Blog

Festiwal Literatury (II edycja)

Pracujemy nad II edycją Festiwalu Literatury. Fakt. Biografia. Dokument. Sandomierz 21-22 września 2024

Z Karoliną Kępczyk w Muzeum imienia Witolda Gombrowicza we Wsoli rozmawialiśmy o Festiwalu Literatury. Fakt, biografia dokument, który odbędzie się w Sandomierzu w tym roku 21 i 22 września br.
 
Patronem drugiej edycji festiwalu będzie tym razem Witold Gombrowicz (w tym roku wypada 120 rocznica jego urodzin).
W spotkaniu wziął udział pisarz, autor wspaniałych opowiadań wydanych w ubiegłym roku „Nieuzasadnione poczucie szczęścia”, kierownik muzeum Tomasz Tyczyński. W rozmowach uczestniczyła również  Anna Spólna, która prawie wszystko wie o pisarzu oraz autor ciekawych filmów o pisarzu, Robert Utkowski.
 
Na jednej z tablic muzeum czytamy:
„Mnie, który jestem okropnie polski i okropnie przeciw Polsce zbuntowany, zawsze drażnił polski światek dziecinny, wtórny, uładzony, pobożny. Polską nieruchomość w historii temu przypisywałem. Polską impotencję w kulturze - gdyż Bóg nas prowadził za rączkę. To grzeczne polskie dzieciństwo przeciwstawiałem dorosłej samodzielności innych kultur”.
Przewrotne są słowa najwybitniejszego znawcy twórczości pisarza, prof. Jerzego Jarzębskiego, który tekst o jednym z najbardziej znanych pisarzy polskich na świecie zatytułował „Gombrowicz – pisarz prowincji”.