Blog

Nagrodzone reportaże

 

 

Publikujemy nagrodzone reportaże 

w Ogólnopolskim Konkursie na Reportaż "Jest u mnie kraj ..."

Przypomnijmy.

Przewodniczącym komisji konkursowej był profesor dr hab. Janusz Adamowski, który pełni także funkcję dziekana Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim.

Komisja pracowała w składzie: Stanisław Zawiśliński, Rafał Hetman, Anna Król oraz Janusz Adamowski.

Poddano ocenie 66 prac zgłoszonych do konkursu.
 
Pierwsze miejsce przyznano Agacie Niebudek-Śmiech z Kielc za reportaż „Zatrzymać pod powiekami”.
Drugie miejsce przyznano Violetcie Nowakowskiej z Rakowa (woj. dolnośląskie) za reportaż „Wstyd”.
Trzecie miejsce przyznano Stanisławowi Zasadzie z Poznania za reportaż „Rabin i hostie”.
Jury przyznało również wyróżnienie dla Marcina Chmiel z Warszawy za reportaż „Taborety”.
 
 
Do pobrania (na samym dole artykułu):
 
Reportaż Agaty Niebudek-Śmiech "Zatrzymać pod powiekami
 
Reportaż Violetty Nowakowskiej „Wstyd
 
Reportaż Stanisława Zasady „Rabin i hostie
 
Reportaż Marcina Chmiel "Taborety"
 
 
Kilka słów o naszych Laureatach.
 
Agata Niebudek-Śmiech - kielczanka, absolwentka II LO im. Jana Śniadeckiego oraz polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez lata związana ze środowiskiem dziennikarskim – pracowała w „Gazecie Kieleckiej”, „Echu Dnia” oraz magazynie „Made in Świętokrzyskie”. Kolejny etap jej aktywności zawodowej to funkcja rzecznika prasowego Starostwa Powiatowego w Kielcach, zajmowała się również promocją gminy Miedziana Góra, obecnie pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, gdzie odpowiada na informację i promocję funduszy europejskich.

Na swoim koncie ma nagrody w ogólnopolskich konkursach literackich, m.in. I miejsce w konkursie na reportaż „Jest u mnie kraj”, II miejsce w konkursie „Ikarowe strofy”, III miejsce w konkursie „Historia z mojej pamięci”, wyróżnienie w konkursie „O pióro Reymonta”.

W wolnych chwilach czyta i pisze, namiętnie ogląda filmy i seriale, dzierga na drutach.  Dumna mama Zuzanny, miłośniczka psów, szczególnie jednego o imieniu Choco, który nie pozwala jej zapomnieć o długich spacerach.

 
 
Violetta Nowakowska - wrocławska dziennikarka, pisarka i publicystka. W latach 90. prowadziła radiowe “Wrocławskie Rozmowy Kulturalne”. W autorskiej audycji dla dzieci odkrywała zapomnianych twórców, żywo propagując rodzinne czytelnictwo. W publikacjach prasowych niezmiennie zainteresowana tematami społecznymi. Ponadto  autorka kilku książek dla dzieci i kilkunastu dla dorosłych. W Tak kochają lemury podjęła temat ludzi przejętych losem zwierząt. Jako wolontariuszka współpracuje bowiem z oddziałem wrocławskiej Ekostraży, przyjmując osierocone dzikie ptaki, by po odchowaniu zwracać je naturze. Jest ośmiokrotną laureatką ogólnopolskich konkursów literackich. Ostatnia jej książka, Węgrów. Historia obecności, zdobyła nagrodę główną. Redaktor naczelna serii Wally zwiedza świat! Prywatnie mama Michaliny, Jonatana i Nikodema, entuzjastka rodziny i życia na wsi. Z mężem, oswojoną wroną i kawką oraz czterema przygarniętymi psami mieszka w Rakowie pod Wrocławiem.
 
   
 

Stanisław Zasada – ur. 1961 r., dziennikarz, reporter, absolwent polonistyki na UMK w Toruniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Press” i „Gazetą Wyborczą”. Jest autorem książek: Duch ’44 o kapelanach powstania warszawskiego, Generał w habicie o siostrze Małgorzacie Chmielewskiej i jej Wspólnocie Chleb Życia oraz reporterskiej opowieści Kurierka. Historia kobiety, która mogła zatrzymać Holokaust. Mieszka w Poznaniu.

 
 
Marcin Chmiel – urodzony 22 kwietnia 1996 r. w Myślenicach, absolwent tamtejszego liceum im. Tadeusza Kościuszki (2012-2015), a następnie studiów prawniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim (2015-2020) oraz studiów licencjackich z administracji na tej samej uczelni (2020-2023). Jeszcze w trakcie studiów wydaje pierwszą powieść młodzieżową („Aż do śmierci”- 2019), a karierę literacką przerywa na okres czterech lat wraz z rozpoczęciem pracy etatowej w 2019 r. W życiu pracuje jako: trener szachowy (kilkukrotny mistrz Małopolski juniorów), ubezpieczeniowy specjalista ds. windykacji, specjalista restrukturyzacji, moderator gier terenowych, zarządca planów pracowniczych i kompensacyjnych. Aktualnie, od niemal roku jest konsultantem technologii SAP w obszarze Business Intelligence. Burzliwą karierę zawodową przeplatają liczne praktyki związane ze studiami prawniczymi, oraz coraz częstsze spektakle komedii improwizowanej, którą autor tego biogramu zajmuje się już od roku 2016. Biegle porozumiewa się po angielsku, zna również czeski, do czego przyczyniły się coroczne wyjazdy na turnieje szachowe, właśnie do Czech. Od niemal pół roku aktywnie uprawia stand-up, pisze opowiadania i reportaże, oraz pracuje nad drugą powieścią, opisującą tragiczne losy jego dalekiej ciotki. W wolnym czasie czyta, głównie twórczość noblistów literackich z absolutnie wszystkich zakątków świata.