środa, 20 wrzesień 2023 06:36

 

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej zaprasza 23 września 2023 r. do Sandomierza na Ogólnopolski Festiwal Literatury. Fakt, biografia, dokument.

W programie spotkania z pisarzami, Anną Nasiłowską, Rafałem Hetmanem, Anną Król, prezentacje filmowe, dyskusje, wycieczki po mieście śladami wybitnych pisarzy, rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż i Małą Formę Literacką „Jest u mniej kraj…”.

“Zaczynamy już o godzinie dziesiątej – mówi prezes Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, Przemysław Saltarski  – W pierwszej edycji przypominamy postać Jarosława Iwaszkiewicza, którego część dorobku powstała właśnie w Sandomierzu. Pisarz zostanie zaprezentowany od strony prywatnej, poprzez swoją skomplikowaną i ciekawą biografię. Podstawą do tego będzie spotkanie z Anną Król, autorką książek o Iwaszkiewiczu.

Festiwal będzie okazją do przedyskutowania roli faktu, biografii i dokumentu w literaturze. W jednym z takich spotkań weźmie udział m.in. prof. Anna Nasiłowska z Polskiej Akademii Nauk, autorką książki biograficznej o Sławomirze Mrożku. O znaczeniu literatury faktu w odkrywaniu innych ludzi, kultur, uwrażliwianiu na problemy społeczne  na przykładzie twórczości Ryszarda Kapuścińskiego będzie mówił Stanisław Zawiśliński, prezes Fundacji „Centrum Badan i Edukacji imienia Ryszarda Kapuścinskiego”.

W programie jest także spotkanie z reporterem i pisarzem młodego pokolenia Rafałem Hetmanem autorem książek pt. „Izbica, Izbica” i „Las zbliża się powoli”. To wydarzenie pozwoli zwrócić uwagę na to, jakie znaczenie w literaturze faktu odgrywa ludzka pamięć.

Podczas Festiwalu ogłoszone zostaną wyniki i wręczone nagrody zwycięzcom konkursu na reportaż – małą formę literacką. Komisji konkursowej przewodniczył prof. dr hab. Janusz Adamowski, dziekan Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, który uzasadni przyznane nagrody.

źródło: magazynswiat.pl

Program  Ogólnopolskiego Festiwalu Literatury. Fakt. Biografia. Dokument.

 

 

poniedziałek, 18 wrzesień 2023 16:19

 

Członkowie Koła Gospodyń Wiejskich "Kalina" z Nietuliska Dużego przekazały na ręce kustosza Muzeum im. Adama Mickiewicza w Wilnie

i kierownika artystycznego Polskiego Teatru w Wilnie p. Irenie Litwinowicz oraz członkom Klubu Literackiego (którzy mają swoją siedzibę w Piwnicy Literackiej w tymże Muzeum) nasze Klechdy świętokrzyskie.

KGW Kalina z Nietuliska Dużego promowały nasz świętokrzyski region i naszą polską literaturę w Litwie.

W ramach Narodowego Czytania Panie z KGW Kalina zaprezentowały treści powieści Elizy Orzeszkowej tuż nad samym brzegiem rzeki Niemen.

Nasze Klechy trafiły już do Biblioteki Parlamentu Europejskiego oraz były czytane na szczycie naszej Łysicy.

Już niedługo dodruk kolejnych egzemplarzy naszych Klechd.

W najbliższej przyszłości planujemy stworzyć drugi tom naszych Klechd.

 

niedziela, 17 wrzesień 2023 22:00
 
Ks. Tomasz Łyko przesłał do nas wiadomość: "4 sierpnia 2023 r. w kaplicy Domu Pomocy Społecznej Włoszczowa odbyło się uroczyste przekazanie laptopa podarowanego przez Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej dla pani Magdaleny Wiaderek pensjonariuszki tego domu, która od października br. będzie studiować online w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu. Bóg zapłać.
 
Serdecznie pozdrawiam całą załogę Klubu.
Dziękuję też w imieniu Magdaleny za tę pomoc w postaci laptopa ofiarowanego przez Was na Jej rzecz. Szczęść Boże.
ks. Tomasz Łyko"
 
 
 
Ks. Tomasz Łyko jest członkiem Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej i nieoficjalnym kapelanem naszego Stowarzyszenia.
 
To już kolejny laptop w tym roku przekazany przez Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej osobom z województwa świętokrzyskiego, które uczą się w szkole podstawowej lub podjęły studia na uczelni wyższej.
 
 
sobota, 16 wrzesień 2023 15:16

 

Z cyklem rozmów jubileuszowych naszego Klubu zawitaliśmy tym razem do Adama Ochwanowskiego.

Prawie dwugodzinna rozmowa będzie wyemitowana w kilku odcinkach. Poniżej linki do pierwszych trzech odcinków:

"Dom" ( https://youtu.be/96LMialdPKQ )

"Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej ( https://www.youtube.com/watch?v=Xlj9lMZv6i0  )

"Kobiety" ( https://www.youtube.com/watch?v=WHdtxgcSwBY )

 

A tak o naszym wspólnym wywiadzie napisał Antek Kocela:.

"Spotkanie u Adama Ochwanowskiego w Złotej, stało się pretekstem do rozmowy o Warszawskim Klubie Przyjaciół Ziemi Kieleckiej. Przez chwilę, kiedy zobaczyłem na facebook`u ściankę Klubu myślałem, że to żart. Potem sobie przypomniałem, że z Klubem spotkałem się kilka lat wcześniej, podczas wizyty "Bzdziela" w Warszawie. Grupa ludzi, którzy stają się prawie natychmiast Twoimi przyjaciółmi, jeżeli ziemia kielecka jest gdzieś w Twoim serduchu. Robią dziwne, fajne rzeczy. Ja rzadko zachęcam do oglądania moich filmów, ale do obejrzenia tego zachęcam. Ponidzie to wyjątkowe miejsce. Kieleckie to piękny region."

poniedziałek, 11 wrzesień 2023 21:52

 

 

Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części rozmowy jubileuszowej Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej z Kamilem Pacholcem (link poniżej)

ROZMOWA Z KAMILEM PACHOLCEM

niedziela, 03 wrzesień 2023 06:42

 

.

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż „Jest u mnie kraj…”,

 

 

Protokół z zebrania komisji konkursowej z 4 września 2023 r.

Jury Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż pod hasłem „Jest u mnie kraj…”, organizowanego w ramach Festiwalu Literatury. Fakt, biografia, dokument, w składzie:

prof. dr hab. Janusz Adamowski – przewodniczący jury

Stanisław Zawiśliński

Rafał Hetman

Anna Król

poddało ocenie 66 prac zgłoszonych do konkursu i ustaliło następującą kolejność przyznanych nagród:

 

Miejsce I: „Zatrzymać pod powiekami” (godło KRATER)

Miejsce II: „Wstyd” (godło PLISZKA)

Miejsce III: „Rabin i hostie” (godło NICOSIA)

 

Jury przyznało również wyróżnienie dla pracy: „Taborety”, godło ULIASZ”.

 

Po otwarciu kopert okazało się, że pierwszą nagrodę otrzymała Agata Niebudek-Śmiech z Kielc (godło KRATER), drugą – Violetta Nowakowska z Rakowa, woj. dolnośląskie (godło PLISZKA), trzecią – Stanisław Zasada z Poznania (godło NICOSIA), wyróżnienie - Marcin Chmiel z Warszawy (godło ULIASZ).

 

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

 

Nagrody będą wręczone podczas Festiwalu Literatury. Fakt, biografia, dokument, który odbędzie się w Sandomierzu 23 września.

 

 

piątek, 01 wrzesień 2023 01:19

.

Zapraszamy na Ogólnopolski Festiwal Literatury. Fakt. Biografia. Dokument (Sandomierz 23 września 2023 r.)

W trakcie Festiwalu ogłoszone zostaną wyniki Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż "Jest u mnie kraj ...".

 

Festiwal Literatury odbywa się pod honorowym patronatem:

Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego

Burmistrza Miasta Sandomierz

Starosty Sandomierskiego

Stowarzyszenia Polskich Mediów oraz Fundacji Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego

Organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Literatury Fakt. Biografia. Dokument oraz Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż "Jest u mnie kraj ..." jest Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej.

Szczegółowy program Festiwalu Literatury już wkrótce.

 

 

poniedziałek, 07 sierpień 2023 21:00

 

 .

Onet.pl

opublikował ranking najlepszych miast do życia. Nasze Kielce w tym rankingu wypadają tak sobie ... Zresztą zobaczcie sami.

Pełny artykuł za Onet.pl/biznes pod linkiem

 

Wybrane statystyki dotyczące Kielc (miejsce 1 to miejsce najbardziej przyjazne do życia)

Średnie wynagrodzenia - Kielce - miejsce 15

Bezrobocie - Kielce - miejsce 15

Dostępność mieszkań - Kielce - miejsce 9

Przestępczość - Kielce - miejsce 10

Jakość powietrza - Kielce - miejsce 12

 

Kielce dobrze wypadają za to na tle innych miast pod kątem dostępu do lekarza NFZ

Dostęp do lekarza NFZ - Kielce - miejsce 3

wtorek, 01 sierpień 2023 17:55
Tadam! Mamy to!
 
Kamienna na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski - Ćmielów wysprząta jak dom na święta Wielkanocne :)
 
Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej wspólnie z pracownikami Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz sympatykami rzeki posprzątał Kamienną.
 
Operacja Kamienna 2023 zakończyła się pełnym sukcesem a zebrane śmieci (stare opony samochodowe, opakowania po napojach, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, odpady budowlane, kosiarka ogrodowa, itp.) trafiły tam gdzie ich miejsce.
 
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, włożone serce oraz serdeczność Wszystkim, którzy zaangażowali się w Naszą Operację Czysta Kamienna 2023.
 
Serdeczne podziękowania kierujemy do właściciela  Firmy Kamienna Kajaki , który użyczył nam bezpłatnie kajaków i opiekował się naszą ekspedycją.
 
Szczególne podziękowania kierujemy do koordynatorów naszego projektu
Waldemara Radomskiego (członka naszego Klubu, sportowca, chodzącą encyklopedię oraz życzliwą i pełną poczucia humoru osobowość)
oraz Pani Beaty Kobiałki (Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim) za opiekę nad całym procesem organizacji i trwaniem Operacji Czysta Kamienna. Bez Was nie byłoby tej fantastycznej i ekologicznej wyprawy.
 
Oddzielne podziękowania ślemy do Janka i Olafa, najmłodszych uczestników sprzątania Kamiennej, którzy pomimo trwających wakacji znaleźli czas, siły i serce do sprzątania "NAJSILNIEJSZEJ Z POLSKICH RZEK".
 
Operacja Czysta Kamienna 2023 odbywała się pod patronatem Starosty Powiatu Ostrowiec Świętokrzyski Pani Marzeny Dębniak.
 

PS
Inna nasza ekipa ( Jakub, Marta i Borys ) równolegle do nas przeprowadzała z Traper Kajaki Nida rekonesans Nidy przed finałem Operacji Czysta Nida 2023 (szczegóły wkrótce).

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
środa, 19 lipiec 2023 00:08
.
 
Dobiegło końca posiedzenie Komisji Konkursowej ds. warunków formalnych Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż "Jest u mnie kraj..."
 
Komisja w składzie:
dr Ernest Nasternak, Przewodniczący Komisji (radca prawny)
dr Łukasz Kucharczyk, Zastępca Przewodniczącego
Karolina Kępczyk, Członkini Komisji
Teresa Szumska, Członkini Komisji
Przemysław Saltarski, Członek Komisji
Klaudia Piwowarczyk, Sekretarz Komisji
 
potwierdza przyjęcie 68 prac (prace spłynęły z całej Polski !)
 
Po formalnym przyjęciu przesyłek, prace zostaną przekazane do oceny merytorycznej Jury Konkursu, któremu przewodniczy prof. dr hab. Janusz Adamowski, Dziekan Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.
 
Finał Konkursu już 23 września w Sandomierzu.
 
Serdecznie zapraszamy do Sandomierza do udziału w Naszym Festiwalu Literatury.
 
 
 
sobota, 15 lipiec 2023 13:29

Dziś o godzinie 20:00 w ogrodzie włoskim Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach odbędzie się koncert Kamila Pacholca. Koncert poprowadzi Krzysztof Korwin-Piotrkowski (prywatnie członek Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej).

Organizatorami koncertu jest Muzeum Narodowe w Kielcach, Radio Kielce SA, Fundacja Wspierania Kultury "Amadeusz".

W trakcie koncertu w Kielcach zostanie przeprowadzony wywiad z Kamilem Pacholcem (to już trzecie nagranie do naszego wywiadu pn. Bliskie rozmowy przyjaciół). Wcześniejsze nagrania z naszym pianistą zostały przeprowadzone w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz w siedzibie Fundacji Orfeo im. Bogusława Kaczyńskiego.

 

Podczas koncertu wystąpią utalentowani artyści z Polski i zagranicy.

PROGRAM:

15 lipca godz. 20

 • Kamil Pacholec – fortepian

22 lipca godz. 20

 • Paulius Andersson  – fortepian

29 lipca godz. 20

 • Joanna Woś – sopran
 • Magdalena Idzik – mezzosopran
 • Artur Jaroń – fortepian

5 sierpnia godz. 19

 • Edward Wolanin – fortepian

12 sierpnia godz. 19

 • Alina Andriuti-Shemchuk, Ivan Shemchuk (duet fortepianowy)

15 sierpnia godz. 19

 • Martin Garcia Garcia – fortepian

19 sierpnia godz. 19

 • Mateusz Krzyżowski – fortepian

26 sierpnia godz. 19

 • Agata Kielar-Długosz – flet
 • Łukasz Długosz – flet
 • Artur Jaroń – fortepian

Koncerty odbędą się w ogrodzie włoskim Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach
(w razie niepogody koncert zostanie przeniesiony do wnętrz pałacowych).

sobota, 08 lipiec 2023 21:32

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej objął patronatem honorowym 12. Święto Pieśni i Muzyki im. Kazimierza Krawczyka i Stanisława Muchy. Podobnie jak w zeszłym roku byliśmy jednym ze sponsorów tego wydarzenia.

W tym roku w Niegosławicach na scenie wystąpiły:

Kapela Świętokrzyska

Kapela Adama Kocerby DZIAŁOSZACY

Kapela Edwarda Goli z Sędziszowa

Adam Kocerba - solo na harmonii trzyrzędowej

Kapela Wyczyńskiego z Lubczy

Kapela Buskowianie

Kapela Czesława Wojsława

Kapela Maćka Sobonia Ponidzie

Kapela Zygmunta Miki Mierzawa

Zespół śpiewaczy Złotowianki

Zespół śpiewaczy OSP Pełczyszczanie

Zespół śpiewaczy Przystań

 

Fotorelacja oraz materiał filmowy:

TELEWIZJA PTM - gra Adam Kocerba (link)

TELEWIZJA PTM - gra i śpiewa Kapela Wyczyńskiego z Lubczy (link)

TV ANTONI KOCELA (link)

CHROBERZ.INFO (link)

Urząd GMINA ZŁOTA (link)

TELEWIZJA PTM - gra i śpiewa Kapela Edwarda Goli z Sędziszowa (link)

TELEWIZJA PTM - gra i śpiewa Kapela Mierzawa (link)

TELEWIZJA PTM - gra i śpiewa Kapela Działoszacy (link)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sobota, 08 lipiec 2023 17:29

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej miał przyjemność uczestniczyć w otwarciu XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju.

9 lipca 2023 r., o godz. 19.00 odbędzie się Koncert Finałowy.

Zarząd WKPZK z tej okazji przygotował dla członków Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej  niespodziankę w postaci dwóch biletów.

Osoba, która jako pierwsza zadzwoni do nas pod numer telefonu 501 419 595 otrzyma w prezencie dwie wejściówki na Koncert Finałowy.

 

Koncert finałowy The best of the Tre Voci

Voytek Soko, Mikołaj Adamczak, Miłosz Gałaj, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka w programie: E. Morricone - Cinema Paradiso, D. Foster- The Prayer, R. Lovland - You Raise Me Up, C.V. Torres- Besame mucho, Z. Wodecki - Lubię wracać tam, gdzie byłem już, R. Cocciante - Belle Notr Dame de Paris, C. Pres Grecco, G. Meccia, J. Fontana - Il modod, A. Silvestri Avengers, F. Sinatra - My Way, B. Szczepański - Grand amore, J. Woy-Wojciechowski - Goniąc kormorany, S. Rachmaninow - All by Myself, J. Kander - New York New York, L. Cohen-Halleluja, B. Merril - Mambo italiano, F. Mercury - We are the Champion

 

 

Zdjęcie z otwarcia XXIX Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju.

Od lewej: Krzysztof Korwin-Piotrowski (członek WKPZK,  reżyser naszych wywiadów pn. "Bliskie Rozmowy Przyjaciół", dyrektor artystyczny Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, Małgorzata Smolarska - Zarząd WKPZK, Artur Jaroń - dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, Przemysław Saltarski - Prezes WKPZK, Waldemar Sikora - Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

 

 

czwartek, 06 lipiec 2023 23:25
Pozdrawiamy z Portugalii ‼️ 
Dojechaliśmy do mety ? ? rajdu Złombol 2023 // 17 // The BIG WAVE EDITION 
Zrobiliśmy 3684 km. Fiat 125 p spisał się dzielnie ? Paweł Matracki & Krzysztof Lis jesteście wspaniali.
Dziękujemy Wam z serca ❤️ w imieniu swoim i wszystkich dzieci z domów dziecka!
 
PS. Jeśli chcecie dołączyć do naszej akcji pomocy Dzieciom w domach dziecka wpłaćcie choćby symboliczną złotówkę
z dopiskiem "Kurde przecież jedziem Team (KTM35218)"
 
 
 
 
 
 
piątek, 30 czerwiec 2023 22:51

.

Operacja Czysta Kamienna 2023 - START!

 

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej zaprasza do sprzątania rzeki Kamiennej.

Startujemy 29 lipca 2023 r. w godzinach przedpołudniowych (szczegółowy program już wkrótce).

Zapraszamy wszystkich którzy kochają przyrodę i nasze świętokrzyskie rzeki.

Koordynatorem projektu w Naszym Klubie jest Waldemar Radomski, który pochodzi z Ostrowca Świętokrzyskiego i zna rzekę Kamienną jak własną kieszeń.

Zgłoszenia do udziału w naszym spływie proszę przesyłać do 10 lipca br. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

Kajaki oddajemy Wam do użytku w tym dniu za darmo (!) - to  dzięki  życzliwości firmy Wypożyczalnia Kajaków Dzika KAMIENNA ( www.kamiennakajaki.pl ).

Jedyny warunek udziału w spływie to dobry nastrój, optymizm i pogoda ducha.

Po spływie zaplanowano ognisko i wspólne biesiadowanie. W programie przewidziane także inne miłe niespodzianki :)

Do zobaczenia nad Kamienną!

 

PROGRAM SPŁYWU KAJAKOWEGO (29-30 lipca 2023 r.)

Początek spływu ok. godz. 11.00. Miejsce startu – most na Kamiennej na ul. Samsonowicza w Ostrowcu.

Płyniemy do Ćmielowa i sprzątamy rzekę…

Po spływie - ognisko i kiełbaski z regionalnej masarni, a wieczorem biesiada…

Nocleg - w Ostrowcu lub okolicy. Konkretne miejsce podamy wkrótce zdeklarowanym uczestnikom. W drugim dniu (niedziela) będziemy mogli zwiedzać miejsca, które zaproponuje nam Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim. Miejsca te mają być niespodzianką.

Zgłoszenia do udziału w naszym spływie proszę przesyłać do 10 lipca br. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub telefonicznie na numer 510 099 361 do Waldka Radomskiego. Waldek jest koordynatorem projektu i odpowie również na Wasze ewentualne pytania dotyczące spływu. Ze względu na ograniczoną liczbę kajaków, o udziale w spływie decyduje kolejność zgłoszeń. Potwierdzeniem rezerwacji miejsca „w kajaku” oraz chęci udziału w spływie będzie wpłata zaliczki w wysokości 100 zł na konto; Waldemar Radomski nr 55 1140 2004 0000 3902 7805 0693.

Z serdecznymi pozdrowieniami Zarząd WKPZK

Rzeka Kamienna

 

Kamienna to lewobrzeżny dopływ Wisły o długości 138km, płynący na prawie całym odcinku przez województwo świętokrzyskie. 

 

Rzeka na polecanym przez nas odcinku jest jednym słowem magiczna. Płynie z dala od cywilizacji i pozwala przenieść się w zupełnie inny świat. Bliskość natury i różnorodność sprawia, że Kamienna potrafi oczarować zarówno początkujących, jak i doświadczonych zwolenników spędzania czasu w kajaku (źródło www.kamiennakajaki.pl ).

 

Zdjęcie naszej ekipy ze spływu Nidą (2023)

 

 

 

 

 

piątek, 30 czerwiec 2023 07:54

UWAGA!

❗️ ? Z ostatniej chwili ❗️
 
Uwaga❗️❗️❗️ uczestnicy Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż "Jest u mnie kraj..."
 
W związku z licznymi prośbami (dziesiątki telefonów ☎️ ? ) dotyczącymi przedłużenia terminu składania prac - wychodzimy Wam naprzeciw ❤️ i przedłużamy czas przyjmowania reportaży do 7 lipca 2023 włącznie ?
 
Dziękujemy za zainteresowanie i udział w konkursie! ❤️
 
* * *

 

 

Jest u mnie kraj ...

 

Regulamin Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż

pod hasłem

„Jest u mnie kraj…”

organizowanego w ramach

Festiwalu Literatury. Fakt, biografia, dokument

 

Organizatorzy:

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej

 

Patronat honorowy:

Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii; Uniwersytet Warszawski

Fundacja „Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego”

Stowarzyszenie Polskich Medów

Burmistrz Miasta Sandomierz

Starosta Sandomierski                                                                  

 

Konkurs ma charakter otwarty

Do udziału zapraszamy profesjonalistów i amatorów gatunku

Warunki udziału w Konkursie

 • Uczestnicy konkursu przedstawią teksty spełniające wymogi reportażu jako gatunku oraz nawiązujące tematycznie do hasła „Jest u mnie kraj…”.
 • Do konkursu przyjmujemy wyłącznie reportaże wcześniej niepublikowane.
 • Uczestnik konkursu może nadesłać wyłącznie jedną pracę.
 • Praca nie może przekraczać 10 stron tekstu znormalizowanego (1800 znaków na jednej stronie). Reportaż powinien być dostarczony w formie wydruku komputerowego w trzech egzemplarzach i równolegle na nośniku CD/DVD/Pendrive).
 • Prace należy dostarczać osobiście (po telefonicznym umówieniu się na ich przyjęcie) lub przesyłać przesyłką poleconą, na adres: Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, ul. Kopernika 30, p. 614, Warszawa 00-336.
 • Do reportażu podpisanego godłem należy dołączyć zaklejoną, opatrzoną tym samym godłem kopertę, zawierającą kartę zgłoszeniową z danymi Autora (dokładny adres, nr telefonu lub adres e-mail ) oraz zgodą na przetwarzanie danych – patrz załącznik do regulaminu).
 • Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do opublikowania w prasie, na stronie www.wkpzk.pl oraz wydaniu książkowym nagrodzonych i wyróżnionych reportaży.
 • Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia, że utwór jest wynikiem twórczości osoby biorącej w nim udział i że prawa autorskie do utworu nie są niczym ograniczone.
 • Każdy z Autorów wyraża zgodę na przetwarzanie przez Organizatora podanych danych osobowych dla celów konkursowych i marketingowych, stanowiące integralną część Regulaminu.
 • Przystępując do konkursu każdy z Autorów oświadcza, że zapoznał się z treścią Regulaminu i akceptuje jego postanowienia.

Uwaga. W konkursie nie mogą uczestniczyć organizatorzy oraz członkowie ich rodzin.

Termin

 • Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 30 czerwca 2023 r.
 • O dacie złożenia reportażu decydować będzie data stempla pocztowego lub data  doręczenia osobistego do siedziby klubu.
 • Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej www.wkpzk.pl .
 • Uroczyste zakończenie Festiwalu oraz wręczenie nagród dla nagrodzonych i wyróżnionych reportaży nastąpi 23 września 2023 r. w Sandomierzu.

Prace oceniać będzie profesjonalne jury, którego skład podamy w późniejszym terminie.

Nagrody:

I – 7 000

II – 3 000

III – 2 000

Jury zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród, który może być spowodowany poziomem nadesłanych prac.

 

Uwaga: Przewidziana również nagroda specjalna ufundowana przez Fundację „Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego”.

 

Inne postanowienia:

Wszystkie sporne kwestie, które nie zostały ujęte w regulaminie rozstrzyga organizator w porozumieniu z jurorami.

Kontakt do Organizatorów

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, ul. Kopernika 30, p. 614, Warszawa 00-336

www.wkpzk.pl

Szczegółowych informacji dotyczących konkursu udziela Sekretarz Festiwalu

Klaudia Piwowarczyk, tel.: 503 055 696 ; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Ochrona danych osobowych uczestników konkursu:

Przetwarzanie danych osobowych Uczestników konkursu odbywa się zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (dalej RODO) i w związku z tym informuje się zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 RODO, iż:

 1. Administratorem danych osobowych (zwanym dalej Administratorem) jest Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, ul. Kopernika 30, 00-0336 Warszawa. Kontakt do Administratora: telefoniczny: +48 501 419 595 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .
 2. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych. Kontakt do IOD e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub korespondencyjnie na adres siedziby administratora z dopiskiem „dla IOD”.
 3. Podanie danych osobowych w karcie zgłoszenia oraz w oświadczeniu zgód:
 4. a) przez Uczestników, a w przypadku uczestników niepełnoletnich przez ich opiekunów prawnych czy instruktorów na karcie zgłoszenia polega na dobrowolnej i świadomej zgodzie na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust.1 lit. a) RODO) na podstawie, której dane będą przetwarzane w następujących celach: - w celu przyjęcia zgłoszenia uczestnictwa w konkursie oraz ich realizację; - możliwości wykonywania zdjęć i fotorelacji podczas podsumowania konkursu utrwalonych w formie zdjęcia analogowego i cyfrowego / nagrania audio / nagrania video;
 5. b) ponadto Administrator przetwarzać będzie dane osobowe laureatów konkursu w minimalnym zakresie w protokołach i w innych materiałach dokumentujących przebieg obrad jury konkursu i przyznania nagród w tym rozrachunkowych i archiwizacyjnych (art. 6 ust.1 lir. c) i e) RODO) c) w przypadku otrzymania odrębnej zgody (art. 6 ust.1 a) RODO) i zezwolenia (art. 81 ust. 1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r.), WKPZK będzie przetwarzał dane osobowe – wizerunki uczestników konkursu w formie zdjęć, fotorelacji, które będą wykorzystywane, rozpowszechniane w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością statutową WKPZK. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może być w każdej chwili odwołana. Żądanie takie można zrealizować przesyłając informację, wniosek na dane kontaktowe podane w punkcie 1 i 2 niniejszej klauzuli lub dostarczając go bezpośrednio do siedziby WKPZK.
 6. Dane osobowe w zakresie danych kontaktowych (e-mail, numer telefonu oraz imię, nazwisko opiekuna) będą po zakończeniu wydarzenia poddane anonimizacji, z uwagi na ustanie celu ich przetwarzania przez Administratora. Dane osobowe laureatów konkursu w celach archiwizacyjnych działań statutowych WKPZK będę archiwizowane przez okres zgodny z przepisami. Dane osobowe przetwarzane na podstawie zgody będą przetwarzane do czasu jej wycofania lub do czasu wypełnienia uzasadnionych interesów Administratora stanowiących podstawę tego przetwarzania lub do czasu wniesienia przez osobę, której dane dotyczą sprzeciwu wobec takiemu przetwarzaniu w zależności, które z tych zdarzeń nastąpi jako pierwsze.
 7. Odbiorcami danych osobowych uczestników konkursu mogą być podmioty przetwarzające, którym zlecone są czynności wymagające przetwarzania danych, tj. firmie świadczącej usługi teleinformatyczne, hostingowe, pełnienia funkcji Inspektora Ochrony Danych, a także innym podmiotom w zakresie świadczenia usług pocztowych czy innym uprawnionym organom kontrolnym, gdy wykaż interes prawny w dostępie do tych danych.
 8. Każdej osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo:

- dostępu do swoich danych oraz wydania kopii tych danych;

- sprostowania (poprawiania) danych;

- usunięcia danych;

- ograniczenia przetwarzania danych;

- przeniesienia danych do innego administratora;

 - wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych.

Realizacja przysługujących osobie praw, której dane dotyczą będzie odbywać się w zależności od podstawy prawnej i celu przetwarzania tych danych i w odniesieniu do innych przesłanek RODO lub ciążących obowiązków prawnych wynikający z odrębnych przepisów krajowych zwalniających Administratora z obowiązku realizacji żądań osoby. W takim przypadku osoba składająca żądanie otrzyma informację o powodach niezrealizowania przysługującego jej prawa.

 1. W przypadku uznania przez osobę, której dane dotyczą, a w przypadku osoby niepełnoletniej przez jej opiekuna prawnego, że przetwarzanie jej danych osobowych w sposób uzasadniony narusza przepisy z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku [RODO], przysługuje uczestnikowi prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., infolinia 606-950-000].
 2. Dane osobowe uczestników Administrator nie będzie przekazywał do państwa trzeciego spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub do organizacji międzynarodowych z wyjątkiem odrębnie wyrażonej zgody na takie przekazanie (np. wizerunek na FB, YT itp. prowadzonych przez OCK).
 3. Dane osobowe uczestników konkursu nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym nie będą podlegały profilowaniu.

Załącznik do Regulaminu: Karta uczestnictwa w Ogólnopolskim Konkursie na Reportaż "Jest u mnie kraj …" z oświadczeniem wymaganych zgód (do pobrania pod treścią regulaminu)

Regulamin obowiązuje od dnia opublikowania na stronie internetowej Organizatora www.wkpzk.pl .

 

 

 

piątek, 30 czerwiec 2023 00:18
Z Miłości do Najmłodszych ?? Jedziemy do Portugalii
 
? ZŁOMBOL 2023 PORTUGALIA ? Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej wyrusza dziś legendarnym Fiatem 125 p ? w swój rajd do Portugalii ?? ❤️
 
ZŁOMBOL to wyjątkowa akcja charytatywna, która 100% zebranych środków przekazuje na deklarowany cel ❤️ Tu nikt nie zarabia, nie ma żadnych „bocznych kosztów”, a uczestnicy muszą we własnym zakresie opłacić sobie koszty podróży, wyżywienia, noclegów oraz remont samochodu.
 
?‍❤️‍? Uczestnicy rajdu zbierają pieniądze na dzieci z domów dziecka ?‍❤️‍? Zebrane w ramach tej akcji środki poprawią standard życia dzieci z domów dziecka oraz poszerzą ich horyzonty umożliwiając dzieciom wyjazd na wycieczki i wakacje. Zebrane środki dadzą szanse na lepsze widoki na życie i ułatwią start w dorosłość.
 
Więcej informacji na stronie organizatora ZŁOMBOL https://zlombol.pl/ .
 
Bravo nasza ekipa "Kurde Przecież Jedziem TEAM" ? Paweł Matracki ? Krzysztof Lis ?
 
 

 

wtorek, 27 czerwiec 2023 22:52

.

Konferencja prasowa w Sandomierzu (27.06.2023 r.)

 

Radio Leliwa (link)

 

Radio Kielce (link)

 

STV.INFO (link)

 

TVP3 KIELCE (link)

 

Tygodnik Nadwiślański (link)

 

TV WISŁA (link)

poniedziałek, 26 czerwiec 2023 22:15

.

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym programem XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach 1-9 lipca 2023

PROGRAM DO POBRANIA  INFORMACJA DOT. BILETÓW

 

Krystyna Jamroz urodziła się 29 sierpnia 1923 w Busku-Zdroju, zmarła 9 lipca 1986 w Warszawie) – polska śpiewaczka (sopran dramatyczny).

Krystyna Jamroz studiowała na Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Ireny Bardy, tam też w 1948 rozpoczęła karierę na scenie Opery debiutując rolą Pazia w Rigoletcie. W 1957 została zaangażowana do opery w Poznaniu, a od 1961 była solistką Teatru Wielkiego w Warszawie. Spośród jej kreacji wyróżniały się: Turandot w operze Giacomo Pucciniego, Aidy w operze Giuseppe Verdiego, Matki Joanny od Aniołów w Diabłach z Loudun Pendereckiego. Występowała na scenach operowych Europy otrzymując znakomite recenzje.

Dalszą działalność artystyczną uniemożliwiła jej przewlekła choroba nowotworowa, zmarła 9 lipca 1986 w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, symboliczny grób znajduje się w Busku-Zdroju.

 (źródło: Wikipedia)

sobota, 24 czerwiec 2023 12:37

Drodzy Uczniowie,

dziś pierwszy dzień wakacji! Czas odpoczynku od nauki, dzwonków i porannego wstawania. Hura!!!

Życzymy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom wszystkich szkół (nie tylko w naszym świętokrzyskim województwie), by nadchodzące wakacje były radosne i pełne niezapomnianych wrażeń. Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody.  


Wykorzystajcie letnie miesiące na podróże, piesze wycieczki po górach, oglądajcie przyrodę, uprawiajcie sporty, zwiedzajcie nowe miejsca. Znajdźcie też czas na czytanie książek.

Dobrego wypoczynku ogrzanego słońcem, miłych spotkań, wielu chwil wartych wspomnień i szczęśliwego powrotu do szkoły!

Zarząd Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej dotarł, tuż przed wakacjami, z nagrodami do laureatów naszego konkursu geograficznego pn. „Różne oblicza Ziemi Świętokrzyskiej” – piękno odkryte i zasługujące odkrycia”. Konkurs obywał się pod honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.

 

Poniżej komisja konkursowa i uczniowie klasy 8 Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach, gm. Pawłów woj. świętokrzyskie.

niedziela, 18 czerwiec 2023 21:57

.

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej  po raz kolejny objął patronatem organizację Święta Pieśni i Muzyki Świętokrzyskiej im. Kazika Krawczyka i Stasia Muchy.

To już XII edycja tego pięknego Święta. Zapraszamy 2 lipca br. (godz. 14.00) na Ponidzie do Niegosławic. Od 19.30 zapraszamy na zabawę taneczną pod gwiazdami.

 

 

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej wsparł również w zeszłym roku organizację 11. Święta Pieśni i Muzyki im. Kazika Krawczyka i Stasia Muchy.

niedziela, 18 czerwiec 2023 18:14

.

Uczniowie Jedynki tworzyli książkę o Włoszczowie
 
Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej z okazji 35 - lecia istnienia Klubu wydał w grudniu 2022 r. publikację pn. Klechdy świętokrzyskie. To antologia pod redakcją Zbigniewa Masternaka, w której znajdują się teksty świętokrzyskich literatów, m.in. Wiesława Myśliwskiego, Jan A. Borzęckiego, Andrzeja Piskulaka, Łukasza Kucharczyka, Andrzeja Nowaka - Arczewskiego, Pawła Heszena , Beaty Kępińskiej, wspomnianego Zbigniewa Masternaka oraz 12 innych autorów.
Jednym z celów statutowych Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej jest popularyzacja twórczości osób mieszkających na stałe w województwie świętokrzyskim lub wywodzących się z tej Ziemi. Publikacja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego zostanie wznowiona. Dzisiaj Zbigniew Masternak spotkał się na warsztatach z uczniami Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 we Włoszczowie. Dzieci tworzyły ilustrowaną książkę o Włoszczowie.
Uczniowie okazali się doskonałymi ambasadorami Włoszczowy, tryskały entuzjazmem i szczerym przekonaniem o ważnej roli książki, którą tworzą. Takie wydawnictwo to prawdziwy hit! Zobaczcie jak powstawało.
 
 
 
***
Zbigniew Masternak urodził się w 1978 roku. Pochodzi z Piórkowa w Górach Świętokrzyskich. Rozpoczął studia prawnicze na UMCS w Lublinie, potem zmienił je na filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim, wreszcie zajął się produkcją filmową. Jest prozaikiem autorem scenariuszy filmowych. Debiutował w 2000 roku na łamach "Twórczości" w 2005 na podstawie jego opowiadania "Stacja Mirsk" powstał film, którego był współproducentem. Etiuda otrzymała Grand Prix na IX Krakowskim festiwalu filmowym KRAKFFA. W marcu 2006 ukazała się jego debiutancka powieść "Niech żyje wolność".
Warsztaty odbyły się dzięki wsparciu Gminy Włoszczowa.
Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa
 
źródło Gmina Włoszczowa

 

PS

Serdecznie dziękujemy ❤ Burmistrzowi Grzegorzi Dziubek oraz Zbigniew Masternak ❤ (już niebawem dodruk naszej antologii) ?

 

piątek, 16 czerwiec 2023 10:55
.
Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej zaprasza serdecznie w najbliższy weekend na
 
 
8 TARG SANDOMIERSKI I PRZYJACIELE W WARSZAWSKIM KONESERZE
 
 
???? ZAPROSZENIE NA TARG SANDOMIERSKI I PRZYJACIELE ????
Mamy ogromną przyjemność zaprosić Was na niezapomnianą podróż kulinarną podczas Targu Sandomierskiego i Przyjaciół! ?

 

Podczas naszego kiermaszu produktów lokalnych będziecie mieli okazję delektować się najwyższej jakości przysmakami prosto z Sandomierza i okolic.
Co dla Was przygotowaliśmy?

 

? Zaczynamy od soczystych jabłek, słodkich moreli, delikatnej dzikiej róży oraz wyjątkowej wiśni Nadwiślanki w postaci wyśmienitej konfitury. To niezwykłe owoce nie tylko zadowolą Wasze podniebienia, ale także przeniosą Was w magiczny świat smaku i aromatu.

 

? Koneserzy wina nie mogą przegapić naszego targu! Sandomierskie soki jabłkowe, sandomierskie wina autorskie oraz legendarny Browar Popiel czekają na Was, abyście mogli się delektować wyjątkowymi trunkami i odkrywać nowe smaki.

 

? Dla tych, którzy szukają zdrowych i wyjątkowych produktów, mamy wiele propozycji.
 
Spróbujcie naturalnych miodów kremowanych z pigwą i pokrzywą, fasoli wrzawskiej, sandomierskich serów i olejów rydzowych, które zachwycą Was swoim niepowtarzalnym smakiem i aromatem.
Nie zapomnijcie również skosztować tradycyjnych precli staszowskich oraz innych kolorowych smakołyków, które ożywią Wasze podniebienia.

 

Zaproszenie to dotyczy wszystkich, którzy pragną poznać lokalne smaki i wspierać lokalnych producentów.
Dlatego serdecznie Was zachęcamy, abyście podzielili się tą informacją ze swoimi bliskimi i przyjaciółmi.

 

Dołączcie do naszej kulinarnej przygody, odkrywajcie smaki i cieszcie się dniem !!! Do zobaczenia ?

 

 

  17-18 czerwca 2023
                  godz. 11:00-18:00
                                  ? Plac Konesera
 
Szczegóły wydarzenia na stronie Konesera link do strony
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
środa, 24 maj 2023 23:40
Relacja z rajdu pn.    "Z plecakiem przez Świętokrzyskie - nowy Projekt Stowarzyszenia 'Razem Dzieciom'"
 
czytaj na busko.com.pl (link)
 
 
 
 
Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej oraz Stowarzyszenie Razem Dzieciom serdecznie zapraszają na wspólny rajd po górach świętokrzyskich, który odbędzie się 17 czerwca br.
 
W programie min. św. Katarzyna, Łysica, Kakonin i inne.
 
Chętnych prosimy o kontakt pod nr tel 664 433 225 lub osobiście w każdy czwartek od godziny 16.00 w siedzibie Stowarzyszenia Razem Dzieciom (ul. Bocznej 6a)
lub kontakt z biurem WKPZK tel.: 501 419 595 (ul. Kopernika 30 p. 614, 00-036 Warszawa).
 
Serdecznie zapraszamy do udziału w naszym wspólnym rajdzie.
 
 
 

 

piątek, 19 maj 2023 07:11

Jest u mnie kraj ...

 

Regulamin Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż

pod hasłem

„Jest u mnie kraj…”

organizowanego w ramach

Festiwalu Literatury. Fakt, biografia, dokument

 

Organizatorzy:

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej

 

Patronat honorowy:

Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii; Uniwersytet Warszawski

Fundacja „Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego”

Stowarzyszenie Polskich Medów

Burmistrz Miasta Sandomierz

Starosta Sandomierski                                                                  

 

Konkurs ma charakter otwarty

Do udziału zapraszamy profesjonalistów i amatorów gatunku

Warunki udziału w Konkursie

 • Uczestnicy konkursu przedstawią teksty spełniające wymogi reportażu jako gatunku oraz nawiązujące tematycznie do hasła „Jest u mnie kraj…”.
 • Do konkursu przyjmujemy wyłącznie reportaże wcześniej niepublikowane.
 • Uczestnik konkursu może nadesłać wyłącznie jedną pracę.
 • Praca nie może przekraczać 10 stron tekstu znormalizowanego (1800 znaków na jednej stronie). Reportaż powinien być dostarczony w formie wydruku komputerowego w trzech egzemplarzach i równolegle na nośniku CD/DVD/Pendrive).
 • Prace należy dostarczać osobiście (po telefonicznym umówieniu się na ich przyjęcie) lub przesyłać przesyłką poleconą, na adres: Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, ul. Kopernika 30, p. 614, Warszawa 00-336.
 • Do reportażu podpisanego godłem należy dołączyć zaklejoną, opatrzoną tym samym godłem kopertę, zawierającą kartę zgłoszeniową z danymi Autora (dokładny adres, nr telefonu lub adres e-mail ) oraz zgodą na przetwarzanie danych – patrz załącznik do regulaminu).
 • Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do opublikowania w prasie, na stronie www.wkpzk.pl oraz wydaniu książkowym nagrodzonych i wyróżnionych reportaży.
 • Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia, że utwór jest wynikiem twórczości osoby biorącej w nim udział i że prawa autorskie do utworu nie są niczym ograniczone.
 • Każdy z Autorów wyraża zgodę na przetwarzanie przez Organizatora podanych danych osobowych dla celów konkursowych i marketingowych, stanowiące integralną część Regulaminu.
 • Przystępując do konkursu każdy z Autorów oświadcza, że zapoznał się z treścią Regulaminu i akceptuje jego postanowienia.

Uwaga. W konkursie nie mogą uczestniczyć organizatorzy oraz członkowie ich rodzin.

Termin

 • Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 30 czerwca 2023 r.
 • O dacie złożenia reportażu decydować będzie data stempla pocztowego lub data  doręczenia osobistego do siedziby klubu.
 • Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej www.wkpzk.pl .
 • Uroczyste zakończenie Festiwalu oraz wręczenie nagród dla nagrodzonych i wyróżnionych reportaży nastąpi 23 września 2023 r. w Sandomierzu.

Prace oceniać będzie profesjonalne jury, którego skład podamy w późniejszym terminie.

Nagrody:

I – 7 000

II – 3 000

III – 2 000

Jury zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród, który może być spowodowany poziomem nadesłanych prac.

 

Uwaga: Przewidziana również nagroda specjalna ufundowana przez Fundację „Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego”.

 

Inne postanowienia:

Wszystkie sporne kwestie, które nie zostały ujęte w regulaminie rozstrzyga organizator w porozumieniu z jurorami.

Kontakt do Organizatorów

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, ul. Kopernika 30, p. 614, Warszawa 00-336

www.wkpzk.pl

Szczegółowych informacji dotyczących konkursu udziela Sekretarz Festiwalu

Klaudia Piwowarczyk, tel.: 503 055 696 ; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Ochrona danych osobowych uczestników konkursu:

Przetwarzanie danych osobowych Uczestników konkursu odbywa się zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (dalej RODO) i w związku z tym informuje się zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 RODO, iż:

 1. Administratorem danych osobowych (zwanym dalej Administratorem) jest Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, ul. Kopernika 30, 00-0336 Warszawa. Kontakt do Administratora: telefoniczny: +48 501 419 595 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .
 2. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych. Kontakt do IOD e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub korespondencyjnie na adres siedziby administratora z dopiskiem „dla IOD”.
 3. Podanie danych osobowych w karcie zgłoszenia oraz w oświadczeniu zgód:
 4. a) przez Uczestników, a w przypadku uczestników niepełnoletnich przez ich opiekunów prawnych czy instruktorów na karcie zgłoszenia polega na dobrowolnej i świadomej zgodzie na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust.1 lit. a) RODO) na podstawie, której dane będą przetwarzane w następujących celach: - w celu przyjęcia zgłoszenia uczestnictwa w konkursie oraz ich realizację; - możliwości wykonywania zdjęć i fotorelacji podczas podsumowania konkursu utrwalonych w formie zdjęcia analogowego i cyfrowego / nagrania audio / nagrania video;
 5. b) ponadto Administrator przetwarzać będzie dane osobowe laureatów konkursu w minimalnym zakresie w protokołach i w innych materiałach dokumentujących przebieg obrad jury konkursu i przyznania nagród w tym rozrachunkowych i archiwizacyjnych (art. 6 ust.1 lir. c) i e) RODO) c) w przypadku otrzymania odrębnej zgody (art. 6 ust.1 a) RODO) i zezwolenia (art. 81 ust. 1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r.), WKPZK będzie przetwarzał dane osobowe – wizerunki uczestników konkursu w formie zdjęć, fotorelacji, które będą wykorzystywane, rozpowszechniane w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością statutową WKPZK. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może być w każdej chwili odwołana. Żądanie takie można zrealizować przesyłając informację, wniosek na dane kontaktowe podane w punkcie 1 i 2 niniejszej klauzuli lub dostarczając go bezpośrednio do siedziby WKPZK.
 6. Dane osobowe w zakresie danych kontaktowych (e-mail, numer telefonu oraz imię, nazwisko opiekuna) będą po zakończeniu wydarzenia poddane anonimizacji, z uwagi na ustanie celu ich przetwarzania przez Administratora. Dane osobowe laureatów konkursu w celach archiwizacyjnych działań statutowych WKPZK będę archiwizowane przez okres zgodny z przepisami. Dane osobowe przetwarzane na podstawie zgody będą przetwarzane do czasu jej wycofania lub do czasu wypełnienia uzasadnionych interesów Administratora stanowiących podstawę tego przetwarzania lub do czasu wniesienia przez osobę, której dane dotyczą sprzeciwu wobec takiemu przetwarzaniu w zależności, które z tych zdarzeń nastąpi jako pierwsze.
 7. Odbiorcami danych osobowych uczestników konkursu mogą być podmioty przetwarzające, którym zlecone są czynności wymagające przetwarzania danych, tj. firmie świadczącej usługi teleinformatyczne, hostingowe, pełnienia funkcji Inspektora Ochrony Danych, a także innym podmiotom w zakresie świadczenia usług pocztowych czy innym uprawnionym organom kontrolnym, gdy wykaż interes prawny w dostępie do tych danych.
 8. Każdej osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo:

- dostępu do swoich danych oraz wydania kopii tych danych;

- sprostowania (poprawiania) danych;

- usunięcia danych;

- ograniczenia przetwarzania danych;

- przeniesienia danych do innego administratora;

 - wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych.

Realizacja przysługujących osobie praw, której dane dotyczą będzie odbywać się w zależności od podstawy prawnej i celu przetwarzania tych danych i w odniesieniu do innych przesłanek RODO lub ciążących obowiązków prawnych wynikający z odrębnych przepisów krajowych zwalniających Administratora z obowiązku realizacji żądań osoby. W takim przypadku osoba składająca żądanie otrzyma informację o powodach niezrealizowania przysługującego jej prawa.

 1. W przypadku uznania przez osobę, której dane dotyczą, a w przypadku osoby niepełnoletniej przez jej opiekuna prawnego, że przetwarzanie jej danych osobowych w sposób uzasadniony narusza przepisy z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku [RODO], przysługuje uczestnikowi prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., infolinia 606-950-000].
 2. Dane osobowe uczestników Administrator nie będzie przekazywał do państwa trzeciego spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub do organizacji międzynarodowych z wyjątkiem odrębnie wyrażonej zgody na takie przekazanie (np. wizerunek na FB, YT itp. prowadzonych przez OCK).
 3. Dane osobowe uczestników konkursu nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym nie będą podlegały profilowaniu.

Załącznik do Regulaminu: Karta uczestnictwa w Ogólnopolskim Konkursie na Reportaż "Jest u mnie kraj …" z oświadczeniem wymaganych zgód (do pobrania pod treścią regulaminu)

Regulamin obowiązuje od dnia opublikowania na stronie internetowej Organizatora www.wkpzk.pl .

 

Patronat:

 

 

sobota, 13 maj 2023 20:11

W majowy weeked (5-7 maja) na Ponidziu rozmawialiśmy o bieżących sprawach Klubu, potencjale turystycznym województwa świętokrzyskiego, ekologii oraz o współpracy z NGO w województwie świętokrzyskim.

Naszą siedzibą na czas posiedzenia stał się dziesięcioosobowy domek dla kajakarzy w Jurkowie, gm. Wiślica. Tym razem na trasę spływu kajakowego wybraliśmy odcinek Jurków-Wiślica-Szczytniki-Czarkowy.

Podczas wizyty na Ponidziu zawitaliśmy do jarząbów zasadzonych przez nas wiosną ubiegłego roku w Winnicy Złota Wieś - mają się wyśmienicie!

Odwiedziliśmy też Muzeum Archeologiczne w Wiślicy (Muzeum Narodowe w Kielcach) - ekspozycje i innowacyjność w Muzeum Archeologicznym robią wrażanie.

Wieczorem przy ognisku ? wspólnie z zarządem Stowarzyszenia Razem Dzieciom rozmawialiśmy o naszej alei róż ? w Busku-Zdroju, domkach dla zapylaczy ??, budkach lęgowych dla ptaków ?ochronie środowiska, wspólnej ławeczce w Parku Zdrojowym, rajdzie rowerowym ?‍♀️(liderem rajdu po Ponidziu będzie Krzysztof Nurkowski) i czerwcowym wypadzie w Góry Świętokrzyskie (tu zapraszamy do zapisów do wspólnej wędrówki po Górach Świętokrzyskich. Już 17 czerwca br. o godz. 10.00 wyruszymy na szlak turystyczny Łysica - Św. Katarzyna).

Gościnnie w naszych rozmowach i zwiedzaniu uczestniczył prof. dr hab. inż. Czesław Nowak (Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie). Do naszego domku dotarł także Hubert Przybyszewski (Prezes Odonowskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz Prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Kazimierzy-Wielkiej, redaktor naczelny Wydawnictwa Nowa Nidzica), z którym rozmawialiśmy o pszczołach na Ponidziu oraz o naszym nowym wspólnym regionalnym projekcie (szczegóły wkrótce).

fot. Piotr Michalec

Nasza aleja róż w Parku Zdrojowym (Busko-Zdrój) ma się bardzo dobrze! Zasadzone w kwietniu br. róże przyjęły się praktycznie w 100%.

 

 

fot. prof. Czesław Nowak

A to ju wysprzątany fragment Nidy na wysokości Szczytnik (gm. Wiślica)

 

 

środa, 10 maj 2023 00:52

Do Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej dołączył Andrzej Piskulak.

Andrzej Piskulak (ur. 23 maja 1959 w Kielcach) – polski dziennikarz, redaktor, publicysta, pisarz, autor tomików wierszy, powieści i dramatów, publikujący także pod pseudonimami i kryptonimami, m.in.: Apis, ap, pa, Krystyna Kowalska. Mieszka w Zagnańsku.  

Jako poeta zadebiutował w 1978 r. drukiem kolumny wierszy w miesięczniku społeczno-kulturalnym „Przemiany”. W latach 1980–1989 był członkiem Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy im. Stanisława Czernika w Kielcach. Pełnił w nim m.in. funkcję wiceprzewodniczącego. Od 1986 do 2019 r. był zrzeszony w Związku Literatów Polskich.  

W latach 2004–2006 był redaktorem naczelnym Świętokrzyskiego Magazynu Kulturalno – Artystycznego „Dedal”. Ponadto współpracował z redakcjami – miesięcznika krajoznawczego „Nasza Baba Jaga”, wydawanego w Kielcach oraz Ilustrowanego Miesięcznika Społeczno-Kulturalno – Artystycznym „Radostowa” wydawanego w Starachowicach. W latach 2011–2015 społecznie pełnił funkcji sekretarza redakcji Świętokrzyskiego Kwartalnika Literackiego oraz sekretarza redakcji wydawanego w Kielcach miesięcznika kulturalno – artystycznego Wici.Info. Jego utwory literackie publikowane były m.in.: w „Radarze”, Magazynie „Słowa Ludu”, „Kulturze”, „Tu i Teraz”, „Życiu Literackim”, „Przemianach”, „Na Przełaj” i „Okolicach”.

 

Publikacje

Tomiki wierszy

Powieści

Sztuki teatralne

 • Pozytywne życie – opublikowana w Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim nr 1 – 2 w 2007 r.
 • Plusiak, Zmartwychprzybyły, Bagnet "1920 (Utwory sceniczne), Kielce 2021, ISBN 978-83-62087-02-0

Wydawnictwa książkowe i audio

Antologie

Wiersze w wydawnictwach książkowych

Eseje w wydawnictwach zbiorowych

Źródło Wikipedia Andrzej Piskulak

 

  

sobota, 22 kwiecień 2023 12:19

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej nie mógł zapomnieć o Światowym Dniu Ziemi. Wspólnie z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 343 w Warszawie budowaliśmy budki dla ptaków. WKPZK zakupił niezbędne materiały do budowy budek lęgowych.

Część zakupionych budek została przekazana uczniom z Ursynowa. Pozostałe budki lęgowe trafią do województwa świętokrzyskiego. Będziemy nimi obdarowywać nasze świętokrzyskie szkoły, samorządowców i spotkanych na naszych ekologicznych wędrówkach mieszkańców kielecczyzny.

Link do pikniku ekologicznego z okazji Światowego Dnia Ziemi https://fb.watch/k3A5kpYnJ9/

Przypominamy również, że od kwietnia trwa nasz projekt związany ze sprzątaniem naszych świętokrzyskich rzek. Projekt będzie trwał do września br.

Zapraszamy do zapisywania się na nasze spływy kajakowe związane ze sprzątaniem rzek (tel.: 501 419 595). Już w majowy weekend (5-7 maja) będziemy pływać po Nidzie w poszukiwaniu różnych skarbów :)

 Główny architekt i konstruktor budek lęgowych p. Paweł Śpiewak (zdjęcie pochodzi z profilu FB SP 343)

 

 

poniedziałek, 17 kwiecień 2023 19:26

W Przeglądzie Dziennikarskim 6 kwietnia br. w artykule pn. Warto przeczytać

ukazała się nota Profesora Karola Czejarek o naszej publikacji "Klechdy Świętokrzyskie". Redaktorem naczelnym portalu jest dr Paweł Rogaliński, a zastępcą prof. Karol Czejarek, profesor nadzwyczajny b. Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora i członek Związku Literatów Polskich .

Profesor Karol Czejarek o naszej publikacji pisze tak:

 

To książka zbiorowa (pod redakcją wspomnianego już w tytule Zbigniewa Masternaka), w której znajdują się bardzo ciekawe teksty, m.in.

Wiesława Myśliwskiego, Andrzeja Piskulaka, Zdzisława Antolskiego, Andrzeja Nowaka-Arczewskiego, Jana Chruślińskiego, Anny Zielińskiej-Brudek, Beaty Kępińskiej, Andrzeja Nowaka-Arczewskiego i jeszcze 12 innych autorów.

W książce znajdują się też dwa interesujące teksty autora wyboru – Zbigniewa Masternaka – „Dobra ziemia dla pisarzy” (opatrzony przepięknym mottem Wiesława Myśliwskiego: „Nie powinniśmy się rodzić, kiedy nie umiemy żyć”) i „W Krainie Latających Scyzoryków”. Są też noty biograficzne wszystkich autorów prezentujących się w tej antologii.

Jest również „słowo” (na rewersie okładki) pani Starosty Ostrowieckiej – Marzeny Dębniak, zapraszającej czytelników książki do odwiedzenia powiatu, w którym można – jak zapewnia – odpocząć i podziwiać nie tylko piękno przyrody, ale i bawić się na licznych imprezach kulturalnych i sportowych.

  

Chwalę tę książkę, która prezentuje autorów jednego regionu, w tym przypadku – Kielecczyzny.

Zachęcam autora wyboru tego ciekawego tomiku do kontynuowania „serii antologii” obfitującej w bogactwo wartości wywodzących się z tradycji i historii, wspaniale wzbogacających współczesną kulturę narodową w tzw. „Małych ojczyznach”.

Wszystkie „klechdowe” opowieści są bardzo ciekawe i do przeczytania …w jeden wieczór.

Byłem ciekaw, w jaki sposób weszli w ich posiadanie?

Zapytałem o to – odnośnie Jego bardzo dobrego tekstu – autora (m.in. PD), Jana Chruślińskiego:

jakie źródła zdecydowały o treści tak pięknie napisanej przez Niego klechdy „O Pakoszu i Bożej krówce”?

Przez moment zamyślił się i odparł, że w dzieciństwie słyszał wiele podobnych historii (podobno jak najbardziej prawdziwych), przekazywanych m.in. przez babcię Felicję, która jako pierwsza opowiedziała mu o skazańcach prowadzonych w konwojach na Sybir.

Swoje wyjątkowo długie opowieści snuła też Jego ciocia Zenia …o skrzatach, boćkach, świnkach i o chytrych lisach. A wszystko po to – jak mówiły –

„bym już za młodu nauczył się odróżniać dobre od złego i potrafił udzielać pomocy innym.

 

Z kolei mama wprowadziła mnie w świat Sienkiewicza, Londona i Kraszewskiego,

a gdy już byłem nieco starszy – czytała mi Żeromskiego i Mickiewicza.

I pewnie dlatego moja legenda o „Pakoszu i Bożej Krówce” zaczyna się od słów…

Działo się to w dawnych czasach, kiedy na Zamku w Chęcinach…”, czyli dawno, dawno temu…

Dalej nie będę opowiadać, wszystkie zawarte w książce teksty (nie tylko Jana Chruślińskiego) trzeba po prostu przeczytać, do czego autor tej recenzji bardzo zachęca.

„Klechdy Świętokrzyskie”. Redakcja: Zbigniew Masternak. Wydawca: Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, s. 250, br. Warszawa 2022

 

źródło:

https://przegladdziennikarski.pl/warto-przeczytac/

niedziela, 16 kwiecień 2023 23:02

.

Na zaproszenie Europejskiej Agencji Rozwoju wzięliśmy udział w debacie oksfordzkiej poświęconej przyszłości województwa świętokrzyskiego.

Debata obyła się 13 kwietnia br. w Kielcach na terenie Targów Kielce.

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej wypowiadał się wyłącznie merytorycznie w sprawach dotyczących nauki oraz potencjału energetycznego województwa świętokrzyskiego.

Nasz Klub był reprezentowany w tym wydarzeniu przez prof. dr hab. Jerzego Jaskiernię Dziekana Wydziału Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach 

oraz przez prof. dr hab. inż. Jacka Dacha Kierownika Pracowni Ekotechnologii w Katedrze Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

Link do pełnego zapisu z debaty: https://www.youtube.com/watch?v=jzLdHnm_WUs

niedziela, 16 kwiecień 2023 10:37

 

Nasza Klubowa Biblioteka wkrótce wzbogaci się o nową książkę, którą do druku przygotowuje nasz Klubowy Kolega Andrzej Nowak-Arczewski.

Książka będzie nosiła tytuł „Na uboczu. Nasze historie mówione”

 

A tak o swojej książce pisze sam autor.

Niebawem ukazuje się moja książka reportaży „Na uboczu. Nasze historie mówione” z pięknymi ilustracjami krajobrazu świętokrzyskiego. Na kremowym papierze, w grubych okładkach książka jest właściwie małym albumem o ludziach niezwykłych, niespokojnych, kuglarzach, świętych, jednym słowem – naznaczonych talentem, niezwykłą aktywnością, uporem i przede wszystkim wiarą, że jeśli ich życie od kogokolwiek zależy, to tylko od nich samych. Mieszkają gdzieś na uboczu, na tyłach świata jak pisał znakomity poeta Józef Baran, jakby w skansenie, ale w nich bije nasze serce, ujawnia się nasz charakter, nasze niepokoje i dziwactwa.
To teksty pisane ze słuchu. Jak zaznaczyłem w podtytule - nasze historie mówione.
sobota, 15 kwiecień 2023 12:25

 .

Serdecznie dziękujemy

Wszystkim, którzy włączyli się w zbieranie z nami pluszaków dla strażaków z województwa świętokrzyskiego. W naszej akcji zebraliśmy ponad 1 500 pluszaków.

Strażacy będą przekazywać pluszaki dzieciom, które uczestniczyły w wypadkach komunikacyjnych. Oby jednak takich wyjazdów nigdy nie było!

Szczególne podziękowania kierujemy na ręce parafian z parafii bł. Edmunda Bojanowskiego w Warszawie oraz ks. proboszcza Adama Zelgi (członka naszego Klubu).

W naszą akcję włączyła się również Restauracja Nowoursynowska - serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również wszystkim naszym członkom i sympatykom, którzy przynieśli Misie do naszego biura.

Nasza dzielna druhna Karolina Kepczyk (członek zarządu WKPZK) ma jeszcze do przekazania ok. 1000 pluszaków - jeśli znacie jednostki straży pożarnej w województwie świętokrzyskim, które potrzebują wyposażyć swoje wozy bojowe w pluszowe misie - proszę dzwońcie do naszego biura.

 

Poniżej podziękowania dla wszystkich członków i sympatyków Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej przekazane przez szefa Ochotniczej Straży Pożarnej w Oblekoniu druha Stanisława Korbaś.

 

 

piątek, 14 kwiecień 2023 21:02

 

Już jest!

Wybór opowiadań Zbigniewa Masternaka z 6 tomów cyklu Księstwo właśnie wyszedł z drukarni. Ciekawostką dla czytelników mogą być drukowane po raz pierwszy fragmenty księgi szóstej.

To ponad 20 lat konsekwentnej roboty.

Wydawcą publikacji jest Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej. Publikacja opatrzona została numerem ISBN.

środa, 05 kwiecień 2023 21:39
Dzikie Róże w Parku Zdrojowym???
 
Z inicjatywy Zarządów Stowarzyszenia "Razem Dzieciom" w Busku-Zdroju i Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, w Busku-Zdroju powstała "Aleja Dzikich Róż".
 
?Dlaczego dzikie róże? O to zapytaliśmy Przewodniczącą Stowarzyszenia "Razem Dzieciom" Panią Bogusława Majcherczak.?:
 
?"Kiedyś dzikie róże rosły wszędzie jako element polskiego krajobrazu na rowach, skarpach, nieużytkach, na skraju lasu. Uważaliśmy je za gatunki powszechne i pospolite, przez co nie docenialiśmy ich. Ze względu na intensyfikację rolnictwa i tępienie przez człowieka, nastąpiło zanikanie z naszego otoczenia tego pięknego krzewu, a przecież przez znawców tematu dzika róża jest ceniona za jej piękno, zapach ?? i wszechstronne zastosowanie". ???
?"Owoce dzikiej róży są jednym z najbogatszych źródeł witaminy C wśród roślin. Owoce i płatki mają działanie uspokajające na system nerwowy, łagodzące stany depresyjne. Woda różana oczyszcza, tonizuje skórę, pomaga w obrzękach i stłuczeniach, wygładza zmarszczki. Dzięki inicjatywie dwóch zarządów oraz przyzwoleniu władz miasta i administratorów parku powstanie nowe piękne miejsce które będzie cieszyć mieszkańców, kuracjuszy i gości przybywający do naszego miasta" - dodała Przewodnicząca Stowarzyszenia. ???
 
W sadzeniu krzewów ? wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Razem Dzieciom oraz prezes ?? Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej Przemysław Saltarski. Miejmy nadzieję że już latem będziemy mogli podziwiać pierwsze uroki tego miejsca. (źródło: busko.com.pl) ? ?
 
Zasadzone sadzonki róż są wspólnym prezentem naszych Stowarzyszeń dla Buska-Zdroju ❤ ❤
 
Kolejnym naszym projektem, który zrealizujemy ze Stowarzyszeniem "Razem Dzieciom" będzie zaprojektowanie ławeczki wśród naszej alei róż w Parku Zdrojowym oraz zbudowanie hoteli-domków dla owadów i tablicy informacyjnej o dzikich różach oraz o pożytecznych owadach (to będzie także projekt edukacyjny dla dzieci).
 
 
Mile widziani darczyńcy dla drugiej części naszego projektu. Dla szlachetnych serc podajemy numer naszego konta: Bank PKO S.A. 83 1240 6175 1111 0000 4575 9901
 
 
 
 
 
 
 
 
 
poniedziałek, 27 marzec 2023 08:01

 

Jest u mnie kraj ...

 

Regulamin Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż

pod hasłem

„Jest u mnie kraj…”

organizowanego w ramach

Festiwalu Literatury. Fakt, biografia, dokument

 

Organizatorzy:

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej

 

Patronat honorowy:

Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii; Uniwersytet Warszawski

Fundacja „Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego”

Stowarzyszenie Polskich Medów

Burmistrz Miasta Sandomierz

Starosta Sandomierski                                                                  

 

Konkurs ma charakter otwarty

Do udziału zapraszamy profesjonalistów i amatorów gatunku

Warunki udziału w Konkursie

 • Uczestnicy konkursu przedstawią teksty spełniające wymogi reportażu jako gatunku oraz nawiązujące tematycznie do hasła „Jest u mnie kraj…”.
 • Do konkursu przyjmujemy wyłącznie reportaże wcześniej niepublikowane.
 • Uczestnik konkursu może nadesłać wyłącznie jedną pracę.
 • Praca nie może przekraczać 10 stron tekstu znormalizowanego (1800 znaków na jednej stronie). Reportaż powinien być dostarczony w formie wydruku komputerowego w trzech egzemplarzach i równolegle na nośniku CD/DVD/Pendrive).
 • Prace należy dostarczać osobiście (po telefonicznym umówieniu się na ich przyjęcie) lub przesyłać przesyłką poleconą, na adres: Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, ul. Kopernika 30, p. 614, Warszawa 00-336.
 • Do reportażu podpisanego godłem należy dołączyć zaklejoną, opatrzoną tym samym godłem kopertę, zawierającą kartę zgłoszeniową z danymi Autora (dokładny adres, nr telefonu lub adres e-mail ) oraz zgodą na przetwarzanie danych – patrz załącznik do regulaminu).
 • Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do opublikowania w prasie, na stronie www.wkpzk.pl oraz wydaniu książkowym nagrodzonych i wyróżnionych reportaży.
 • Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia, że utwór jest wynikiem twórczości osoby biorącej w nim udział i że prawa autorskie do utworu nie są niczym ograniczone.
 • Każdy z Autorów wyraża zgodę na przetwarzanie przez Organizatora podanych danych osobowych dla celów konkursowych i marketingowych, stanowiące integralną część Regulaminu.
 • Przystępując do konkursu każdy z Autorów oświadcza, że zapoznał się z treścią Regulaminu i akceptuje jego postanowienia.

Uwaga. W konkursie nie mogą uczestniczyć organizatorzy oraz członkowie ich rodzin.

Termin

 • Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 30 czerwca 2023 r.
 • O dacie złożenia reportażu decydować będzie data stempla pocztowego lub data  doręczenia osobistego do siedziby klubu.
 • Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej www.wkpzk.pl .
 • Uroczyste zakończenie Festiwalu oraz wręczenie nagród dla nagrodzonych i wyróżnionych reportaży nastąpi 23 września 2023 r. w Sandomierzu.

Prace oceniać będzie profesjonalne jury, którego skład podamy w późniejszym terminie.

Nagrody:

I – 7 000

II – 3 000

III – 2 000

Jury zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród, który może być spowodowany poziomem nadesłanych prac.

 

Uwaga: Przewidziana również nagroda specjalna ufundowana przez Fundację „Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego”.

 

Inne postanowienia:

Wszystkie sporne kwestie, które nie zostały ujęte w regulaminie rozstrzyga organizator w porozumieniu z jurorami.

Kontakt do Organizatorów

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, ul. Kopernika 30, p. 614, Warszawa 00-336

www.wkpzk.pl

Szczegółowych informacji dotyczących konkursu udziela Sekretarz Festiwalu

Klaudia Piwowarczyk, tel.: 503 055 696 ; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Ochrona danych osobowych uczestników konkursu:

Przetwarzanie danych osobowych Uczestników konkursu odbywa się zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (dalej RODO) i w związku z tym informuje się zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 RODO, iż:

 1. Administratorem danych osobowych (zwanym dalej Administratorem) jest Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, ul. Kopernika 30, 00-0336 Warszawa. Kontakt do Administratora: telefoniczny: +48 501 419 595 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .
 2. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych. Kontakt do IOD e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub korespondencyjnie na adres siedziby administratora z dopiskiem „dla IOD”.
 3. Podanie danych osobowych w karcie zgłoszenia oraz w oświadczeniu zgód:
 4. a) przez Uczestników, a w przypadku uczestników niepełnoletnich przez ich opiekunów prawnych czy instruktorów na karcie zgłoszenia polega na dobrowolnej i świadomej zgodzie na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust.1 lit. a) RODO) na podstawie, której dane będą przetwarzane w następujących celach: - w celu przyjęcia zgłoszenia uczestnictwa w konkursie oraz ich realizację; - możliwości wykonywania zdjęć i fotorelacji podczas podsumowania konkursu utrwalonych w formie zdjęcia analogowego i cyfrowego / nagrania audio / nagrania video;
 5. b) ponadto Administrator przetwarzać będzie dane osobowe laureatów konkursu w minimalnym zakresie w protokołach i w innych materiałach dokumentujących przebieg obrad jury konkursu i przyznania nagród w tym rozrachunkowych i archiwizacyjnych (art. 6 ust.1 lir. c) i e) RODO) c) w przypadku otrzymania odrębnej zgody (art. 6 ust.1 a) RODO) i zezwolenia (art. 81 ust. 1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r.), WKPZK będzie przetwarzał dane osobowe – wizerunki uczestników konkursu w formie zdjęć, fotorelacji, które będą wykorzystywane, rozpowszechniane w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością statutową WKPZK. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może być w każdej chwili odwołana. Żądanie takie można zrealizować przesyłając informację, wniosek na dane kontaktowe podane w punkcie 1 i 2 niniejszej klauzuli lub dostarczając go bezpośrednio do siedziby WKPZK.
 6. Dane osobowe w zakresie danych kontaktowych (e-mail, numer telefonu oraz imię, nazwisko opiekuna) będą po zakończeniu wydarzenia poddane anonimizacji, z uwagi na ustanie celu ich przetwarzania przez Administratora. Dane osobowe laureatów konkursu w celach archiwizacyjnych działań statutowych WKPZK będę archiwizowane przez okres zgodny z przepisami. Dane osobowe przetwarzane na podstawie zgody będą przetwarzane do czasu jej wycofania lub do czasu wypełnienia uzasadnionych interesów Administratora stanowiących podstawę tego przetwarzania lub do czasu wniesienia przez osobę, której dane dotyczą sprzeciwu wobec takiemu przetwarzaniu w zależności, które z tych zdarzeń nastąpi jako pierwsze.
 7. Odbiorcami danych osobowych uczestników konkursu mogą być podmioty przetwarzające, którym zlecone są czynności wymagające przetwarzania danych, tj. firmie świadczącej usługi teleinformatyczne, hostingowe, pełnienia funkcji Inspektora Ochrony Danych, a także innym podmiotom w zakresie świadczenia usług pocztowych czy innym uprawnionym organom kontrolnym, gdy wykaż interes prawny w dostępie do tych danych.
 8. Każdej osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo:

- dostępu do swoich danych oraz wydania kopii tych danych;

- sprostowania (poprawiania) danych;

- usunięcia danych;

- ograniczenia przetwarzania danych;

- przeniesienia danych do innego administratora;

 - wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych.

Realizacja przysługujących osobie praw, której dane dotyczą będzie odbywać się w zależności od podstawy prawnej i celu przetwarzania tych danych i w odniesieniu do innych przesłanek RODO lub ciążących obowiązków prawnych wynikający z odrębnych przepisów krajowych zwalniających Administratora z obowiązku realizacji żądań osoby. W takim przypadku osoba składająca żądanie otrzyma informację o powodach niezrealizowania przysługującego jej prawa.

 1. W przypadku uznania przez osobę, której dane dotyczą, a w przypadku osoby niepełnoletniej przez jej opiekuna prawnego, że przetwarzanie jej danych osobowych w sposób uzasadniony narusza przepisy z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku [RODO], przysługuje uczestnikowi prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., infolinia 606-950-000].
 2. Dane osobowe uczestników Administrator nie będzie przekazywał do państwa trzeciego spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub do organizacji międzynarodowych z wyjątkiem odrębnie wyrażonej zgody na takie przekazanie (np. wizerunek na FB, YT itp. prowadzonych przez OCK).
 3. Dane osobowe uczestników konkursu nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym nie będą podlegały profilowaniu.

Załącznik do Regulaminu: Karta uczestnictwa w Ogólnopolskim Konkursie na Reportaż "Jest u mnie kraj …" z oświadczeniem wymaganych zgód (do pobrania pod treścią regulaminu)

Regulamin obowiązuje od dnia opublikowania na stronie internetowej Organizatora www.wkpzk.pl .

 

 

niedziela, 26 marzec 2023 22:52
 
Nasze Misie w Oblekoniu!
 
Spośród wielu działań statutowych podejmowanych przez Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, włączyliśmy się w ostatnim czasie w zbiórkę maskotek dla strażaków ?, które będą przekazywane dzieciom ?, biorącym udział w wypadkach komunikacyjnych.
W naszą zbiórkę włączył się ks. Adam Zelga, proboszcz z warszawskiego Ursynowa - parafia bł. E. Bojanowksiego (prywatnie członek WKPZK) oraz Restauracja Nowoursynowska.
 
Zebraliśmy ponad półtora tysiąca pluszaków. Część zebranych maskotek przekazaliśmy do jednej ze świętokrzyskich strażnic – Jednostki KSRG OSP Oblekoń. W sobotę 25 marca członkini WKPZK –
dh. Karolina Kępczyk przekazała strażakom z Oblekonia dary ? na dorocznym zebraniu sprawozdawczym.
Pluszowi ratownicy do zadań specjalnych pomogą zmniejszyć traumę najmłodszych uczestników różnego rodzaju nieszczęśliwych zdarzeń.
 
 
- Te misie będą służyły razem ze strażakami i w sytuacjach kryzysowych zostaną przekazane dzieciom. Dziękuję tak szczególne wyróżnienie naszej jednostki przez Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej - powiedział Prezes Zarządu oblekońskiej straży dh Stanisław Korbaś.
 
Maskotki są wsparciem terapeutycznym na miejscu zdarzenia. Pomagają odciągnąć uwagę najmłodszych od dramatycznych okoliczności wypadku i widoku osób poszkodowanych, często należących do najbliższej rodziny.
 
- W takich sytuacjach dzieci doświadczają szoku. Pluszowe misie i inne maskotki pomagają zminimalizować skutki traumatycznych emocji. Dzięki akcjom przekazywania maskotek strażacy mogą na miejscu wypadku nie tylko udzielać pomocy i wspierać poszkodowanych, ale również chronić psychikę dziecka przed trwałymi urazami. Każde dziecko zabiera pluszaka do domu, dlatego potrzeba naprawdę wielu zabawek – dodała Karolina Kępczyk.
 
Decyzją strażaków maskotki zostały rozdzielone dodatkowo na dwie inne lokalne ochotnicze straże pożarne: w Ratajach i Pacanowie.
Dziękujemy strażakom z Oblekonia za zaproszenie do udziału w zebraniu sprawozdawczym. Życzymy zdrowia, wszelkiej pomyślności, bezpiecznych wyjazdów i powrotów.
 
Fot. Robert Gwóźdź
 fot. archiwum Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej

 

piątek, 24 marzec 2023 22:08

Dbamy o środowisko - prof. Jacek Dach w naszym Klubie!

Do Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej dołączył prof. dr hab. inż Jacek Dach - Kierownik Pracowni Ekotechnologii w Katedrze Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego.

Prof. Jacek Dach został powołany przez Minister Klimatu i Środowiska Panią Annę Moskwę na członka Rady Koordynacyjnej ds. Rozwoju Sektora Biogazu i Biometanu.

Do zadań Rady Koordynacyjnej należy w szczególności monitorowanie realizacji postanowień Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu, którego celem jest wspieranie rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce. Porozumienie i działanie Rady Koordynacyjnej mają pomóc w maksymalizacji tzw. local content, czyli udziału polskich przedsiębiorców oraz technologii w łańcuchu dostaw na potrzeby budowy i eksploatacji krajowych biogazowni i biometanowni oraz rozwoju rynku i powszechnego zastosowania biogazu i biometanu w gospodarce. W skład Rady Koordynacyjnej wchodzi co najmniej 21 członków powołanych przez ministra właściwego do spraw klimatu (źródło: puls.edu.pl)

Profesor Jacek Dach prywatnie pochodzi z naszego świętokrzyskiego Jędrzejowa. W najbliższym czasie (13 kwietnia br.) prof. J. Dach będzie reprezentował Nas w Kielcach podczas Debaty Oksfordzkiej - debata będzie dotyczyła przyszłości województwa świętokrzyskiego - w tym również ochrony środowiska w naszym regionie.

 

środa, 22 marzec 2023 20:26
Dziś Światowy Dzień Wody! ?
 
Od dziś startujemy z zapisami na drugą edycję "Operacja Czysta Nida 2023". Sprzątanie zaczniemy już od kwietnia i skończymy uroczystym podsumowaniem, jak rok temu, we wrześniu.
Szczegóły zapisów u nas w biurze lub pod numerami telefonów zamieszczonych na naszej stronie.
Serdeczne podziękowania dla Pana Jacka Gocyka Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wiślicy za świetną wiadomość! ? - w najbliższych dniach wszystkie odkryte "skarby" w Jurkowie zostaną stamtąd zabrane ?. Nasze Congratulations !
 
?PS. W tym roku będziemy też sprzątać rzekę Bobrzę - koordynator projektu Karolina Kępczyk oraz rzekę Kamienną - koordynator projektu Waldemar Radomski (szczegóły wkrótce).
 
 
 
Podstawowym celem Światowego Dnia Wody jest inspirowanie działań na rzecz Celu Zrównoważonego Rozwoju - "woda i urządzenia sanitarne dla wszystkich do 2030 roku"!. Każdego roku UN-Water, agencja koordynująca prace ONZ dotyczące wody i warunków sanitarnych, ustala temat Światowego Dnia Wody odpowiadający obecnym lub przyszłym wyzwaniom.
? ? ? ? ? ? ?
Tegoroczny Światowy Dzień Wody ma na celu przyspieszenie zmian w celu rozwiązania kryzysu związanego z wodą oraz kanalizacją. Ponieważ woda ma wpływ na NAS WSZYSTKICH, wszyscy musimy podjąć działania !!! Zapraszamy zatem wszystkich chętnych do naszej Operacji!
 
 
 

 

piątek, 17 marzec 2023 20:25

? Za kilka dni udostępnimy wywiad z Kamilem Pacholcem ? ?, przeprowadzony przez Krzysztofa Korwin-Piotrowskiego dla Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej.

Pochodzący z Kielc młody pianista robi międzynarodową karierę. W 2021 roku został laureatem Konkursu Chopinowskiego. Obecnie studiuje na Florydzie, w Miami pod kierunkiem Kevina Kennera.

W grudniu 2022 roku debiutował w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Wywiad został przeprowadzony w dwóch częściach. 15 marca br. w Filharmonii Narodowej oraz 16 marca br. w siedzibie Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego.

 Kamil Pacholec (pierwszy od lewej) oraz Krzysztof Korwin-Piotrowski

 

 

czwartek, 16 marzec 2023 22:37
 
"Dyplomata trzy razy pomyśli zanim nic nie powie
 
Dziś w Sandomierzu odbyło się spotkanie z prof. dr hab. Jerzym Jaskiernią - Dziekanem Wydziału Prawa i Nauk Społecznych UJK w Kielcach i kierownikiem Zakładu Prawa Konstytucyjnego, Europejskiego i Międzynarodowego Publicznego, prezentującym dwie pozycje wydawnicze:
"Dyplomacja parlamentarna" oraz anglojęzyczne wydanie "Institutions and Sources of Law in the European Union".
Książki z dedykacją trafią do biblioteki Klubu.
W spotkaniu autorskim uczestniczyła Karolina Kępczyk, członkini zarządu Klubu.
Panie Profesorze, dziękujemy za zaproszenie.
 
 
 
 
sobota, 11 marzec 2023 18:58

Zapraszamy na WIECZÓR LITERACKI Zofii Walas

29 marca 2023 r., godz. 17.00

Dom Literatury, Krakowskie Przedmieście 87/89, Warszawa

Wstęp wolny

 

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej objął patronatem to wydarzenie

 

 

środa, 08 luty 2023 21:27

.

Festiwal Literatury. Fakt, biografia, dokument. Sandomierz, sobota, 23 września 2023 r. Konkurs na reportaż, spotkania z pisarzami, warsztaty z młodymi autorami. To już postanowione.

Rozmowa z burmistrzem Sandomierza Marcinem Marcem, ustalamy szczegóły, scenariusz.

Pomysłodawcą Festiwalu oraz miejscem jego przeprowadzenia jest Andrzej Nowak – Arczewski.

Organizatorem Festiwalu Literatury jest Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej.

Sandomierz i ziemia sandomierska. To z tym rejonem łączy się biografia i twórczość wybitnych pisarzy, Jarosława Iwaszkiewicza, Wiesława Myśliwskiego. Niedaleko stąd, przez miedzę, urodził się, wychowywał i mieszkał Witold Gombrowicz.  To tu przyznawane były jeszcze nie tak dawno Nagrody Literackie imienia Stanisława Piętaka dla młodych pisarzy.  

Nawiązujemy do tej pięknej tradycji, do krainy o tak olbrzymim potencjale literackim. To tu fakty, biografie, dokumenty leżą na wyciągnięcie ręki.

sobota, 04 luty 2023 11:46

.

Swoje prace na Światowym Dniu Mokradeł (03.02.2023 r.) na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zaprezentowała dr inż. Małgorzata Gorzel - Prodziekan, Kierownik Katedry Kosmetologii w Akademii Nauk Stosownych im. Wincentego Pola w Lublinie. Prywatnie członek Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej. 

Wystawa nosiła nazwę "Wszystko jest z wody - cz. 2". 

Relacja z obchodów (w tym materiał video) Światowego Dnia Mokradeł dostępna na stronie UMCS (link do strony)

 

Małgorzata Gorzel:

z zawodu jest biologiem, nauczycielem akademickim, plastykiem, arteterapeutką

z osobowości – uśmiechnięta realistka o duszy zwariowanej artystki

pozazawodowo pasjonują ją sztuka inspirowana przyrodą, Eko-art, podróże.

O sobie mówi – Mam silny charakter i łatwo nie poddaję się. Do życia podchodzę pozytywnie i staram się niczego nie żałować, w końcu "nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło" ;). Cieszą mnie małe rzeczy, duże zaś, nie przerażają. Idę własna ścieżką, być może niezrozumiałą dla wielu, ale każdy ma prawo marzyć inaczej.

Jej badania naukowe dotyczą wykorzystania makrobezkręgowców bentosowych, głównie larw Chironomidae, jako wskaźników oceny stanu ekologicznego wód o różnym stopniu przekształcenia antropogenicznego.

Trochę jeszcze o Gosi :)

Osoba interdyscyplinarna, potrafiąca łączyć wiele dziedzin nauki, w tym sztukę, szukająca związków pomiędzy hydrobiologią a innymi dziedzinami wiedzy. Stopień doktora nauk biologicznych uzyskała na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jest absolwentką Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt oraz Międzywydziałowego Studium Pedagogicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jej praca naukowo-badawcza dotyczy w głównej mierze oceny wpływu antropopresji na makrobezkręgowce bentosowe, szczególnie larwy Chironomidae. Była wykonawcą kilkunastu projektów badawczych, w tym międzynarodowego programu „EULAKES” „Wpływ stresorów środowiskowych na jeziora europejskie”. Obecnie pracuje w Wyższej Szkole Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie na stanowisku Prodziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu. Praca ta pozwala spełniać się jej w szeroko pojętym aspekcie organizacji i zarządzania w szkolnictwie wyższym, a także kreowania procesów dydaktycznych. Jest autorką kompleksowych procedur i programów kształcenia dotyczących uruchamiania kierunków studiów na uczelni wyższej, a także redaktorem merytorycznym działu MedicalBiology, Cosmetology w czasopiśmie Archives of Physioteraphy and Global Reserches. Była Ekspertem w Programie Operacyjnym – „Wysoka Jakość Systemu Oświaty - zmiany strukturalno - programowe w szkolnictwie zawodowym, wdrażanie nowych technologii w szkolnictwie wyższym”

Poza biologią jej pasją jest działalność artystyczna. Jest absolwentką Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania im. St. Wyspiańskiego w Lublinie, gdzie otrzymała tytuł plastyka ze specjalności techniki malarskie i pozłotnicze. Ukończyła także specjalność witraż i szkło artystyczne. W ostatnim czasie pasjonuje ją fotografia. W jej pracach widoczne są inspiracje przyrodą, a często przewijające się motywy to flora i fauna wodna. https://malgorzata-gorzel.flog.pl/

źródło: http://centrumibin.pl/

 

fot. M. Gorzel

Zdjęcia pochodzą z profilu FB Małgorzata Gorzel

poniedziałek, 30 styczeń 2023 08:14

We wrześniu 2022 r. Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej ogłosił rozpoczęcie Konkursu wiedzy o Ziemi Świętokrzyskiej pt. „Różne oblicza Ziemi Świętokrzyskiej – piękno odkryte i zasługujące odkrycia”. Konkurs honorowym patronatem objął Świętokrzyski Kurator Oświaty. Celem Konkursu przeznaczonego dla uczniów szkół podstawowych w województwie świętokrzyskim było upowszechnianie wiedzy o zróżnicowaniu przyrodniczym i społeczno-gospodarczym Ziemi Świętokrzyskiej, utożsamianej terytorialnie z obszarem województwa świętokrzyskiego.

Konkurs składał się z przygotowania prac pisemnych na zaproponowane tematy:

 1. Ukryte i nieoczywiste piękno Ziemi Świętokrzyskiej.
 2. Co zostało z dawnych tradycji regionalnych? Współczesne świętowanie na Ziemi Świętokrzyskiej.
 3. Zagrożone piękno Ziemi Świętokrzyskiej. Jak możemy je ochronić?
 4. Ziemia Świętokrzyska we wspomnieniach naszych dziadków.

oraz drugi etap w formie quizu realizowanego on-line.

Komisja Konkursowa w składzie: Przewodniczący - prof. Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Tomasz Wites oraz członkowie: Ewa Matuszczak, Małgorzata Smolarska, prof. dr hab. Bogusław Wiłkomirski w dniu 20 stycznia 2023 r. zakończyła drugi etap konkursu. Komisja Konkursowa pierwsze miejsce przyznała Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach (gm. Pawłów) oraz wyróżniła Szkołę Podstawowa w Szumsku (gm. Raków).

Poznanie Uczestników Konkursu było ogromnym zaszczytem i przyjemnością. Zaangażowanie tych uczniów dowodziło szacunku dla wiedzy o pięknie ziemi świętokrzyskiej a włożony wkład pracy, poświęcenie, wytrwałość i zaangażowanie nauczycieli tych uczniów jest godne podziwu.

 

 

niedziela, 29 styczeń 2023 21:21

 Jacek Cygan i Anna Jurksztowicz dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ❤

Wystawiamy na licytację WOŚP książkę J. Cygana (z dedykacją dla zwycięzcy licytacji) oraz płytę A. Jurksztowicz.

Cena wywoławcza 100 zł. Licytujemy do końca dnia (do godz.24.00).

Licytujemy na naszym profilu FB lub wysyłając wysokość kwoty na @: klub_swięTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub sms-em pod numer 501 419 595.

Zebrane środki przekażemy na konto WOŚP.

niedziela, 22 styczeń 2023 16:30

W tym tygodniu do zarządu Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej dołączyła Karolina Kępczyk , kielczanka, menedżerka kultury, dziennikarka, politolożka, wieloletnia dyrektorka Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, druhna jednostki OSP Oblekoń, obecnie project manager Fundacji Rodziny Staraków w Warszawie. Koordynuje projekty o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, artystycznym, inwestycyjnym i społecznym. W stowarzyszeniu będzie odpowiadać za przygotowanie rozmów jubileuszowych?? z członkami i sympatykami Klubu oraz opracowanie wniosków grantowych wzmacniających markę, kulturę i dziedzictwo ziemi świętokrzyskiej ?. Karolina, witamy na pokładzie!❤️ ⛴️

wtorek, 03 styczeń 2023 16:57

 

Z początkiem Nowego Roku do Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej dołączył Andrzej Nowak-Arczewski.

 

Andrzej Nowak-Arczewski , urodził się  17 stycznia 1955 w Sandomierzu, polski dziennikarz, publicysta, reporter. 

W 1974 r.  zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym imienia Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 1978 ukończył studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie kulturoznawstwa. Specjalizował się w literaturze współczesnej i filmie. 

Debiutował na łamach miesięcznika literackiego młodych „Nowy Wyraz” w 1975 r. W latach 70. i 80. zajmował się publicystyką kulturalną, krytyką literacką. Szkice literackie, eseje, recenzje publikował między innymi w „Nowym Wyrazie”, „Filmie”, „Literaturze”, „Poezji”, „Radarze”, „Tygodniku Kulturalnym”, „Nowych Książkach”. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, przebywał kilka lat za granicą.

Od 1990 r. pracował jako dziennikarz najpierw w kieleckim „Słowie Ludu”, potem w „Echu Dnia”. Publikował swoje teksty, reportaże między innymi w: „Sztandarze Młodych”, „Prawie i Życiu”, „Przeglądzie Tygodniowym”, „Przeglądzie”, „Dużym Formacie Gazety Wyborczej”, „Twórczości”, „Newsweeku”.

Twórczość: Autor książek reporterskich: „Magdalena z mrocznej baśni”, „Być jak diament”, „Orłowińska ballada”, „My z pałacu”, „Zmiłuj się nad nami”, „Stań do apelu. Pseudonim Tarzan”, „Przykosa.

Nagrody, wyróżnienia: Laureat Ogólnopolskiego Konkursu na reportaż imienia Zbigniewa Nosala. Dwukrotnie otrzymał Świętokrzyską Nagrodę Kultury. Jego książka Zmiłuj się nad nami znalazła się w drugim etapie 9. edycji Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego. Książka „Stań do apelu. Pseudonim Tarzan” została uznana książką miesiąca września 2018 r. według „Miesięcznika Literackiego Książki”, następnie zakwalifikowano ją do Nagrody imienia Kazimierza Moczarskiego w 2019 r. Otrzymał Ogólnopolską Nagrodę Bonum Publicum imienia Aleksandra Patkowskiego za książkę „Zmiłuj się nad nami”. Książkę "Stań do apelu. Pseudonim Tarzan" prezentował na Targach Książki Historycznej w Warszawie w 2018 r. Jej trzecie wydanie ukaże się w 2023 r. Książka „Przykosa” została książką miesiąca grudnia 2021 r. według „Miesięcznika Literackiego Książki”. Została też nominowana do Nagrody imienia Kazimierza Moczarskiego w 2022 r.

O jego książkach pisali najwybitniejsi krytycy i publicyści na łamach opiniotwórczych tygodników i dzienników, „Newsweeka”, „Rzeczpospolitej”, „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego”, między innymi Piotr Bratkowski, członek Komisji Konkursowej Nagrody Literackiej Nike, Jerzy Sosnowski, pisarz, publicysta, dziennikarz Radia Nowy Świat, dawniej „Trójki”, prof. Joanna Tokarska-Bakir, autorka głośnej książki „Okrzyki pogromowe”, Wojciech Bonowicz, pisarz, publicysta.

Książka „Zmiłuj się nad nami” była przedstawiana na jednym z większych portali Interia.pl, gdzie w ciągu czterech godzin miała blisko pół tysiąca komentarzy, opinii, wypowiedzi. Należała do najczęściej komentowanych książek reporterskich, historycznych na stronach internetowych poświęconych historii, mniejszości narodowych, trafiła do najczęściej kupowanych w księgarniach i zamawianych przez Internet.

Piotr Bratkowski na łamach „Newsweeka” w szkicu „Milczenie” (nr 5/2017): Nowak-Arczewski pojechał do Klimontowa śladami „Okrzyków pogromowych”, jego książka nie jest jednak kontynuacją tamtego śledztwa. Nie jest też aktem oskarżenia ani mową obrończą. Reporter zadał pytanie: jak żyje się w małym miasteczku, w którym od ponad pół wieku wszyscy milczą o tym, o czym wszyscy wiedzą. A przynajmniej: wiedzieli jeszcze chwilę temu. Bo dziś najstarszym mącą tę wiedze luki w pamięci, młodsi zaś dysponują jedynie historiami zasłyszanymi. Kto zabił pięcioro Żydów? Jedni mówią, że partyzanci z AK, a może z Batalionów Chłopskich? (...) Niezbadane są ścieżki ludzkiej nienawiści, meandry sumienia.  

 

Jerzy Sosnowski na portalu „Laboratorium Więzi” w eseju „Opowieść ludzka, nie antypolska” (2 lutego 2017 r,):  Wczoraj w jeden wieczór pochłonąłem książkę Andrzeja Nowaka-Arczewskiego „Zmiłuj się nad nami” (Prószyński i S-ka, 2017). Moim zdaniem byłoby niedobrze, gdyby przemknęła ona niezauważona. Bo do naszej debaty o relacjach polsko-żydowskich wprowadza ona ton do tej pory chyba nie dość obecny. A mianowicie: empatię wobec ludzi, którzy po dekadach stanęli nagle przed koniecznością rozliczeń nie za swoje winy.

(...) Nowak-Arczewski opowiada o tym bez moralistycznego zadęcia. Nie piętnuje, nie gromi. W jego zdaniach nie ma nawet sarkazmu, którego kto inny pewnie by sobie nie podarował. Historia wstała jak zombie z grobu, stała się problemem dla ludzi, którzy na tę chwilę nie byli przygotowani. Nikt z nich osobiście nie jest za nic odpowiedzialny. Tylko że milczenie, wzruszanie ramionami albo opowiadanie, że to wszystko antyklimontowskie (antypolskie?) wymysły tę odpowiedzialność, tę winę, na nowo wsączają. Robienie dziś z takich miast i miasteczek ostoi krwiożerczego antysemityzmu to samospełniająca się przepowiednia. Trzeba by ludziom stamtąd (nam wszystkim) pomóc wyrwać się równocześnie z milczenia i związanej z nim metafizycznej winy. Nowak-Arczewski robi, moim zdaniem, pierwszy krok.

 

Marcin Kube na łamach „Rzeczpospolitej” w szkicu „W zakamarkach pamięci” (z 24 stycznia 2017 r.): O złej przeszłości nie wolno nikomu zapomnieć – przekonują nowe poruszające reportaże historyczne. (...) „Zmiłuj się nad nami” nie jest reportażem o prawdzie historycznej, demaskującym zbrodniarzy i przypominającym ofiary. Ta książka odkrywa podobne mechanizmy co „Topografia pamięci” Martina Pollacka. Reportażysta zastanawia się, jak to możliwe, by kilkusetletnia historia klimontowskich Żydów została zapomniana w tak krótkim czasie po wojnie. Pokazuje, jak ludzie zmuszeni do bycia świadkami przerażającej eksterminacji swoich sąsiadów próbują ułożyć sobie życie na nowo. (...) Relacje świadków i historyczne zapisy Nowak-Arczewski przeplata autorskimi komentarzami. Pisze z pasją i wnikliwością(...).   

 

 

piątek, 30 grudzień 2022 16:28

 

.

Szanowni Przyjaciele,

sympatycy WKPZK,

regionaliści

oraz wszyscy, którzy interesujecie się historią dawnego województwa kieleckiego lub macie zwyczajnie sentyment do Naszego Regionu,

zaczynamy nasz kolejny projekt pn. "Kapsuła czasu - kieleckie na starej fotografii". Inspiracją do realizacji projektu było znalezienie czarno-białej fotografii na profilu FB Pana Janusza Kalafarskiego i rozmowa z p. Januszem o Złotej Pińczowskiej sprzed kilkudziesięciu lat.

Jeśli macie u siebie w zbiorach stare zdjęcia związane z powiatem pińczowskim oraz samą Złotą (Pińczowską) możecie je przesłać (wersję elektroniczną fotografii) na nasz adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Zdjęcia powinny być opatrzone datą powstania oraz opisem gdzie dane zdjęcie zostało wykonane, kto znajduje się fotografii oraz zgodą na jego upublicznienie na naszej stronie.

Na podstawie przesłanych zdjęć będziemy chcieli stworzyć na naszej stronie galerię starej fotografii poświęconą na początek powiatowi pińczowskiemu oraz Złotej (Pińczowskiej).

 

PS

Bez obaw, będziemy wędrować po kolejnych miejscowościach, gminach i powiatach - zarówno obecnego województwa świętokrzyskiego oraz po starej Kielecczyźnie ( np. Drzewica, Opoczno, Przysucha, Miechów, Odrzywół, Iłża, Białobrzegi, Szydłów).

Zdjęcie opatrzono następującym opisem:

"Pierwszy "narybek" przedszkola w Złotej. Rok chyba 1952. Przedszkole mieściło się w najmniejszej sali szkolnej.
Na pierwszym planie ja a od prawej Wanda i Zosia moje siostry czyli złockie trojaczki. Następnie Marysia Oleksiak, Baranówny Marysia i Jasia, Janek Safian, Staszek Waligóra, Kazik Musiał. Za mną Boguś Zych, Hania Ochwanowska no i oczywiście nasza Pani."
piątek, 23 grudzień 2022 17:04
.
? Szanowni Państwo, rozpoczynamy nasz kolejny projekt.
W przyszłym roku wydamy publikację w całości poświęconą dzieciom ??Będzie to zbiór bajek, legend i opowiadań oraz kołysanek ???
 
Publikacja będzie opatrzona audiobookiem ?.
Bajki, legendy będą czytać? między innymi znani aktorzy, sportowcy, członkowie naszego Klubu.
 
Redaktorami tej publikacji będą:
prof. UJK dr hab. Agnieszka Miernik oraz
 
?‍♂️ Zapraszamy do przesyłania swoich ulubionych bajek ? lub legend ? z dzieciństwa opowiadanych przez dziadków lub rodziców. Zapraszamy również do napisania własnych bajek ?, legend lub kołysanek dla dzieci.
 
Więcej merytorycznych szczegółów już wkrótce ?
 
 
 

piątek, 23 grudzień 2022 07:58
Szanowni Państwo, pierwsze pięć osób które prześle prawidłowe odpowiedzi na 10 niżej postawionych pytań otrzyma (bezpłatnie) naszą antologię „Klechdy świętokrzyskie”.
Zapraszamy do zabawy.
Prawidłowe odpowiedzi prosimy przesyłać wyłącznie na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 
1. Jaka postać znajduje się na głównym planie okładki naszej publikacji „Klechdy świętokrzyskie”?
2. Jakie imiona nosiły legendarne ,świętokrzyskie czarownice (proszę wymienić minimum dwa imiona)?
3. Podaj imię legendarnego świętokrzyskiego zbója.
4. Co wspólnego z „Klechdami świętokrzyskimi” miał reportażysta, prozaik i dziennikarz Zbigniew Nosal (1933-1997)?
5. Jaki instrument muzyczny pojawia się w końcowej części powieści „Pałac” Wiesława Myśliwskiego (współautora naszej antologii)?
6. Jaki jest najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – podaj jego nazwę oraz wysokość w metrach n.p.m.?
7. W tomiku wierszy Adama Ochwanowskiego „Między szeptem a krzykiem”, Kielce 2022, co zamykamy „Między krzykiem wódki a szeptem papierosa”?
8. Który ze współautorów naszej antologii „Klechdy świętokrzyskie” jest autorem publikacji „Dziewczynka z głową pełną bajek”. Wielkie Tematy w prozie Marty Tomaszewskiej, Kielce 2019 oraz Domeny wyobraźni: Andersen i Jung, Kraków 2015?
9. Kto jest autorem tomiku wierszy „Agwazja”, „Po trzeciej zmianie” oraz „Lirobranie”?
10. Na grzbiecie jakiego wzniesienia w Górach Świętokrzyskich znajduje się Diabelski kamień"?
 
Książki czekają na właścicieli.
 
poniedziałek, 19 grudzień 2022 14:59

Rafał Olbiński – światowej sławy malarz i grafik, mistrz plakatu, urodzony w Kielcach obywatel świata.

Artysta przyjął zaproszenie do naszego cyklu rozmów jubileuszowych z okazji 35 –lecia Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej. Tym razem nasze studio filmowe przenieśliśmy na Stare Miasto, aby w przedświątecznej atmosferze porozmawiać przy kawie w restauracji U Fukiera. Pełny zapis rozmowy będzie można zobaczyć już wkrótce na naszej stronie internetowej. Śledźcie z uwagą naszą stronę oraz profil na FB! Dziękujemy Anna Szumańska, Krzysztof Korwin-Piotrowski, Bogna Sworowska.

 

niedziela, 18 grudzień 2022 20:36

Prapremiera (Kielce 15 grudnia br.) i premiera (Ostrowiec Świętokrzyski 16 grudnia br.) antologii "Klechd świętokrzyskich" już za nami?.

To były niezwykłe spotkania, na które przybyło liczne grono pisarzy świętokrzyskiego regionu. Wydana przez Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej książka okazała się znakomitym, przedświątecznym ?wydarzeniem integrującym środowisko literackie. Spotkania, które odbyły się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim poprowadził redaktor Klechd, Zbigniew Masternak (oraz w Ostrowcu Św. Andrzej Nowak-Arczewski). Był to czas inspirujących rozmów na temat naszej publikacji i literatury regionu. Podczas spotkania nawiązano nowe znajomości, powstały kolejne pomysły literackie ?.

W 2023 roku będziemy realizować nowy projekt "Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej dzieciom - bajki i legendy".

Naszym celem jest wydanie w nowym roku zbioru bajek dla dzieci. Redaktorami tego projektu będą członkowie naszego klubu: prof. dr hab. Agnieszka Miernik (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) oraz pisarz Zbigniew Masternak. Projekt ten przewiduje nagrane audiobooka - chcemy aby bajki były czytane przez znanych aktorów, ludzi świata kultury, a także przez członków naszego klubu.

‼️Zapraszamy do przesyłania swoich ulubionych bajek lub legend z dzieciństwa opowiadanych przez dziadków lub rodziców. Zapraszamy również do napisania własnych bajek, legend lub kołysanek dla dzieci.

Serdeczne podziękowania dla Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim (współwydawca publikacji) oraz dla Prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński za gościnność i świąteczne spotkanie. Dziękujemy za umożliwienie zwiedzenia Krzemionek, które od 2019 r znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Beata Kobiałka oraz Tomasz Gębka dziękujemy za serdeczność, pomoc i koordynację w realizacji naszego projektu. Jesteście cudowni❤ Oddzielne podziękowania za świetną organizację i logistykę podczas spotkań dla p. Pawła Górniaka Dyrektora Miejskiej Biblioteki w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz p. Andrzeja Dąbrowskiego Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki w Kielcach.

‼️Uwaga. W tym tygodniu ogłosimy miły konkursik, w którym będzie można wygrać kilka egzemplarzy naszych KLECHD ?

 

PS

Dziękujemy za królewskie przyjecie nas przez Danutę Banaczek, właścicielkę Hotelu Promień w Skarżysku Kamiennej. Danusia jest członkiem Naszego Klubu i od wielu lat wspiera nasze Stowarzyszenie w charytatywnych akcjach - jak np. ostania nasza mikołajkowa zbiórka pn. "Podaruj Uśmiech na Święta".

Dana jeszcze raz Wielkie Dzięki za Twoją hojność i Dobre Serce ❤

 

Jeśli będziecie w okolicy Skarżyska Kamiennej polecamy Wam kuchnię naszej Danuty oraz domowy sernik i kawę! https://hotel-promien.pl/

fot. Biblioteka Miejska w Ostrowcu Świętokrzyskim

fot. Andrzej Piskulak

fot. Andrzej Piskulak

 

 

 

 

niedziela, 11 grudzień 2022 19:12

10 grudnia br. spotkaliśmy się na tradycyjnym wigilijnym opłatku Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej.

Poniżej fotorelacja.

 

 

 

 

 

 

czwartek, 08 grudzień 2022 21:51

6 grudnia Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej dotarł z prezentami (m. in. plecaki szkolne, książki, zabawki, słodycze), do rodziny z gminy Pacanów (pow. Busko-Zdrój). Wcześniej dostaliśmy list od Piotrusia i Karolka napisany do Św. Mikołaja i jako pomocnicy Św. Mikołaja zaprzęgliśmy renifery i pojechaliśmy pod wskazany przez chłopców adres. Reniferami powoził nasz klubowy kolega Mariusz Zięba a pilotowała mu jego żona Dorota oraz córka Marysia. Budżetowaniem oraz logistyką tworzenia prezentów i załadunku na sanie zajęła się nasza niezawodna Klubowa Skarbnik Małgosia Smolarska.

W ramach zebranego budżetu zakupiliśmy kuchnię gazową, drzwi wewnętrzne, farby.

Za parę dni do chłopców drugim transportem dotrą też laptopy.

PS. Dane rodziny (imiona) ze względu na RODO zostały zmienione.

 

 

 

sobota, 03 grudzień 2022 21:53

Dziś w sali kinowej Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury w Pińczowie

odbyło się uroczyste wręczenie nagród Laureatom I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "O Laur Adama 2022".

Jurorami w tym konkursie było trzech Mistrzów słowa - Adam Gwara, Adam Ochwanowski oraz Adam Ziemianin.

Do konkursu nadesłanych zostało ponad 240 prac!

Pomysłodawą tego przedsięwzięcia (parę lat temu) był Andrzej Żądło.

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej objął patronatem to wydarzenie. Nagrodę w imieniu WKPZK wręczyła Klaudia Piwowarczyk - przyjaciel naszego Klubu i autor jednej z Klechd Ponidziańskich w wydanej świeżo przez nas antologii "Klechdy Świętokrzyskie".

Po zakończeniu oficjalnej części spotkania wszyscy uczestnicy mogli wysłuchać "Rozmówek Działkowych" autorstwa Adama Ochwanowskiego wykonanego w formie monodramu przez Mistrza sceny Wojciecha Jurewicza.

piątek, 02 grudzień 2022 13:09

Mamy to!

Nasza książka pn. Klechdy świętokrzyskie już wydrukowana!

Premiera książki będzie miała miejsce w Ostrowcu Świętokrzyskim 16 grudnia br., godz. 16.00 (Ostrowiecki Browar Kultury).

W Kielcach (15 grudnia br., godz. 17.00) w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej odbędzie  przedpremiera naszych Klechd świętokrzyskich. Zapraszamy.

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej jest wydawcą tej publikacji.

 

Redakcja antologii Zbigniew Masternak, projekt okładki Mariusz Moroz, korekta Jarosław Nowocień, skład Marek Jadczak.

 

PS

Serdeczne podziękowania dla naszych darczyńców:

Powiat Ostrów Świętokrzyski

ks. Adam Zelga

dzięki którym mogła ukazać się ta publikacja.

poniedziałek, 28 listopad 2022 13:51

.

Warszawki Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej patronował podpisaniu umowy o współpracy pomiędzy Targami Kielce a Polsko-Ukraińską Izbą Handlową.

16 listopada br. Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Handlowej i były Minister Gospodarki Jacek Piechota przebywał z wizytą w Kielcach (w Kielcach w tym dniu miał też być ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz, niestety w ostatniej chwili, z powodu wydarzeń w Przewodowie (woj. lubelskie) odwołał swój przyjazd).

Nasz kolega Mirosław Kopik, prezes Europejskiej Agencji Rozwoju został przedstawicielem Polsko-Ukraińskiej Izby Handlowej w województwie świętokrzyskim. Gratulujemy!

W spotkaniu udział wzięło wielu znakomitych przedsiębiorców z naszego regionu.

 

PS

Serdecznie dziękujemy właścicielowi winnicy Nad Jarem Panu Mateuszowi Paciura za prezent w postaci degustacji win z jego piwnic!

 

Pełna fotorelacja z tego wydarzenia, jak również nagranie video, znajduje się na profilu FB Mirka Kopika.

Zdjęcia wykonał Jacek Rzodeczko.

 

Mateusz Paciura (właściciel winnicy Nad Jarem) oraz Jacek Piechota Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Handlowej.

 

 

 

wtorek, 22 listopad 2022 09:51

.

Z Miłości do Wina! Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej jest partnerem organizowanego w Sandomierzu Święta Młodego Wina.

Zapraszamy do Sandomierza 18-20 listopada 2022 r.

 

Fotorelacja ze Święta Młodego Wina (Sandomierz 18-20 listopada 2022 r.).

fot. Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy

 

 

 

piątek, 04 listopad 2022 21:42
Tak wygląda projekt okładki książki, którą zredagował i opatrzył przedmową Zbigniew Masternak. Publikacja będzie nosić tytuł "Klechdy świętokrzyskie". To zbiór opowiadań i fragmentów prozy najciekawszych autorów związanych z Ziemią Świętokrzyską.
Premiera książki przewidziana została na 16 grudnia br. w Ostowieckim Browarze Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Autorem okładki jest Mariusz Moroz .
 
 
Klechdy świętokrzyskie, tak jak wiele innych publikacji, związanych z naszym regionem (lub publikacje, nad którymi patronat objął WKPZK) będą dostępne w naszym biurze przy ul. Kopernika 30.
 
Zapraszamy na ekologiczną herbatę z Ponidzia Natur Vit oraz coś słodkiego. Właśnie dotarła do naszego biura świeża partia opatowskich krówek!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
wtorek, 01 listopad 2022 07:02

Odwiedzamy poległych za niepodległość naszej Ojczyzny (Strożyska, Czarkowy). Nie zapominamy też o naszych śp. p. koleżankach i kolegach z WKPZK (grób śp. Stanisława Bartosa w Odrzywole, woj. mazowieckie). W tym roku wybraliśmy naturalne, ekologiczne dekoracje grobów zrobione przez naszą Koleżankę z Klubu (zero plastiku i innych sztucznych tworzyw).

Trochę trudniej na rynku z ekologicznymi zniczami ? Za rok zrobimy je sami!

PS. Chociaż znicz jaki zapaliliśmy śp. Stefanowi Żeromskiemu na Cmentarzu ewangelicko - reformowanym w Warszawie (ul. Żytnia 2) jest w pełni ekologiczny, nie emituje CO2 do atmosfery i nie generuje odpadów komunalnych, których nie da się już poddać recyklingowi?

 

 

sobota, 29 październik 2022 23:50

Tadam! Kolejna książka wydana pod patronatem Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej ?

Autorem książki jest nasz przyjaciel Mirosław Kopik. Wcześniej patronowaliśmy wydaniu innej książki Mirka Kopika pn. Inspiracje biznesowe sezon pierwszy.

Książka "OKO DUBAJU"  jest białym krukiem oraz eksplozją barw i kształtów.

 

Uwaga‼️ W przygotowaniu mamy dla Was coś pięknego i niespotykanego a mianowicie "Klechdy świętokrzyskie" pod redakcją Zbyszka Masternaka. Szczegóły już wkrótce.

piątek, 28 październik 2022 15:16

Co za dzień! Warszawski Klub Przyjaciół Kieleckiej zaprosił mnie do współpracy i członkostwa w Klubie. I na pierwszy ogień od razu odpowiedzialne zadanie Rozmowy jubileuszowe z okazji 35-lecia Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej. Cykl wywiadów zainaugurowała rozmowa z Panem Aleksandrem Kwaśniewskim, Prezydentem RP w latach 1995-2005 , dzięki któremu w ogóle możemy mówić o województwie świętokrzyskim.

Drugim rozmówcą był prof. Jerzy Jaskiernia, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, były Prezes Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, który podkreślił rolę Stowarzyszenia (WKPZK) w walce o Uniwersytet w Kielcach i rozwój edukacji na poziomie wyższej uczelni .

Oprócz rozmów i wspomnień nie zabrakło namacalnych akcentów regionalnych. Przemysław Saltarski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia miał w klapie marynarki przypinkę z herbem Gmina Nowiny, Prezydent Kwaśniewski z okazji zbliżających się urodzin otrzymał filiżanki Porcelana Ćmielów, prof. Jaskiernia pozdrowił mieszkanki i mieszkańców Pacanowa. Wkrótce kolejne nagrania. 

Karolina Kępczyk

 

 

 

  

Z Prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim Krzysztof Korwin Piotrowski Dyrektor Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego.

 

czwartek, 27 październik 2022 13:37

Jako stary wiekiem ale młody stażem członek Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, z ogromną przyjemnością pragnę zawiadomić szanownych kolegów klubowych o zmianach w Zarządzie Oddziału Kieleckiego Związku Literatów Polskich. Obie te organizacje łączy oczywiście forma prawna, jaką jest stowarzyszenie, ale prawdziwym wspólnym mianownikiem jest działalność na rzecz wspaniałej i pięknej Ziemi Świętokrzyskiej w takich obszarach jak: kultura, oświata i edukacja.

Październikowe walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze było szczególnie ważne, gdyż w ostatnim roku upływającej kadencji Oddział w Kielcach poniósł wielką stratę, jaką było odejście na zawsze wieloletniego prezesa Stanisława Nyczaja oraz wiceprezesa Jana Lechickiego. To dzięki nim nasza kielecka społeczność literacka była niewątpliwie jednym z najbardziej prężnie działających oddziałów terenowych w kraju. Mając pełną świadomość, że niełatwo będzie kontynuować dzieło poprzedników, walne zebranie po burzliwych obradach powierzyło godność prezesa Annie Zielińskiej-Brudek, a piszącemu te słowa funkcję jednego z dwóch wiceprezesów.

Nowy zarząd pod przewodnictwem koleżanki Anny dziarsko zabrał się do pracy i… mamy już pierwsze efekty. Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku nastąpi otwarcie nowej siedziby naszego oddziału. Gdzie i kiedy, to na razie tajemnica, ale zaprosimy przedstawicieli Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, na uroczystą imprezę. W ostatni czwartek w Bibliotece Miasta i Gminy w Staszowie odbyło się przemiłe spotkanie z młodzieżą, na którym Pani Prezes, a także wiceprezes Benedykt Kozieł, no i ja, mieliśmy okazję do zaprezentowania swojej twórczości. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, co nas bardzo ucieszyło, albowiem bez dopływu młodych talentów społeczność literacka będzie miała charakter schyłkowy.

Nowy zarząd ma wielką nadzieję na owocną współpracę i wymianę doświadczeń z Warszawskim Klubem Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, aby słowami i czynami sławić ten wspaniały region Polski.

 Bogusław Wiłkomirski

 Wiceprezes Oddziału Kieleckiego ZLP

 Na zdjęciu prof. dr hab. Bogusław Wiłkomirski


niedziela, 09 październik 2022 23:13
24 września br. w ?Winnicy Złota Wieś? podsumowaliśmy nasz dwumiesięczny projekt ? pn. „Operacja czysta Nida 2022”. 
 
Poniżej fotogaleria.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
poniedziałek, 03 październik 2022 13:45
? Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej zaprasza uczniów szkół podstawowych w województwie świętokrzyskim do Konkursu geograficznego pn.

„Różne oblicza Ziemi Świętokrzyskiej – piękno odkryte i zasługujące odkrycia”

. ⏰Termin nadsyłania zgłoszeń do 24.10.2022 r. ?Konkurs honorowym patronatem objął Świętokrzyski Kurator Oświaty?
 
Regulamin Konkursu geograficznego znajduje się na stronie internetowej Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty (link)
środa, 28 wrzesień 2022 23:45
poniedziałek, 19 wrzesień 2022 14:56

XXII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie odbyły się 11.09. br. w Bogorii (powiat staszowski)

Tegoroczna dożynkowa msza św. w intencji naszych świętokrzyskich rolników odbyła się w kościele Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii. Z kolei część obrzędowa i koncertowa dożynek miała miejsce już na stadionie.

 

Mszę celebrował biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. W celebracji udział wziął także  między innymi ks. kanonik Tadeusz Szlachta – diecezjalny duszpasterz rolników Diecezji Kieleckiej.

W nabożeństwie udział wzięli rolnicy, samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych. Na uroczystościach dożynkowych Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej reprezentował Dariusz Jura.

Gospodarzem Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich był Andrzej Bętkowski Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, któremu serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

  

Więcej informacji na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego link do strony.

 

wtorek, 13 wrzesień 2022 11:21
Andrzej Barański – pochodzący z Pińczowa reżyser i scenarzysta, aktorki: Edyta Jungowska, Emilia Krakowska i Magdalena Popławska oraz filmoznawca Łukasz Maciejewski będą gośćmi pierwszej edycji przeglądu filmowego „Natura Kina” w Pińczowie.
Ciekawe spotkania z aktorami, bezpłatne projekcje polskich filmów z przyrodą w tle, warsztaty i wystawy, a wszystko osadzone w niezwykłym klimacie Pińczowa – określanego sercem i duszą Ponidzia. Na wydarzenie, które odbędzie się w dniach 22-23 września, zaprasza Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury.
W programie filmowym Przeglądu znajdą się wyłącznie polskie produkcje, które w szerszej perspektywie pasują do Pińczowa, w których przyroda, kontakt z naturą stają się immanentną częścią losu bohaterów. Wyświetlone zostaną: „Nad rzeką, której nie ma” – osadzony w klimacie polskiej prowincji lat 60-tych sentymentalny powrót Andrzeja Barańskiego do lat młodości; „Łowcy miodu” Krystiana Matyska – film o pszczelarzach i pszczołach, z mocnym edukacyjnym przesłaniem oraz „Brzezina” Andrzeja Wajdy – uznawana za jeden z najlepszych polskich filmów w historii kina.
Projekcje filmów poprzedzone zostaną spotkaniami autorskimi z udziałem fantastycznych aktorek: Edyty Jungowskiej, Emilii Krakowskiej i Magdaleny Popławskiej.
 
Spotkania w dialogu” poprowadzi równie wyjątkowa osoba – kochający kino, teatr i literaturę Łukasz Maciejewski, który z pińczowską publicznością spotka się po raz kolejny.
To miasteczko, malarska uroda pejzażu, cisza i schludność zadziałały na mnie jak balsam. Ucieszyłem się, że mogę do Pińczowa powrócić. I będzie to powrót jednocześnie sentymentalny i filmowy. Rozmowa o Andrzeju Barańskim, z udziałem jednej z jego ulubionych aktorek, lubianej i cenionej, Edyty Jungowskiej (zagrała aż w trzech Teatrach Telewizji w jego reżyserii), jak i w szerszej perspektywie – filmów, które pasują do Pińczowa, propozycji w których przyroda, kontakt z naturą stają się immanentną częścią losu bohaterów. Jestem szczęśliwy, że będą z nami panie Emilia Krakowska i Magdalena Popławska, dwie wybitne aktorki różnych pokoleń, które łączy pasja i artystyczny aktywizm. Cieszę się na pińczowskie rozmowy” – mówi Łukasz Maciejewski.
 
Gościem specjalnym pierwszej edycji przeglądu będzie Andrzej Barański, z którym zobaczymy się 22 września.
Przeglądowi towarzyszyć będą warsztaty filmowania przyrody, wystawa makrofotografii przyrodniczej i wystawy malarskie. Udział w spotkaniach i projekcjach filmowych jest bezpłatny – obowiązują wejściówki, które dostępne są w sekretariacie PSCK.
 

 

poniedziałek, 29 sierpień 2022 22:42

 

Pierwszy etap sprzątania ? Nidy za nami? (nazwijmy go rekonesansem problemu z jakim boryka się Nida i jej starorzecza). Przeszliśmy ok. 15 km brzegiem Nidy. Efekt sprzątania to blisko 600 litrów śmieci. Niestety to szczyt góry lodowej ?. Wędkarze i inne osoby odwiedzające Nadnidziański Park Narodowy (patrz także obszar Natura 2000) wrzucają śmieci wprost do Nidy (robota dla płetwonurków???). Do zobaczenia - tym razem na kajakowej akcji sprzątania Nidy ?. Serdecznie dziękujemy harcerzom z Chorągwi Kieleckiej Związku Harcerstwa Polskiego (Iza, Monika, Bartek, Kacper), którzy pod opieką wspaniałej Teresa Leszczyńska zaglądali w każdy zakamarek nadbrzeża Nidy. Dziękujemy też naszemu górnikowi z Kopalni Wujek Darkowi Jura . Darek przyjechał z innego województwa specjalnie na sprzątanie naszej (❗️) Nidy. To się nazywa być Przyjacielem Ziemi Kieleckiej!!! ❤

PS. Aby nie było, że tylko wędkarze śmiecą ... Czerwoną kartkę ? dajemy mieszkańcom Czarków (gmina Nowy Korczyn). Nawet nie próbowaliśmy tego posprzątać ?, musielibyśmy mieć małą ciężarówkę. Tuż przy moście jest dzikie wysypisko śmieci❗️(puszki, butelki, elementy starej lodówki ?, stare zardzewiale kosy rolnicze, wersalka, stare ubrania, odpady po remoncie domu, itd.☠️).

Na zdjęciu oryginalny witacz miejscowości Czarkowy - wersalka.

Fragment Nidy już bez śmieci pozostawionych przez wędkarzy i turystów (patrz wysepka po lewej).

wtorek, 23 sierpień 2022 22:21

W tym roku, 31 sierpnia przypada 110 rocznica urodzin Jana Piwnika ps. "Ponury", "Donat", "Jaś".

Jan Piwnik urodził się 31 sierpnia 1912 r. w Janowicach (wieś położona w województwie świętokrzyskim, w gminie Waśniów, powiat ostrowiecki). Jan Piwnik był kapitanem Wojska Polskiego, aspirantem Policji, cichociemnym oraz dowódcą partyzantki Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich i na Nowogródczyźnie. J. Piwnik pośmiertnie awansował do stopnia majora, a następnie do stopnia pułkownika.

Więcej informacji pod linkiem

 

Film o Janie Piwniku -  Rozkaz Panie Majorze (Film dokumentalny, 2016)

 

czwartek, 04 sierpień 2022 17:37

 

Od stycznia br. posługujemy się nowym logo Klubu. Premiera logo miała miejsce przy wydaniu książki pod redakcją Mirosława Kopika pn. Inspiracje biznesowe - Sezon pierwszy.

Autorem logo jest nasz przyjaciel Grzegorz Chorążek, który o nowym logo pisze tak:

"Znak Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej jest symbolicznym uproszczeniem treści. Jego charakter oraz elementy geometrycznej formy architektury (zabudowa, dach, wieża kościelna, wieżowiec, syrena) - związane są ściśle z ważnymi miejscami w Kielcach i Warszawie. Ażurowa kompozycja nadaje lekkości, a umiejscowienie w kole nawiązuje do pieczęci lub sygnetu. Podstawowa kolorystyka znaku jest nawiązaniem do identyfikacji barwowej tychże miast. Dopuszczalne wersje w błękitach i zieleniach oraz monochromatyczne i achromatyczne są alternatywą dla potrzeb graficznych i multimedialnych form. Liternictwo proste, blokowe, ściśle powiązane ze znakiem, podkreśla jeszcze bardziej bryłową kompozycję znaku. Identyfikator poprzez swoją charakterystykę jest zapamiętywalny, a optyczne kodowanie nie sprawia problemu."

Grzegorz Chorążek (zdjęcie ze strony http://www.ujaksy.pl )

 

 

Logo Klubu na publikacji Inspiracje biznesowe

 

niedziela, 31 lipiec 2022 15:49

Relacja z wydarzenia, które miało miejsce w Staszowie 6 sierpnia br. na profilu Organizatora

https://www.facebook.com/thaddeus.pejzaze

 

 

Malowany Ogród

Zapraszamy w najbliższą sobotę (6 sierpnia) na spotkanie ze sztuką. W ogrodzie Państwa Ewy i Tadeusza Blicharz odbędzie się wernisaż podczas którego swoje prace zaprezentują:

Tadeusz Blicharz (malarstwo)

Lucyna Gozdek (malarstwo)

Elżbieta Jabłońska (malarstwo)

Józef Juszczyk (malarstwo)

Jadwiga Kotlarz (malarstwo)

Elżbieta Polańczyk (artystyczna ceramika użytkowa).

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej objął patronatem honorowym to wydarzenie oraz jest sponsorem degustacji win.

Zapraszamy 6 sierpnia do ogrodu Państwa Blicharz - ul. Sikorskiego 22 w Staszowie. Start godzina 17.00.

Samą wystawę można zwiedzać w tym dniu już od godziny 11.00

Zaułek w Sandomierzu (Tadeusz Blicharz)

 Na zdjęciu Lucyna Gozdek

 Obraz namalowany przez Lucyna Gozdek

 Bzy - autor Jadwiga Kotlarz

 

poniedziałek, 11 lipiec 2022 19:59

Tadam‼️? Przed chwilą dotarła do nas długo oczekiwana publikacja "INSPIRACJE BIZNESOWE - Sezon 1" pod redakcją Mirosław Kopik ? Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej objął patronatem wydanie tej mega ciekawej i inspirującej publikacji!? Mirku, wyrazy uznania dla Ciebie i całego zespołu za świetną literaturę i za to co robicie dla naszego regionu?❤ Jeszcze raz serdeczne DZIĘKUJĘ w imieniu całego Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej.

środa, 22 czerwiec 2022 10:06

 

 

Zapraszamy 3 lipca na 11. Święto Pieśni i Muzyki Świętokrzyskiej im.  Kazika Krawczyka i Stasia Muchy. Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej jest honorowym patronem tego wydarzenia oraz jednym ze sponsorów.

 

 

wtorek, 21 czerwiec 2022 16:42

Zapraszamy do przeczytania wywiadu ze Stanisławem Niebudkiem (na zdjęciu) - naszym przyjacielem, członkiem Zarządu Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej. Gościnnie do naszego Klubu przybyła pani redaktor Joanna Strączek - która przeprowadziła wywiad z naszym Stasiem. Joasiu - serdecznie dziękujemy. Wbijaj się do nas częściej!

 

Twarde pięści – miękkie serce. Opowieść o pięściarzu z Kielc.

Stanisław Niebudek urodził się 31 lipca 1952 roku w Kielcach. Pięściarz, medalista mistrzostw kraju, mistrz Polski juniorów w kategorii 48 kg Lublin 1970. Zwycięzca Turnieju Vaclava Prochazka w czeskiej Ostrawie. Pan Stanisław jest znakomitym przykładem człowieka dążącego do celu, ambitnego i walecznego. Swoimi osiągnięciami i licznymi sukcesami rozsławił kielecczyznę i pozostał sobą; sympatycznym, serdecznym i otwartym człowiekiem. Rozmawialiśmy z nim kilka dni temu.


 Na zdjęciu (Drużynowy Mistrz Polski 1974 r. ): pierwszy od lewej Jerzy Skoczek , mistrz polski w wadze ciężkiej, Jacek Kucharczyk , mistrz Polski w wadze średniej, Edmund Montewski, wicemistrz Polski w wadze lekkośredniej. Pierwszy od prawej Stanisław Niebudek.

 

Joanna Strączek: panie Stanisławie, kiedy odkrył pan w sobie zamiłowanie do pięściarstwa?

Stanisław Niebudek: miałem wtedy 16 lat. W telewizji oglądałem Olimpiadę w Meksyku. W ringu walczył wówczas niezapomniany Jerzy Kulej i pochodzący z Ponidzia Józef Grudzień –mój wielki, serdeczny przyjaciel. Byłem zafascynowany tymi walkami. Potem do mojej szkoły (przyzakładowa szkoła Armatury Kielce, przyp.red.) przyszedł znany kielecki bokser, trzykrotny mistrz Europy Leszek Drogosz. Opowiedział nam o tym sporcie i ogłosił nabór do szkółki pięściarskiej. Zgłosiłem się chętnie, podobnie jak blisko stu moich kolegów. Po roku z tej licznej grupy zostało nas zaledwie dziesięciu - boks to wymagający sport. Miałem wtedy 16 lat. Po roku walczyłem już w Mistrzostwach Polski w federacji Gwardia gromadzącej wtedy 16 klubów z całej Polski. Wkrótce potem wywalczyłem Mistrzostwo Polski juniorów w wadze papierowej.

J.S. Kiedy stoczył pan swoją pierwszą, poważną walkę?

S.N. To było na samym początku zawodowej kariery. W roku 1969 mierzyliśmy się z Gwardią Wrocław. Pamiętam, jak bardzo się stresowałem przed tą walką, nie mogłem zasnąć. Trema minęła rano po śniadaniu. Walka wypadła bardzo dobrze, wygrałem w I rundzie przez tzw. techniczny nokaut. 

J.S. Jak to jest z tym stresem panie Stanisławie? Czy pojawia się przed każdym spotkaniem w ringu? Czy jest jakiś złoty środek na dobre przygotowanie emocjonalne do walki?

S.N. Trema jest zawsze i uważam, że jest to potrzebne. Ta adrenalina dodaje animuszu i chęci do walki. Jak sobie z tym radziłem? Należy pamiętać, że w tamtych czasach nie było sesji z psychologami. Mieliśmy tylko trenera i jego podpowiedzi, sugestie, rady, co było zresztą bardzo pomocne. Ja osobiście na kilkanaście godzin przed walką starałem się wyciszyć, szukałem miejsc odosobnienia, by pomyśleć w samotności. Potem zasypiałem, a rano budziłem się gotów do walki.

J.S. Stoczył pan wiele walk. Którą z nich wspomina pan z największymi emocjami? Kto okazał się najtwardszym przeciwnikiem w całej pańskiej karierze?

S.N.  To było podczas mistrzostw kraju w roku 1972. Miałem wówczas niecałe 20 lat. W ringu zmierzyłem się z Romanem Rożkiem. Zdawałem sobie sprawę, że za dużych szans nie mam. Przegrałem lecz ze świadomością, że był to bardzo dobry pojedynek. Wywalczyłem wicemistrzostwo Polski, poza tym byłem wtedy najmłodszym zawodnikiem turnieju. W pamięć mocno zapadła mi także walka z Henrykiem Średnickim, ówczesnym mistrzem świata w boksie amatorskim.  Mimo dużej przewagi przeciwnika udało się wygrać ten pojedynek w wadze muszej. Wcześniej czterokrotnie mu uległem. Tak, zdecydowanie Henryk Średnicki był moim najtwardszym przeciwnikiem.

J.S. Wygrana zawsze bardzo cieszy, ale są zwycięstwa, które napawają szczególną satysfakcją. Jak to było u pana?

S.N. Wbrew pozorom nie były to mistrzostwa Polski, ale później, gdy walczyłem już w barwach Gwardii Warszawa o drużynowe Mistrzostwo Polski. To był rok 1974, walczyliśmy w Poznaniu, a naszym przeciwnikiem było Wybrzeże Gdańsk. Na ringu spotkałem się z Hubertem Skrzypczakiem, mistrzem Europy. Pokonałem go mimo, że był znacznie mocniejszy ode mnie, a moja wygrana mocno przyczyniła się do ogólnego sukcesu mojej drużyny. Koledzy gratulowali mi tej walki, a ja odczuwałem ogromną satysfakcję.

J.S. Pięściarstwo jako sposób na życie… dało się z tego utrzymać rodzinę?

S.N. Mnie się to udało, a pomógł w tym na pewno awans do Gwardii Warszawa i przeprowadzka do stolicy. Większe miasto, większe perspektywy. Dostaliśmy mieszkanie, żona znalazła pracę. Dzieci miały znacznie lepsze warunki. Wykształciły się. Córka jest prawnikiem, syn architektem. Boks był moim jedynym zajęciem, ale pozwalał na życie na dobrym poziomie. Przez cały czas także starałem się zabezpieczyć nas na przyszłość. Szkoliłem się, dokształcałem. Po zakończeniu kariery pięściarza podjąłem pracę w policji. Dziś, jako emerytowany policjant jestem szefem ochrony w poważnej firmie.

J.S. Dużo słyszy się o problemach zdrowotnych byłych pięściarzy. Boks to bardzo kontuzyjny sport prawda?

S.N. Zgadza się. Jest to sport niebezpieczny i kontuzyjny. Miałem to szczęście, że poważne urazy mnie omijały. Raz miałem złamany nos. Takie uderzenia odczuwa się dopiero po walce. W ringu adrenalina działa jak najlepsze znieczulenie.

J.S. Czy lubi pan dziś oglądać walki bokserskie?

S.N. Oczywiście. Bardzo lubię popatrzeć na pojedynki dobrych pięściarzy. Nie oglądam walk KSW czy MMA. Są dla mnie zbyt brutalne.

J.S. Przez większą część życia staczał pan walki w ringu. By to robić trzeba mieć w sobie zamiłowanie do takich pojedynków. Przepraszam, ale muszę zapytać,  czy jako dzieciak lubił się pan bić z kolegami na podwórku?

S.N. (śmiech) Byłem drobny, ale zadziorny. Nie pozwalałem sobie dmuchać w kaszę, potrafiłem się postawić nawet znacznie większym kolegom. Często stawałem w obronie koleżanek czy słabszych kolegów.

J.S. Jest pan kielczaninem z urodzenia, a od wielu lat mieszka pan w Warszawie. Tęskni pan trochę za Kielcami?

S.N. Tęsknię bardzo. Spędzam w Kielcach każdą wolną chwilę. Mam tu starszych rodziców i całą rodzinę. Serdecznie pozdrawiam wszystkich kielczan i mieszkańców regionu świętokrzyskiego.

Panie Stanisławie, dziękuję za rozmowę i życzę wszystkiego najlepszego.

 

Joanna Strączek

 

 

Na zdjęciu (pierwszy plan) Stanisław Niebudek. Z lewej Jerzy Skoczek - pięściarz wagi ciężkiej - Gwardia Warszawa.

 

Stanisław Niebudek (na zdjęciu) – polski pięściarz, medalista mistrzostw kraju. W 1970 roku w Lublinie został mistrzem Polski juniorów w kategorii 48 kg, pokonując w finałowej walce Leszka Borkowskiego z Gwardii Łódź. Rok później wygrał Turniej Václava Procházka w czeskiej Ostrawie, zwyciężając Węgra Ferenca Kozmę.

Na zdjęciu (1976 r.) od prawej: Antoni Komuda - legendarny trener Gwardii Warszawa, Stanisław Niebudek, Mieczysław PastuszkoJerzy Rybicki , mistrz olimpijski z Montrealu 1976 r., Michał Szczepan (trener), siódmy od lewej Paweł Skrzecz.  Od lewej: Jerzy Skoczek, Alfred Cichowlas, Grzegorz Skrzecz.

Na zdjęciu: pierwszy od lewej Stanisław Niebudek, za nim pierwszy od lewej Bogdan Gajda - Mistrz Europy (waga lekka), trener, olimpijczyk, zawodnik Górnika Pszów oraz Legii Warszawa.

środa, 15 czerwiec 2022 11:49

 

Serdecznie dziękujemy Muzeum Regionalne w Pińczowie za zaproszenie na wernisaż wystawy: "Dygasiński - Malczewski - Relacje".

Przygotowaliśmy dla Państwa wspólnie z Winnicą Złota Wieś miłą niespodziankę na tę okoliczność??. Do zobaczenia 19 czerwca br. (niedziela) w Pińczowie.

piątek, 03 czerwiec 2022 23:03

 

 

Dokładnie dziś przypada 120 rocznica śmierci Adolfa Dygasińskiego, powieściopisarza, publicysty, pedagoga, encyklopedysty, jednego z głównych przedstawicieli naturalizmu

w literaturze polskiej. Dygasiński urodził się w 1839 r. w Niegosławicach na Ponidziu. Przedstawiciele Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej,

wiceprezes Ewa Matuszczak, prezes honorowy Wiesław Osuchowski, Teresa Spychała oraz Jerzy Szymborski,

złożyli z tej okazji na grobie Dygasińskiego kwiaty oraz zapalili światełko pamięci.

 

Grób naszego piewcy Ponidzia położony jest w kwaterze 84-5-24/25 cmentarza Powązkowskiego. A tak o Dygasińskim pisze Adam Ochwanowski :

"Dziwię się, że zarówno bogata biografia jak i barwna twórczość Adolfa Dygasińskiego nie znalazły dotychczas uznania w oczach filmowych twórców.

W moim przekonaniu, jego niektóre powieści czy nowele to prawie gotowe scenariusze na filmowy bestseller. Adolf Dygasiński - prozaik, publicysta,

krytyk, dziennikarz, pedagog, podróżnik, uczestnik powstania styczniowego, carski więzień, wybitny przedstawiciel pozytywizmu i naturalizmu, wychowawca

wybitnego malarza Jacka Malczewskiego. Nazywany był polskim Kiplingiem, bo pierwszy wprowadził do polskiej literatury zwierzęta - jako głównych bohaterów.

Nasz człowiek, bo na Ponidziu urodził się i spędził ćwierć swojego życia. W Pińczowie i w Kielcach pobierał pierwsze nauki. W jego utworach przewijają się nazwy

i opisy znajomych wsi, miasteczek i miast. On też dał świadectwo mowy naszych przodków publikując w 1888 roku " Beldonka " - pierwszą polską powieść

napisaną gwarą. Jestem przekonany, że w naszych, wypranych z wrażliwości, czasach ten, niestety, zapomniany twórca i społecznik, wybitny przedstawiciel

naturalizmu, powinien być odkryty na nowo, bo któż obecnie patrząc w rozgwieżdżone niebo napisze w zachwycie, że " na niebie gwiazdy pełgają ".

Sto dwudziesta rocznica śmierci pisarza powinna być pretekstem do upomnienia się o naszego wielkiego ziomka."

 

niedziela, 22 maj 2022 21:12

 

Najczęściej na zdjęciach w internecie, folderach lub w telewizji widzimy takie o to zdjęcia Ponidzia, nazywanego często Polską Toskanią (zdjęcie niżej).

 

A czy zgadnie Ktoś z Was gdzie zostało zrobione to zdjęcie (zdjęcie nr 2, niżej) ? Dla podpowiedzi, proszę zwrócić uwagę na gotycką Bazylikę pokrytą czerwoną dachówką (górny prawy róg).

Tak to Ponidzie na wysokości Wiślicy. Zdjęcie zostało zrobione w marcu bieżącego roku przez Przyjaciela naszego klubu Jerzego Gruchałę. 

To już nie jest piękny idylliczny, słoneczny i zielony widok naszego Ponidzia. Ktoś postanowił wypalić łąki, trzcinowiska i inne cenne ostoje przyrody! Scena jak z filmu science fiction z lądowania na obcej wulkanicznej planecie. Strach pomyśleć co stało się z całą fauną tego terenu. Totalny brak wyobraźni u człowieka, który podpalił ten cenny przyrodniczo obszar.

W trakcie ostatnich rozmów przy sadzeniu drzew na Ponidziu usłyszeliśmy od autochtonów o problemach z kłusownictwem ryb w rzekach, zaśmiecaniem rzek, rozstawianiem sideł na zwierzynę czy wypalaniem łąk.

Mieszkańcy Ponidzia apelują o pomoc. Wychodząc na przeciw tym prośbom chcemy stworzyć Społeczną Straż Rybacką działającą przy Warszawskim Klubie Przyjaciół Ziemi Kieleckiej.

Osoby chcące stworzyć wspólnie z nami taką Społeczną Straż Rybacką prosimy o kontakt z naszym biurem.

Proszę pisać pod adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub dzwonić pod numer 501 419 595.

Jednocześnie proszę o przesyłanie na adres naszego biura wszelkich informacji (wraz z dokumentacją fotograficzną) o dewastowaniu środowiska naturalnego w naszym województwie, wszelkich nielegalnych wysypiskach śmieci, wprowadzaniu ścieków do rzek, itp.

Będziemy wspólnie przeciwdziałać takim praktykom. Obecnie zbieramy środki na zakup drona, noktowizora i fotopułapek, w które uzbroimy naszą przyszłą Społeczną Straż Rybacką.

W naszych działaniach liczymy na pomoc Przyjaciół Klubu. Ew. wpłaty na ten cel można kierować na nasze konto (BANK PEKAO SA) nr konta: 83 1240 6175 1111 0000 4575 9901 z dopiskiem "na cele statutowe" (wszystkie osoby lub instytucje, które wesprą nas w tym projekcie uwzględnimy w naszej zakładce "Loża sponsorów" na stronie Klubu.

 

 

sobota, 21 maj 2022 21:14

 

W ramach naszego projektu zasadziliśmy kolejne drzewa. Tym razem destynację podróży zakupionych w Szkółce Drzew Sequoia na warszawskim Ursynowie określił Przyjaciel naszego Klubu Zbigniew Masternak (sylwetkę i dorobek pisarza prezentowaliśmy we wcześniejszych wpisach na FB i naszej stronie). Nasz jarząb pospolity i grusza zostały zasadzone na terenie Gminnej Biblioteki Publicznej - Kulturoteka w Cegłowie. To był świetny dzień z niekończącymi się rozmowami o literaturze, kielecczyźnie i polskiej wsi

W trakcie naszej rozmowy powstał pomysł na realizację (wspólnego ze Zbyszkiem Masternakiem) projektu - wydanie antologii opowiadań pn. "Klechdy świętokrzyskie"!

Gdy projekt już dojrzeje Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej wyda antologię drukiem!

 

(Na zdjęciu Małgorzata Śluzek - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej - Kulturoteka w Cegłowie i Zbigniew Masternak)

 

Na kultowe winno w filmowych Wilkowyjach zabraliśmy też naszego jarząba (pierwszy od lewej na zdjęciu) 

- żeby nie było - jarząb dostał też swojego "Mamrota" - niech mu służy na zdrowie ;)

 

A tak o spotkaniu napisał sam Zbigniew Masternak:

"Przedziwny dzień.

Z jednej strony podwarszawski, z drugiej - świętokrzyski.

Najpierw spotkania autorskie z młodzieżą w bibliotekach w Cegłowie, potem warsztaty filmowe w legendarnym Jeruzalu.

Następnie z inicjatywy Przemka Saltarskiego, pod którego wodzą prężnie działa Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, zasadziłem na terenie biblioteki w Cegłowie swoje drzewo.

Przed robotą posiedzieliśmy z Saltarskim na ławeczce przed sklepem w Jeruzalu, czyli serialowych Wilkowyjach, nabywszy wcześniej po Mamrocie.

Pogadaliśmy o życiu na kieleckiej wsi, z której obaj się wywodzimy. Ostatni raz byłem w tej okolicy 7 lat temu. Niewiele się w tym czasie tutaj zmieniło."

 

A je to!

 

 

niedziela, 15 maj 2022 19:23

 

 

Dziś w naszym Klubie pracowita sobota ?- dalej sadzimy drzewa??? na Ponidziu?

Odwiedziliśmy Panią Hanię Filosek (na zdjęciu u góry) , Dorota Książkiewicz , Edward Wiśniewski , Stanisław Saltarski, Panią Jadwigę Papaj, Jolanta Gruchała.

To już ostatni dzwonek na sadzenie drzew tej wiosny. Sądziliśmy dziś lipy, grusze i wiśnie - zgodnie z rekomendacją Świętokrzyskiego Parku Narodowego

(drzewka zakupiono w firmie "Sobieraj - Raj " Bilcza (Piaseczna Górka)  k/ Kielc). Urocza pogoda dziś w Polskiej Toskanii ☀️? ? Niesamowicie pachnie bzem i te skowronki????

Ogród Pani Doroty Książkiewicz

sobota, 07 maj 2022 10:22

Szanowni Państwo mamy do przekazania 5 egzemplarzy publikacji "Toksyczny świat. Zarys historii trucizn".

Autorem publikacji jest prof. Bogusław Wiłkomirski - członek Warszawskiego Kubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej.

Poniżej przedstawiamy pytania opracowane przez prof. B. Wiłkomirskiego.

1. Pytania dotyczące kielecczyzny (pytania mają związek z powieścią prof. Bogusława Wiłkomirskiego "Diabelski kamień")
a) Na grzbiecie jakiego wzniesienia znajduje się Diabelski kamień"?
b) Przełom której ze świętokrzyskich rzek opisywał Stefan Żeromski?
c) Gdzie na kielecczyźnie znajdują się ruiny zamku biskupiego, w którym król Władysław Jagiełło spędził w nim dwa dni w 1410 r. odbywając pielgrzymkę na Święty Krzyż przed wyprawą krzyżacką.
2. Pytania dotyczące Azji Środkowej (związek z powieściami: "Uzależnienie całkowite" i "Piekło w dolinie Pandżu")
a) Jak się nazywa górska rzeka, która na przestrzeni kilkuset kilometrów stanowi granicę tadżycko-afgańską?
b) Kto był jednym z największych wodzów w historii ludzkości, a jego grobowiec znajduje się w Samarkandzie?
c) Jakie miasto jest stolicą Uzbekistanu?
3. Ciekawostki z toksykologii (związek z książką "Toksyczny świat")
a) Który z laureatów Nagrody Nobla był twórcą niemieckiej broni chemicznej w I wojnie światowej?
b) Jak się nazywa niebezpieczna dla życia meduza występująca przy północnych wybrzeżach Australii?
c) Jaka jest popularna nazwa ryby przyrządzanej na Dalekim Wschodzie, której wątroba zawiera śmiertelną truciznę?
 
Prawidłowe odpowiedzi proszę przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 
Termin przesyłania odpowiedzi mija 14.05.20225.o godzinie 23.59.
 
Do pierwszych pięciu osób, które prześlą prawidłowe odpowiedzi prześlemy publikację "Toksyczny świat" z dedykacją autora.
 
z serdecznościami
 
Zarząd Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej
sobota, 30 kwiecień 2022 07:54

Tadam! ?Dotarły do naszego Klubu książki przekazane przez Zbigniew Masternak ? (z autografami autora! ?)

Bardzo dziękujemy❤

 

Przygotowujemy się do wywiadu ? z autorem min. "Książę bez ziemi", ?"Kniaź"?"Scyzoryk" ? Nędzole",? "Chmurołap" ?"Niech żyje wolność" ?

i wielu, wielu innych publikacji - wywiad ? opublikujemy już niebawem na naszej stronie ( www.wkpzk.pl ).

W maju jesteśmy umówieni z pisarzem na wspólne sadzenie drzewa ?

Będzie też okazja porozmawiać o przygotowywanej przez pisarza książce o Borussii Dortmund ⚽️⚽️⚽️

 

Zbigniew Masternak pochodzi ze wsi Piórków w Górach Świętokrzyskich. Jest prozaikiem, autorem scenariuszy filmowych, reportażystą, piłkarzem (kapitan Reprezentacji Polskich Pisarzy w Piłce Nożnej).

Pierwsze opowiadania zaczął pisać w szkole podstawowej. Studiował prawo na UMCS w Lublinie i polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim, lecz żadnego z tych kierunków nie ukończył. W 2009 ukończył scenariopisarstwo w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej.

Obecnie mieszka wraz z żoną Renatą i synem Wiktorem (ur. 2007) w Puławach. Renata Masternak (ur. 1987) zajmuje się fotografią.

W 2014 roku powstał film dokumentalny Skazani na książki – Zbigniew Masternak w reżyserii Iwony Nowackiej, w którym Zbigniew Masternak opowiedział o swojej drodze z boiska piłkarskiego do literatury.

Zadebiutował w 2000 na łamach „Twórczości” dwoma opowiadaniami z Księstwa. Księgi drugiej – Niech żyje wolność i Posąg Emeryka.

 

W latach 2006-2014 ukazały się cztery księgi: Chmurołap, Niech żyje wolność, Scyzoryk, Nędzole. Na podstawie trzech pierwszych Andrzej Barański nakręcił film Księstwo (2011).

 

Proza Masternaka jest zaangażowana społecznie. W trzech pierwszych powieściach pisarz portretuje rodzimą prowincję bez taryfy ulgowej, nie stroni od naturalizmu. Na pierwszy plan wysuwają się ludzie z ich nierzadko przetrąconymi życiorysami, zwierzęcymi odruchami i starannie skrywanymi ciemnymi sprawkami.

W powieści Nedzole Masternak podjął się opisania tak ważnego zjawiska jak Polacy na emigracji zarobkowej w Europie - opowiedział także o panujących tam stosunkach społecznych, postępującym procesie rozpadu starych struktur demokratycznych.

Jego powieści i opowiadania tłumaczono na język arabski, wietnamski, mongolski, bułgarski, macedoński, ukraiński, serbski, rosyjski, niemiecki i włoski.

Krzysztof Zannusi o twórczości Masternaka:

"Nie umiem odpowiedzieć na pytanie, czemu Nędzoli tak dobrze mi się czyta. Czy dlatego, że pobrzmiewa w nich rzadka dziś konwencja powieści łotrzykowskiej? Czy porusza mnie pewna symetria doświadczeń? Bo jako student z PRL-u tułałem się kiedyś po paryskim bruku, biedniejszy niż bohater tej powieści. A może o sympatii do tej autobiograficznej opowieści przesądza pasja bohatera, jego wiara w sens pisarstwa. Ludzi z pasją łatwo polubić. Na motywach tej powieści powstał scenariusz, który zamierzamy wyprodukować w TOR-ze. Polecam lekturę zanim film powstanie"

Andrzej Barański, reżyser pochodzący z Ponidzia, o twórczości Masternaka:

"Walka którą Masternak toczy o utrzymanie się na powierzchni, pozbawia go sentymentalizmu. Współczucie dla pokrzywdzonych i poniżonych zostawia czytelnikom. I osiąga to, jest bardzo skuteczny - twarda, męska proza Masternaka jest bardzo ludzka. Trzeba jeszcze wspomnieć o obezwładniającym poczuciu humoru tego pisarza. Nawet trudno mi przywołać tutaj kogoś ze współczesnych, kto byłby podobny do Masternaka. Myślę raczej o Gogolu, Szczedrinie. To są uderzenia jak młotkiem".

Książki:

 • Księstwo. Księga druga, Wrocław 2005.
 • Niech żyje wolność, Poznań 2006.
 • Wigilia pana Wiktora (opowiadanie w: Nasze polskie wigilie), Poznań 2006.
 • Chmurołap, Poznań 2006.
 • Scyzoryk, Poznań 2008.
 • Mój syn będzie piłkarzem (opowiadanie w: Ludzie, miasta, Korporacja Ha!art), Kraków 2008.
 • Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna (autor eseju: Jańcio Wodnik Jana Jakuba Kolskiego, czyli u Pana Boga za piecem), Warszawa 2010.
 • Jezus na prezydenta! Nowela filmowa, Kraków 2010.
 • Księstwo. Trylogia młodzieńcza, Poznań 2010.
 • Co piłka robi z człowiekiem? Młodość, futbol i literatura – antologia, współautor.
 • Nędzole, Poznań 2014.
 • Zielona wróżka (opowiadanie w: Pociąg naszego wieku) Warszawa 2015.
 • Władysław Orkan. Piewca Gorców i Podhala (autor eseju: Orkan i ja, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK, Kraków 2015.
 • Błoto dla zuchwałych, czyli nie tylko Harry był brudny. Reportaż (Biblioteka „Bez podziałów”, Kielce - Chroberz 2016.
 • Kniaź. Wybór opowiadań z cyklu „Księstwo” , Radom 2017.
 • Ciągle na spalonym. Reportaż (seria „Marginesy Futbolu”, Warszawa 2018.
 • Z dziejów gminy Krzeszyce/Aus der Geschichte der Gemeinde Krzeszyce (współautor, redakcja), Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszycach, 2018
 • Ciężki chleb (opowiadanie w: Majstersztyk chleba, Warszawa 2019.
 • Master shot. Kino jako autoportret, Radom 2019.
 • Transfer. Scenariusz filmowy (razem z Jackiem Raginisem i Kubą Wasiakiem, Bukowno 2020.
 • Nie mylcie mnie z Maradoną. Marginesy futbolu, Bukowno 2021.
 • Książę bez ziemi, Kielce 2011.
 • Jednoosobowa mafia. Misiek z Nadarzyna, Tarnów 2021.
 • Rebelianci i komedianci. Teksty o literaturze, Warszawa 2021.
 • Strzelce Opolskie. Miasto w komiksie, Strzelce Opolskie 2021.
 • N jak Niebezpieczny. Misiek z Nadarzyna (wspomnienia gangstera Mirosława Dąbrowskiego), Tarnów 2021.

źródło: Wikipedia.

 Zbigniew Masternak (piłka błotna)

 

 

poniedziałek, 25 kwiecień 2022 16:40

W ostatnich dniach kwietnia Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej przybył z wizytą do mieszkającego na Ponidziu, w Złotej - Pińczowskiej, znanego poety i animatora kultury Adama Ochwanowskiego.

W ogrodzie Adama i jego partnerki Lidii zasadziliśmy dwa drzewka (morwę białą i morwę czarną). Jest to część naszego projektu pn. "Sadzimy drzewa", o którym pisaliśmy wcześniej.

Drzewa te nie znalazły się co prawda na liście drzew rekomendowanych do sadzenia w województwie świętokrzyskim przez Świętokrzyski Park Narodowy ale na osobistą prośbę Adama je zasadziliśmy.

Jako uzasadnienie swojego wyboru właściciel ogrodu podał wspomnienie z lat dzieciństwa i niezapomniany smak jedzonych wtedy morw z drzew, które rosły koło słynnego spichlerza, który jest

teraz jedną z atrakcji Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.

 

 

Dużo czasu zeszło nam nad wybraniem w ogrodzie idealnego miejsca dla morwy - w końcu się udało.

Przy regionalnej, ekologicznej herbacie rozmawialiśmy o przyrodzie, poezji a także  o zabytkach na Ponidziu: Kochankach z Pełczysk, grodzisku w Stradowie,

wiekowych figurkach przydrożnych, Święcie Pieśni i Muzyki Świętokrzyskiej im. Kazika Krawczyka i Stasia Muchy, gdzie Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej rozważa

wystawienie własnych wykonawców.

Na ławeczce przed domem rozmawialiśmy o najnowszym wydaniu Adama -  "Między szeptem a krzykiem" i płycie CD - wysocki osobisty / wachnowski & ochwanowski.

Rozmawialiśmy także o innych publikacjach i utworach poety, na przykład takich jak: monodram - "Rozmówki działkowe", który ma się ukazać drukiem, w formie książkowej, jeszcze w tym roku.

Do odsłuchania utwory:

Ponidzie na Ziemi - zdjęcia Krzysztof Penczalski, słowa Adam Ochwanowski, recytuje Jerzy Trela ( https://vimeo.com/115053384 )

"Rozmówki działkowe" - monodram A. Ochwanowskiego, występuje Wojciech Jurewiczhttps://www.youtube.com/watch?v=uFv53ArU2KI )

 

 

 A oto Morus alba (morwa biała) i Morus nigra (morwa czarna)

 

piątek, 22 kwiecień 2022 23:07

 

 

Do naszego Stowarzyszenia dołączył wspaniały człowiek, naukowiec, profesor nauk biologicznych, biochemik (profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach), sportowiec, judoka, pisarz oraz podróżnik - Bogusław Wiłkomirski.

Bogusław Wiłkomirski stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w 1987 r. w oparciu o pracę "Struktura, rozmieszczenie subkomórkowe i biosynteza pięciocyklicznych trioli triterpenowych w kwiatach Calendula officinalis". Specjalizuje się w biogeochemii i ekotoksykologi. Od 1971 związany był z Uniwersytetem Warszawskim, na którym w 2008 objął stanowisko profesora zwyczajnego. W latach 1990–1996 i w kadencji 2005–2008 był prodziekanem Wydziału Biologii UW. W 2009 został zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego na  Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach (wcześniej Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego). Na UJK dołączył do Samodzielnego Zakładu Ochrony i Kształtowania Środowiska na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym. Po jego przekształceniu w katedrę, objął w 2012 kierownictwo Zakładu Biogeochemii Ekosystemów Lądowych.

 

 

W uroczystym stroju i z dyplomem doktora honorowego Narodowego Uniwersytetu Uzbekistanu.

Profesor B. Wiłkomirski jest autorem lub współautorem ponad 125 prac (w tym podręczników do chemii dla szkół podstawowych i średnich). Odbył staże naukowe w Instytucie Chemii Organicznej Mołdawskiej Akademii Nauk (1973–1974) i Instytucie Biochemii Uniwersytetu w Liverpoolu (1979). W przeszłości, członek m.in. Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego, Phytochemical Society of North America, Phytochemical Society of Europe, International Advisory Committee of International Society for Environmental Biogeochemistry, International Advisory Committee. W młodości uprawiał judo (3 dan). Był sędzią związkowym judo. Trenował także szermierkę oraz taternictwo. Był prezesem klubu AZS Uniwersytet Warszawski i Warszawsko-Mazowieckiego Związku Judo oraz sekretarzem zarządu Polskiego Związku Judo. Jest także członkiem Związku Literatów Polskich.

Nasz Przyjaciel jest Sekretarzem Zarządu Oddziału Kieleckiego Związku Literatów Polskich.

Nad Szmaragdowym Jeziorem w parku narodowym Tongariro (Nowa Zelandia)

 

Profesor Bogusław Wiłkomirski o sobie:

"Bycie pisarzem kojarzy się przeciętnemu czytelnikowi z humanistycznym wykształceniem. Nie znam oczywiście danych statystycznych, nie wiem czy w ogóle były prowadzone takie badania, ale jestem przekonany, że łatwiej znaleźć pisarza filologa, historyka, filozofa czy dziennikarza, niż pisarza inżyniera, chemika czy matematyka. Pewnie też większość pisarzy zaczynała tworzyć wcześniej niż w wieku emerytalnym i myślę też, że wynikało to raczej z wewnętrznej potrzeby przekazania światu własnej wizji rzeczywistości, albo podzielenia się swoimi problemami, niż z przypadku. Jeżeli przyjmiemy ten opis za prawdziwy,  to we wszystkich podanych aspektach jestem pisarzem nietypowym.

Ukończyłem bowiem Wydział Chemii na Uniwersytecie Warszawskim, na tej samej uczelni, tyle że na Wydziale Biologii, uzyskałem oba stopnie naukowe (doktorat i habilitację), przy czym dotyczyły one biochemii, a prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisując moją profesurę, nadał mi tytuł naukowy profesora nauk biologicznych. Mam zatem wykształcenie, które można określić jako ścisło-przyrodnicze, ale na pewno nie humanistyczne. Moja pierwsza powieść ukazała się w roku 2013 – miałem wtedy już 64 lata – a do jej napisania skłonił mnie zakład honorowy z własnym synem. Wyjaśniłem zatem swoją pisarską „nietypowość”, teraz słów parę o zakładzie, który pchnął mnie na literackie ścieżki. (...)" - więcej w pliku do pobrania (plik znajduje się również na końcu artykułu pod zdjęciem).

 Tablica przy plaży w Palm Cove (Australia) ostrzegająca przed osą morską i krokodylami.

piątek, 15 kwiecień 2022 23:38
 
TADAM! ? Drodzy członkowie, przyjaciele i sympatycy WKPZK spieszymy powiadomić Was o fantastycznej wiadomości.
Nasz Kolega Tomek Wites, członek zarządu Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej został PROFESOREM Uniwersytetu Warszawskiego!
Tomku proszę przyjmij nasze najszczersze gratulacje!!
 
 
Tomek pochodzi z Pińczowa na Ponidziu (tu mała prywata - Tomek to mój serdeczny kolega z przysłowiowej szkolnej licealnej ławki - Liceum Ogólnokształcące im. H. Kołłątaja w Pińczowie? - przypis Prezesa WKPZK ? )
 
Poniżej informacja z profilu Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW ?:
Niezmiernie miło nam poinformować, że Senat Uniwersytetu Warszawskiego wyraził pozytywną opinię w sprawie zatrudnienia dr. hab. Tomasza Witesa na stanowisku profesora uczelni.
Tomasz Wites - to geograf, kierownik Katedry Geografii Regionalnej i Politycznej. Długoletni członek i wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Geograficznego. To również członek Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP. Laureat licznych nagród i wyróżnień, przyznanych za działalność naukową lub dydaktyczną, w tym stypendysta tygodnika „Polityka” oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz laureat Nagrody Dydaktycznej Rektora UW.
Serdecznie gratulujemy Panie Profesorze!
Zobacz: Uchwała nr 132 Senatu Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 20 kwietnia 2022 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zatrudnienia na Uniwersytecie Warszawskim na stanowisku profesora uczelni ( https://monitor.uw.edu.pl/.../6178/M.2022.94.U.132.pdf )
Źródło fotografii. Zrozumieć znane, dostrzec nieznane. Jak geografia tłumaczy świat? https://wgsr.uw.edu.pl/.../popularyzacja/znane-nieznane-2/
 
 

 

sobota, 09 kwiecień 2022 17:36

08.04.2022 r. odwiedziliśmy Nowiny. Zrealizowaliśmy nasz voucher z licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i tym samym przejęliśmy władzę w Nowinach.

Role zostały rozdane. Ewa Matuszczak została sekretarzem gminy, Małgorzata Smolarska (nasz Klubowy Skarbnik) skarbnikiem gminy, Ewa Okła kierownikiem pionu zamówień publicznych. Przemysław Saltarski został Wójtem Gminy Nowiny. Nowy wójt na swojego zastępcę wybrał naszego Przyjaciela z Ukrainy dr Wadima Lisowa Prezesa Polsko-Ukraińskiego Stowarzyszenia im. św. Łukasza  (od prawej).

No i się zaczęło!

O 8.30 godz. spotkanie z ustępującym wójtem Sebastianem Nowaczkiewiczem i szybki  referat o stanie Gminy Nowiny. Tak przy okazji - mają tu najlepszą kawę w województwie - tak więc, wbijajcie się do Wójta Nowin - jakaś sprawa zawsze znajdzie się do omówienia.

 

0 godz. 9.00 narada z pracownikami gminy. W trakcie narady rozmawialiśmy o strategii gminy, kierunkach jej rozwoju, ofercie dla inwestorów, ochronie środowiska, energii odnawialnej - tu szczególnie o problemach związanych z inwestycjami w zakresie energii pochodzącej z wiatru - jak wiemy "W kieleckim ..."- jest tego wiatru dużo ;) . Urzędnicy w gminie zachodzą w głowę jak ten kielecki wiatr przemienić na energię elektryczną.

Rozmawialiśmy też o braku bezrobocia w gminie i braku rąk do pracy. Więc jeśli ktoś szuka pracy - zapraszamy do Nowin.

O godz. 11.00 odwiedziliśmy kopalnię odkrywkową Dyckerhoff Polska sp. z o.o., w której pozyskuje się surowiec do produkcji klinkieru portlandzkiego dla

Cementowni Nowiny.

Tu czekała na nas atrakcja w postaci pokazu pozyskiwania surowca, tj. dwa strzelania (w fotorelacji na dole artykułu kadr z detonacji).

Warto wspomnieć, że od pewnego czasu przy pozyskiwaniu tego surowca nie stosuje się już dynamitu. Dynamit został zastąpiony materiałem syntetycznym,

a cały proces sterowany jest za pomocą elektozapalników dzięki czemu uzyskano większy wpływ na zwiększenie kontrolowania całego procesu.

 

W Nowinach rozpoczęliśmy realizację naszego projektu "Sadzimy drzewa". Na terenie Samorządowego Przedszkola "Pluszowy Miś", przy dużym

wkładzie pracy przedszkolaków, zasadziliśmy pięknego KLONA pospolitego (w ramach nasadzeń w województwie świętokrzyskim takie (między innymi)

drzewo rekomendował nam Świętokrzyski Park Narodowy).

 

Była też przy sadzeniu piękna oprawa artystyczna w wykonaniu przedszkolaków - piosenka "Szumią, szumią drzewa ...".

Odwiedziliśmy Gminny Ośrodek Kultury (GOK) w Nowinach i jego opasłą bibliotekę z najnowszymi książkowymi wydaniami bestsellerów (co tu powiedzieć - nie jedna dzielnica w Warszawie może pozazdrościć takiej infrastruktury kulturalno-sportowej).

Część środków na budowę tego obiektu pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa świętokrzyskiego. W GOK  bardzo sprawnie działa Lokalne Centrum Wolontariatu w Nowinach niosące pomoc walczącej Ukrainie. Nasze Stowarzyszenie przekazało dla starszych i młodszych dzieci z Ukrainy skromne prezenty (plecaki, notatniki oraz słodycze).

Na sali konferencyjnej rozmawialiśmy o potencjale drzemiącym w Gminie Nowiny i kierunkach jej rozwoju.

 

Po dniu pracy pyszny obiad w Restauracji Magnolia - i tu z serca polecamy żurek świętokrzyski. Lepszego nie jedliśmy - no chyba, że ten zrobiony kiedyś przez nasze babcie.

 

Podsumowując. Gdyby dało się zważyć życzliwość, otwarcie i szczerość ludzi - to musimy powiedzieć, że w Gminie Nowiny ważyłaby ona najwięcej na calutkim świecie!!!

Serdeczne podziękowania dla Sebastiana Nowaczkiewicza, Marty Sowińskiej, dr Wadima Lisow, Dyrektor Przedszkola "Pluszowy Miś" Pani Aliny Marzeny Banasik,

przedszkolaków, którzy pomogli nam sadzić klona, Dyrektora GOK w Nowinach Pana Jacka Kani oraz wszystkich mieszkańców Gminy Nowiny.

Dziękujemy Wam z serca za tak miłe przyjęcie.

 

Poniżej fotorelacja z naszej wizyty w Nowinach.

 

 

 

 

Zdjęcia: M. Sowińska, E. Matuszczak, P. Saltarski oraz M. Smolarska (zdjęcie żurku)

 

 

 

sobota, 19 marzec 2022 21:08

Konkurs Wielkanocny rozstrzygnięty!!!?? Pierwszą?? i drugą ??nagrodę otrzymuje Agata Czartoryska ?oraz Irena Głogowiec ?. Nagrodę nr 3?, 4? i 5?otrzymuje Katarzyna Żak Bednarska , Jolanta Gruchała oraz Alicja Obara. Nagrody dodatkowe (pocieszenia?) otrzymują Mira Braja? oraz Rachel Green ?. Gratulujemy wygranych?.

Część nagród została już dostarczona do laureatów?.

Na zdjęciu kiełbasa od Cielocha z Kociny, jajka z Ponidzia od Edward Wiśniewski (przedwczoraj zniesione przez kury ?- dotarły do Warszawy), wina z winnicy Złota Wieś, miód z pasiek świętokrzyskich oraz krówki z Opatowa ?

 

Rozwiązanie konkursu.

1. Sabat Krajno Park Rozrywki i Miniatur (Krajno Zagórze 43, gm. Górno)

2. Pawilon ogrodowy w Pińczowie XVI w. (tzw. baszta ogrodowa wg. projektu Santi Gucciego) (Pińczów)

3. Ruiny Huty Józef działającej w latach 1818-1866 ( Samsonów, gm. Zagnańsk)

4. Pomnik zamordowanych mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, Rynek (Ostrowiec Świętokrzyski)

5. Ławeczka Wojtka Belona (Busko - Zdrój)

6. Pałac Badenich w Bejscach z 1802 r. (gm. Bejsce, powiat Kazimierza Wielka)

7. Spichlerz przy ruinach Pałacu Pusłowskich (Czarkowy, gm. Nowy Korczyn)

8. Wnętrze synagogi z XVIII w. (Chmielnik, ul. Wspólna 14)

9. Oficyna, Pałac w Kurozwękach (gm. Staszów)

10. Muzeum im. Przypkowskich (Jędrzejów)

11. Budynek Stacji PKP (Włoszczowa)

12. Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka (Pacanów, powiat Busko - Zdrój)

13. Dworek Mikołaja Reja (Nagłowice)

14. Dawny Pałac Biskupów Krakowskich obecnie Muzeum Narodowe w Kielcach (Kielce)

15. Kapliczka w ogrodzie przy Pałacu Wielopolskich (Chroberz, gm. Złota Pińczowska)

16. Ruiny Zamku Krzyżtopór - wnętrze baszty (Ujazd)

 

Prawidłowe odpowiedzi wpłynęły w następującej kolejności.

1. Pani Agata Czartoryska

2. Pani Irena Głogowiec-Kapera

3. Katarzyna Żak-Bednarska

4. Jolanta Gruchała

5. Alicja Obara

6. Mira Braja

 

 

Poniżej treść ogłoszonego konkursu.

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej ogłasza świąteczny konkurs wiedzy o województwie świętokrzyskim.

Poniżej zamieszczono 16 zdjęć. Prosimy o odgadniecie w jakiej miejscowości zrobiono dane zdjęcie i co uwieczniono na tym zdjęciu. Pięć pierwszych osób, które prześlą prawidłowe odpowiedzi na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. otrzyma:

- MAJONEZ KIELECKI (700 ml),

- kuferek opatowskich krówek,

- herbatę Natur-Vit

oraz

- tuzin świeżych ekologicznych jaj z Ponidzia (z gospodarstwa Edwarda Wiśniewskiego) (!).

Uwaga: Dla dwóch pierwszych osób, które prześlą prawidłową odpowiedź przekażemy dodatkowo:

butelkę wina z jednej ze świętokrzyskich winnic,  ser z Farmy Jaga (https://farmajaga.com/) oraz kieliszki do wina z Huty Szkła Tadeusz Wrześniak (te nagrody tylko dla osób pełnoletnich).

Zapraszamy do naszej zabawy. Konkurs trwa do 3 kwietnia (do godz. 23.59).

 

Lista pięciu osób, które jako pierwsze prześlą prawidłowe odpowiedzi, zostanie opublikowana na stronie www.wkpzk.pl oraz na naszym profilu FB Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej.

 

Zdjęcie nr 1.

Zdjęcie nr 2.

Zdjęcie nr 3.

Zdjęcie nr 4.

Zdjęcie nr 5.

Zdjęcie nr 6.

zdjęcie nr 7.

Zdjęcie nr 8.

Zdjęcie nr 9.

Zdjęcie nr 10.

Zdjęcie nr 11.

Zdjęcie nr 12.

Zdjęcie nr 13.

Zdjęcie nr 14.

Zdjęcie nr 15.

 

Zdjęcie nr 16.

 

sobota, 19 marzec 2022 09:12

 

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej zwrócił się do Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych

z prośbą o wsparcie eksperckie w zakresie wskazania roślin, które powinniśmy wybrać w odniesieniu do nowych nasadzeń na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego.

Nasz projekt ma na celu ochronę bioróżnorodności, przeciwdziałaniu zmianom klimatu, tworzenie przyjaznych siedlisk dla zapylaczy, a także świadomości ekologicznej.

Poprosiliśmy w naszym piśmie o pomoc we wskazaniu roślin, które mogłyby się wpisywać w wymienione cele, a dodatkowo będą nawiązywać kulturowo czy historycznie do naturalnego krajobrazu Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego.

Zapytaliśmy także o problemy z jakimi zmaga się obecnie Dyrekcja Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego, w których moglibyśmy pomóc?

Poprosiliśmy także o przesłanie informacji o aktualnym stanie jakości wód w Zlewni rzeki Nidy oraz informacji o bioróżnorodności poszczególnych rzek tej Zlewni (Nida, Biała Nida, Czarna Nida, Łososina, Brzeźnica, Lubrzanka, Bobrza, Silnica, Mierzawa, Maskalis).

Odpowiedź Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych poniżej:

 

 

środa, 02 marzec 2022 20:49

Nasza zbiórka dla Ukrainy nadal trwa (tu wspieramy w tej akcji Klub Ośmiu działający w Szkole Podstawowej Nr 343 w Warszawie). Na zdjęciu ambasador Tadeusz Strójwąs wraz z żoną Teresą. Państwo Strójwąs oprócz odzieży i maskotek dostarczyli do szkoły także artykuły papiernicze i przybory szkolne dla nowych uczniów z Ukrainy???. Serdecznie dziękujemy!❤️

Dziś (11.03.2022 r.) Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej przekazał dla "Pomagamy Ukrainie" ?? kolejne rzeczy, tj. ciepłą odzież ?oraz cały duży worek maskotek ????? (to dla najmłodszych?‍♂️?‍?‍??‍?‍?‍?? obywateli Ukrainy, którzy są już w Polsce). Serdeczne podziękowania ❤️ dla Ewa Matuszczak i jej kolegów z pracy ❤️❤️. Pluszaki zostały zebrane przez członka naszego Klubu ks. Adama Zelgę❤️?? oraz Restaurację Nowoursynowska❤️??. Potrzebne nadal leki, artykuły szkolne (nowe tornistry do szkoły), jedzenie z długim terminem spożycia.

 

Nasz komunikat POMAGAMY UKRAINIE

Drodzy Przyjaciele i Sympatycy Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, Szkoła Podstawowa nr 343 im. Matki Teresy z Kalkuty w Warszawie zbiera dla dzieci uchodźców z Ukrainy artykuły papiernicze: kredki, długopisy, farby, wyposażone piórniki i plecaki (nowe), gry dydaktyczne, ryzy papieru, bloki, maskotki.

Proszę wesprzyjmy tę zbiórkę.

Arena Ursynów przyjmie 240 matek z dziećmi, które będą objęte opieką i nauką w ursynowskich szkołach.

UWAGA!: Ww. artykuły biurowe możemy dostarczyć bezpośrednio do Szkoły Podstawowej nr 343 znajdującej się przy ulicy Kopcińskiego 7, zostawić w biurze WKPZK przy ulicy Kopernika 30 (p. 614) lub poprosić nas o ich odbiór u siebie w domu (w tym przypadku prosimy o kontakt na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod numer telefonu: 501 419 595) . 

I jeszcze jedna prośba matki z Ukrainy (matka ucznia Szkoły Podstawowej nr 343 im. Matki Teresy z Kalkuty w Warszawie):

"Bardzo potrzebna jest męska zimowa odzież i obuwie dla ochotników - żołnierzy obrony terytorialnej Ukrainy.
Proszę roześlijcie poniższą informację do swoich klas.
Drodzy Rodzice,
Organizujemy zbiórkę męskiej odzieży zimowej i butów dla ochotników - żołnierzy z obrony terytorialnej Ukrainy, jest bardzo zimno (!)
a Ci młodzi mężczyźni biegają w adidasach  :(  
Potrzebne:
- ciepła, termiczna bielizna,
- ocieplane buty,
- swetry i polary,
- ocieplane spodnie."
 
Tu podobnie - ww. rzeczy dla żołnierzy obrony terytorialnej Ukrainy można dostarczyć bezpośrednio do Szkoły Podstawowej nr 343 przy ul. Kopcińskiego 7, zostawić w biurze WKPZK ul. Kopernika 30 (p. 614) lub poprosić nas o ich odbiór u siebie w domu (w tym przypadku prosimy o kontakt na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod numer telefonu: 501 419 595) . 
 
Zbieramy nadal:
- żywność z dłuższym terminem żywności ( w tym art. dla dzieci)
- środki opatrunkowe, apteczki
- art. higieniczne (mydła, pieluchy, podpaski, pasty do zębów, płynu do prania, szampony, chusteczki nawilżane dla dzieci)
Dary w ramach akcji Paczka na Kresy Wschodnie zostaną przekazane dla uchodźców.
 
 
 
 
piątek, 28 styczeń 2022 21:19

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej wylicytował jeden dzień sprawowania funkcji Wójta w Gminie Nowiny. No to rządzimy - zmiany w Gminie będą duże!!! Na początek obniżymy wszystkie  podatki ;)

Planujemy także zmianę na stanowisku Sekretarza i Skarbnika. Zastanawiamy się też nad zmianą na stanowisku zastępcy wójta. BĘDZIE SIĘ DZIAŁO!

Będziemy rządzić do końca Świata i JEDEN DZIEŃ dłużej! 

Wydarzeniu temu towarzyszyła świetna zabawa i całkiem niezłe emocje (jak to zostało napisane na FB - "emocje jak na rybach"). WKPZK wpłacił na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy środki finansowe (2 550,00 zł), które przeznaczone zostaną na okulistykę dziecięcą, a co za tym idzie diagnostykę i leczenie WZROKU DZIECI w Polsce.

Fundusze pomogą zaopatrzyć szpitale w takie sprzęty, jak:

 • tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki)
 • synoptofory do pomiaru kąta zeza
 • mikroskopy
 • stoły operacyjne
 • urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń
 • tomografia dna oka
 • angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci
 • oftalmoskopy do badania dna oka
 • lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka.

Więcej o tej akcji na stronach Echa Dnia pod linkiem: https://echodnia.eu/swietokrzyskie/wosp-2022-w-nowinach-wojt-sebastian-nowaczkiewicz-oddaje-stanowisko-zobaczcie-jakie-przygotowano-atrakcje-na-trzydziesty-juz/ar/c1-16015455

 

SIEMA   N O W I N Y!

 

***

Tegoroczny finał WOŚP angażuje około 120 tysięcy wolontariuszy, którzy będą zbierali pieniądze w około 1700 sztabach. Datki zbierane będą tak naprawdę na całym świecie, zarówno do papierowych jak i wirtualnych puszek. 30 stycznia o godzinie 20:00 odbędzie się także tradycyjne "Światełko do Nieba", podczas którego w stronę nieba skierowane zostaną świeczki, sztuczne ognie czy zapalone zapałki. (źródło: Onet.pl)

piątek, 28 styczeń 2022 09:57

 Korona Gór Świętokrzyskich, kugiel i czerwone wino.

 

Rozmawiamy z Marcinem Karpińskim podróżnikiem, fotografem, miłośnikiem Gór Świętokrzyskich. Autorem zdjęcia, które znajduje się na banerze profilu FB Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej.

Na dobry początek rozmowy, Marcinie proszę powiedz kilka słów o sobie.

Dzień dobry. Mam 41 lat, pochodzę z Bełchatowa. Mam żonę i dwójkę dzieci. Skończyłem studia techniczne i na co dzień pracuję w swoim zawodzie. Nazwałeś mnie podróżnikiem, uważam, że to określenie nie do końca do mnie pasuje. Podróżnik to według mnie osoba, w której życiu podróże wypełniają każdą wolną chwilę. Osoba, która, bez wyjazdów w nowe miejsca nie wyobraża sobie życia. Ja natomiast mimo, że chciałbym, nie mogę ze względu na pracę, rodzinę i inne obowiązki pozwolić sobie na tak częste podróże.

A po drugie nie widziałem jeszcze tyle i nie byłem w tylu miejscach, abym utożsamiał się z tym określeniem.

Co jest takiego w Górach Świętokrzyskich, że zdecydowałeś się je fotografować?

Jak każde góry mają swoją specyfikę i urok. Nie są wysokie i niebezpieczne, przez co są dostępne dla większej ilości osób. Aby wejść na któryś z jej szczytów nie trzeba planować kilkugodzinnej wyprawy. Na pewno wpływ na to, że częściej je fotografuję ma również fakt, że są to najbliżej położone góry od mojego miejsca zamieszkania.

Proszę na chwilę zamknij oczy. I teraz szybko - z czym kojarzy Ci się województwo świętokrzyskie - pierwsza myśl?

Chyba nie będę oryginalny jak powiem, że z krzyżem na Łysicy i klasztorem na Łysej Górze. Podejrzewam, że to dlatego, że były to pierwsze miejsca, które widziałem w województwie świętokrzyskim, a było to jeszcze w szkole średniej.

Czy masz jakąś zabawną przygodę w związaną z tym regionem?

Prawdę mówiąc, to nie przypominam sobie teraz jakiejś zabawnej. Ale dość mocno utkwiło mi w pamięci wejście na Osieczyńską Górę, jeden ze szczytów Korony Gór Świętokrzyskich. Wzniesienie to nie jest ani wysokie, ani też nie trzeba dużo czasu poświęcić na jego wejście. Właściwie podjeżdża się bardzo blisko szczytu i wystarczy niecałe 15 minut, aby do niego dojść. Mimo, że planując wejście wszystko wydawało się proste, to na miejscu okazało się, że mieliśmy problemy ze znalezieniem wejścia na szlak. Straciliśmy kilkanaście minut na jego znalezienie. A jak już je znaleźliśmy to zaczęliśmy mieć wątpliwości czy dojdziemy na szczyt, bo droga była błotnista i mocno zarośnięta. Jak się później okazało szlak na szczyt został zlikwidowany i właściwie nikt już nim nie chodził.

Jakie miejsca w województwie świętokrzyskim są według Ciebie mało odkryte lub w ogóle nieodkryte dla turystów?

Trudno mi na to pytanie będzie odpowiedzieć, bo sam jeszcze cały czas odkrywam te miejsca. Jednak jeśli miałbym wymienić z tych, które widziałem, to na szczególną uwagę zasługuje Michniów i znajdujące się tam Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Miejsce mało znane w Polsce, a według mnie naprawdę warte zobaczenia, wyjątkowe. Poświęcone mieszkańcom wszystkich polskich wsi, którzy stracili życie w czasie wojny.

Jeśli myślę - jestem głodny, chcę coś zjeść - z jakim jedzeniem kojarzy Ci się świętokrzyskie?

Jak dla mnie będzie to kugiel – czyli babka ziemniaczana z mięsem, a to za sprawą żony, u której w domu dość często je się to danie. Żona pochodzi z miejscowości, która obecnie leży w województwie łódzkim, ale miejscowość ta kiedyś należała do województwa kieleckiego.

  www.beszamel.pl

Jaki sprzęt fotograficzny zabierasz na swoje wyprawy? Jakie wskazówki możesz przekazać do wykorzystania przez początkujących fotografów, którzy chcą zajmować się fotografią przyrody, tu szczególnie gór?

Staram się zabierać go jak najmniej ze sobą. Po pierwsze dlatego, że idąc z dziećmi jest już co nosić ze sobą, a po drugie z racji tego, że podczas moich rodzinnych wypraw nie ma czasu go używać. Tak więc najczęściej w mojej torbie jest aparat, zapasowa bateria oraz dwa obiektywy – szerokokątny oraz w zależności gdzie jadę uniwersalny lub teleobiektyw.

Myślę, że osoby, rozpoczynające przygodę z fotografią powinny starać się myśleć już na etapie robienia zdjęcia, czy na zdjęciu będzie to co chcieliby by było i czy jest właściwie wyeksponowane. Robienie wielu zdjęć z myślą, że któreś będzie dobre skutkuje tym, że nie myślimy nad kadrem, nie szukamy najlepszego ujęcia, a tym samym nie rozwijamy się fotograficznie. A już w domu, gdy przywieziemy z wyjazdu kilkaset zdjęć i trzeba będzie je wszystkie przejrzeć, odrzucić, poprawić łatwo szybko się zniechęcić.

Z czym miałeś problem na początku drogi swojego fotografowania, co Cię zniechęcało?

Raczej nie przypominam sobie jakichś większych problemów. Może jedynie na początku trudno się było pogodzić, z tym, że nie mam wpływu na pogodę. Planując wyjazd oglądam piękne zdjęcia z danego miejsca, a gdy już jestem w tym miejscu pada deszcz lub jest mgliście i pochmurno. Można się z czasem z tym pogodzić i starać się również wykorzystać takie warunki do zrobienia fajnego zdjęcia.

Jaki jest przepis na dobre zdjęcie przyrodnicze?

Przepis na dobre zdjęcie... Myślę, że trudno tak jednoznacznie powiedzieć, gdy zrobimy tak i tak to zdjęcie będzie dobre. W zdjęciach przyrodniczych na pewno ważne jest umiejętne wykorzystanie światła. Nie mamy na nie bezpośredniego wpływu, ale czasem uda się zmienić lekko kadr lub zrobić zdjęcie kilka metrów dalej. Już tak niewielka zmiana może znacznie poprawić ujęcie. Jednak ostatecznie zdjęcie będzie dobre, gdy będzie potrafiło przykuć naszą uwagę. A o tym nie zawsze decydują nasze umiejętności tylko potrzebne jest również trochę szczęścia.

Twoja ulubiona fotografia związana ze świętokrzyskim?

Nie mam takiej jednej konkretnej. Ale mam sentyment do zdjęć zrobionych na Łysej Górze oraz w Sandomierzu. Lubię również zdjęcia panoramiczne, tzn. złożone z kilku czy kilkunastu zdjęć połączonych w jedno. Jest trochę więcej pracy nad nimi, ale efekt najczęściej jest warty poświęconego czasu.

Które miasta w naszym województwie według Ciebie mają coś urokliwego i czarującego i dlaczego?

Trudno mi o sprawiedliwą odpowiedź na to pytanie, gdyż nie wszystkie miasta poznałem i nie we wszystkich byłem. Nie chciałbym, aby moja odpowiedź była krzywdząca dla któregoś z nich. Mogę powiedzieć jednak, że najmilej wspominam pobyt w Sandomierzu. Ma ono swój urok i czar. Nie jest może jeszcze tak bardzo tłoczne, ma wiele atrakcji i miejsc, które można zobaczyć. Jest miastem, które nadaje się bardzo dobrze na weekendowy wyjazd.

Jakie inne regiony Polski fotografujesz?

Najwięcej zdjęć robię w górach. Wspólnie z żoną postawiliśmy sobie za cel zdobycie szczytów Korony Gór Polski oraz Korony Gór Świętokrzyskich. Nie mamy określonego czasu do kiedy chcemy tego dokonać, jednak każdego roku staramy się kilka szczytów zdobyć. W wielu wyprawach towarzyszą nam dzieci, które okazały się dobrymi piechurami. Staram się również tak planować wycieczki, aby jadąc w dane miejsce zobaczyć jeszcze inne ciekawe punkty w okolicy. Czasem jest to jakiś zamek, czasem ciekawa miejscowość. Poza tym robię zdjęcia wszędzie tam, gdzie jestem, chociażby jadąc na urlop.

Skąd pomysł na założenie swojej strony internetowej marcinkarpinski.pl ?

Pomysł zrodził się w 2010 roku. Chciałem spróbować stworzyć swoją stronę internetową. Pomyślałem, że mógłbym zamieścić tam zdjęcia, które robię. Była to bardzo prosta strona z galerią fotografii. Z czasem pojawiła się myśl, aby umieszczać zdjęcia ze swoich wyjazdów wraz z krótkim opisem. Sam przygotowując się na wyjazd szukałem zdjęć i informacji o danym miejscu. Stwierdziłem, że dlaczego ja też nie mógłbym się dzielić swoimi doświadczeniami. Mam nadzieje, że są osoby, którym te informacje lub zdjęcia pomagają lepiej przygotować się na wyjazd. Z każdym rokiem zwiększa się liczba zdjęć i relacji. Choć powiem, że ostatnio trochę brakuje mi czasu, aby na bieżąco opisywać miejsca, w których byłem. Uzbierało się już trochę zaległych relacji, które mam nadzieje w najbliższym czasie będę mógł opublikować.

Co zmieniłbyś na stronie internetowej naszego Klubu www.wkpzk.pl?

Nie mam dużego doświadczenia w tworzeniu stron internetowych. Z punktu widzenia zwykłego internauty może pokusiłbym się o zmniejszenie ilości wpisów na głównej stronie, aby była bardziej czytelna. Drugą rzeczą, na którą zwróciłem uwagę jest to, że część wpisów umieszczona jest w osobnym pliku, który trzeba ściągnąć i otworzyć, co nie dla wszystkich może być wygodne.

Co według Ciebie jest największym zagrożeniem dla krajobrazu i środowiska Gór Świętokrzyskich?

Nie wydaje mi się, aby województwo świętokrzyskie było rejonem Polski szczególnie zagrożonym ekologicznie. Posiada też liczne obszary przyrody chronionej. Uważam jednak, że jak w wszędzie w Polsce powinno się dążyć do tego, aby funkcjonujące już zakłady przemysłowe zmniejszały swoją uciążliwość dla środowiska. Warto zwrócić uwagę, aby nie powstawały nowe, czy to zakłady czy inne budowle , które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na krajobraz województwa i Gór Świętokrzyskich. Należy pilnować tego co już udało się osiągnąć. A także starać się tworzyć nowe obszary, w których przyroda będzie mogła niezagrożenie się rozwijać.

www.canva.com

Czy masz skojarzenie - świętokrzyskie to dobre czerwone wino?

Mam skojarzenie z winem, gdyż województwo świętokrzyskie jest miejscem, gdzie znajdują się liczne winnice. A czy dobre??? To nie odpowiem, gdyż nie miałem jeszcze sposobności spróbować żadnego wina świętokrzyskiego. To jeszcze przede mną :)

  Zdjęcie pochodzi ze strony: www.winnicazlotawies.pl

 

W takim razie zostaje nam tylko zaprosić Cię na degustację win świętokrzyskich – zapraszamy z serca. Do zobaczenia na lampce dobrego czerwonego wina gdzieś u podnóża Gór Świętokrzyskich.

 

Rozmowę prowadził Przemysław Saltarski

 

Zdjęcia Marcina można zobaczyć na Jego stronie www.marcinkarpinski.pl

Na zdjęciu Marcin Karpiński

 

 

 

 

piątek, 21 styczeń 2022 21:56
Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej na licytację dla Karoliny wystawia obraz przedstawiający Popauliński zespół klasztorny, obecnie kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty, w Pińczowie (autor: Eleonora Diener-Czuba) (66x56 cm w oprawie, olej na płótnie).
Cena wywoławcza: 100 zł.
Licytacja trwa do 25 stycznia 2022, do godz. 22.22.
Odbiór w Warszawie lub w Staszowie.
Zapraszamy do licytacji.
Wygrywa osoba, która zaproponuje najwyższą kwotę w przewidzianym czasie a następnie wpłaci ją na zbiórkę dla Karoliny https://www.siepomaga.pl/karolina-kotlarz
 
Karolina ma 30 lat i choruje na pląsawicę huntingtona. Karolina chce żyć dla siebie i dla swojego 3 letniego synka, którego wychowuje sama.
 
Uwaga! Z ostatniej chwili.
 
Obraz został wylicytowany przez Pana Jerzego Czerna ze Staszowa. Serdecznie dziękujemy licytującym. Czekamy na odbiór obrazu :)
środa, 19 styczeń 2022 15:57
Wydarzyło się 18 stycznia 1943 roku.
 
"Jasio był to człowiek odważny do szaleństwa, a ponadto mający szczęśliwą rękę. Trudno było wybrać lepszego kandydata do przeprowadzenia takiej akcji" - wspominał odbicie więźniów z pińskiego więzienia mjr Tadeusz Klimkowski.

Dziś mija 79 rocznica brawurowej akcji por. Jana Piwnika "Ponurego" polegająca na odbiciu członków Armii Krajowej z więzienia Gestapo w Pińsku. W więzieniu w Pińsku przetrzymywano między innymi dowódcę III odcinka „Wachlarza” kpt. Alfreda Paczkowskiego pseudonim „Wania”, lekarza i cichociemnego, odpowiedzialnego za prowadzenie dywersji na odcinkach kolejowych Brześć- Mińsk- Homel. Zadanie uwolnienia żołnierzy AK było niezmiernie trudne ponieważ w mieści stacjonował kilkutysięczny garnizon niemiecki. Akcja zaplanowana została na godzinę 17.00 w dniu 18 stycznia 1943.

Atak na więzienie w Pińsku

Por. Jan Piwnik zorganizował grupę bojową składającą się z kilkudziesięciu osób, uzbrojoną w granaty i pistolety maszynowe. 18 stycznia 1943 roku z Warszawy wyruszyły dwa samochody, które po południu dotarły do Pińska.

Jeden z samochodów podjechał wprost pod bramę i "Ponury" wraz z towarzyszem (obaj w mundurach SS) zażądali jej otwarcia. Ponieważ strażnik zwlekał, porucznik wydarł się i sklął go po niemiecku tak dosadnie, że brama natychmiast została otwarta. Po powaleniu strażnika i zamknięciu bramy reszta żołnierzy ruszyła do wykonania zadania. Opanowano kancelarię więzienia i zdobyto klucze do cel.

"Ponury" na czele kilku żołnierzy wpadł do budynku więzienia i otwierał cele, a w tych, których nie można było otworzyć, wyłamywano drzwi. Więźniowie wybiegali na korytarz i kierowali się na podwórze. W niedługim czasie znaleziono dwóch oficerów AK i odprowadzono ich do czekającego samochodu.

Niestety dla porucznika Mieczysława Eckhardta ratunek przyszedł o kilkanaście godzin za późno. - Torturowany w śledztwie, czując, że może się załamać i wydać swych kolegów i podkomendnych, powiesił się w celi na sznurze sporządzonym z własnej koszuli. Stało się to ostatniej nocy, która poprzedzała akcję "Ponurego" i odbicie więźniów - mówił mjr Tadeusz Klimowski.

Gdy otwarto drzwi ostatniej celi i reszta więźniów przeszła na podwórze, "Ponury" poinformował ich, że są wolni i że muszą sami poszukać sobie kryjówek. Przed opuszczeniem więzienia strażnikom zagrożono, że gdyby podnieśli alarm, zostaną obrzuceni granatami.

Grupa bojowa "Ponurego" wraz z dwoma odbitymi więźniami ruszyła w stronę Brześcia nad Bugiem. Ledwo odjechali od więzienia, pękła opona w jednym z samochodów. Dalsza jazda bez zmiany opony była niemożliwa. Samochód został oblany benzyną i podpalony. Część żołnierzy musiała odbyć dalszą drogę piechotą.

Akcja piękna i brawurowa

Odbici oficerowie trafili do przygotowanej wcześniej kryjówki i tam odpoczywali przez dwa dni. Gdy największe zagrożenie minęło, odbitych oficerów przerzucono przez granicę. Zaopatrzeni w fałszywe dokumenty dojechali szczęśliwie do Warszawy i zameldowali się w komendzie głównej AK.

- Odbicie więźniów w odległym Pińsku, przeprowadzone tak małymi siłami, planowane i wykonane z Warszawy, stanowi jedną z pięknych i szczególnie brawurowych pozycji w bogatym rejestrze bojowych osiągnięć Armii Krajowej - oceniał historyk Józef Garliński.

Za organizację akcji "Ponury" został oznaczony orderem Virtuti Militari. Dekoracji osobiście dokonał gen. Stefan Grot-Rowecki. Na przykładzie akcji pod Pińskiem na szkoleniach dywersyjnych pokazywano, jak powinna wyglądać poprawna akcja.

Jan Piwnik zginął walce z Niemcami pod wsią Jewłasze na Nowogródczyźnie 16 czerwca 1944 roku. W październiku 2010 roku Bronisław Komorowski odznaczył "Ponurego" Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. 31 października 2012 roku został on pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika Wojska Polskiego.

(źródło: Polskie Radio 24 link do artykułu: https://www.polskieradio24.pl/39/156/Artykul/764338,Odbicie-wiezniow-w-Pinsku-Brawurowa-akcja-Ponurego )

 

poniedziałek, 17 styczeń 2022 10:50
"PUSZCZA JEST NICZYJA
NIE MOJA , ANI TWOJA ,
ANI NASZA....
JENO BOŻA....ŚWIĘTA..."
Stefan Żeromski

 

niedziela, 12 grudzień 2021 11:41

 

W załączeniu słowa pożegnania ze strony Honorowego Prezesa WKPZK Wiesława Osuchowskiego...

sobota, 27 listopad 2021 22:59

Tak dziś wygląda nasze biuro (to początek - kolejna dostawa pluszaków już w drodze). Serdeczne podziękowania za wsparcie naszej akcji dla Przyjaciela WKPZK ks. Adama Zelgii oraz Parafii bł. Edmunda Bojanowskiego w Warszawie. Z serca dziękujemy!

 

Uwaga. Kolejne piękne pluszaki już w drodze do nas. Będzie to dar od klientów Restauracji Nowoursynowska znajdującej się na Ursynowie (fotorelacja już wkrótce).

piątek, 29 październik 2021 14:01

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej wraz z Parafią bł. Edmunda Bojanowskiego na Ostańcu rozpoczął akcję zbierania pluszaków dla dzieci, które  znalazły się w trudnej sytuacji związanej z wypadkiem komunikacyjnym lub innym zdarzeniem losowym. Cel akcji jest prosty – zebrać jak najwięcej pluszaków! Zebrane misie trafią do Strażaków z województwa świętokrzyskiego oraz Straży Granicznej, którzy podczas akcji ratowniczych będą nimi obdarowywać dzieci, aby w ten sposób odwrócić ich uwagę od trudnych i przykrych wydarzeń.

Pluszak, kojarzy się dziecku z bliskością rodziców i domowym ciepłem i co najważniejsze w takich sytuacjach – z bezpieczeństwem. Przytulony przez dziecko miś lub inny pluszak daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, bliskości i ciepła. Dziecko obdarowane naszą przytulanką łatwiej się wyciszy oraz przełamie barierę nieśmiałości w kontakcie z ratownikiem, co pozwoli na zminimalizowanie negatywnych emocji związanych z tym wydarzeniem.

 

Zabawki nie muszą być nowe, używane też świetnie spełnią swoją rolę (pod warunkiem, że będą czyste i pachnące).

Pluszaki można przekazywać bezpośrednio do:

1)  Biura Klubu, które znajduje się przy ulicy Kopernika 30 pokój 614, 00-336 Warszawa (Centrum);

2) Ks. Adama Zelgi - Proboszcz Kościoła pod wezwaniem bł. E. Bojanowskiego, ul. ul. Kokosowa 12 (Ursynów) http://http://bojanowski.org/;

 lub przesłać pocztą na wyżej wskazane adresy.

 

Można też dokonać wpłaty na ten cel na konto naszego Stowarzyszenia z dopiskiem "Miś".

Numer konta bankowego:
PKO S.A. 83 1240 6175 1111 0000 4575 9901

 

wtorek, 26 październik 2021 15:56

Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia WARSZAWSKI KLUB PRZYJACIÓŁ ZIEMI KIELECKIEJ, które odbyło się w dniu 23 października 2021r. w siedzibie Polskiej Izby Gospodarczej „EKOROZWÓJ” - Warszawa, Krakowskie Przedmieście 6/12 wybrało nowe władze Stowarzyszenia.