piątek, 21 styczeń 2022 21:56
Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej na licytację dla Karoliny wystawia obraz przedstawiający Popauliński zespół klasztorny, obecnie kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty, w Pińczowie (autor: Eleonora Diener-Czuba) (66x56 cm w oprawie, olej na płótnie).
Cena wywoławcza: 100 zł.
Licytacja trwa do 25 stycznia 2022, do godz. 22.22.
Odbiór w Warszawie lub w Staszowie.
Zapraszamy do licytacji.
Wygrywa osoba, która zaproponuje najwyższą kwotę w przewidzianym czasie a następnie wpłaci ją na zbiórkę dla Karoliny https://www.siepomaga.pl/karolina-kotlarz
 
Karolina ma 30 lat i choruje na pląsawicę huntingtona. Karolina chce żyć dla siebie i dla swojego 3 letniego synka, którego wychowuje sama.
środa, 19 styczeń 2022 15:57
Wydarzyło się 18 stycznia 1943 roku.
 
"Jasio był to człowiek odważny do szaleństwa, a ponadto mający szczęśliwą rękę. Trudno było wybrać lepszego kandydata do przeprowadzenia takiej akcji" - wspominał odbicie więźniów z pińskiego więzienia mjr Tadeusz Klimkowski.

Dziś mija 79 rocznica brawurowej akcji por. Jana Piwnika "Ponurego" polegająca na odbiciu członków Armii Krajowej z więzienia Gestapo w Pińsku. W więzieniu w Pińsku przetrzymywano między innymi dowódcę III odcinka „Wachlarza” kpt. Alfreda Paczkowskiego pseudonim „Wania”, lekarza i cichociemnego, odpowiedzialnego za prowadzenie dywersji na odcinkach kolejowych Brześć- Mińsk- Homel. Zadanie uwolnienia żołnierzy AK było niezmiernie trudne ponieważ w mieści stacjonował kilkutysięczny garnizon niemiecki. Akcja zaplanowana została na godzinę 17.00 w dniu 18 stycznia 1943.

Atak na więzienie w Pińsku

Por. Jan Piwnik zorganizował grupę bojową składającą się z kilkudziesięciu osób, uzbrojoną w granaty i pistolety maszynowe. 18 stycznia 1943 roku z Warszawy wyruszyły dwa samochody, które po południu dotarły do Pińska.

Jeden z samochodów podjechał wprost pod bramę i "Ponury" wraz z towarzyszem (obaj w mundurach SS) zażądali jej otwarcia. Ponieważ strażnik zwlekał, porucznik wydarł się i sklął go po niemiecku tak dosadnie, że brama natychmiast została otwarta. Po powaleniu strażnika i zamknięciu bramy reszta żołnierzy ruszyła do wykonania zadania. Opanowano kancelarię więzienia i zdobyto klucze do cel.

"Ponury" na czele kilku żołnierzy wpadł do budynku więzienia i otwierał cele, a w tych, których nie można było otworzyć, wyłamywano drzwi. Więźniowie wybiegali na korytarz i kierowali się na podwórze. W niedługim czasie znaleziono dwóch oficerów AK i odprowadzono ich do czekającego samochodu.

Niestety dla porucznika Mieczysława Eckhardta ratunek przyszedł o kilkanaście godzin za późno. - Torturowany w śledztwie, czując, że może się załamać i wydać swych kolegów i podkomendnych, powiesił się w celi na sznurze sporządzonym z własnej koszuli. Stało się to ostatniej nocy, która poprzedzała akcję "Ponurego" i odbicie więźniów - mówił mjr Tadeusz Klimowski.

Gdy otwarto drzwi ostatniej celi i reszta więźniów przeszła na podwórze, "Ponury" poinformował ich, że są wolni i że muszą sami poszukać sobie kryjówek. Przed opuszczeniem więzienia strażnikom zagrożono, że gdyby podnieśli alarm, zostaną obrzuceni granatami.

Grupa bojowa "Ponurego" wraz z dwoma odbitymi więźniami ruszyła w stronę Brześcia nad Bugiem. Ledwo odjechali od więzienia, pękła opona w jednym z samochodów. Dalsza jazda bez zmiany opony była niemożliwa. Samochód został oblany benzyną i podpalony. Część żołnierzy musiała odbyć dalszą drogę piechotą.

Akcja piękna i brawurowa

Odbici oficerowie trafili do przygotowanej wcześniej kryjówki i tam odpoczywali przez dwa dni. Gdy największe zagrożenie minęło, odbitych oficerów przerzucono przez granicę. Zaopatrzeni w fałszywe dokumenty dojechali szczęśliwie do Warszawy i zameldowali się w komendzie głównej AK.

- Odbicie więźniów w odległym Pińsku, przeprowadzone tak małymi siłami, planowane i wykonane z Warszawy, stanowi jedną z pięknych i szczególnie brawurowych pozycji w bogatym rejestrze bojowych osiągnięć Armii Krajowej - oceniał historyk Józef Garliński.

Za organizację akcji "Ponury" został oznaczony orderem Virtuti Militari. Dekoracji osobiście dokonał gen. Stefan Grot-Rowecki. Na przykładzie akcji pod Pińskiem na szkoleniach dywersyjnych pokazywano, jak powinna wyglądać poprawna akcja.

Jan Piwnik zginął walce z Niemcami pod wsią Jewłasze na Nowogródczyźnie 16 czerwca 1944 roku. W październiku 2010 roku Bronisław Komorowski odznaczył "Ponurego" Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. 31 października 2012 roku został on pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika Wojska Polskiego.

(źródło: Polskie Radio 24 link do artykułu: https://www.polskieradio24.pl/39/156/Artykul/764338,Odbicie-wiezniow-w-Pinsku-Brawurowa-akcja-Ponurego )

 

poniedziałek, 17 styczeń 2022 10:50
"PUSZCZA JEST NICZYJA
NIE MOJA , ANI TWOJA ,
ANI NASZA....
JENO BOŻA....ŚWIĘTA..."
Stefan Żeromski

 

poniedziałek, 10 styczeń 2022 12:33
Przyjaciele Ziemi Kieleckiej - drzewa! ????
Po zasięgnięciu opinii ekspertów stworzyliśmy projekt sadzenia drzew lub krzewów ?????
Rośliny będziemy przekazywać przedszkolom ?, szkołom ? lub osobom fizycznym ‼️
Mamy na celu ochronę bioróżnorodności ?? ??zwiększenie świadomości ekologicznej ? przeciwdziałanie zmianom klimatu ??? czy tworzenie przyjaznych siedlisk dla zapylaczy ???
 
Co dzień na naszej stronie na FB #Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej prezentujemy Państwu opis każdej rośliny wraz z jej znaczeniem (łącznie będzie to 35 gatunków drzew i krzewów) ?????? (+ ciekawostki związane z danym drzewem lub krzewem). Dotychczas zaprezentowaliśmy: jarząba pospolitego, wiśnię ptasią, sosnę zwyczajną, lipę, klona (jawora), gruszę pospolitą, świerka pospolitego, berberysa zwyczajnego, bez czarny, różę dziką, cisa pospolitego, czeremchę pospolitą oraz wrzos zwyczajny. Dziś prezentujemy śliwę tarninę.
Po prezentacji stworzymy ankietę ? i wspólnie wybierzemy roślinę ? która najbardziej oddaje ducha Ziemi Kieleckiej
Zachęcamy do dzielenia się swoimi wspomnieniami co do otaczających nas drzew czy roślin na Kielecczyźnie ????‼️
niedziela, 12 grudzień 2021 11:41

 

W załączeniu słowa pożegnania ze strony Honorowego Prezesa WKPZK Wiesława Osuchowskiego...

sobota, 27 listopad 2021 22:59

Tak dziś wygląda nasze biuro (to początek - kolejna dostawa pluszaków już w drodze). Serdeczne podziękowania za wsparcie naszej akcji dla Przyjaciela WKPZK ks. Adama Zelgii oraz Parafii bł. Edmunda Bojanowskiego w Warszawie. Z serca dziękujemy!

 

Uwaga. Kolejne piękne pluszaki już w drodze do nas. Będzie to dar od klientów Restauracji Nowoursynowska znajdującej się na Ursynowie (fotorelacja już wkrótce).

piątek, 26 listopad 2021 19:53

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej rusza z projektem „Szlakiem Świętokrzyskiego Wina” – szczegóły już wkrótce.

wtorek, 16 listopad 2021 08:10

Zachęcamy Nasze Miasta z województwa świętokrzyskiego (i nie tylko) do zgłoszenia swojego projektu do Programu "Plan Działań dla Miast". Do 22 listopada br. samorządy mogą zgłosić swój projekt realizujący co najmniej jeden z celów zrównoważonego rozwoju, określonych przez Agendę 2030 – czyli strategię rozwoju świata. Program ma rozwijać “małe ojczyzny” i zmobilizować samorządy do progresywnych działań. Z udziałem polskich miast powstanie również dokument będący drogowskazem dla innych miast na świecie, pomocnym w realizacji wymienionych celów.

Więcej szczegółów o programie na stronie http://obserwatorium.miasta.pl/pdm/

 

piątek, 29 październik 2021 14:01

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej wraz z Parafią bł. Edmunda Bojanowskiego na Ostańcu rozpoczął akcję zbierania pluszaków dla dzieci, które  znalazły się w trudnej sytuacji związanej z wypadkiem komunikacyjnym lub innym zdarzeniem losowym. Cel akcji jest prosty – zebrać jak najwięcej pluszaków! Zebrane misie trafią do Strażaków z województwa świętokrzyskiego oraz Straży Granicznej, którzy podczas akcji ratowniczych będą nimi obdarowywać dzieci, aby w ten sposób odwrócić ich uwagę od trudnych i przykrych wydarzeń.

Pluszak, kojarzy się dziecku z bliskością rodziców i domowym ciepłem i co najważniejsze w takich sytuacjach – z bezpieczeństwem. Przytulony przez dziecko miś lub inny pluszak daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, bliskości i ciepła. Dziecko obdarowane naszą przytulanką łatwiej się wyciszy oraz przełamie barierę nieśmiałości w kontakcie z ratownikiem, co pozwoli na zminimalizowanie negatywnych emocji związanych z tym wydarzeniem.

 

Zabawki nie muszą być nowe, używane też świetnie spełnią swoją rolę (pod warunkiem, że będą czyste i pachnące).

Pluszaki można przekazywać bezpośrednio do:

1)  Biura Klubu, które znajduje się przy ulicy Kopernika 30 pokój 614, 00-336 Warszawa (Centrum);

2) Ks. Adama Zelgi - Proboszcz Kościoła pod wezwaniem bł. E. Bojanowskiego, ul. ul. Kokosowa 12 (Ursynów) http://http://bojanowski.org/;

 lub przesłać pocztą na wyżej wskazane adresy.

 

Można też dokonać wpłaty na ten cel na konto naszego Stowarzyszenia z dopiskiem "Miś".

Numer konta bankowego:
PKO S.A. 83 1240 6175 1111 0000 4575 9901

 

wtorek, 26 październik 2021 15:56

Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia WARSZAWSKI KLUB PRZYJACIÓŁ ZIEMI KIELECKIEJ, które odbyło się w dniu 23 października 2021r. w siedzibie Polskiej Izby Gospodarczej „EKOROZWÓJ” - Warszawa, Krakowskie Przedmieście 6/12 wybrało nowe władze Stowarzyszenia.

niedziela, 26 wrzesień 2021 13:02

5. września 2021r. przed dworkiem w Ciekotach świętowano doroczne Imieniny Stefana Żeromskiego, zorganizowane przez Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”.

 

Szczegółowa relacja w załączonym pliku...

 

 

środa, 23 czerwiec 2021 21:34

Drodzy Członkowie i Przyjaciele WKPZK,

Zapraszamy na wyjątkowy koncert piosenek Krzysztofa Krawczyka w wykonaniu Mariusza Ostrowskiego - aktora ale także kielczanina oraz członka naszego Klubu.

Koncert odbędzie się 27 czerwca o godz. 19.30 w kawiarni Kalinowe Serce w Warszawie przy ul. Krasińskiego 25 (bilety 50 zł).
Pianino - Andrzej Perkman

Istnieje również możliwość obejrzenia transmisji "na żywo" z tego wydarzenia na platformie internetowej www.artatak.art

Zaproszenie w załączonym pliku...

środa, 23 czerwiec 2021 19:31

Drodzy Przyjaciele i Sympatycy Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej,


Pragnę poinformować Was o wyjątkowym wydarzeniu jakim jest wernisaż wystawy znanego malarza Jana Wołka, organizowany w ramach cyklu Spotkania ze Sztuką Współczesną w Galerii Wieża Sztuki w Kielcach 26 czerwca 2021r. o godz.18.00.

 

szczegóły w załączonym pliku...

piątek, 14 maj 2021 12:57

Andrzej Zagdański to artysta wywodzący się z regionu świętokrzyskiego, który zostawił trwały ślad w dziejach polskiego i światowego teatru operowego. To również wieloletni członek Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej.

szczegóły w załączonym pliku

sobota, 24 kwiecień 2021 22:28

Dziś prezentujemy sylwetkę Adama Ochwanowskiego - poety, krytyka literackiego, tłumacza, autora tekstów piosenek, scenarzysty i reżysera, członka Kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Nazywanego często „Piewcą Ponidzia”.

szczegóły w załączonym pliku

sobota, 03 kwiecień 2021 22:34

 

Odszedł Człowiek, po którym zostanie pustka, taka jak zostaje, gdy tracimy Przyjaciela. Serdecznego, ciepłego, gościnnego…

 

FRANCISZEK  ADAM   LEFEK

wieloletni Członek Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej

zmarł 31 marca 2021r. w Starachowicach

 

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione 7. kwietnia 2021r. o godz. 13.00 w kościele parafialnym św. Judy Tomasza w Starachowicach, przy ul. Podgórze 20.

(wspomnienie w załączonym pliku)

środa, 10 marzec 2021 15:34

 

Opublikowana niedawno książka „Dwór nad Nidą” to zapiski Michała Korwin-Szymanowskiego (1877 – 1950), ostatniego właściciela majątku w Mokrsku Dolnym nad Nidą, które opracował redakcyjnie wnuk autora, przyjaciel naszego Klubu, b. prezes TVP, dr Juliusz Braun wraz z żoną, dr Barbarą Braun. Zapiski te stanowią wyjątkowy dokument ukazujący na przykładzie konkretnego, niewielkiego majątku położonego na ziemi jędrzejowskiej ostatni okres istnienia polskiego ziemiaństwa. Nie ma tu wyidealizowanych wspominków. Prowadzone na gorąco notatki pokazują realny obraz codziennego zmagania się z trudami życia i gospodarowania.

 

niedziela, 07 luty 2021 21:00

Drodzy Członkowie

Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej

oraz nasi Sympatycy,

 

Niedawno przedstawiliśmy Wam sylwetkę znanego kieleckiego twórcy – Stanisława Nyczaja, prezesa kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich, poety, krytyka literackiego i wieloletniego animatora życia literackiego w Świętokrzyskiem. Była ku temu szczególna okazja, bowiem ten utalentowany artysta, członek Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Dziś pragniemy zachęcić Was do sięgnięcia po ostatni - jeszcze ciepły -zbiór Jego wierszy zatytułowany „Morze w poezji i malarstwie”, wydany w 2021roku.

Wiersze  Stanisława Nyczaja znakomicie uzupełniają fantazyjne obrazy znanej polskiej malarki Marii Wollenberg - Kluzy, prekursorki współczesnego nurtu malarstwa refleksyjnego, wywodzącego się i nawiązującego w twórczości do polskiego koloryzmu i symbolizmu, autorki licznych publikacji o sztuce oraz kuratorki wystaw.

(pełny artykuł w załączeniu...)

niedziela, 20 grudzień 2020 16:18

Jak zwykł mawiać o sobie - artysta rzeźbiarz z woli Bożej - twórca rzeźby monumentalnej i kameralnej oraz płaskorzeźb, odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2019r.

(relacja w załączonym pliku)

niedziela, 20 grudzień 2020 15:14

Prezes kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich, poeta, krytyk literacki i wieloletni animator życia literackiego w Świętokrzyskiem, odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”...

(relacja w załączonym pliku...)

środa, 09 grudzień 2020 20:27

     Tadeusz Kurekostrowiecki artysta plastyk, członek Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, został laureatem Międzynarodowego Konkursu Rzeźbiarskiego na opracowanie koncepcji Pomnika Polonii w Warszawie.

środa, 18 listopad 2020 22:17

W czym opocznianki szły do ślubu i z czego składał się ślubny niezbędnik? Jakie były obyczaje dnia weselnego?...

Dzięki uprzejmości MDK Opoczno oraz twórcy filmu, Piotra Kłodawskiego, mamy okazję przypomnieć sobie, jak do jednego z ważniejszych dni w swoim życiu przygotowywały się nasze babcie i prababcie.

Zapraszamy na projekcję filmu...

Media

czwartek, 17 wrzesień 2020 22:12

Pragniemy przybliżyć Państwu sylwetki współczesnych twórców ziemi świętokrzyskiej. Dlatego prosimy o kontakt wszystkich, którzy chcą zaprezentować swoje osiągnięcia na naszych internetowych stronach.

Dziś prezentujemy sylwetkę świętokrzyskiego rzeźbiarza – Andrzeja Kozłowskiego  

Pełna treść artykułu w załączonym pliku...

 

piątek, 21 sierpień 2020 22:39

„ Każdy człowiek zostawia po sobie ślad,

Jego życie zahacza o przeszłość i sięga w przyszłość …” 

 

czwartek, 16 lipiec 2020 14:41

Pragniemy przybliżyć Państwu twórczość współczesnych poetów ziemi świętokrzyskiej. Dlatego prosimy o kontakt wszystkich twórców, którzy chcą zaprezentować swoje osiągnięcia na naszych internetowych stronach.

Dziś prezentujemy sylwetkę świętokrzyskiej poetki  Anny Zielińskiej – Brudek.  

 

środa, 12 luty 2020 14:29

Relacja ze spotkania w załączonym pliku...

poniedziałek, 25 listopad 2019 15:42

 Najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich mierzy dokładnie 613 metrów 96 centymetrów. Co ciekawe nie jest nim, jak dotychczas sądzono, Łysica, a znajdująca się w pobliżu Góra Agaty.

 

Najwyższyszczyt Gór Świętokrzyskich mierzy dokładnie 613 metrów 96 centymetrów. Co ciekawe nie jest nim, jak dotychczas sądzono, Łysica, a znajdująca się w pobliżu Góra Agaty

Czytaj więcej na https://www.rmf24.pl/nauka/news-gory-swietokrzyskie-maja-nowy-najwyzszy-szczyt-nie-jest-nim-,nId,3345031#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich mierzy dokładnie 613 metrów 96 centymetrów. Co ciekawe nie jest nim, jak dotychczas sądzono, Łysica, a znajdująca się w pobliżu Góra Agaty

Czytaj więcej na https://www.rmf24.pl/nauka/news-gory-swietokrzyskie-maja-nowy-najwyzszy-szczyt-nie-jest-nim-,nId,3345031#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
poniedziałek, 04 listopad 2019 11:51

W związku z 200-ną rocznicą powstania Szkoły Podstawowej w Dyminach, w porozumieniu z Dyrekcją Szkoły, przedstawiamy Państwu książkę o szkole, jej historii, ważnych wydarzeniach oraz ludziach, którzy, na krócej czy na dłużej, związali z nią swe życie.

Materiał w załączeniu...

czwartek, 24 październik 2019 10:33

W Muzeum Narodowym w Kielcach uroczyście zainaugurowano rok kulturalny i sezon artystyczny 2019/2020. Marszałek województwa świętokrzyskiego p. Andrzej Bętkowski wręczył Świętokrzyskie Nagrody Kultury.

Wśród 15. laureatów Świętokrzyskiej Nagrody Kultury znaleźli się dwaj sympatycy i przyjaciele Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej: ARTUR JAROŃ i MARIUSZ OSTROWSKI.

szczegóły w załączniku...

czwartek, 24 październik 2019 10:25

10.10.2019r. zmarł profesor Stefan Pastuszka - historyk, nauczyciel akademicki i polityk...

(dalsze informacje w załączniku)

poniedziałek, 14 październik 2019 13:57

6. października 2019r. przedstawiciele Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej: prezes p. Wiesław Osuchowski oraz I wiceprezes p. Roman Ostrowski spotkali się w Kielcach z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego p. ANDRZEJEM BĘTKOWSKIM.

niedziela, 06 październik 2019 21:59

W imieniu Związku Literatów Polskich – Oddział w Kielcach - gorąco zapraszamy na prestiżową Galę Świętokrzyskich Poetów w przededniu festiwalu Warszawskiej Jesieni Poezji, która odbędzie się 10 października o godz. 16.00 w Klubie Księgarza na Rynku Starego Miasta 22/24.

niedziela, 06 październik 2019 21:44

20.09.2019r. prezes Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej ambasador Wiesław Osuchowski uczestniczył w spotkaniu członków Klubu Sympatyków Ziemi Świętokrzyskiej działającym przy Stowarzyszeniu Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie.

wtorek, 24 wrzesień 2019 10:22

20-go września 2019r. w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica PAN w Warszawie odbyła się Gala Konkursu „ ZIELONY LAUR” – XIV edycja.

wtorek, 24 wrzesień 2019 10:17

12.09.2019r. prezes Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej ambasador Wiesław Osuchowski oraz I wiceprezes WKPZK Roman Ostrowski odwiedzili Chęciny, gdzie w Urzędzie Gminy i Miasta spotkali się z burmistrzem Robertem Jaworskim.

pełna informacja w załączniku...

wtorek, 24 wrzesień 2019 10:10

12.09.2019r. Kielecki Oddział Związku Literatów Polskich uroczyście świętował w Kieleckim Centrum Kultury swój jubileusz 35-lecia. Gospodarzem wieczoru był prezes Kieleckiego Oddziału ZLP, p. Stanisław Nyczaj. 

pełna relacja w załączniku...

poniedziałek, 19 sierpień 2019 14:12

Drodzy Przyjaciele!

 

Pragniemy zjednać sobie Wasze bliższe zainteresowanie naszą twórczością oraz imprezową działalnością literacką. Zwracamy się o to w szczególnym momencie:

 

poniedziałek, 15 lipiec 2019 11:07

Kopalnie krzemienia pasiastego i neolityczne osady w Krzemionkach Opatowskich zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Decyzję podjęto w lipcu podczas obrad 43. sesji komisji.

 

poniedziałek, 13 maj 2019 11:40

Relacja w załączonym pliku...

wtorek, 16 kwiecień 2019 11:59

Sprawozdanie w załączonym pliku...

czwartek, 04 kwiecień 2019 11:35

30 marca 2019r. w warszawskim Hotelu „Gromada – Dom Chłopa” odbyło się kolejne spotkanie w ramach Salonu Osobowości, poświęcone prezentacji osiągnięć znanego artysty TADEUSZA KURKA.

Relacja z wydarzenia zamieszczona jest poniżej.

wtorek, 12 luty 2019 12:32

Cytując tekst opublikowany na stronach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego:

https://www.swietokrzyskie.pro/pokochaj-swietokrzyskie

 

Pokochaj Świętokrzyskie

Pod tym hasłem w Warszawie odbędzie się kolejne, doroczne spotkanie Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej. To już tradycja, że wywodzący się z naszego regionu mieszkańcy stolicy spotykają się raz w roku ze świętokrzyskimi samorządowcami, parlamentarzystami, czy przedstawicielami lokalnej gospodarki i kultury. Imprezie patronuje marszałek województwa świętokrzyskiego. – To z jednej strony doskonała promocja regionu, ale także okazja, by porozmawiać o możliwościach wsparcia rozwoju naszego regionu – powiedział Mariusz Gosek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.


– To spotkania ludzi, którzy są zakochani w Ziemi Świętokrzyskiej. Dotychczas miały one charakter bardziej koleżeński i integracyjny, teraz będziemy starali się skupić na promocji – stwierdził  Wiesław Osuchowski, prezes Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej. Tradycją jest prezentacja wybranych samorządów. W tym roku organizatorzy zaprosili gminy, które 1 stycznia tego roku odzyskały prawa miejskie. Są to Radoszyce, Nowa Słupia i Łagów. Każda z nich przedstawi film o walorach swojej gminy, na specjalnych stoiskach goście będą mogli skosztować specjałów kuchni regionalnej, zaprezentują się też zespoły ludowe.
– To jest takie działanie, które na pewno jest promocją województwa na zewnątrz. Jest też okazją do spotkania i rozmów o tym jak Świętokrzyskie się zmieniło i jakie są możliwości rozwoju i wsparcia dla naszego regionu. Bo przecież tam spotykają się osoby, które dziś pełnią ważne funkcje w życiu publicznym. Być może podczas tych rozmów pojawią dobre pomysły, które będą skutkować rozwojem ziemi świętokrzyskiej – powiedział Mariusz Gosek.
Spotkanie odbędzie się 22 lutego w Warszawie w Hotelu OST “Gromada – Dom Chłopa”. Organizatorzy przewidują, że może w nim uczestniczyć około 350 osób.
Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej istnieje od 1987 roku. Jego celem jest między innym propagowanie walorów turystycznych region, wspieranie przedsiębiorczości i integracja ludzi w stolicy związanych z ziemią świętokrzyską. Od wielu lat w ramach integracji środowiska organizowane są spotkania w Warszawie.
– W przyszłości chcielibyśmy zaprezentować miasta związane ze Staropolskim Okręgiem Przemysłowym. Chcemy pokazywać tradycję i współczesność regionu. Warto inwestować w promocję, bo naprawdę mamy bardzo dużo do zaaferowania – powiedział Roman Ostrowski, wiceprezes Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej.

środa, 19 grudzień 2018 14:55

Relacja ze spotkania opłatkowego WKPZK - poniżej link do artykułu.

poniedziałek, 03 grudzień 2018 13:56

– Przypomnienie idei Stefana Żeromskiego, zawartych w jego dziełach, w 100.lecie odzyskania niepodległości, odbieram jako bardzo pozytywne wydarzenie – mówi Roman Ostrowski, wiceprezes Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Świętokrzyskiej, obecny na uroczystości przyjęcia Orderu Orła Białego przez Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Order przyznał Prezydent Rzeczpospolitej 11 października, a uroczystość przekazania orderu miała miejsce 20 listopada. Tego dnia obchodziliśmy również 93. rocznicę urodzin Żeromskiego.Było bardzo uroczyście.

– To ważne wydarzenie szczególnie dla nas, mieszkańców Świętokrzyskiego, miejsca, z którym w sposób szczególny związana jestta wielka postać polskiej literatury. Postać, która ponad wszelką wątpliwość zasługuje na wpisanie w kod kulturowy Ziemi Świętokrzyskiej – uważa Roman Ostrowski.

–Tożsamość naszą, w najszerszym znaczeniu tego pojęcia, tworzyć powinien przekaz, jaki dał nam ten wielki Polak w swoich dziełach. Spełnił ogromną rolę w kształtowaniu postaw patriotycznych i myślę, że idee związane z tematyką społeczną, konstruowanie bohatera ideowca, społecznika działającego na rzecz innych – to wciąż aktualna sprawa. Jego twórczość nie starzeje się, każde kolejne pokolenie Polaków może czerpać z niej to, co jest sednem: wartość drugiego człowieka, wskazywanie dróg rozwoju, walka z biedą – podkreśla Roman Ostrowski.– Zatem nie dziwi fakt, że Stefan Żeromski, patriota, nie bez powodu nazywany „sumieniem polskiego narodu i polskiej literatury”,  twórca Rzeczpospolitej Zakopiańskiej, znalazł się wśród kawalerów Orderu Orła Białego.

piątek, 16 listopad 2018 15:42

Szanowni Członkowie WKPZK,

W dniu 21 listopada przy ul. Kopernika 30 w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie warsztatowe z serii „Komputer, Internet, Smartfon dla początkujących”.
Zajęcia przeznaczone są dla osób, które dopiero zaczynają posługiwać się komputerem czy telefonem komórkowym lub też dla tych, którzy już używają tych urządzeń ale natrafiają na trudności, które chcieliby wyjaśnić.

Na pierwszych zajęciach mówiliśmy o przeglądarkach internetowych, użytkowaniu wyszukiwarki Google, przydatnych serwisach internetowych jak np. jakdojade.pl czy Google Maps (dostępnych też w formie aplikacji na smartfon).

O programie kolejnych zajęć będziemy informować na stronie stowarzyszenia.

Deklaracje chęci udziału proszę przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zajęcia przeznaczone są dla Członków WKPZK i są bezpłatne.

Z poważaniem,
Andrzej Zieliński - WKPZK

środa, 10 październik 2018 10:04

Relacja w załączonym pliku.

środa, 26 wrzesień 2018 10:30

Muzeum Samochodu Papieskiego JP 2 zostało otwarte w Cedzynie, 21 września. Ta niezwykła pamiątka po naszym najwspanialszym rodaku, św. Janie Pawle II znalazła godne miejsce, stworzone przez Pana Marka Adamczaka, przedsiębiorcę związanego z branżą motoryzacyjną. To on jest pomysłodawcą i rekonstruktorem słynnego papamobile, który był przygotowany na polską pielgrzymkę Jana Pawła II w 1979 roku. Tamto spotkanie zjednoczyło Polaków, wówczas w Warszawie padły znamienne słowa:  „Niech zstąpi Duch Twój i odmieni oblicze ziemi, tej ziemi”. Przypomniał o tym podczas uroczystości otwarcia  muzeum biskup pomocniczy kielecki Marian Florczyk.

Wśród licznie zgromadzonych gości obecni byli między innymi główny konstruktor pojazdu Zbigniew Gonciarz, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, wieloletni rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Stanisław Adamczak, senator Krzysztof Słoń, ksiądz Łukasz Zygmunt,  ojciec Zygfryd Wiecha z klasztoru na Świętym Krzyżu oraz pracownicy firmy Auto-Adamczak. Metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, który był ostatnim sekretarzem Jana Pawła II, wystosował okolicznościowy list, który został odczytany.
Wśród wielu tak znakomitych gości był obecny również Pan Roman Ostrowski, wiceszef  Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, którego poprosiliśmy o komentarz dla tej niezwykłej inicjatywy.

– To fantastyczna sprawa. Uważam, że Marek Adamczak daje dowód na wybitną postawę obywatelską, przypisując swoje pasje dobru publicznemu, jakim jest rekonstrukcja tej wyjątkowej pamiątki historycznej. Odtworzenie pojazdu i udostępnienie w formie muzeum –to przypomnienie drogi, jaką wielcy Polacy odbywali przez całe swoje życie, by znaleźć sobie miejsce w historii. Historii szeroko rozumianej. Powstałe właśnie muzeum jest dowodem na to, że w tym wrastaniu w historię naszemu wielkiemu rodakowi pomagało wielu ludzi, którzy utożsamiali się z Jego wiarą i Jego wizją świata – nawet przez takie doczesne dobra jak rzeczony pojazd, który służył realizacji tego celu. Jestem pełen szacunku dla osób, które pamiątkę z tamtego okresu z takim pietyzmem odtworzyli.

czwartek, 26 lipiec 2018 15:13

Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju p. Artur Jaroń nagrodzony statuetką „Przyjaciel Ziemi Świętokrzyskiej”…
[więcej w załączniku poniżej]

środa, 13 czerwiec 2018 13:58

5 czerwca 2018r. w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu 20-lecia Województwa Świętokrzyskiego...[pełna relacja w pliku poniżej]

wtorek, 05 czerwiec 2018 09:26

Szanowni Państwo,

W dokumencie poniżej przedstawiamy relację ze spotkania z cyklu "Salon Osobowości", które odbyło się 23.05.2018r. w kawiarni Nowy Świat Muzyki w Warszawie.
Gośćmi spotkania byli Marszałek Województwa Świętokrzyskiego dr Adam Jarubas oraz Artur Jaroń – pianista, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku – Zdroju.

Serdeczne pozdrowienia,
Zarząd WKPZK

sobota, 24 marzec 2018 23:24

Drodzy Członkowie i Sympatycy WKPZK,

W załączeniu poniżej relacja ze Spotkania Wielkanocnego WKPZK z dnia 23.03.2018r oraz kilka informacji o dalszych planach działalności Klubu.

Z poważaniem,
Zarząd WKPZK

wtorek, 20 luty 2018 14:44

Uroczyste Spotkanie WKPZK w relacji Echa Kieleckiego - numer z dnia 9 lutego 2018 r.

 

poniedziałek, 12 luty 2018 15:32

W dniu 2-go lutego 2018r. w Warszawskim Domu Technika NOT odbyło się tradycyjne Spotkanie Noworoczne... 
[pełna relacja pod linkiem poniżej]

wtorek, 19 grudzień 2017 09:58

08 grudnia 2017r. w siedzibie Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej przy ul. Kopernika 30 spotkali się przedstawiciele Klubu oraz jego sympatycy na tradycyjnym opłatku świętokrzyskim

Po pełny opis wydarzenia kliknij załączony poniżej plik...

czwartek, 23 listopad 2017 01:34

W dniu 30 września 2017 r. przedstawiciele WKPZK - Prezes Honorowy Stanisław Bartos oraz wiceprezes Andrzej Zieliński – odwiedzili Dom Opieki Św. Brata Alberta "Nasze Gospodarstwo" w Skoszynie na Kielecczyźnie.

środa, 22 listopad 2017 23:41

         

          W Kielcach wręczono Stypendia im. Andrzeja Radka. To już XXXI edycja
        tych wyjątkowych nagród dla młodzieży, które są inspirowane twórczością
         Stefana Żeromskiego a fundowane przez wielu darczyńców.
środa, 22 listopad 2017 15:48

11 listopada 2017r. odbyły się w Waśniowie uroczyste obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

środa, 22 listopad 2017 15:12

Stefan ŻEROMSKI

(1864 -1925)

92. rocznica śmierci jednego z najznakomitszych synów ziemi kieleckiej,

jednego z założycieli i pomysłodawców utworzenia

Warszawskiego Klubu Ziemi Kieleckiej

pod hasłem:

„Nie ma Ojczyzny bez Kielecczyzny”

 

czwartek, 05 październik 2017 02:07

4 października 2017 r. w warszawskiej kawiarni muzycznej Nowy Świat Muzyki prawie 150 członków i sympatyków Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej spotkało się z przedstawicielami władz miasta Kielce. Do znanego, klimatycznego lokalu przy ulicy Nowy świat 63 WKPZK zaprosił dwóch zastępców Prezydenta Kielc: p. Andrzeja Syguta i p. Tadeusza Sayora. Gościom towarzyszył dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Kielcach, p. Artur Sobolewski. 

poniedziałek, 04 wrzesień 2017 14:30

Byliśmy! Dożynki Świętokrzyskie rozpoczęły się  uroczystą Dożynkową Mszą Świętą w Kościele Przemienienia Pańskiego w Masłowie i tradycyjnym korowodem dożynkowym na miejsce obrzędu dożynkowego na lotnisku w Masłowie.

W uroczystościach wzięły liczne delegacje rolników z województwa świętokrzyskiego, przedstawiciele władz regionu z Marszałkiem Adamem Jarubasem i Wójtem Gminy Tadeuszem Lato, a także parlamentarzyści i przedstawiciele rządu.

Duże wrażenie robiły oczywiście dożynkowe wieńce, występy zespołów regionalnych, wystawy i widowiska obrzędowe. Gratulacje składamy Wojewódzkiemu Domowi Kultury w Kielcach oraz Urzędom Marszałkowskiemu i Gminy Masłów za wzorową organizację imprezy. Nasze Stowarzyszenie reprezentowali na uroczystościach członkowie Zarządu: Janusz Baratyński, Stanisław Niebudek, Andrzej Zagdański z I V-ce Prezesem Romanem Ostrowskim.

Więcej informacji i zdjęć z Dożynek można znaleźć na stronie Gminy Masłów pod linkiem: http://www.maslow.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=1&artykul=1041&akcja=artykul 

 

 

sobota, 10 czerwiec 2017 11:15
Wiesław Osuchowski został prezesem Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej. Funkcję pierwszego wiceprezesa w nowo powołanym Zarządzie pełni Roman Ostrowski, dwaj pozostali wiceprezesi to Andrzej Zieliński i Przemysław Saltarski.
W dniu 22 kwietnia 2017 r. Walne Zgromadzenie Członków Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej dokonało oceny działalności Stowarzyszenia za okres od sierpnia 2014 r. do kwietnia br. Przyjęto sprawozdanie, dokonano zmian w statucie, udzielono absolutorium dotychczasowym władzom oraz wybrano nowy Zarząd, który zobowiązał się, między innymi, do kontynuacji działań charytatywnych, wśród nich wsparcie Domu Opieki Społecznej w Skoszynie w gminie Waśniów oraz współpraca z fundacjami działającymi na rzecz pomocy dzieciom na Kielecczyźnie.
Salon Osobowości, czyli prezentacja wybitnych osób związanych z regionem świętokrzyskim, został wpisany w kalendarz stałych imprez Warszawskiego Klubu Przyjaciół. Promowanie naszej regionalnej kultury będzie odbywać się w ramach Spotkań Czwartkowych. Ponadto wśród działań Klubu wymienia się ścisłą współpracę z uczelniami, niezmienne pozostaną spotkania noworoczne członków, sympatyków i sponsorów. Zarząd będzie czynił działania wspierające powołanie Uniwersytetu Ludowego w Ameliówce koło Kielc.
 źródło: Echo Dnia
piątek, 09 czerwiec 2017 21:13

Tadeusz Kurek ukończył Wydział Sztuk Pięknych na UMK w Toruniu, specjalność malarstwo w pracowni profesora Stanisława Borysowskiego oraz Wydział Sztuk Pięknych na UMCS w Lublinie, specjalność: rzeźba w pracowni prof. Sławomira Mieleszki. Był wieloletnim prezesem znanej grupy artystycznej „GRUPA – 10”.

Zajmuje się rysunkiem, grafiką, rzeźbą, malarstwem olejnym i akwarelowym. Malarstwo akwarelowe oraz rysunek tuszem są ulubionymi formami wypowiedzi artystycznej Tadeusza Kurka, a motywami, do których chętnie powraca są pejzaże, zwłaszcza tatrzańskie, portrety oraz zabytki architektury.

W swoim dorobku ma ponad 50 międzynarodowych wystaw indywidualnych oraz 70 wystaw zbiorowych, m.in. w Polsce, USA, Francji, Kanadzie, Grecji, Austrii.

Realizuje się również, odnosząc sukcesy jako projektant, pedagog, rzeźbiarz, architekt wnętrz oraz społecznik.

Odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w r. 2005. W 2015r. wyróżniony nagrodą Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, w 2016 r. otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Medal Polonia Semper Fidelis.

Tadeusz Kurek, artysta plastyk i rzeźbiarz znalazł się w prestiżowym wydawnictwie "Niezwykli", w którym przedstawione są dokonania wybitnych ludzi z całego kraju.

Tadeusz Kurek – to nazwisko nierozłącznie kojarzy się z historią i teraźniejszością ostrowieckiego środowiska plastycznego.

W dniu 18 stycznia 2017r. w Galerii Brama Bielańska Cytadeli Warszawskiej odbył się wernisaż wystawy znanego artysty ziemi świętokrzyskiej - TADEUSZA KURKA

---    STOLICE POLSKI w rysunkach TADEUSZA KURKA ---

Temu ważnemu wydarzeniu kulturalnemu patronowali m.in.: ks. kardynał Kazimierz Nycz metropolita warszawski, Adam Struzik marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Wiesław Osuchowski prezes Zarządu Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej.

W swoim wystąpieniu prezes Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej Wiesław Osuchowski zwrócił uwagę jak pięknie artysta - poprzez rysunek - opowiada historię swojego rodzinnego miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, regionu Świętokrzyskiego oraz polskich historycznych stolic. Podkreślił, że, dzięki artyście podziwiamy detale architektoniczne, które na co dzień umykają naszej uwadze. Zwrócił również uwagę uczestników wernisażu na ogromny wkład Tadeusza Kurka w promocję polskiej kultury na świecie. Podziękował także uczestniczącym w spotkaniu przedstawicielom WKPZK za liczne przybycie oraz zaprosił przyjaciół i sympatyków Klubu na tradycyjne spotkanie noworoczne w Hotelu „Gromada” 27 stycznia br. o godz. 17.00

 

piątek, 09 czerwiec 2017 21:02

03 czerwca 2016 r. w filii Muzeum Niepodległości – w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, odbyło się uroczyste spotkanie członków i sympatyków Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej ze znanym kieleckim rzeźbiarzem Gustawem Hadyną.

Ponad 60 osób przybyło, aby obejrzeć prace artysty zgromadzone na wystawie zatytułowanej Ojcom naszym, zorganizowanej w związku z 50-leciem pracy twórczej Gustawa Hadyny.

„Wszystko co robię, sięga źródeł kultury ludowej,

moich korzeni, których gdybym był pozbawiony,

to nie miałbym się do czego odwołać…” - Gustaw Hadyna

Gustaw Hadyna urodził się 4 maja 1946 roku w Woli Grójeckiej, kieleckiej wsi naznaczonej wojenną pamięcią. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie (1966); Studium Nauczycielskie w Radomiu (1968); studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Stanisława Słoniny i prof. Bohdana Chmielewskiego. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem w 1977 roku. 

Profesor Stanisław Słonina zauważył, iż cyt. „… prace Hadyny nie mieszczą się w jednolitym i ściśle określonym kierunku poszukiwań. Są wyrazem zmagań artysty z samym sobą, świadectwem pewnych przeistoczeń w jego twórczej świadomości.”

Zaś sam artysta mówi, cyt. „… rzeźba powinna mieć w sobie klimat miejsca , szerzej – regionu, dla którego jest przeznaczona, w którym stanie lub stoi, ale powinna być również uniwersalna, mieć rytm, dramat i ideę.”

 

 

                                                                            

 

 

 

czwartek, 03 listopad 2016 10:54

03.06.2016r. w filii Muzeum Niepodległości – w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, odbyło się uroczyste spotkanie członków i sympatyków Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej ze znanym kieleckim rzeźbiarzem Gustawem Hadyną.
Ponad 60 osób przybyło, aby obejrzeć prace artysty zgromadzone na wystawie zatytułowanej Ojcom naszym, zorganizowanej w związku z 50-leciem pracy twórczej Gustawa Hadyny.