Blog

Klechdy we Włoszczowie

.

Uczniowie Jedynki tworzyli książkę o Włoszczowie
 
Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej z okazji 35 - lecia istnienia Klubu wydał w grudniu 2022 r. publikację pn. Klechdy świętokrzyskie. To antologia pod redakcją Zbigniewa Masternaka, w której znajdują się teksty świętokrzyskich literatów, m.in. Wiesława Myśliwskiego, Jan A. Borzęckiego, Andrzeja Piskulaka, Łukasza Kucharczyka, Andrzeja Nowaka - Arczewskiego, Pawła Heszena , Beaty Kępińskiej, wspomnianego Zbigniewa Masternaka oraz 12 innych autorów.
Jednym z celów statutowych Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej jest popularyzacja twórczości osób mieszkających na stałe w województwie świętokrzyskim lub wywodzących się z tej Ziemi. Publikacja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego zostanie wznowiona. Dzisiaj Zbigniew Masternak spotkał się na warsztatach z uczniami Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 we Włoszczowie. Dzieci tworzyły ilustrowaną książkę o Włoszczowie.
Uczniowie okazali się doskonałymi ambasadorami Włoszczowy, tryskały entuzjazmem i szczerym przekonaniem o ważnej roli książki, którą tworzą. Takie wydawnictwo to prawdziwy hit! Zobaczcie jak powstawało.
 
 
 
***
Zbigniew Masternak urodził się w 1978 roku. Pochodzi z Piórkowa w Górach Świętokrzyskich. Rozpoczął studia prawnicze na UMCS w Lublinie, potem zmienił je na filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim, wreszcie zajął się produkcją filmową. Jest prozaikiem autorem scenariuszy filmowych. Debiutował w 2000 roku na łamach "Twórczości" w 2005 na podstawie jego opowiadania "Stacja Mirsk" powstał film, którego był współproducentem. Etiuda otrzymała Grand Prix na IX Krakowskim festiwalu filmowym KRAKFFA. W marcu 2006 ukazała się jego debiutancka powieść "Niech żyje wolność".
Warsztaty odbyły się dzięki wsparciu Gminy Włoszczowa.
Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa
 
źródło Gmina Włoszczowa

 

PS

Serdecznie dziękujemy ❤ Burmistrzowi Grzegorzi Dziubek oraz Zbigniew Masternak ❤ (już niebawem dodruk naszej antologii) ?