Polski.

 Bogusław Wiłkomirski

 Wiceprezes Oddziału Kieleckiego ZLP

 Na zdjęciu prof. dr hab. Bogusław Wiłkomirski


niedziela, 09 październik 2022 23:13
24 września br. w ?Winnicy Złota Wieś? podsumowaliśmy nasz dwumiesięczny projekt ? pn. „Operacja czysta Nida 2022”. 
 
Poniżej fotogaleria.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
poniedziałek, 03 październik 2022 13:45
? Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej zaprasza uczniów szkół podstawowych w województwie świętokrzyskim do Konkursu geograficznego pn.

„Różne oblicza Ziemi Świętokrzyskiej – piękno odkryte i zasługujące odkrycia”

. ⏰Termin nadsyłania zgłoszeń do 24.10.2022 r. ?Konkurs honorowym patronatem objął Świętokrzyski Kurator Oświaty?
 
Regulamin Konkursu geograficznego znajduje się na stronie internetowej Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty (link)
środa, 28 wrzesień 2022 23:45
poniedziałek, 19 wrzesień 2022 14:56

XXII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie odbyły się 11.09. br. w Bogorii (powiat staszowski)

Tegoroczna dożynkowa msza św. w intencji naszych świętokrzyskich rolników odbyła się w kościele Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii. Z kolei część obrzędowa i koncertowa dożynek miała miejsce już na stadionie.

 

Mszę celebrował biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. W celebracji udział wziął także  między innymi ks. kanonik Tadeusz Szlachta – diecezjalny duszpasterz rolników Diecezji Kieleckiej.

W nabożeństwie udział wzięli rolnicy, samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych. Na uroczystościach dożynkowych Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej reprezentował Dariusz Jura.

Gospodarzem Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich był Andrzej Bętkowski Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, któremu serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

  

Więcej informacji na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego link do strony.

 

wtorek, 13 wrzesień 2022 11:21
Andrzej Barański – pochodzący z Pińczowa reżyser i scenarzysta, aktorki: Edyta Jungowska, Emilia Krakowska i Magdalena Popławska oraz filmoznawca Łukasz Maciejewski będą gośćmi pierwszej edycji przeglądu filmowego „Natura Kina” w Pińczowie.
Ciekawe spotkania z aktorami, bezpłatne projekcje polskich filmów z przyrodą w tle, warsztaty i wystawy, a wszystko osadzone w niezwykłym klimacie Pińczowa – określanego sercem i duszą Ponidzia. Na wydarzenie, które odbędzie się w dniach 22-23 września, zaprasza Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury.
W programie filmowym Przeglądu znajdą się wyłącznie polskie produkcje, które w szerszej perspektywie pasują do Pińczowa, w których przyroda, kontakt z naturą stają się immanentną częścią losu bohaterów. Wyświetlone zostaną: „Nad rzeką, której nie ma” – osadzony w klimacie polskiej prowincji lat 60-tych sentymentalny powrót Andrzeja Barańskiego do lat młodości; „Łowcy miodu” Krystiana Matyska – film o pszczelarzach i pszczołach, z mocnym edukacyjnym przesłaniem oraz „Brzezina” Andrzeja Wajdy – uznawana za jeden z najlepszych polskich filmów w historii kina.
Projekcje filmów poprzedzone zostaną spotkaniami autorskimi z udziałem fantastycznych aktorek: Edyty Jungowskiej, Emilii Krakowskiej i Magdaleny Popławskiej.
 
Spotkania w dialogu” poprowadzi równie wyjątkowa osoba – kochający kino, teatr i literaturę Łukasz Maciejewski, który z pińczowską publicznością spotka się po raz kolejny.
To miasteczko, malarska uroda pejzażu, cisza i schludność zadziałały na mnie jak balsam. Ucieszyłem się, że mogę do Pińczowa powrócić. I będzie to powrót jednocześnie sentymentalny i filmowy. Rozmowa o Andrzeju Barańskim, z udziałem jednej z jego ulubionych aktorek, lubianej i cenionej, Edyty Jungowskiej (zagrała aż w trzech Teatrach Telewizji w jego reżyserii), jak i w szerszej perspektywie – filmów, które pasują do Pińczowa, propozycji w których przyroda, kontakt z naturą stają się immanentną częścią losu bohaterów. Jestem szczęśliwy, że będą z nami panie Emilia Krakowska i Magdalena Popławska, dwie wybitne aktorki różnych pokoleń, które łączy pasja i artystyczny aktywizm. Cieszę się na pińczowskie rozmowy” – mówi Łukasz Maciejewski.
 
Gościem specjalnym pierwszej edycji przeglądu będzie Andrzej Barański, z którym zobaczymy się 22 września.
Przeglądowi towarzyszyć będą warsztaty filmowania przyrody, wystawa makrofotografii przyrodniczej i wystawy malarskie. Udział w spotkaniach i projekcjach filmowych jest bezpłatny – obowiązują wejściówki, które dostępne są w sekretariacie PSCK.
 

 

poniedziałek, 29 sierpień 2022 22:42

 

Pierwszy etap sprzątania ? Nidy za nami? (nazwijmy go rekonesansem problemu z jakim boryka się Nida i jej starorzecza). Przeszliśmy ok. 15 km brzegiem Nidy. Efekt sprzątania to blisko 600 litrów śmieci. Niestety to szczyt góry lodowej ?. Wędkarze i inne osoby odwiedzające Nadnidziański Park Narodowy (patrz także obszar Natura 2000) wrzucają śmieci wprost do Nidy (robota dla płetwonurków???). Do zobaczenia - tym razem na kajakowej akcji sprzątania Nidy ?. Serdecznie dziękujemy harcerzom z Chorągwi Kieleckiej Związku Harcerstwa Polskiego (Iza, Monika, Bartek, Kacper), którzy pod opieką wspaniałej Teresa Leszczyńska zaglądali w każdy zakamarek nadbrzeża Nidy. Dziękujemy też naszemu górnikowi z Kopalni Wujek Darkowi Jura . Darek przyjechał z innego województwa specjalnie na sprzątanie naszej (❗️) Nidy. To się nazywa być Przyjacielem Ziemi Kieleckiej!!! ❤

PS. Aby nie było, że tylko wędkarze śmiecą ... Czerwoną kartkę ? dajemy mieszkańcom Czarków (gmina Nowy Korczyn). Nawet nie próbowaliśmy tego posprzątać ?, musielibyśmy mieć małą ciężarówkę. Tuż przy moście jest dzikie wysypisko śmieci❗️(puszki, butelki, elementy starej lodówki ?, stare zardzewiale kosy rolnicze, wersalka, stare ubrania, odpady po remoncie domu, itd.☠️).

Na zdjęciu oryginalny witacz miejscowości Czarkowy - wersalka.

Fragment Nidy już bez śmieci pozostawionych przez wędkarzy i turystów (patrz wysepka po lewej).

wtorek, 23 sierpień 2022 22:21

W tym roku, 31 sierpnia przypada 110 rocznica urodzin Jana Piwnika ps. "Ponury", "Donat", "Jaś".

Jan Piwnik urodził się 31 sierpnia 1912 r. w Janowicach (wieś położona w województwie świętokrzyskim, w gminie Waśniów, powiat ostrowiecki). Jan Piwnik był kapitanem Wojska Polskiego, aspirantem Policji, cichociemnym oraz dowódcą partyzantki Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich i na Nowogródczyźnie. J. Piwnik pośmiertnie awansował do stopnia majora, a następnie do stopnia pułkownika.

Więcej informacji pod linkiem

 

Film o Janie Piwniku -  Rozkaz Panie Majorze (Film dokumentalny, 2016)

 

czwartek, 04 sierpień 2022 17:37

 

Od stycznia br. posługujemy się nowym logo Klubu. Premiera logo miała miejsce przy wydaniu książki pod redakcją Mirosława Kopika pn. Inspiracje biznesowe - Sezon pierwszy.

Autorem logo jest nasz przyjaciel Grzegorz Chorążek, który o nowym logo pisze tak:

"Znak Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej jest symbolicznym uproszczeniem treści. Jego charakter oraz elementy geometrycznej formy architektury (zabudowa, dach, wieża kościelna, wieżowiec, syrena) - związane są ściśle z ważnymi miejscami w Kielcach i Warszawie. Ażurowa kompozycja nadaje lekkości, a umiejscowienie w kole nawiązuje do pieczęci lub sygnetu. Podstawowa kolorystyka znaku jest nawiązaniem do identyfikacji barwowej tychże miast. Dopuszczalne wersje w błękitach i zieleniach oraz monochromatyczne i achromatyczne są alternatywą dla potrzeb graficznych i multimedialnych form. Liternictwo proste, blokowe, ściśle powiązane ze znakiem, podkreśla jeszcze bardziej bryłową kompozycję znaku. Identyfikator poprzez swoją charakterystykę jest zapamiętywalny, a optyczne kodowanie nie sprawia problemu."

Grzegorz Chorążek (zdjęcie ze strony http://www.ujaksy.pl )

 

 

Logo Klubu na publikacji Inspiracje biznesowe

 

niedziela, 31 lipiec 2022 15:49

Relacja z wydarzenia, które miało miejsce w Staszowie 6 sierpnia br. na profilu Organizatora

https://www.facebook.com/thaddeus.pejzaze

 

 

Malowany Ogród

Zapraszamy w najbliższą sobotę (6 sierpnia) na spotkanie ze sztuką. W ogrodzie Państwa Ewy i Tadeusza Blicharz odbędzie się wernisaż podczas którego swoje prace zaprezentują:

Tadeusz Blicharz (malarstwo)

Lucyna Gozdek (malarstwo)

Elżbieta Jabłońska (malarstwo)

Józef Juszczyk (malarstwo)

Jadwiga Kotlarz (malarstwo)

Elżbieta Polańczyk (artystyczna ceramika użytkowa).

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej objął patronatem honorowym to wydarzenie oraz jest sponsorem degustacji win.

Zapraszamy 6 sierpnia do ogrodu Państwa Blicharz - ul. Sikorskiego 22 w Staszowie. Start godzina 17.00.

Samą wystawę można zwiedzać w tym dniu już od godziny 11.00

Zaułek w Sandomierzu (Tadeusz Blicharz)

 Na zdjęciu Lucyna Gozdek

 Obraz namalowany przez Lucyna Gozdek

 Bzy - autor Jadwiga Kotlarz

 

poniedziałek, 11 lipiec 2022 19:59

Tadam‼️? Przed chwilą dotarła do nas długo oczekiwana publikacja "INSPIRACJE BIZNESOWE - Sezon 1" pod redakcją Mirosław Kopik ? Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej objął patronatem wydanie tej mega ciekawej i inspirującej publikacji!? Mirku, wyrazy uznania dla Ciebie i całego zespołu za świetną literaturę i za to co robicie dla naszego regionu?❤ Jeszcze raz serdeczne DZIĘKUJĘ w imieniu całego Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej.

środa, 22 czerwiec 2022 10:06

 

 

Zapraszamy 3 lipca na 11. Święto Pieśni i Muzyki Świętokrzyskiej im.  Kazika Krawczyka i Stasia Muchy. Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej jest honorowym patronem tego wydarzenia oraz jednym ze sponsorów.

 

 

wtorek, 21 czerwiec 2022 16:42

Zapraszamy do przeczytania wywiadu ze Stanisławem Niebudkiem (na zdjęciu) - naszym przyjacielem, członkiem Zarządu Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej. Gościnnie do naszego Klubu przybyła pani redaktor Joanna Strączek - która przeprowadziła wywiad z naszym Stasiem. Joasiu - serdecznie dziękujemy. Wbijaj się do nas częściej!

 

Twarde pięści – miękkie serce. Opowieść o pięściarzu z Kielc.

Stanisław Niebudek urodził się 31 lipca 1952 roku w Kielcach. Pięściarz, medalista mistrzostw kraju, mistrz Polski juniorów w kategorii 48 kg Lublin 1970. Zwycięzca Turnieju Vaclava Prochazka w czeskiej Ostrawie. Pan Stanisław jest znakomitym przykładem człowieka dążącego do celu, ambitnego i walecznego. Swoimi osiągnięciami i licznymi sukcesami rozsławił kielecczyznę i pozostał sobą; sympatycznym, serdecznym i otwartym człowiekiem. Rozmawialiśmy z nim kilka dni temu.


 Na zdjęciu (Drużynowy Mistrz Polski 1974 r. ): pierwszy od lewej Jerzy Skoczek , mistrz polski w wadze ciężkiej, Jacek Kucharczyk , mistrz Polski w wadze średniej, Edmund Montewski, wicemistrz Polski w wadze lekkośredniej. Pierwszy od prawej Stanisław Niebudek.

 

Joanna Strączek: panie Stanisławie, kiedy odkrył pan w sobie zamiłowanie do pięściarstwa?

Stanisław Niebudek: miałem wtedy 16 lat. W telewizji oglądałem Olimpiadę w Meksyku. W ringu walczył wówczas niezapomniany Jerzy Kulej i pochodzący z Ponidzia Józef Grudzień –mój wielki, serdeczny przyjaciel. Byłem zafascynowany tymi walkami. Potem do mojej szkoły (przyzakładowa szkoła Armatury Kielce, przyp.red.) przyszedł znany kielecki bokser, trzykrotny mistrz Europy Leszek Drogosz. Opowiedział nam o tym sporcie i ogłosił nabór do szkółki pięściarskiej. Zgłosiłem się chętnie, podobnie jak blisko stu moich kolegów. Po roku z tej licznej grupy zostało nas zaledwie dziesięciu - boks to wymagający sport. Miałem wtedy 16 lat. Po roku walczyłem już w Mistrzostwach Polski w federacji Gwardia gromadzącej wtedy 16 klubów z całej Polski. Wkrótce potem wywalczyłem Mistrzostwo Polski juniorów w wadze papierowej.

J.S. Kiedy stoczył pan swoją pierwszą, poważną walkę?

S.N. To było na samym początku zawodowej kariery. W roku 1969 mierzyliśmy się z Gwardią Wrocław. Pamiętam, jak bardzo się stresowałem przed tą walką, nie mogłem zasnąć. Trema minęła rano po śniadaniu. Walka wypadła bardzo dobrze, wygrałem w I rundzie przez tzw. techniczny nokaut. 

J.S. Jak to jest z tym stresem panie Stanisławie? Czy pojawia się przed każdym spotkaniem w ringu? Czy jest jakiś złoty środek na dobre przygotowanie emocjonalne do walki?

S.N. Trema jest zawsze i uważam, że jest to potrzebne. Ta adrenalina dodaje animuszu i chęci do walki. Jak sobie z tym radziłem? Należy pamiętać, że w tamtych czasach nie było sesji z psychologami. Mieliśmy tylko trenera i jego podpowiedzi, sugestie, rady, co było zresztą bardzo pomocne. Ja osobiście na kilkanaście godzin przed walką starałem się wyciszyć, szukałem miejsc odosobnienia, by pomyśleć w samotności. Potem zasypiałem, a rano budziłem się gotów do walki.

J.S. Stoczył pan wiele walk. Którą z nich wspomina pan z największymi emocjami? Kto okazał się najtwardszym przeciwnikiem w całej pańskiej karierze?

S.N.  To było podczas mistrzostw kraju w roku 1972. Miałem wówczas niecałe 20 lat. W ringu zmierzyłem się z Romanem Rożkiem. Zdawałem sobie sprawę, że za dużych szans nie mam. Przegrałem lecz ze świadomością, że był to bardzo dobry pojedynek. Wywalczyłem wicemistrzostwo Polski, poza tym byłem wtedy najmłodszym zawodnikiem turnieju. W pamięć mocno zapadła mi także walka z Henrykiem Średnickim, ówczesnym mistrzem świata w boksie amatorskim.  Mimo dużej przewagi przeciwnika udało się wygrać ten pojedynek w wadze muszej. Wcześniej czterokrotnie mu uległem. Tak, zdecydowanie Henryk Średnicki był moim najtwardszym przeciwnikiem.

J.S. Wygrana zawsze bardzo cieszy, ale są zwycięstwa, które napawają szczególną satysfakcją. Jak to było u pana?

S.N. Wbrew pozorom nie były to mistrzostwa Polski, ale później, gdy walczyłem już w barwach Gwardii Warszawa o drużynowe Mistrzostwo Polski. To był rok 1974, walczyliśmy w Poznaniu, a naszym przeciwnikiem było Wybrzeże Gdańsk. Na ringu spotkałem się z Hubertem Skrzypczakiem, mistrzem Europy. Pokonałem go mimo, że był znacznie mocniejszy ode mnie, a moja wygrana mocno przyczyniła się do ogólnego sukcesu mojej drużyny. Koledzy gratulowali mi tej walki, a ja odczuwałem ogromną satysfakcję.

J.S. Pięściarstwo jako sposób na życie… dało się z tego utrzymać rodzinę?

S.N. Mnie się to udało, a pomógł w tym na pewno awans do Gwardii Warszawa i przeprowadzka do stolicy. Większe miasto, większe perspektywy. Dostaliśmy mieszkanie, żona znalazła pracę. Dzieci miały znacznie lepsze warunki. Wykształciły się. Córka jest prawnikiem, syn architektem. Boks był moim jedynym zajęciem, ale pozwalał na życie na dobrym poziomie. Przez cały czas także starałem się zabezpieczyć nas na przyszłość. Szkoliłem się, dokształcałem. Po zakończeniu kariery pięściarza podjąłem pracę w policji. Dziś, jako emerytowany policjant jestem szefem ochrony w poważnej firmie.

J.S. Dużo słyszy się o problemach zdrowotnych byłych pięściarzy. Boks to bardzo kontuzyjny sport prawda?

S.N. Zgadza się. Jest to sport niebezpieczny i kontuzyjny. Miałem to szczęście, że poważne urazy mnie omijały. Raz miałem złamany nos. Takie uderzenia odczuwa się dopiero po walce. W ringu adrenalina działa jak najlepsze znieczulenie.

J.S. Czy lubi pan dziś oglądać walki bokserskie?

S.N. Oczywiście. Bardzo lubię popatrzeć na pojedynki dobrych pięściarzy. Nie oglądam walk KSW czy MMA. Są dla mnie zbyt brutalne.

J.S. Przez większą część życia staczał pan walki w ringu. By to robić trzeba mieć w sobie zamiłowanie do takich pojedynków. Przepraszam, ale muszę zapytać,  czy jako dzieciak lubił się pan bić z kolegami na podwórku?

S.N. (śmiech) Byłem drobny, ale zadziorny. Nie pozwalałem sobie dmuchać w kaszę, potrafiłem się postawić nawet znacznie większym kolegom. Często stawałem w obronie koleżanek czy słabszych kolegów.

J.S. Jest pan kielczaninem z urodzenia, a od wielu lat mieszka pan w Warszawie. Tęskni pan trochę za Kielcami?

S.N. Tęsknię bardzo. Spędzam w Kielcach każdą wolną chwilę. Mam tu starszych rodziców i całą rodzinę. Serdecznie pozdrawiam wszystkich kielczan i mieszkańców regionu świętokrzyskiego.

Panie Stanisławie, dziękuję za rozmowę i życzę wszystkiego najlepszego.

 

Joanna Strączek

 

 

Na zdjęciu (pierwszy plan) Stanisław Niebudek. Z lewej Jerzy Skoczek - pięściarz wagi ciężkiej - Gwardia Warszawa.

 

Stanisław Niebudek (na zdjęciu) – polski pięściarz, medalista mistrzostw kraju. W 1970 roku w Lublinie został mistrzem Polski juniorów w kategorii 48 kg, pokonując w finałowej walce Leszka Borkowskiego z Gwardii Łódź. Rok później wygrał Turniej Václava Procházka w czeskiej Ostrawie, zwyciężając Węgra Ferenca Kozmę.

Na zdjęciu (1976 r.) od prawej: Antoni Komuda - legendarny trener Gwardii Warszawa, Stanisław Niebudek, Mieczysław PastuszkoJerzy Rybicki , mistrz olimpijski z Montrealu 1976 r., Michał Szczepan (trener), siódmy od lewej Paweł Skrzecz.  Od lewej: Jerzy Skoczek, Alfred Cichowlas, Grzegorz Skrzecz.

Na zdjęciu: pierwszy od lewej Stanisław Niebudek, za nim pierwszy od lewej Bogdan Gajda - Mistrz Europy (waga lekka), trener, olimpijczyk, zawodnik Górnika Pszów oraz Legii Warszawa.

środa, 15 czerwiec 2022 11:49

 

Serdecznie dziękujemy Muzeum Regionalne w Pińczowie za zaproszenie na wernisaż wystawy: "Dygasiński - Malczewski - Relacje".

Przygotowaliśmy dla Państwa wspólnie z Winnicą Złota Wieś miłą niespodziankę na tę okoliczność??. Do zobaczenia 19 czerwca br. (niedziela) w Pińczowie.