Blog

Nasze Misie w Oblekoniu

 
Nasze Misie w Oblekoniu!
 
Spośród wielu działań statutowych podejmowanych przez Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, włączyliśmy się w ostatnim czasie w zbiórkę maskotek dla strażaków ?, które będą przekazywane dzieciom ?, biorącym udział w wypadkach komunikacyjnych.
W naszą zbiórkę włączył się ks. Adam Zelga, proboszcz z warszawskiego Ursynowa - parafia bł. E. Bojanowksiego (prywatnie członek WKPZK) oraz Restauracja Nowoursynowska.
 
Zebraliśmy ponad półtora tysiąca pluszaków. Część zebranych maskotek przekazaliśmy do jednej ze świętokrzyskich strażnic – Jednostki KSRG OSP Oblekoń. W sobotę 25 marca członkini WKPZK –
dh. Karolina Kępczyk przekazała strażakom z Oblekonia dary ? na dorocznym zebraniu sprawozdawczym.
Pluszowi ratownicy do zadań specjalnych pomogą zmniejszyć traumę najmłodszych uczestników różnego rodzaju nieszczęśliwych zdarzeń.
 
 
- Te misie będą służyły razem ze strażakami i w sytuacjach kryzysowych zostaną przekazane dzieciom. Dziękuję tak szczególne wyróżnienie naszej jednostki przez Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej - powiedział Prezes Zarządu oblekońskiej straży dh Stanisław Korbaś.
 
Maskotki są wsparciem terapeutycznym na miejscu zdarzenia. Pomagają odciągnąć uwagę najmłodszych od dramatycznych okoliczności wypadku i widoku osób poszkodowanych, często należących do najbliższej rodziny.
 
- W takich sytuacjach dzieci doświadczają szoku. Pluszowe misie i inne maskotki pomagają zminimalizować skutki traumatycznych emocji. Dzięki akcjom przekazywania maskotek strażacy mogą na miejscu wypadku nie tylko udzielać pomocy i wspierać poszkodowanych, ale również chronić psychikę dziecka przed trwałymi urazami. Każde dziecko zabiera pluszaka do domu, dlatego potrzeba naprawdę wielu zabawek – dodała Karolina Kępczyk.
 
Decyzją strażaków maskotki zostały rozdzielone dodatkowo na dwie inne lokalne ochotnicze straże pożarne: w Ratajach i Pacanowie.
Dziękujemy strażakom z Oblekonia za zaproszenie do udziału w zebraniu sprawozdawczym. Życzymy zdrowia, wszelkiej pomyślności, bezpiecznych wyjazdów i powrotów.
 
Fot. Robert Gwóźdź
 fot. archiwum Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej