Blog

Gdzie to jest?

 

Najczęściej na zdjęciach w internecie, folderach lub w telewizji widzimy takie o to zdjęcia Ponidzia, nazywanego często Polską Toskanią (zdjęcie niżej).

 

A czy zgadnie Ktoś z Was gdzie zostało zrobione to zdjęcie (zdjęcie nr 2, niżej) ? Dla podpowiedzi, proszę zwrócić uwagę na gotycką Bazylikę pokrytą czerwoną dachówką (górny prawy róg).

Tak to Ponidzie na wysokości Wiślicy. Zdjęcie zostało zrobione w marcu bieżącego roku przez Przyjaciela naszego klubu Jerzego Gruchałę. 

To już nie jest piękny idylliczny, słoneczny i zielony widok naszego Ponidzia. Ktoś postanowił wypalić łąki, trzcinowiska i inne cenne ostoje przyrody! Scena jak z filmu science fiction z lądowania na obcej wulkanicznej planecie. Strach pomyśleć co stało się z całą fauną tego terenu. Totalny brak wyobraźni u człowieka, który podpalił ten cenny przyrodniczo obszar.

W trakcie ostatnich rozmów przy sadzeniu drzew na Ponidziu usłyszeliśmy od autochtonów o problemach z kłusownictwem ryb w rzekach, zaśmiecaniem rzek, rozstawianiem sideł na zwierzynę czy wypalaniem łąk.

Mieszkańcy Ponidzia apelują o pomoc. Wychodząc na przeciw tym prośbom chcemy stworzyć Społeczną Straż Rybacką działającą przy Warszawskim Klubie Przyjaciół Ziemi Kieleckiej.

Osoby chcące stworzyć wspólnie z nami taką Społeczną Straż Rybacką prosimy o kontakt z naszym biurem.

Proszę pisać pod adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dzwonić pod numer 501 419 595.

Jednocześnie proszę o przesyłanie na adres naszego biura wszelkich informacji (wraz z dokumentacją fotograficzną) o dewastowaniu środowiska naturalnego w naszym województwie, wszelkich nielegalnych wysypiskach śmieci, wprowadzaniu ścieków do rzek, itp.

Będziemy wspólnie przeciwdziałać takim praktykom. Obecnie zbieramy środki na zakup drona, noktowizora i fotopułapek, w które uzbroimy naszą przyszłą Społeczną Straż Rybacką.

W naszych działaniach liczymy na pomoc Przyjaciół Klubu. Ew. wpłaty na ten cel można kierować na nasze konto (BANK PEKAO SA) nr konta: 83 1240 6175 1111 0000 4575 9901 z dopiskiem "na cele statutowe" (wszystkie osoby lub instytucje, które wesprą nas w tym projekcie uwzględnimy w naszej zakładce "Loża sponsorów" na stronie Klubu.