wtorek, 30 kwiecień 2024 23:05
 
 
Rozstrzygnięcie II Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego O LAUR ADAMA - 2024
 
Na konkurs wpłynęło 339 prac 113 autorów.
 
Jury w składzie: Adam Gwara, Adam Ochwanowski, Adam Ziemianin zdecydowało przyznać następujące nagrody
i wyróżnienia:
 
I. " Podróż " - godło POMPON - 1000 zł. - Zdzisławowi Drzewieckiemu z Białego Boru
II. " kanikuła w Ł " - godło DAL - 700 zł. -Darii Danucie Lisieckiej z Aleksandrowa Kujawskiego
III. " Pluski " - godło GONT - 500 zł. - Annie Piliszewskiej z Wieliczki
 
Wyróżnienia:
1. " jak o tym pisać inaczej no jak - godło PATYK - 300 zł. - Marioli Kruszewskiej z Mińska Mazowieckiego
2. " Ojciec " - godło WIATR - 300 zł. -Bogdanowi Nowickiemu z Świętochłowic
3. " matematycznie " godło NURKINI - 300 zł. - Katarzynie Miarczyńskiej - Kłeczek z Chrzanowa
 
Wyróżnienia honorowe i druk w wersji elektronicznej GAZETY KULTURALNEJ oraz na portalach Organizatorów:
1. " kozy na wietrze " - godło FLOKS - Katarzynie Wiktorii Polak z Krakowa
2. " ( wyprowadzając swoje rotwellery ) " - godło ZERO Piotrowi Łaszczynie z Katowic
3. " Niepewność " - godło PSI LOS - Januszowi Pyzińskiemu z Dębicy
4. " W chłodnej powodzi gwiazd " - godło PALE BLUE DOT - Janowi P. Grabowskiemu z Redy
5. " Bazyliszek - godło DOBRAVKA - Julii Zarębie ze Starachowic
6. " Mimoświat " - godło GRZESZEK - Grzegorzowi Szafani z Mokrej
 
Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej po raz drugi patronuje temu wydarzeniu oraz jest sponsorem jednej z nagród.
 
 
wtorek, 30 kwiecień 2024 22:34
 
Serdecznie zapraszamy do udziału i współpracy podczas wystawy fotografii Ryszarda Horowitza "Fotokompozycje".
 
Wernisaż odbędzie się 25 maja 2024 o godz. 17:00 w gościnnych progach Galerii BWA w Kielcach (ul. Kapitulna 2).
 
Wystawa będzie składać się z 60 prac autora z różnych okresów twórczości i potrwa od 25 maja do 7 czerwca 2024 r.
 
 
Partnerami wystawy są: Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej oraz Pensjonat Sanato, Galeria BWA w Kielcach, MStudio Dominik Kondek, Browar Ponidzie, Galerie Lewandowski.
 

Ryszard Horowitz urodził się w Krakowie 5 maja 1939 roku. Po wybuchu wojny jego rodzina została aresztowana i była przetrzymywana w kilku obozach koncentracyjnych.

Cudem przetrwawszy, po wojnie osiedliła się ponownie w Krakowie, jako jedna z niewielu rodzin żydowskich. W rodzinnym mieście Ryszard Horowitz uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych, następnie studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych.

W roku 1956, w czasie krótkiej politycznej i kulturalnej odwilży w Polsce, gdy Kraków nagle stał się ośrodkiem awangardowego jazzu, malarstwa, teatru i filmu, Horowitz, korzystając w pełni z tego ożywienia, zafascynował się fotografią amerykańską.

W roku 1959 zrealizował swoje marzenie, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i został studentem słynnego nowojorskiego Pratt Institute. W czasie studiów  uzyskał stypendium u Aleksa Brodovitcha, wówczas jednej z najbardziej wpływowych postaci w kręgach grafiki wydawniczej i fotografii. Po ukończeniu edukacji w Pratt Institute w 1963 roku, pracował w wielu instytucjach filmowych, studiach projektowych i fotograficznych oraz jako dyrektor artystyczny Grey Advertising, jednej z największych agencji reklamowych w Nowym Jorku. W listopadzie 1967 roku otworzył własne studio fotograficzne, które prowadzi do chwili obecnej.

Fotografia stała się jego życiową pasją i podstawą kariery zawodowej. Przez następne czterdzieści pięć lat jego prace były wystawiane, publikowane i trafiały do zbiorów na całym świecie. Ryszard Horowitz otrzymał wszystkie najważniejsze nagrody i tytuły przyznawane fotografom, wśród których są, m.in.: Złoty Medal GLORIA ARTIS nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (2008), Złoty Medal Międzynarodowej Nagrody Gutenberga (Kanada, 2002), Pierwsza Nagroda APA (nagroda fotografii reklamowej) 1991 oraz Pierwsza Nagroda Kodak’s VIP Imaage Search‘91, „GOLD CADDIE” (Detroit, USA; 1982), The One Show – nagroda specjalna (1974), Doroczna nagroda Philadelphia Art. Directors Club 1973, Złoty Medal Art Directors Club of New York 1970 i wiele innych. Jest też doktorem honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Swe prace prezentował na ponad trzydziestu  wystawach indywidualnych, m.in.: w Pekinie, Szanghaju (EXPO‘2012), Nowym Jorku, Warszawie, Santiago, Montrealu, Chicago, Mediolanie, Canes, Krakowie, Pradze i Genewie.

Uważany jest za pioniera stosowania efektów specjalnych w fotografii w czasach przed obrazowaniem cyfrowym. „Nieustannie dąży do perfekcyjnej doskonałości, wciąż przekraczając bariery ograniczeń technicznych. W rezultacie świat widzialny, wraz z całym bagażem realiów, mięknie, stając się tworzywem plastycznym poddanym wyobraźni Artysty, który kształtując swe wizje nie rezygnuje z wartości znaczeniowych poszczególnych komponentów obrazu. Wiemy czym są poszczególne formy, ale w swych spektaklach Horowitz obsadza je w innych, niezwykłych rolach” zauważa prof. Michał Jędrzejewski w recenzji w postępowaniu o nadanie tytułu doktora honoris causa ASP we Wrocławiu.

Tytuł doktora honoris causa ASP we Wrocławiu otrzymał w 2012 r.

 

***

Kuratorem i organizatorem wystawy jest Daniel Piwowarczyk.

niedziela, 04 luty 2024 18:00

Z Nowym Rokiem do naszego Klubu dołączyli: Kasia Batko, Daria Kaszuba oraz Artur Plasen.

 

Daria Kaszuba jest aplikantką notarialną pierwszego roku w Izbie Warszawskiej.Jej hobby to gotowanie, czytanie, oraz podróże. Daria uwielbia spędzać wolny czas na spacerach.
 
Artur Plasen jest aplikantem adwokackim pierwszego roku w Izbie Warszawskiej. Jego hobby to sport, podróże, historia, oraz motoryzacja.
Artur dużo czasu spędza na spacerach i wędrówkach. Lubi majsterkować.
 
 
 
Katarzyna Batko jest koordynatorką Świętokrzyskiego Convention Bureau w Regionalnej Organizacji Turystycznej województwa świętokrzyskiego.
Z urodzenia Sandomierzanka, wybór miejsca zamieszkania i zaangażowanie w działalność lokalną czynią ją autentyczną ambasadorką Ziemi Sandomierskiej.
Katarzyna aktywnie współpracuje z Lokalną Organizacją Turystyczną Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej, angażując się w projekty promocyjne regionu.
Jest pomysłodawczynią innowacyjnych inicjatyw, takich jak "Targ Sandomierski i Przyjaciele" organizowany w warszawskim Koneserze, promujący produkty lokalne i kultywujący tradycje
ziemi sandomierskiej. Ponadto Katarzyna Batko stoi za cyklicznym wydarzeniem "Śniadanie na Dworze" w sandomierskich Skotnikach, które harmonijnie łączy smaki, kulturę i przyrodę,
przyciągając miłośników lokalnej kuchni i piękna regionu. Jej zaangażowanie w rozwój turystyki i promocję dziedzictwa kulturowego czyni ją nie tylko lokalną liderką, ale także inspiracją
dla społeczności, pragnącej odkrywać uroki i bogactwo Ziemi Sandomierskiej.
 
Kasia bardzo pomogła nam w organizacji pierwszej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Literatury. Fakt. Biografia. Dokument.
Kasiu bardzo dziękujemy Ci za Twoją pomoc, pomysłowość i serdeczność.