Blog

Startujemy o 10.00

 

.

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej zaprasza 23 września 2023 r. do Sandomierza

na Ogólnopolski Festiwal Literatury. Fakt, biografia, dokument.

W programie spotkania z pisarzami, Anną Nasiłowską, Rafałem Hetmanem, Anną Król, prezentacje filmowe, dyskusje, wycieczki po mieście śladami wybitnych pisarzy, rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż i Małą Formę Literacką „Jest u mniej kraj…”.

“Zaczynamy już o godzinie dziesiątej – mówi prezes Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, Przemysław Saltarski  – W pierwszej edycji przypominamy postać Jarosława Iwaszkiewicza, którego część dorobku powstała właśnie w Sandomierzu. Pisarz zostanie zaprezentowany od strony prywatnej, poprzez swoją skomplikowaną i ciekawą biografię. Podstawą do tego będzie spotkanie z Anną Król, autorką książek o Iwaszkiewiczu.

Festiwal będzie okazją do przedyskutowania roli faktu, biografii i dokumentu w literaturze. W jednym z takich spotkań weźmie udział m.in. prof. Anna Nasiłowska z Polskiej Akademii Nauk, autorką książki biograficznej o Sławomirze Mrożku. O znaczeniu literatury faktu w odkrywaniu innych ludzi, kultur, uwrażliwianiu na problemy społeczne  na przykładzie twórczości Ryszarda Kapuścińskiego będzie mówił Stanisław Zawiśliński, prezes Fundacji „Centrum Badan i Edukacji imienia Ryszarda Kapuścinskiego”.

W programie jest także spotkanie z reporterem i pisarzem młodego pokolenia Rafałem Hetmanem autorem książek pt. „Izbica, Izbica” i „Las zbliża się powoli”. To wydarzenie pozwoli zwrócić uwagę na to, jakie znaczenie w literaturze faktu odgrywa ludzka pamięć.

Podczas Festiwalu ogłoszone zostaną wyniki i wręczone nagrody zwycięzcom konkursu na reportaż – małą formę literacką. Komisji konkursowej przewodniczył prof. dr hab. Janusz Adamowski, dziekan Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, który uzasadni przyznane nagrody.

źródło: magazynswiat.pl

Program  Ogólnopolskiego Festiwalu Literatury. Fakt. Biografia. Dokument.