Blog

Podsumowanie Festiwalu

 W miniony weekend Sandomierz stał się za sprawą Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej STOLICĄ LITERATURY.

Jest zainteresowanie. Udało się - tak podsumowała  nasz "Festiwal Literatury. "Fakt, biografia, dokument" w Sandomierzu prof. Anna Nasiłowska z Polskiej Akademii Nauk, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

W sobotę, 23 września br. odbył się pierwszy Festiwal Literatury pod hasłem: „Fakt. Biografia. Dokument.”, którego głównym bohaterem był wybitny polski pisarz, Jarosław Iwaszkiewicz.
Festiwal odbył się w Sandomierzu, miejscu szczególnie ważnym dla twórcy, ze względu na jego wielką sympatię do miasta.
Festiwalowe prelekcje, prezentacje oraz dyskusje odbyły się w Ratuszu.
Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonali: Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, Paweł Niedźwiedź wicestarosta sandomierski, Przemysław Saltarski Prezes Zarządu Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej oraz Andrzej Nowak-Arczewski pomysłodawca festiwalu, dziennikarz, publicysta, reporter. Festiwal rozpoczęli najmłodsi uczestnicy, członkowie drużyny zuchowej o nazwie "Złote Orły", działającej przy Szkole Podstawowej numer 4 im. Jarosława Iwaszkiewicza. Dzieci zaprezentowały kilka wierszy wybitnego poety, co stanowiło niezwykłą okazję do poznania jego twórczości. Wydarzenie przyciągnęło liczne grono pasjonatów literatury, w tym pisarzy, poetów, oraz krytyków literackich. Wśród uczestników nie zabrakło także miłośników słowa pisanego, którzy przybyli, by czerpać inspirację i wiedzę odnośnie życia i twórczości Jarosława Iwaszkiewicza.
 
 
 
Obecni na wydarzeniu mogli wziąć udział w wielu ciekawych panelach dyskusyjnych:
- „Rola faktu, biografii i dokumentu w literaturze”, prelegenci: prof. dr hab. Anna Nasiłowska prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, dr Danuta Paszkowska, Andrzej Nowak-Arczewski
 
- „Znaczenie reportaży Ryszarda Kapuścińskiego w odkrywaniu świata, ludzi, uwrażliwianiu na problemy społeczne, problemy ludzi odrzucanych. Warsztaty reporterskie. Prelekcja, film”, prelegent: Stanisław Zawiśliński prezes fundacji „Centrum badań i edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego
 
- „Pamięć w literaturze faktu”, prelegent: Rafał Hetman, autor książek „Izbica, izbica”, Las zbliża się powoli”
 
- Jarosław Iwaszkiewicz intymnie, prywatnie”, prelegent: Anna Król autorka książek o Jarosławie Iwaszkiewiczu.
 
Podczas Festiwalu Literatury szczególnym zainteresowaniem cieszyły się także wyprawy plenerowe.
Pierwszą wycieczkę po miejscach związanych z życiem i twórczością Jarosława Iwaszkiewicza poprowadził Jerzy Krzemiński, przewodnik i regionalista, wieloletni kustosz Oddziału Literatury Muzeum Okręgowego (obecnie Zamkowego) w Sandomierzu, co czyniło go idealnym przewodnikiem w podróży przez życie i twórczość pisarza. Spacer po miejscach, które były ważne dla Jarosława Iwaszkiewicza, był nie tylko okazją do poznania historii, ale także do zrozumienia głębokiej więzi, jaka łączyła autora z Sandomierzem.
 
Drugi spacer odbył się pod hasłem „Literacki Sandomierz wieczorową porą”. Była to wyprawa śladami scen miłosnych, tragicznych i sensacyjnych (w oparciu o twórczość S. Żeromskiego, W. Myśliwskiego, W. Burka, Z. Miłoszewskiego i innych), która poprowadziła dr Renata Stawowy.
 
Podczas Festiwalu zostały przyznane nagrody laureatom konkursu na reportaż, małą formę literacką. Przewodniczącym komisji konkursowej był profesor dr hab. Janusz Adamowski, który pełni także funkcję dziekana Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim.
 
Nagrodę otrzymali Agata Niebudek-Śmiech, Violetta Nowakowska oraz Stanisław Zasada. Nagrodzeni autorzy wykazali się wyjątkowym talentem w dziedzinie reportażu. Ich prace przyciągnęły uwagę jury ze względu na jakość, głębię tematyczną oraz umiejętność oddania wyjątkowych historii i doświadczeń w piśmiennictwie.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.
 
Pierwszy Festiwal Literatury "„Fakt. Biografia. Dokument.” stanowił wspaniałą okazję do refleksji nad twórczością i życiem Jarosława Iwaszkiewicza oraz docenienia jego wkładu w literaturę polską. Wydarzenie połączyło pokolenia miłośników twórczości literackiej i przypomniało o dziedzictwie tego wybitnego pisarza, który pozostawił niezatarte ślady w polskiej kulturze i historii literatury.
Organizatorzy wydarzenia: Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, Kielecki Oddział Związku Literatów Polskich, Urząd Miejski w Sandomierzu i Starostwo Powiatowe w Sandomierzu.
 
źródło: UM Sandomierz
 
Ciekawe podsumowanie Festiwalu opublikowano w:
Echo Dnia ( link do artykułu )
Tygodnik Nadwiślański ( link do artykułu )
Gazeta Wyborcza ( link do artykułu )
Telewizja:
 
STV.INFO ( link )
 
TV WISŁA ( link )
 
 
Wywiady w radio:
 
Radio Leliwa (wywiad 1)
Radio Leliwa (wywiad 2)
Radio Rekord ( link )
 
Fotorelacja z Festiwalu.