Blog

50 lat pracy twórczej Gustawa Hadyny

03 czerwca 2016 r. w filii Muzeum Niepodległości – w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, odbyło się uroczyste spotkanie członków i sympatyków Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej ze znanym kieleckim rzeźbiarzem Gustawem Hadyną.

Ponad 60 osób przybyło, aby obejrzeć prace artysty zgromadzone na wystawie zatytułowanej Ojcom naszym, zorganizowanej w związku z 50-leciem pracy twórczej Gustawa Hadyny.

„Wszystko co robię, sięga źródeł kultury ludowej,

moich korzeni, których gdybym był pozbawiony,

to nie miałbym się do czego odwołać…” - Gustaw Hadyna

Gustaw Hadyna urodził się 4 maja 1946 roku w Woli Grójeckiej, kieleckiej wsi naznaczonej wojenną pamięcią. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie (1966); Studium Nauczycielskie w Radomiu (1968); studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Stanisława Słoniny i prof. Bohdana Chmielewskiego. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem w 1977 roku. 

Profesor Stanisław Słonina zauważył, iż cyt. „… prace Hadyny nie mieszczą się w jednolitym i ściśle określonym kierunku poszukiwań. Są wyrazem zmagań artysty z samym sobą, świadectwem pewnych przeistoczeń w jego twórczej świadomości.”

Zaś sam artysta mówi, cyt. „… rzeźba powinna mieć w sobie klimat miejsca , szerzej – regionu, dla którego jest przeznaczona, w którym stanie lub stoi, ale powinna być również uniwersalna, mieć rytm, dramat i ideę.”