środa, 20 wrzesień 2023 06:36

 

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej zaprasza 23 września 2023 r. do Sandomierza na Ogólnopolski Festiwal Literatury. Fakt, biografia, dokument.

W programie spotkania z pisarzami, Anną Nasiłowską, Rafałem Hetmanem, Anną Król, prezentacje filmowe, dyskusje, wycieczki po mieście śladami wybitnych pisarzy, rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż i Małą Formę Literacką „Jest u mniej kraj…”.

“Zaczynamy już o godzinie dziesiątej – mówi prezes Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, Przemysław Saltarski  – W pierwszej edycji przypominamy postać Jarosława Iwaszkiewicza, którego część dorobku powstała właśnie w Sandomierzu. Pisarz zostanie zaprezentowany od strony prywatnej, poprzez swoją skomplikowaną i ciekawą biografię. Podstawą do tego będzie spotkanie z Anną Król, autorką książek o Iwaszkiewiczu.

Festiwal będzie okazją do przedyskutowania roli faktu, biografii i dokumentu w literaturze. W jednym z takich spotkań weźmie udział m.in. prof. Anna Nasiłowska z Polskiej Akademii Nauk, autorką książki biograficznej o Sławomirze Mrożku. O znaczeniu literatury faktu w odkrywaniu innych ludzi, kultur, uwrażliwianiu na problemy społeczne  na przykładzie twórczości Ryszarda Kapuścińskiego będzie mówił Stanisław Zawiśliński, prezes Fundacji „Centrum Badan i Edukacji imienia Ryszarda Kapuścinskiego”.

W programie jest także spotkanie z reporterem i pisarzem młodego pokolenia Rafałem Hetmanem autorem książek pt. „Izbica, Izbica” i „Las zbliża się powoli”. To wydarzenie pozwoli zwrócić uwagę na to, jakie znaczenie w literaturze faktu odgrywa ludzka pamięć.

Podczas Festiwalu ogłoszone zostaną wyniki i wręczone nagrody zwycięzcom konkursu na reportaż – małą formę literacką. Komisji konkursowej przewodniczył prof. dr hab. Janusz Adamowski, dziekan Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, który uzasadni przyznane nagrody.

źródło: magazynswiat.pl

Program  Ogólnopolskiego Festiwalu Literatury. Fakt. Biografia. Dokument.

 

 

poniedziałek, 18 wrzesień 2023 16:19

 

Członkowie Koła Gospodyń Wiejskich "Kalina" z Nietuliska Dużego przekazały na ręce kustosza Muzeum im. Adama Mickiewicza w Wilnie

i kierownika artystycznego Polskiego Teatru w Wilnie p. Irenie Litwinowicz oraz członkom Klubu Literackiego (którzy mają swoją siedzibę w Piwnicy Literackiej w tymże Muzeum) nasze Klechdy świętokrzyskie.

KGW Kalina z Nietuliska Dużego promowały nasz świętokrzyski region i naszą polską literaturę w Litwie.

W ramach Narodowego Czytania Panie z KGW Kalina zaprezentowały treści powieści Elizy Orzeszkowej tuż nad samym brzegiem rzeki Niemen.

Nasze Klechy trafiły już do Biblioteki Parlamentu Europejskiego oraz były czytane na szczycie naszej Łysicy.

Już niedługo dodruk kolejnych egzemplarzy naszych Klechd.

W najbliższej przyszłości planujemy stworzyć drugi tom naszych Klechd.

 

niedziela, 17 wrzesień 2023 22:00
 
Ks. Tomasz Łyko przesłał do nas wiadomość: "4 sierpnia 2023 r. w kaplicy Domu Pomocy Społecznej Włoszczowa odbyło się uroczyste przekazanie laptopa podarowanego przez Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej dla pani Magdaleny Wiaderek pensjonariuszki tego domu, która od października br. będzie studiować online w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu. Bóg zapłać.
 
Serdecznie pozdrawiam całą załogę Klubu.
Dziękuję też w imieniu Magdaleny za tę pomoc w postaci laptopa ofiarowanego przez Was na Jej rzecz. Szczęść Boże.
ks. Tomasz Łyko"
 
 
 
Ks. Tomasz Łyko jest członkiem Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej i nieoficjalnym kapelanem naszego Stowarzyszenia.
 
To już kolejny laptop w tym roku przekazany przez Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej osobom z województwa świętokrzyskiego, które uczą się w szkole podstawowej lub podjęły studia na uczelni wyższej.