Blog

Zapraszamy na Ponidzie

.

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym programem XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach 1-9 lipca 2023

PROGRAM DO POBRANIA  INFORMACJA DOT. BILETÓW

 

Krystyna Jamroz urodziła się 29 sierpnia 1923 w Busku-Zdroju, zmarła 9 lipca 1986 w Warszawie) – polska śpiewaczka (sopran dramatyczny).

Krystyna Jamroz studiowała na Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Ireny Bardy, tam też w 1948 rozpoczęła karierę na scenie Opery debiutując rolą Pazia w Rigoletcie. W 1957 została zaangażowana do opery w Poznaniu, a od 1961 była solistką Teatru Wielkiego w Warszawie. Spośród jej kreacji wyróżniały się: Turandot w operze Giacomo Pucciniego, Aidy w operze Giuseppe Verdiego, Matki Joanny od Aniołów w Diabłach z Loudun Pendereckiego. Występowała na scenach operowych Europy otrzymując znakomite recenzje.

Dalszą działalność artystyczną uniemożliwiła jej przewlekła choroba nowotworowa, zmarła 9 lipca 1986 w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, symboliczny grób znajduje się w Busku-Zdroju.

 (źródło: Wikipedia)